Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PISOIAS's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PISOIAS's Content

There have been 138 items by PISOIAS (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#197714 salariu membru consiliul de administratie

Postat de PISOIAS on 26 March 2009 - 10:08 AM in Arhiva

Se plateste tot. Veniturile cenzorilor, ale membrilor AGA si ale celor cu contract de mandat sunt asimilate veniturilor din salarii. Este vorba de o modificare la Legea 31, a societatilor comerciale, OUG 82_2007, punctul 23 care modifica art 152. Am atasat-o.

Fisiere atasate




#197675 Somaj tehnic fara taxe

Postat de PISOIAS on 25 March 2009 - 06:44 PM in Arhiva

S-a publicat OUG 28 care spune ca timp de 3 luni pt somajul tehnic (platit cu min 75% din salariu) nu se platesc taxe.
Septimiu o atasezi tu te rog?

Merci,



#195364 Legea Bugetului de stat pe 2009

Postat de PISOIAS on 27 February 2009 - 01:12 PM in Arhiva

Am MO cu Legea publicata, dar nu pot sa-l postez. Se pare ca nu am drepturi :frusty:



#195291 impozitare salarii compensatorii

Postat de PISOIAS on 26 February 2009 - 05:05 PM in Arhiva

Lege nr. 95 din 14/04/2006, privind reforma în domeniul sănătății

CAPITOLUL V, Finanțarea serviciilor medicale, a medicamentelor și dispozitivelor medicale

SECȚIUNEA 1
Constituirea Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate

Art. 257. - (1) Persoana asigurată are obligația plății unei contribuții bănești lunare pentru asigurările de sănătate, cu excepția persoanelor prevăzute la art. 213 alin. (1).

(6) Contribuția de asigurări sociale de sănătate nu se datorează asupra sumelor acordate în momentul disponibilizării, venitului lunar de completare sau plăților compensatorii, potrivit actelor normative care reglementează aceste domenii, precum și asupra indemnizațiilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare.

Normă metodologică din 20/02/2002, de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă

Art. 14. - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj, conform art. 27 alin. (1) din lege, este reprezentată de venitul brut realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute la art. 19 din lege, constituit, după caz, din următoarele elemente:

(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
b) diurne de deplasare și de delegare, indemnizații de delegare, detașare și transfer;
c) drepturi de autor;
d) participarea salariaților la profit;
e) compensațiile acordate în condițiile legii ori ale contractelor colective sau individuale de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor;
f) veniturile brute realizate de persoanele care nu se mai regăsesc în situațiile prevăzute la art. 19 din lege, dar încasează venituri ca urmare a faptului că au deținut calitatea de asigurat obligatoriu prin efectul legii.


Normă metodologică din 21/12/2006, de aplicare a Legii nr. 200/2006 privind constituirea și utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale

Art. 1. (2) Fondul total de salarii brute lunare prevăzut la alin. (1) include:
a) salariile de bază;
b) salariile de bază aferente personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară;
c) sporurile, adaosurile și indemnizațiile;
d) salariile de merit;
e) sumele realizate prin plata cu ora, gărzile, indemnizațiile clinice;
f) stimulentele și premiile de orice fel care se plătesc din fondul de salarii;
g) indemnizațiile pentru concediul de odihnă;
h) indemnizațiile pentru perioadele de incapacitate temporară de muncă, suportate de angajatori, conform legii, din fondul de salarii;
i) orice alte sume plătite din fondul de salarii, cu excepția compensațiilor acordate în condițiile legii și ale contractului colectiv de muncă, salariaților concediați pentru motive care nu țin de persoana lor.



#160850 Contributii PFA 2008

Postat de PISOIAS on 31 January 2008 - 07:14 PM in Arhiva

La sfarsitul anului trecut circula un zvon, cum ca de anul asta (2008) o sa platim si pe PFA contributiile la cat facturam si nu pe sumele pe care le declaram noi in contractele incheiate cu institutiile de stat.
Ce spuneti? Aveti ceva noutati?



#153705 concediu full-time - part-time

Postat de PISOIAS on 06 December 2007 - 12:17 PM in Arhiva

Cu siguranta ca nu are legatura CO cu part-time/ full time. In definitiv vorbim de ZILE de concediu, nu de ore. In cazul part-time pt tine o zi inseamna alea 2 ore, la fel cum in cazul full time insemna 8 ore. Deci nu se proportioneaza cele 21 de zile anual cu cate ore lucrezi pe zi.



#153697 concediu de odihna

Postat de PISOIAS on 06 December 2007 - 12:11 PM in Arhiva

Nu poti sa platesti CO neefectuat decat la rezilierea contractului de munca.
In cazul tau as zice ca da, ramane sa si le efectueze cand se intoarce din concediul de crestere copil.



#150618 stat plata af cu contracte la itm

Postat de PISOIAS on 13 November 2007 - 07:30 PM in Arhiva

Ce este in contractele de munca se declara la ITM, pe state si pe declaratii. Veniturile obtinute altfel (in speta contractele lor separat cu casa de sanatate) este ceva total diferit si nu ai tu legatura cu asta. Asa ca fa statele si declaratiile cu sumele care iti ies din calcul de salarii conform contractelor de munca si atat.



#150616 Declaratie sanatate CASS

Postat de PISOIAS on 13 November 2007 - 07:27 PM in Arhiva

Vezi postareaDinu George, la Nov 9 2007, 10:13 AM, a spus:

Nedumerirea mea a fost si este daca luna aceasta se merge cu structura veche a declaratiilor de sanatate (contributia angajati si angajator) sau cea noua.

Buna intrebare. Asta e si nedumerirea mea, mai ales ca minunatul ordin 811 nu a aparut inca in Monit. Ofic. In Bucuresti ca in Bucuresti, ca aici mai treaca mearga. In schimb in tara e jale. Acolo am avut probleme si luna trecuta cand nu primeau pe noul format.



#150615 contract de administrare SRL

Postat de PISOIAS on 13 November 2007 - 07:22 PM in Arhiva

Hmmm.....legislatia s-a mai schimbat in privinta asta si mai nou contractele de mandat sunt asimilate veniturilor din salarii si se plateste tot la ele: somaj, CAS, CASS, impozit.



#150613 Situatie calcul concediu medical initial dupa un concediu medical in continuare

Postat de PISOIAS on 13 November 2007 - 07:12 PM in Arhiva

Vezi postareaNeo1, la Nov 12 2007, 11:35 AM, a spus:

Buna ziua,

Ma poate lamuri si pe mine cineva cu urmatoarea situatie:
Am pe luna septembrie un CM boala obisnuita (20.09 - 30.09). Pe luna octombrie am din nou concediu medical boala obisnuita in continuarea celui din septembrie (1.10 - 8.10). Dupa care am un alt concediu boala obisnuita initial (de pe 10.10 pana pe 19.10). Baza de calcul al concediului initial (cel de pe 10.10)
este aceeasi cu cea a concediului in continuare (cel de pe 1.10) ?
Puteti sa-mi spuneti si o lege ceva in care sa se specifice situatia asta?

Multumesc mult.

Nu ai aceeasi baza de calcul deoarece: baza de calcul a CM din data de 1.10 este aceeasi cu a CM din 20.09, CM din 01.10 fiind in continuarea CM din august. Concret, baza de calcul a CM din 1.10 este formata din veniturile lunilor martie-iulie.
Baza de calcul a CM din 19.10 este formata din ultimele 6 luni anterioare lunii in care are CM (deci din septembrie, 6 luni in spate). Nicidecum nu calculezi cu veniturile din "Deci o sa calculezi ptr.veniturile realizate in perioada 10 aprilie 2007 pana pe 9 octombrie 2007." asa cum spune florika. Legislatia s-a schimbat, se iau 6 luni intregi anterioare lunii in care angajatul se afla in CM.
In concluzie bazele de calcul sunt diferite.



#149396 cate zile de concediu fara plata isi poate lua un angajat unic la o microintr...

Postat de PISOIAS on 31 October 2007 - 02:22 PM in Arhiva

Vezi postareaadda_m_p, la Oct 20 2007, 10:09 AM, a spus:

am si eu o intrebare: in cazul unui concediu fara plata se plateste comisionul la ITM?
Normal ca nu! Baza de calcul a comisonului ITM este suma de Venit brut al salariatilor - CM suportate de stat. In acest caz de la salariatul respectiv venitul brut este 0. 0,25% sau 0,75% din 0 = 0



#149395 grafic

Postat de PISOIAS on 31 October 2007 - 02:20 PM in Arhiva

Si ce legatura are asta cu sectiunea in care ai postat? Sectiunea este de concedii!!!



#149394 cum calculez indemnizatia CO in luna de marire?

Postat de PISOIAS on 31 October 2007 - 02:19 PM in Arhiva

Vezi postareaycka, la Oct 26 2007, 07:22 AM, a spus:

am si eu o problema...un salariat isi ia concediu de odihna 21 zile in luna in care i s-a marit salariul.indemnizatia de concediu=salariu realizat pe 3 luni/nr de zile lucrate*nr zile concediu.daca pe cele 3 luni salariu este de 528 si in luna de concediu acesta a devenit 700 este logic ca indemnizatia va fi mai mica decat salariul realizat daca salariatul ar veni la munca in luna respectiva.intrebare mea: este ok asa??

In principiu este MAXIM-ul dintre media pe 3 luni si luna curenta. Deci care indemnizatie iese mai mare aceea i se da salariatului. In cazul tau indemnizatia trebuie calculata cu referire la sal de 700.



#149392 certificat concediu medical

Postat de PISOIAS on 31 October 2007 - 02:16 PM in Arhiva

Instrucțiuni din 14/03/2006, privind utilizarea și modul de completare a certificatelor de concediu medical
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 254 din 21/03/2006



#149303 IBAN-uri PFA sect 4

Postat de PISOIAS on 30 October 2007 - 06:47 PM in Arhiva

Ma ajuta si pe mine cineva cu IBAN-urile in care trebuie sa virez si eu sanatate, contributia pentru concedii si indemnizatii si CAS pentru un PFA cu sediul social in sect 4? Mentionez ca pt plata acestora am incheiat contracte cu institutiile respective si de aceea nu stiu daca sunt aceleasi conturi in care vireaza un SRL de exp.
Tks



#148923 Plafonare baza calcul indemnizatie boala

Postat de PISOIAS on 25 October 2007 - 05:59 PM in Arhiva

Vezi postareadana_cz, la Oct 19 2007, 08:21 PM, a spus:

In exemplul dat n-au aplicat plafon la primele 3 luni, pentru ca acest plafon s-a introdus abia din 01 nov. 2006.
Tu plafonezi toate lunile.
Permite-mi sa te contrazic. Nu se plafoneaza toate lunile si numai de cand s-a introdus plafonarea pe contributia de concedii si indemnizatii.



#147033 declaratie nominala cas pfa

Postat de PISOIAS on 09 October 2007 - 09:54 AM in Arhiva

DA!



#146404 declaratie nominala cas pfa

Postat de PISOIAS on 03 October 2007 - 10:11 AM in Arhiva

Vezi postareamihast1, la Oct 1 2007, 01:20 PM, a spus:

multumescdar , la casa de sanatate , ce stiti , suntem obligati sa platim contributia la tot venitul realizat indiferent de sursa ?
Da, sanatatea se plateste peste tot, indiferent de cate surse sunt (de cate feluri de a obtine veniturile exista: contract de munca, PFA etc). Sanatatea are cea mai larga baza de calcul dintre toate contributiile.



#145581 declaratie nominala cas pfa

Postat de PISOIAS on 01 October 2007 - 01:20 PM in Arhiva

Din cate stiu eu daca lucrezi cu contract de munca nu mai trebuie sa platesti CAS si pentu PFA.
S-a schimbat ceva in legatura cu asta? :notworthy:



#145578 IBAN-uri PFA sect 4

Postat de PISOIAS on 01 October 2007 - 01:17 PM in Arhiva

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? :notworthy:



#145369 Casa de marcat -PFA

Postat de PISOIAS on 30 September 2007 - 10:16 AM in Arhiva

Vezi postareaJojo, la Sep 20 2007, 08:22 AM, a spus:

Eu inteleg din ordonanta 47 ca profesiile liberale nu tb sa aiba case de marcat.SE EXCEPTEAZA DE LA PREVEDERILE ART.1 alin 1 !!!!!!!!!!!! Ce ziceti?Inteleg eu aiurea?
Asa inteleg si eu si nu inteleg de ce atatea intrebari pe subiectul asta. Ce e asa de neclar? Interesant ca s-a ajuns inclusiv la explicatii din DEX :biggrin:

Si apropos Noris: "Legea zice ca se excepteaza de la obligatia casei de marcat:
"h) activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;"
Eu nu inteleg aceasta formulare. Cine poate sa o formuleze altfel, mai clar?"

Este vorba de activitati desfasurate si pentru care NU ESTI OBLIGAT sa ai SRL, adica le poti desfasura si altfel.



#145366 Ce variante de tiparire facturi am ?

Postat de PISOIAS on 30 September 2007 - 09:58 AM in Arhiva

Vezi postareaAndrei.M, la Sep 29 2007, 07:22 PM, a spus:

Le pot crea in Word/Illustrator si scoate la o imprimanta cu laser
Da, poti sa faci asta linistit.



#145365 intrerupere concediu de ingrijirea copilului

Postat de PISOIAS on 30 September 2007 - 09:52 AM in Arhiva

Poti sa te intorci la servici si inapoi in CIC de cate ori vrei tu pana cand copilul implineste 2 ani.
Succes!



#145294 IBAN-uri PFA sect 4

Postat de PISOIAS on 28 September 2007 - 05:24 PM in Arhiva

Ma ajuta si pe mine cineva cu IBAN-urile in care trebuie sa virez si eu sanatate, contributia pentru concedii si indemnizatii si CAS pentru un PFA cu sediul social in sect 4? Mentionez ca pt plata acestora am incheiat contracte cu institutiile respective si de aceea nu stiu daca sunt aceleasi conturi in care vireaza un SRL de exp.
Tks




Cometa SQL