Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 11-December 07)



Sort by                Order  

#221180 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 06 March 2010 - 03:16 PM in Arhiva

ieri a dat si madalina linkul resp., la postul 267

Vezi postareamadalinad, la Mar 5 2010, 11:08 PM, a spus:

http://webtv.money.ro/emisiuni/market-brie...0?autoPlay=true
ascultati de la min 17 foarte interesant
deja am inceput sa-l comentam :smile:

Vezi postareaDoina P, la Mar 6 2010, 01:50 PM, a spus:

Sunt deceptionata , nu cred ca vom reusi ceva , legile se fac in grupuri de interese ,la nivel mare, parerile furnicilor si albinelor nu conteaza.
Doinita, trebuie sa gandim pozitiv, daca plecam de la premisa ca nu reusim sa facem nimic, asta o sa si facem : nimic !
Curaj si fruntea sus ca avem de ce !! :biggrin:



#221279 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 07 March 2010 - 06:33 PM in Arhiva

perfect adevarat ce spui, trebuie sa existe o departajare, de aceea ziceam :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 7 2010, 04:43 PM, a spus:

poate o limita a CA ar fi binevenita, dar o limita mai generoasa sau cod CAEN, ceva.

e delicata treaba, trebuie sa gasim formula cea mai corecta, dar o diferentiere trebuie sa existe, subscriu !

hai sa ne mai gandim, si noi si ceilalti colegi :smile: poate chiar cei cu studii medii sa vina si sa-si sustina cauza, sa zica cum cred ei ca e fair-play.


altceva : nu ti-ai activat emoticoanele, pot s-o fac eu pt tine ?? fiindca vad ca vrei sa la folosesti ... :biggrin:



#221054 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 04 March 2010 - 09:52 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 3 2010, 10:19 AM, a spus:

pe money.ro spunea cineva (dl. PATURCA Ion) ca Ceccar va taxeaza cam asa :
"Daca tu expert contabil faci o afacere cu un intreprinzator si omul spune: n-am mai mult de 500 lei pe luna si accepti, foarte rau ca vei plati din buzunar diferenta. CECCAR-ul spune asa: cate facturi ai taiat, cate firme, cate luni. Admitem ca ai 10 societati cu care lucrezi timp de 12 luni. Si nu la toate iei 1.300 minimum cerut de CECCAR; CECCAR-ul spune: 10 firme x 1.300 x 12 luni x 2 % mie atat trebuie sa imi dai. "

e corect acest calcul ?? :notworthy:

apoi mai spune, dl. PATURCA Ion :
"Admitem ca sunt expert contabil si platesc (1.000 cotizatie+600 lei cursuri de perfectionare+300 lei aplicarea stampilei pe carnetul de expert+2% din castigurile firmei mele anual) 2.212 lei .... "

e adevarat ce spune ??
imi poate spune un expert contabil daca acest calcul este corect si daca nu este, cum e corect ?? sumele aratate sunt reale ?

scuze ca revin ci intrebarile acestea, dar nu am primit decat un raspuns partial de la LEXUS, CUMca nu e corect calculul, dar nu mi-a mai spus si cum e corect, desi l-am intrebat ...

Vezi postareamarra_2000, la Mar 4 2010, 09:39 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 4 2010, 04:27 PM, a spus:

mai dragilor, unde vad si eu ob. de activitate al ac. asociatii ??
uitati AICI, D-na Otilia :thumbup:
saru' mana, marra, :smile: pt. intentie doar, ca nu e nimic pe pag. aia ... :notworthy:



#220941 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 03 March 2010 - 06:14 PM in Arhiva

si eu am ales varianta CIM-urilor partiale de nevoie : am fost angajata cu 8 ore, teoretic 8 ore - ca in practica erau minim 9 zilnic, tratament de rahat in cele mai multe locuri - adica faceam (in aceeasi bani) si pe secretara, si pe jurista (contracte), intr-un loc mi s-a PRETINS sa fiu si menajera si a iesit cu scandal mare cand am refuzat, de fapt aia a si fost cireasa de pe tort care m-a determinat sa plec de acolo.

faza cea mai nasoala la ctr. full-time era ca financiar depindeam f. mult de acel ctr., astfel incat cand renuntam la el eram in pom si pomu'-n aer, asa ca, dupa cateva asemenea experiente nasoale, m-am hotarat sa nu mai depind niciodata de un singur patron, sa ma joace el in picioare cum vrea.

sa nu credeti ca am avut numai patroni jigodii, nicidecum, numai ca firmele unde mi-a fost drag sa lucrez in trecut (vreo 2 parca) aveau patroni straini care si-au luat bagajelu' si au parasit - unul Romania, altul doar Bucurestiul, nu va spun cat am regretat, m-au tratat oamenii aia fara cusur, niste domni - mai mare dragul ! de s-ar intoarce, m-as duce din nou la servici 8-10 ore fara sa clipesc. chiar si acum, la una din firme, am 2 patroni - niste bomboane de oameni, dar nu e de lucru pt. cim de 8 ore.

voi fi sincera complet si va voi marturisi ca imi place mult siguranta pe care mi-o confera mai multi "stapani" partiali fiindca daca unul dintre ei o ia razna, nu mai raman, financiar, cu ochii in soare si fiecare dintre ei stie asta f bine, fapt pt care niciunul nu-si permite sa ma trateze naspa fiindca stie ca fac pasi pe covoras fara remuscari si cum sunt buna de tinut (sefii mei stiu de ce :smile: ), au grija sa nu sara calul. ei, la unele firma se mai intampla cateodata "neste" unele, dar nu atat de grav incat sa parasec corabia, cel putin pana acum... :biggrin:
asta e, cu totii ne straduim sa fie cat mai bine posibil, ce sa facem ...

@ nemrac, cu tot respectul :
nu pot sa cred ca ma intrebi ce ma intrebi, raspunsul este evident, nu se poate sa nu faci diferenta de complexitate si impact uman.



#220933 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 03 March 2010 - 04:57 PM in Arhiva

@nemrac :
nu poti face paralele intre Ceccar si barou !! baroul e altceva, el fct. pe alte baze, acolo se plateste si cota pt pensia avocatilor - ei nu platesc la stat ca noi si au CAS numai 10% din venituri - nu ca noi, deci e un organism care le asigura si alte drepturi celor care ii sunt membrii, mai pe romaneste : e alta gasca-n alta traista si daca nu ma crezi intreaba un avocat, eu am facut-o inca din prima zi a acestui topic si asa am aflat.

medicii chiar nu stiu cum fct. in asociatia lor, dar pot afla. oricum, nu se poate pune pe picior de egalitate contabilitatea cu medicina, sa fim seriosi !!



#221787 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 10 March 2010 - 08:46 PM in Arhiva

"Scutirile de întocmire a situațiilor financiare anuale se vor aplica companiilor care îndeplinesc două din următoarele criterii:
au un bilanț mai mic de 500.000 de euro, cuantumul net al cifrei de afaceri este inferior sumei de 1 milion de euro sau au o medie de zece angajați pe durata anului financiar."

astea-s micro in acceptiunea lor



#221791 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 10 March 2010 - 08:54 PM in Arhiva

nu cred ca va fi asa usor .. ca doar nu sunt singuri in Romania



#222803 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 19 March 2010 - 11:20 AM in Arhiva

acum !



#222793 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 19 March 2010 - 10:34 AM in Arhiva

de acord :frusty:

sau sa urmarim cu prioritate desfasurarea evenimentelor cu acel proiect de lege.



#222112 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 12 March 2010 - 03:35 PM in Arhiva

Valentina,

* stim bine cine e in spatele proiectului, sa nu ascundem dupa degete, CECCARului ii miroase gura a usturoi fiindca l-a papat cu certitudine, iar luarile de pozitie ale d-lui Toma sunt elocvente in acest sens. e drept ca a ales sa ne loveasca indirect (adica prin parlamentari PDL), iar noi va trebui sa respectam calea asta de feed-back, mai ales ca acei parlamentari s-au lasat sa fie masa de manevra si atunci chiar merita sa suporte riposta noastra.
* in esenta, problema cu CECCAR este a membrilor sai, eu - economistul sau contabilul simplu tzip de CECCAR numai si numai cand ma faulteaza, restul e treaba membrilor lui, eu nu am dreptul sa intru in bucataria aia si sa reclam una-alta cata vreme nu-i apartin. aaa, ca pot comenta unele aspecte ca simplu spectator, repet : atata timp cat nu ma faulteaza, sigur ca pot, dar e tot ce imi da dreptul un minim fair-play.
* ca economist si contabil simplu, forma mea de protest leg. de CECCAR ( daca-mi permiteti termenul de "protest"), e ca nu m-am inscris la ei si asa am ales sa nu fac parte din structura asta. e libera mea alegere. legislatia imi recunoaste diploma, nu vreau sa-mi fac firma sau pfa, asa ca pot munci f bine cu CIM (partial, integral .. ) , sigur ca e var. la limita fiindca poate as vrea sa-mi fac un pfa pe conta si sa imi intaresc independenta fata de beneficiarul serviciilor contabile, dar e ok si cu CIM partial.
* eu am muncit SA REPAR dupa 2 experti contabili, dupa cel pensionar am muncit de mi-au iesit ochii, dupa pfa - i-am curatat toata gestiunea de marfa ca era vai de ea + alte scapari mai mici. POT PROBA ACESTE FAPTE !!
* spui : " Eu cand am facut cursurile d epregatire la cECCAR, am retinut de la domnul Toma urmatorul lucruun expert ar trebui sa se poarte ca atare, ca un expert, sa faca expertize, lichidari, sa dea consultanta, sa porpuna modificari legislative, sa intocmeasca, verifice si certifice bilanturi cu greutate (vezi firme cotate la bursa), nu sa tina evidenta contabila sau sa vanda stampila "la scurt", cum am vazut un anunt al unui coleg: "vizare bilanturi 50-100 lei".
asta-i o veste f buna si ma bucur ca omu' va indeamna asa, eu v-am mai zis ca nu este corect ca expertii sa "tipe" la noi, de pe pozitia de expert, ca facem concurenta neloiala cand munca pe care o presteaza ei nu e de expert. discutiile aprinse vs experti au avut loc tocmai fiindca ei nu au tinut cont de acest adevar.
* sunt perfect de acord cu tine cand spui : " mai bine ne unim fortele si facem ceva si anume propunem initiative legislative, avem idei de a modifica legea actuala, de a ne face viata un pic mai buna", ASTA TREBUIE SA FACEM, dragilor
* mi-a placut aia cu maturoiul :laugh:

numai bine.



#222099 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 12 March 2010 - 02:28 PM in Arhiva

mai dragilor, :smile:

nu mai citati inutil mesajele anterioare cand e f clar la ce va referiti !!
puneti @nume-user sau numai nume-user si scrieti ce vreti dupa aia, nu-i normal ca citatul sa fie 7/8 din mesaj, dati-o-ncolo de treaba ca nu suntem tembeli - intelegem la ce mesaj anterior va referiti si fara sa-l copiati integral.

FOLOSITI FUNCTIA 'ADDREPLY" IN LOC DE "REPLY" , sunt 2 butoane diferite !!



#220929 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 03 March 2010 - 04:47 PM in Arhiva

Vezi postareamelisch, la Mar 3 2010, 04:23 PM, a spus:

...pe forum doar da-ți vina pe CECCAR și vă apărați drepturile dar nimeni nu s-a gândit la munca efectivă care se ascunde în spatele oricărei activități.
ba cred ca s-au gandit, dar nu le e in avantaj sa o comenteze.
cei care am votat impotriva cu siguranta ne-am gandit, de aia si "injuram" Ceccar-ul : ca permanent abuzeaza intolerabil de statutul de organism profesional, actionand partinitor si extrem de costisitor pt. membrii sai.

parerea mea : Ceccar ar trebui sa fie un organism care sa apere interesele tuturor contabililor, fara discriminare ( de tip "asociatia oamenilor de afaceri" - unde nu stiu sa trebuiasca examen ca sa intri), si astfel am adera la el cu totii. [u]examenele si restul ar trebui date de Min. Fin. si sa se considere o tot calificare in plus, iar cine are nevoie de aceasta calificare in plus, e liber sa si-o obtina.
de asemenea, ce patron vrea un contabil supercalificat, sa-si angajeze unul asa - sub orice forma doreste/gaseste, acesta sa fie cu patalama data de MIN. FIN. sau al chiar al invatamantului, dar cine considera ca nu-i este necesar un contabil expert - sa poata opta pt. un economist obisnuit sau un contabil cu studii medii - insa absolvent de liceu economic, nu de cursuri intensive de 3 saptamani.



#220795 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 02 March 2010 - 05:07 PM in Arhiva

Vezi postareamihaibuburutzu, la Mar 2 2010, 04:56 PM, a spus:

Cei mai "batrani " ce sfat imi dati?asa o safie tot timpul?

si noi ne intrebam, toata lumea ar vrea sa stie sigur incotro merg lucrurile, din pacate e din ce in ce mai rau, dupa parerea mea ...
oricum, mesajul tau mi-a placut mult ... metafora cu " "taxa de protectie" la ceccar" si parabola cu intrarea intr-un partid ca sa nu te dea afara din Ceccar si s-au parut f inspirate, bravo tie, "bobocel" in ale contabilitatii :thumbup: , te duce mintea !

e de rasu'-plansu', dar au fost super fazele, zau :smile:



#220329 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 25 February 2010 - 12:53 PM in Arhiva

Vezi postareanemrac, la Feb 25 2010, 11:56 AM, a spus:

....CCF, CAFR, CECCAR... Aceste organisme nu sunt facute neaparat pentru ideea de monopol ci sunt ca urmare a alinierii la legislatia UE si a tendintelor mondiale.
daca te uiti in expunerea de motive vei vedea ca pilonul principal e doar alinierea la Ordonanta nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si contabililor autorizati. La asta vor se alinieze in primul rand.

in 1994 nu era nici UE, nici alte cele ...

e f clar ca vot mai multi bani la Ceccar, ata si nimic mai mult. Pt a avea mai multi bani acolo e necesara largirea ariei de impozitare, prin urmare asta si vor sa faca - sa mareasca baza de impozitate cu orice chip !



#220417 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 26 February 2010 - 11:57 AM in Arhiva

si eu iti multumesc pt. mesaje, Florin :smile:
iti multumesc pt. modul f civilizat cu care ti-ai sustinut pct. de vedere si cred ca ai dreptate cand spui ca "este un proces ireversibil, mai devreme sau mai tarziu aici se va ajunge." fiindca e clar ca se doreste monopolul CECCAR, de asta mi-e teama = de faptul ca-mi voi pierde libertatea de a alege sa fac parte sau nu dintr-un organism ! ca voi fi obligata sa fac parte din acest organism care, culmea, nu face nimic pt mine !!

puteam sa fiu membru CECCAR demult, eu fac conta pe cont propriu din 1992 (si inainte am lucrat ceva timp la financiar-contabilitate, aveam vechimea necesara pt a da examen la Ceccar), in primii ani nici nu era cu per. stagiu - luai examenul si gata, era mult mai simplu. nu am vrut sa ma fac membru fiindca inca mi se respecta licenta de economist si asa ar trebui sa ramana !!

cer sa mi respecte studiile absolvite si dreptul la munca in baza lor !!

cer sa mi se lase libertatea de a alege din ce organism sa fac parte !!



#220067 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 23 February 2010 - 06:56 PM in Arhiva

pai, da !! mai ales ca avem si parteneriat cu money.ro :notworthy:

bravo tie, fata desteapta ce esti !! :notworthy: e o idee super, ia sa vb eu cu adminu' :thumbup:
si mie sa-mi dau public vreo 2 castane :smile: ca nu m-am gandit intai la ce am "in casa" ci m-am dus iute la "vecinu' "... nu c-ar fi rau la vecinu' b1tv :biggrin: , dar sa folosim in primul rand ce avem in casa, nu ? :good:

v-am pupat.



#220052 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 23 February 2010 - 05:07 PM in Arhiva

negocont, nu ai dreptate, nu te supara ... nu e cazul sa ne acuzi de lasitate fiindca :
1. "cetateanu de rand (in speta contabilii)" NU "le inghit aproape fara replica.", dovada acest topic
2. petitiile online pot da rezultate, dovada cea cu protectia animalelor, alaturi de campaniile TOT ONLINE ale unor televiziuni (vezi campanii/mesaje pe site-urile lor).
Nu e vb ca suntem comozi (in traducere online :smile: "putori") fiindca stam in fotolii, ca-i mai simplu asa ... e mai simplu, intr-adevar, dar nu asta e principalul motiv ci acela ca exista forme de protest si fara a tipa in fata unei institutii, iar eu m-am gandit sa abordez una dintre ele, adica petitia online. rezultatele unui asemenea demers ar putea fi subtiri, insa si cu tipatul ar putea fi la fel de subtire daca nu te arata cineva pe vreun post national de televiziune si chiar si asa tot ai mari sanse sa te trateze cu indiferenta "organu' " daca astfel ii dicteaza interesele. deci ...

eu nu tin mortis sa facem petitia aceea, din partea mea ... pot s-o fac si singura = in nume propriu, insa, pana atunci, am trimis tema pe mail la "nasul@b1tv.ro" si o voi mai trimite daca nu se ia in discutie intr-un timp rezonabil (1-2 sapatamani, c-or fi avand si ei o planificare la teme), asadar ma gandesc, gasesc si incerc sa promovez si alte cai de aducere in atentia celor interesati a acestui subiect, e adevarat ca o fac din fotoliu ca e mai simplu asa ... :thumbup: :notworthy:

cert e ca trebuie sa ne facem auziti, neaparat trebuie sa protestam cum putem !! parerea mea ... :notworthy:



#219912 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 22 February 2010 - 04:04 PM in Arhiva

si totusi ... proiectul zice asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile"
iar eu cred ca daca se dorea compart. cu mai mult de o pers. se spunea asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana", punct !! si era clar ca nu se poate cu sg. pers. indiferent de cat e ctr de munca, nu vi se pare logic ?? ce rost mai are precizarea cu CIM partial la o sg. pers. daca tot e nevoie de minim 2 pers. ? v-a derutat virgula aia, nu ?

de aia ziceam ca nu e voie o sg. pers cu cim partial, dar e voie o sg. pers cu cim complet=8 ore ... asa cred eu ... :smile:



#220483 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 26 February 2010 - 09:54 PM in Arhiva

si fac un apel cat se poate de serios : fara atacuri la persoana !! :notworthy:

cu greu ma abtin :thumbup: ... dar nu vreau sa se spuna ca e razbunare personala fiindca am acest drept pe forum. daca n-as fi fost eu cea vizata, ci alt user, in mod sigur s-ar fi lasat cu ridicarea dreptului de a posta, insa nu mai mizati pe asta fiindca am un nivel de toleranta limitat ! :smile:



#220486 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 26 February 2010 - 10:09 PM in Arhiva

Vezi postareaalmcomp, la Feb 26 2010, 09:55 PM, a spus:

Daca doar vorbim si nu transmitem un semnal nu cred ca vom rezolva ceva.
dragule, nu stam degeaba, crede-ma !! impreuna cu proprietarii acestui site am luat unele masuri pt. a ne face auziti chiar de catre initiatorii proiectului care, se pare, sunt deschisi in a cunoaste si a lua in seama parerile celor afectati de ac. preconizata prevedere legala. cat succes vom avea ?? ramane de vazut ... demersurile sunt initiate deja !!

credeati ca doar dam din gurita si gata ?? ei bine, nu :biggrin: poate o sa ziceti ca e propaganda ieftina, insa nici nu stiti voi cat de mult tin la noi proprietarii acestui site si cat de in serios ne iau, chiar daca nu sunt de specialitatea noastra ! sunt niste oameni care chiar se implica, de multe ori pe tacute, fara nici o valva, doar pe fapte. ca nu pot face mult de fiecare data, asta-i alt aspect, dar macar incearca la maxim sa ne ajute, credeti-ma, haideti sa le tinem pumnii ! :smile:

@tchibos,
avatarul tau era obscen, gestul facut de personaj era obscen - doar stii bine !! ai avertisment public, avatarul ti l-am sters, daca il pui la loc iti pierzi contul pe acest forum, fara suparare, asta-i regulamentul !

Vezi postareatchibos, la Feb 26 2010, 10:07 PM, a spus:

Subingineri, asistente, manipulanti care s-au convertit in economisti peste noapte.
economisti peste noapte ?? pt a fi economist iti trebuie facultate absolvita si asta dureaza ani de zile, iti spun ceva nou ? nu ...
uufff, malitiosi mai sunteti unii, cateodata ...



#220787 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 02 March 2010 - 04:30 PM in Arhiva

Vezi postareaionel_s, la Mar 2 2010, 04:18 PM, a spus:

Vezi postareabutelie, la Mar 2 2010, 05:32 PM, a spus:

Si pe mine ma bucura ca sunt membru al unui forum puternic , si ca parerile si propunerile nostre sunt luate in considerare .

Cel mai mult ma bucura ca subiectul acesta este foarte citit si sper ca pana la urma sa se desfiintelez aberatiile numite CECCAR , CCF , CAFR si ANEVAR .


Otilia, te rog mai cu putina patima, ca obosesti si mai ai mult de lucru! Inca de la primul mesaj ti-am inteles pdv, il respect dar nu pot fi de acord cu tine. Cred de asemenea ca ai o gramada de contracte e colaborare (sanchi), de vreme ce tu ai timp sa faci pe moderatoarea!

Din fericire, dintre cei care au putin respect fata de legile tarii, nu te crede nimeni, tocmai datorita pozitiei total "nepartinitoare" pe care ai adoptat-o. E ceva in genul pozitiei Andreei Pora fata de PDL, neutra "suta'n mie". Apropo, tu chiar intelegi cuvantul "moderator"? Aloooo..., Money Chanel voi il intelegeti? Daca da, mai subtire cu "otilismele", va rog!
mesajul e pt. mine, dar citatul e al lui "butelie" :smile: " Aloooo..., " - ca sa te citez ...
si iti sugerez sa citesti postul 153, ca sa vezi dif. punctului meu de vedere cu priv. desfiintarea Ceccar ...

ca nu esti de acord cu mine, e dreptul tau si nu esti singurul - faci parte din cei 25% care sunt de acord cu masura ... f bine !
cat despre moderare si timpul alocat ei ... cate colaborari am ... e cam problema mea, nu ? ce va mai freaca grija pe unii ... :notworthy: in loc sa ziceti mersi ca muncesc p-aici de circa 6 ani ... si tot am timp de moderare, uite-asa !! :thumbup:
ca sa nu mai spun ca "matalutza" esti inscris din iunie 2007, pana acum nu ne-ai onorat cu vreun ajutor, dupa 1,5 ani vii cu primul mesaj si atunci e un atac la persoana .. excelent si f profesionist, ce sa zic ... decat ca iti multumesc frumos pt. atentia acordata :notworthy:



#220515 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 27 February 2010 - 10:37 AM in Arhiva

asta incercam pe acest forum si chiar daca nu se fac "valuri", de auzit suntem auziti, doar ca nu se rezolva problemele mereu si atat de repede pe cat ne-am dori. uneori, insa, avem succes ! cert e ca facem tot ce putem.

suntem o comunitate online f. consistenta si de f. buna calitate cand e sa abordam probleme importante, f multi avem o experienta importanta in meserie, stim ce vb cand discutam pe profesie si de aceea suntem cititi / bagati in seama, chiar daca pe tacute.
prin acest site (mai ales prin forum) ne-am dorit sa putem fi o portavoce in contabilitate-fiscalitate si acesta este unul dintre motivele pt. care, de-a lungul anilor, am militat insistent pt. cresterea la maxim posibil a calitatii forumului - tocmai ca sa se vada ca nu suntem o adunatura de nepriceputi. asa am vrut (administratia site-ului) sa aratam ca tagma contabiliceasca are un IQ cel putin onorabil si ca putem fi parteneri de discutii cu oricine ne doreste parerea. cat de mult vom putea mentine macar acest standard de calitate ca sa putem fi considerati "eligibili" si in continuare - depinde numai de noi :smile: , sa nu uitam ca seriozitatea si profesionalismul au fost mereu un punct de plecare f bun, nu-i asa ?



#220494 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 26 February 2010 - 11:14 PM in Arhiva

Vezi postareamonicsa, la Feb 26 2010, 11:08 PM, a spus:

Ceea ce incearca CECCARUL sa faca cu acest proiect este, din punctul meu de vedere, o incercare timida de a se indrepta catre membrii sai.

macar de-ar fi asa, insa cum o face ?? largind doar baza de impozitare prin cooptarea fortata de noi membrii ?? dar sa sustina ac. meserie, o face ?? dar sa se implice masiv pt a face legislatia aferenta mai clara si mai usor de folosit ?? asta ar fi ajutorul adevarat fata de membrii sai, nu cresterea numerica a lor si atata tot !
parerea mea ...



#220491 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 26 February 2010 - 10:36 PM in Arhiva

suntem mai auziti/cititi decat crezi :smile:
cat despre rezultate, pot sa-ti dau un ex. : cel cu reglementarea cursului valutar de facturare, ord. publicata in MO pe 31.12.2009 :thumbup: tu nu stii si nici ceilalti useri nu stiu, insa s-a facut vb la MF si prin canalul money.ro si prin curierul national -chiar eu am trimis materialul pt. discutii la MF, mi s-au cerut 3 subiecte si le-am dat pe cele mai arzatoare de pe forum/ pe cele care interesau mai mult la vremea aceea, printre care si acesta cu cursul valutar de facturare, iar eu am credinta ca nu a fost in van. cererea a venit de la proprietarii site-ului, nu de la mine putere, so ...

faptul ca tu nu ai cunostinta de unele actiuni NU inseamna ca ele nu se desfasoara !! asa ca, mai usor cu acuzele de naivitate !! :notworthy:

later : cat despre cum se fac UNELE facultati in ziua de azi, nu pot decat sa-ti dau dreptate fiindca asa e cum spui, din pacate. tine cont, insa, ca piata muncii triaza mult - nu e nevoie ca Ceccar sa intervina in forta maxima fiindca asemenea actiuni fac mult prea multe victime colaterale si nici nu rezolva problema astfel, gandeste-te bine si o sa vezi ca am dreptate sau mai citeste din topicul asta - pareri explicite sunt destule.

numai bine.



#219842 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de Otilia Alupei on 22 February 2010 - 11:40 AM in Arhiva

ba da, cel putin eu asa inteleg... doar unde exista o sg. pers. cu cim partial nu se mai vrea sa se poata :smile:

e limpada ca CECCAR-ul vrea sa nu mai existe nici un contabil care sa practice ac. meserie in afara acestei organizatii, cu cotizatiile aferente, e numai si numai o chestiune de bani, dragii mei :thumbup: si de dorinta de a avea controlul asupra sumelor platite/incasate pt servicii contabile.




Cometa SQL