Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
kmkz's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


kmkz's Content

There have been 385 items by kmkz (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#244572 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 19 September 2011 - 04:00 PM in Arhiva

Din pacate, rotitele din capul functionarilor publici functioneaza dupa alte reguli. AFP Timisoara solicita ca toti cei care indeplinesc conditiile din OG 30 sa depuna declaratie de optiuni: cei care vor sa devina platitori trimestrial vor depune declaratie de optiuni insotita de 010, cei care nu vor sa devina platitori trimestriali vor depune doar declaratie de optiuni ca nu vor.



#244571 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 19 September 2011 - 03:36 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 19 September 2011 - 03:20 PM, a spus:

...pot opta pentru depunerea lunara ...daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 25 septembrie 2011

Inseamna ca e simplu, nu depui optiunea, nu se schimba nimic.



#244511 Proiect depunere lunara a contribuabililor ce au obligatia depunerii trimestr...

Postat de kmkz on 15 September 2011 - 02:55 PM in Noutati legislatie

Proiect = zero



#244456 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de kmkz on 13 September 2011 - 01:19 PM in REVISAL

Sau decizia privind persoana cu atributii privind alocarea si gestionarea numerelor aferente facturilor emise de societate.



#244312 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 08 September 2011 - 09:31 AM in Arhiva

Gramaco, ai perfecta dreptate.
Ce conteaza daca declaratia lunii ianuarie o depun in 24 aprilie (mai repede decat e termenul limita de 25 aprilie), sau in 10 aprilie, sau in 25 februarie?
Unde se precizeaza ca declaratia nu poate fi depusa mai repede de ... zile?



#244268 declar lunar sau trimestrial ?

Postat de kmkz on 07 September 2011 - 12:02 PM in Arhiva

Vezi postareagramaco, la 07 September 2011 - 11:28 AM, a spus:

eu ma intreb daca indeplinesc conditiile de la alin (1^1) ( de declarare trimestriala ) si daca tot trebuie sa fac tot 3 declaratii , sa le depun mai repede ( de pilda lunar ca pana acum) si sa nu astept data de 25 a lunii urmatoare trimestrului ce se intampla? si doar plata sa o fac atunci ...

O intrebare de 10 puncte!!! Ar trebui si un raspuns pe masura.



#244240 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de kmkz on 06 September 2011 - 04:08 PM in REVISAL

pfaIRU, iti intelegem dorinta ca persoana desemnata sa fie angajata a societatii. Asta se subintelege din numele tau de utilizator si din postarile tale pe toate topicele deschise pe tema asta. Poate ca ai o baza legala pentru afirmatiile pe care le faci.
Altfel, Ordinul 1918 spune doar ca persoana care completeaza/depune Revisalul trebuie nominalizata prin decizie scrisa.



#244018 depasire plafon tva

Postat de kmkz on 25 August 2011 - 10:24 AM in Arhiva

Art. 152 alin. (9) din Codul fiscal, iar precizarile efective apar in Norme.
Multumesc.



#244001 depasire plafon tva

Postat de kmkz on 24 August 2011 - 01:40 PM in Arhiva

Va rog, dati-mi o baza legala precum si o modalitate de inregistrare in contabilitate a ajustarii TVA pentru stocurile cu amanuntul, in momentul in care o firma devine platitoare de TVA. Multumesc



#243730 Scutire impozitare pe venit - in IT

Postat de kmkz on 12 August 2011 - 11:49 AM in Arhiva

Cateva topice mai jos ai raspunsul: Scutire impozit pe venitul din salariu programatori




Cometa SQL