Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#121 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 February 2010 - 08:55 AM

Ma bucur sa citesc despre faptul ca acest site are ecou.
Oricum ramane de departe cel mai populat forum din Romania in ceea ce priveste contabilitatea.

Insa dupa cum observati aproape toti membrii CECCAR care scriu pe acest topic se bucura doar pt un singur motiv:"strivesc concurenta".
In rest nimic. Calitatea serviciilor contabile trebuie sa primeze si repet aceasta calitate nu are ca criteriu organismul profesional din care faci parte.
Asate este tot...
Daca aveti si alte nemultumiriva rog sa le postati dragilor membri CECCAR.

Si eu am incercat la examenul CECCAR in 2003 cand era sistemul grila (s-a organizat la ASE) si vreau sa va spun ca atunci au luat cam 80% dintre participanti intrucat s-a copiat "pe rupte" din cartea grila. Ghinionul meu a fost ca m-am dus cu gandul ca este un examen serios si nu mi-am luat cartea cu grile la mine asa ca nu am putut sa ma inspir drept pt care am fost printre acei 20% "neinsipirati". M-am consolat cu ideea ca ceea ce stiu sa fac eu este baza mea in abordarea profesionala a oricarei situatii.

Anii au trecut acest examen s-a metamorfozat ajungand acuma sa devina principala sursa de venit a CECCAR (jumatate din bugetul CECCAR se constituie din taxa la acest examen). De aceea CECCAR nu renunta la modalitatatea aceasta de examinare.



#122 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 27 February 2010 - 09:07 AM

Nu este adevarat almcomp.... am dat in 2003 cand spui tu, in ASE si la mine in sala nu s-a copiat. M-am dus pregatita, pentru ca veneam din provincie si nu ma asteptam ca "in capitala" se copiaza. Cu un an inainte a fost exemen in orasul meu si nu m-am dus. Acolo s-a copiat.

Sa dormim noaptea linistiti!!



#123 monicsa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 27 February 2010 - 09:53 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 26 2010, 11:14 PM, a spus:

Vezi postareamonicsa, la Feb 26 2010, 11:08 PM, a spus:

Ceea ce incearca CECCARUL sa faca cu acest proiect este, din punctul meu de vedere, o incercare timida de a se indrepta catre membrii sai.

macar de-ar fi asa, insa cum o face ?? largind doar baza de impozitare prin cooptarea fortata de noi membrii ?? dar sa sustina ac. meserie, o face ?? dar sa se implice masiv pt a face legislatia aferenta mai clara si mai usor de folosit ?? asta ar fi ajutorul adevarat fata de membrii sai, nu cresterea numerica a lor si atata tot !
parerea mea ...
Aveti dreptate. Dar trebuie sa ne unim, pentru a ne face cunoscute problemele.



#124 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2010 - 10:37 AM

asta incercam pe acest forum si chiar daca nu se fac "valuri", de auzit suntem auziti, doar ca nu se rezolva problemele mereu si atat de repede pe cat ne-am dori. uneori, insa, avem succes ! cert e ca facem tot ce putem.

suntem o comunitate online f. consistenta si de f. buna calitate cand e sa abordam probleme importante, f multi avem o experienta importanta in meserie, stim ce vb cand discutam pe profesie si de aceea suntem cititi / bagati in seama, chiar daca pe tacute.
prin acest site (mai ales prin forum) ne-am dorit sa putem fi o portavoce in contabilitate-fiscalitate si acesta este unul dintre motivele pt. care, de-a lungul anilor, am militat insistent pt. cresterea la maxim posibil a calitatii forumului - tocmai ca sa se vada ca nu suntem o adunatura de nepriceputi. asa am vrut (administratia site-ului) sa aratam ca tagma contabiliceasca are un IQ cel putin onorabil si ca putem fi parteneri de discutii cu oricine ne doreste parerea. cat de mult vom putea mentine macar acest standard de calitate ca sa putem fi considerati "eligibili" si in continuare - depinde numai de noi :smile: , sa nu uitam ca seriozitatea si profesionalismul au fost mereu un punct de plecare f bun, nu-i asa ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 February 2010 - 10:56 AM




#125 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 27 February 2010 - 01:32 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 22 2010, 04:04 PM, a spus:

si totusi ... proiectul zice asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile"
iar eu cred ca daca se dorea compart. cu mai mult de o pers. se spunea asa : "Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana", punct !! si era clar ca nu se poate cu sg. pers. indiferent de cat e ctr de munca, nu vi se pare logic ?? ce rost mai are precizarea cu CIM partial la o sg. pers. daca tot e nevoie de minim 2 pers. ? v-a derutat virgula aia, nu ?

de aia ziceam ca nu e voie o sg. pers cu cim partial, dar e voie o sg. pers cu cim complet=8 ore ... asa cred eu ... :smile:
DEOARECE ESTE UN L.M.C. CA O FIRMA fara o anvergura a afacerilor pe un oarecare segment de piata sa aiba UNA - SI NUMAI UNA SINGURA - PESROANA ANGAJATA CU CONTRACT DE MUNCA, NORMA INTREGA - si care conform normelor de organizare sa fie «compartiment», dar acea persoana sa raspunda deplin de organizarea conducerea si tinerea contabilitatii acelei FIRME.



#126 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 February 2010 - 03:28 PM

Citeaza

Vine primavara! La Multi Ani! Sa fiti iubite si frumoase stimate colege!
Florin Mladin

Multumim din suflet, stimate coleg :thumbup: ! Si cum primavara vine pt. toata lumea, fie ca este sarbatorit "legal" sau nu, sa fim cu totii sanatosi si sa ne umplem sufletele de caldura, uitandu-ne la natura !

PS : acuma vad ca rimeaza, cine stie ce talente ascunse am :notworthy: ? Otilia, poate reusesc sa ma reprofilez si eu :notworthy: !

Haideti fratilor sa ne mai descretim fruntile ! Oooops...sunt :smile: , scuze...

ON TOPIC : Mircea, ce inseamna acronimul LMC ? Am cautat pe net dar nu am gasit ceva ce sa se potriveasca aici.

Dana




#127 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 27 February 2010 - 11:14 PM

Eu nu inteleg de ce trebuie sa aiba CECCAR monopolul profesiei contabile din Romania ! :smile:

Pentru ca in avocatura exista baroul condus de Pompiliu Bota si de Zanfirescu , socrul ministrului justitiei , Catalin Predoiu , lucrurile merg din ce in ce mai bine in piata avocaturii , adica ramane pe piata si face bani multi numai cine e capabil .

Toata aceasta dezbatere , ca sa nu scriu disputa , este de fapt o problema financiara , adica prin acest proiect se doreste monopolizarea serviciilor de evidenta contabila din Romania , si nimic mai mult .

Daca eu am o gogoserie si sunt economist , nu vad de ce ar trebui sa apelez la un membru CECCAR sa-mi faca bilantul firmei din moment ce ma pricep . :thumbup:

Marea problema a membrilor CECCAR este ca au avut asteptari prea mari la inscrierea in CECCAR , si acuma au realizat ca in capitalism pretul si calitatea fac diferenta .

Multi membrii CECCAR nu pot sa isi extinda activitatea pentru ca nu sunt suficiente firme carora sa le tina evidenta contabila si nici nu prea gasesc economisti bine pregatiti pe care sa-i angajeze si care sa fie dispusi sa munceasca pe plantatia lor .

Eu nu inteleg de ce este nevoie sa apelez la un intermediar ca sa-mi vand forta de munca , in loc sa fac asta singur si sa incasez toate beneficiile ! :notworthy:

O alta " problema " care apare in domeniul evidentelor contabile este ca barierele de intrare pentru prestarea serviciilor de evidenta contabila sunt foarte mici , cele mai mari cheltuileli fiind cu forta de munca .

Un economist care stie contabilitate , nu accepta sa se angajeze pentru mai putin de 1500 lei net la program de 8 ore pe zi , si chiar daca mai exista si exceptii , acestea confirma regula .

Criza economica si OUG 34/2009 a facut ca foarte multe firme sa-si suspende activitatea sau sa devina PFA , iar piata serviciilor contabile sa scada .

Pentru ca odata cu criza economica firmele au cautat sa-si reduca din costuri , multe firme mai maricele au reziliat contractele cu firmele de contabilitate si si-au angajat un contabil permanent care sa tina contabilitatea de la A la Z , chiar daca au angajat un contabil(a) cu numai cu 2 ore pe zi .

E mult mai ieftin sa ai un contabil-sef cu CIM cu timp partial , decat sa faci un contract cu un expert contabil CECCAR , pentru ca un contabil angajat cu timp partial poate sa vina sa faca inregistrarile contabile zilnic sau aproape zilnic la sediul firmei , in timp ce un expert contabil face acelasi lucru pentru o suma mult mai mare .

Eu daca as avea de ales intre a presta activitatea de evidenta contabila ca membru CECCAR sau angajat cu CIM cu timp partial , as opta pentru CIM , pentru ca unui patron ii e mai greu sa te dea afara daca esti angajatul firmei decat sa renunte la colaborarea cu firma de contabilitate .

Stagiul de 3 ani este total inutil , scopul stagiului fiind doar cresterea bugetului CECCAR .



#128 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 February 2010 - 12:26 PM

Vezi postareaRaisa, la Feb 27 2010, 09:07 AM, a spus:

Nu este adevarat almcomp.... am dat in 2003 cand spui tu, in ASE si la mine in sala nu s-a copiat. M-am dus pregatita, pentru ca veneam din provincie si nu ma asteptam ca "in capitala" se copiaza. Cu un an inainte a fost exemen in orasul meu si nu m-am dus. Acolo s-a copiat.


As vrea sa pot sa iti demonstrez. Dar este cuvantul tau in fata cuvantului meu.
Pot doar sa iti spun si cum se copia. Toate intrebarile erau identice cu cele din carte. Sa zicem ca la Fiscalitate erau 80 de intrebari cu 5 variante de raspuns. Se uita tipa din fata mea cum incepea textul intrebarii dupa care cauta rapid in carte acest text. Astfel vreau sa zic ca in 3 ore a reusit sa copieze aproape toate raspunsurile si, aici este partea interesanta, a lasat voit doua sau trei raspunsuri gresite. Rezultatul l-am vazut pe lista ulterior (iti dai seama ca i-am luat numele de pe banca). Rezultatul a fost ca aluat acel examen cu note de la 9,00 la 9,50. Deci?



#129 kos25

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 28 February 2010 - 06:07 PM

cred ca de data aceasta trebuie sa facem ceva,e vorba de painea noastra ,de dreptul nostru ..daca e nevoie sa iesim in strada ,sa facem greva economistilor! sa nu ne lasam calcati in picioare\!GREVA!!!!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 01 March 2010 - 11:11 AM
citare inutila




#130 butelie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 188 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Interests:timpul liber

Postat 28 February 2010 - 07:59 PM

Vezi postareakos25, la Feb 28 2010, 06:07 PM, a spus:

cred ca de data aceasta trebuie sa facem ceva,e vorba de painea noastra ,de dreptul nostru ..daca e nevoie sa iesim in strada ,sa facem greva economistilor! sa nu ne lasam calcati in picioare\!GREVA!!!!!!!!!!!!!

Eu nu vad cum am putea face greva asta si nici nu cred ca este necesara .

Ar fi foarte util daca ne-am face o asociatie a economistilor care nu sunt cecaristi , si sa militam pentru liberalizarea profesiei , sau chiar pentru a deveni o alternativa la CECCAR , dupa modelul baroului cndus de Pompiliu Bota .



#131 ionut81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 02 March 2010 - 09:30 AM

E scandal pe Realitatea acum pe treaba asta. si pe money.ro



#132 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 09:46 AM

Numai ca cei care au vorbit la realitatea erau pe dinafara de cunoasterea legii actuale; si Dl Calian nici proiectul nu-l stie!


Vezi postareabutelie, la Feb 28 2010, 07:59 PM, a spus:

Vezi postareakos25, la Feb 28 2010, 06:07 PM, a spus:

cred ca de data aceasta trebuie sa facem ceva,e vorba de painea noastra ,de dreptul nostru ..daca e nevoie sa iesim in strada ,sa facem greva economistilor! sa nu ne lasam calcati in picioare\!GREVA!!!!!!!!!!!!!

Eu nu vad cum am putea face greva asta si nici nu cred ca este necesara .

Ar fi foarte util daca ne-am face o asociatie a economistilor care nu sunt cecaristi , si sa militam pentru liberalizarea profesiei , sau chiar pentru a deveni o alternativa la CECCAR , dupa modelul baroului cndus de Pompiliu Bota .
De acord cu infiintarea unei asociatii elternative la CECCAR, dar trebuie sa avem sprijinul M.Finante sau "de aiurea" sa putem promova acte normative care sa limiteze infuenta CECCAR in lumea contabilitatii!



#133 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 09:56 AM

Parerea mea! CECCAR ul sa se limiteze doar la expertii contabili! Acestia intradevar trebuie sa fie pers. autorizate asa cum era inainte de 2000 care sa fie folosite acolo unde este nevoie de descalcirea unor spete economice incurcate ! Nu cred domeniul conducerii contabilitatii trebuie sa fie controlat de CECCAR; existe M.Finante care emite acte normative, iar pers cu studii de specialitate care le aplica indiferent de timpul de lucru (1-8ore)! Prevederile actuale ale legii contabilitatii sunt bune asa cum prevad acum! Initiatorii acestui proiect probabil au mari legaturi cu CECCAR-ul, dandu-i de lucru si eliminand de pe piata persoane specializate in contabilitate fara afi membri CECCAR, neplatind cotizatie unor....mai bine tac!!

Aceasta postare a fost editata de Florian2005: 02 March 2010 - 09:58 AM




#134 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 March 2010 - 09:58 AM

M-a scarbit dl. Calian cu noua lui lege. El nici macar nu stie despre ce vorbeste. Pina la urma cred ca tot tam-tamul asta este pentru a creste incasarile la bugetul asigurarilor sociale. Daca angajezi un economist cu 2 ore pe zi e una si cu 8 ore, alta. Sint firme care nu-si permit angajarea unui contabil cu 8 ore/zi si poate nu au de lucru pt.atitea ore. Pina la urma ar trebui ca aceasta "economie de piata" a noastra sa functioneze pe baza cererii si a ofertei. Fiecare isi angajeaza contabil pe masura afacerii pe care o are. Legea asta ii vine manusa CECCAR-ului si bugetului de stat !!! In rest....ca de obicei ....nu conteaza. Iti vine sa emigrezi la Polul Nord !!! :smile:
De ce nu face Calian o lege prin care sa le interzica functionarilor de la fisc sa tina contabilitati ???!!!

Aceasta postare a fost editata de ISA: 02 March 2010 - 09:59 AM

" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#135 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 10:02 AM

Subscriu in totalitate la postarea #128 "butelie"! Acasta este si "parera mea"!



#136 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 11:26 AM

http://www.money.ro/intern-1/lege-soc-41-d...a-intreaga.html

extras :

"Posibilitatea ca aceste noi reguli să intre în vigoare a declanșat deja un uriaș scandal în lumea contabilă. De câteva zile, cea mai cunoscută comunitate online a contabililor, conta.ro , ține cap de afiș această problemă.

Pe bună dreptate, contabilii se întreaba pe forum “ce naiba să facă un contabil 8 ore pe zi la o gogoșerie? gogoși ?” "

ei ?? suntem sau nu suntem "auziti" ?? :smile:



#137 vhd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 March 2010 - 12:24 PM

Scump doamna, scump!
Si amenda, amenda? Cat e amenda?

:smile:



#138 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 March 2010 - 12:24 PM

Vai de mine, atatia parlamentari PD-l la un loc pentru o propunere de lege nu am vazut niciunde.... s-au strans toti PD-listii , sunt sanse uriase sa se faca ei auziti ....
Textul din Money.ro, este rau voitor, atat timp cat nu explica ca firmele au altenativa de a se indrepta catre o societate autorizata de expertiza contabila.



http://www.money.ro/intern-1/lege-soc-41-d...a.html#comments

Aceasta postare a fost editata de doiny: 02 March 2010 - 12:31 PM




#139 neklar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 March 2010 - 12:48 PM

Cred ca asta este de fapt raspunsul CECCAR la povestea cu consultantul fiscal... Mi se pare o prostie. Adica, pentru a putea duce de la cap la coada tot ce inseamna contabilitate si fiscalitate, trebuie sa ma incadrez in unul din cazuri:
1) sa am studii superioare, sa fim angajati 2 (cu norma intreaga) si sa fiu membru CCF
2) sa am studii studii superioare, sa fiu membru CECCAR si membru CCF
Asta ca si cum nu s-ar schimba suficient legile. Probabil domnii parlamentari au ajuns la concluzia ca ne plictisim.



#140 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 12:48 PM

au dat link-ul catre textul de lege, insa cred ca ai dreptate : trebuiau sa puna in corpul articolului si existenta acestei alternative fiindca nu toata lumea mai citeste si legea ... INSA comentariile de acolo specifica f clar posibilitatea pe care o reclami ca lipseste. f multi din cei care au scris au facut referire la Cecaar /PFA/ firme de conta, deci se stia despre ce e vb in proiect si care sunt "actorii" .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL