Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adina hatcau's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adina hatcau's Content

There have been 144 items by adina hatcau (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#254261 impozit microintreprinderi sfera de aplicare

Postat de adina hatcau on 15 April 2013 - 07:25 PM in Arhiva

Buna.
am o societate care a beneficiat de subventie nerambursabila prin programul START pt achizitie utilaje.
firma este platitoare de 3% .
eu am incadrat venitul aferent subventiei la venituri din subventii pt investitii cont 7584.
conf cod fiscal sunt neimpozabile veniturile din subventii pt exploatare cont 741.
deci ar trebui sa impozitez cu 3% veniturile respective.

va rog sa-mi spuneti daca am interpretat corect.
Multumesc frumos.



#96477 cesionarea unor auto aflate in leasing

Postat de adina hatcau on 07 August 2006 - 10:42 PM in Arhiva

Scuze de modul cum am postat, dar sunt derutata de noul format!!!!!!



#66929 chelt protocol in calcul impozit profit

Postat de adina hatcau on 13 February 2006 - 11:08 PM in Arhiva

Vreau sa ma verific.Am urmatoarea situatie:
Trim 1 2005=pierdere
Trim 2 profit=510 691=441 510 achitat
trim 3= profit 373 691=441 -137
an 2005= profit 1168.
Calculul a fost facut per cumulat de ex. la sfarsitul trim 2 ( tr1+tr2). Este ok?
Ce nota contabila trebuie facuta acum la sfarsitul anului :
691=441 ? ar trebui ca soldul lui 441 sa fie 1168 sau nu.
cred ca m-am inecat ca tiganu la mal, dar va rog sa ma ajutati, dupa cum stiti mai sunt 2 zile pana la 101.
Va multumesc



#44895 calcul penalizari si majorari

Postat de adina hatcau on 14 October 2005 - 10:05 AM in Arhiva

Vreau sa va povestesc ceva apropo de " intervenit " in program:fosta contabila de la una dintre firmele "mele" a facut declaratia 100 de la o firma de a sa pe codul meu fiscal- din viteza- eu m-am dus ca tot omul sa depun declaratiile. Cand colo, surpriza :" decaratia a fost depusa ieri". Ii spun d-rei ca nu se poate , eu ma ocup de chestiune, sa verifice cifrele. Vede ca nu corespunde codul fiscal cu firma etc. O rog sa modifice, imi spune ca nu se poate. O doamna functionar " draguta" se baga si ea in seama :" la noi nu se poate modifica nimic, face-ti rectificativa"
Eu:" ce rectificativa sa fac , nu e greseala mea... si oricum tot ce exista pe un calculator se poate modifica" - deja ma enervasem, desi m-am prins eu cam de unde venea buba.
rezolvarea: domna care intodusese decl cu o zi inainte a fost foarte draguta ( pt ca era greseala ei ca nu cascase ochii, doar nu corespundea numele firmei cu codul fiscal), am adus decl 100 corect facute, am adus si exemplarul gresit ... si " sus la informatica" s-a facut modificarea pe calculator. :D



#44116 legislatie pentru o firma de publicitate

Postat de adina hatcau on 11 October 2005 - 10:53 AM in Arhiva

Nu difera de alte firme dpdv al taxelor, impozitelor, etc



#43266 va plac?

Postat de adina hatcau on 06 October 2005 - 09:39 AM in Arhiva

da.si am votat peste tot, chiar daca nu am si scis acest lucru... poate unii sunt mai ocupati.. :evil:



#43247 Impozitare agenti de asigurari

Postat de adina hatcau on 06 October 2005 - 08:57 AM in Arhiva

Poate prietenul tau a intocmit gresit Declaratia 200. Eu am contract cu o firma de asigurari si contract de munca de cativa ani. Cei de la asigurari retineau 10% din comision , eu am depus declaratia si intotdeauna am avut de primit bani.Acum depinde si ce venituri a mai avut ... vroiam sa zic ca nu intotdeauna Finantele calculeaza intentionat gresit.



#43078 inregistratre contabila leasing financiar pentru autoturism

Postat de adina hatcau on 05 October 2005 - 01:02 PM in Arhiva

1. citeste regulame :smt045 ntul
2. foloseste butonul cautare- subiectul este super dezbatut.



#42861 inregistrare deviz...

Postat de adina hatcau on 04 October 2005 - 02:55 PM in Arhiva

Tai factura = total deviz si scrii pe ea serviciul prestat. Separat faci bon de consum (ar trebui sa ai un program de gestiune care face receptia marfii, fise de magazie, bonuri de consum,etc) care cuprinde materialele utilizate . La sfarsitul lunii de descarci cu totalul bonurilor de consum. eu tin conta la o firma care monteaza centrale dar mai si vinde marfuri . programul de gestiune este astfel conceput incat imi scoate singur adausurile +bonuri etc.Montarea se factureaza ca mai sus, iar marfurile cum stii.. fiecare produs trecut pe factura. Atentie la prestari servicii trebuie sa ai contract + deviz asa cum ai scris.
%= 301
601
371
371=378
%=371
607
378 sumele sunt din programul de gestiune. Asta este ce stiu eu, poate altii folosesc alte metode.



#42771 De unde sunteti?

Postat de adina hatcau on 04 October 2005 - 10:44 AM in Arhiva

Timisoara :smt006



#41887 Codul Muncii sau Contract Colectiv de Munca la nivel Nation

Postat de adina hatcau on 29 September 2005 - 03:00 PM in Arhiva

Pai am ajuns de unde am plecat..ca sa zic asa... aceste extracte de lege mai sunt postate de vreo 2-3 ori. eu v-am mai spus, am tot contracte cu 310, inclusiv luna asta am depus doua. Am auzit cu urechile mele la ITM Timisoara( o doamna inspector catre un muritor ca noi), prin iulie: " a sosit si la noi CCMN, aveti peste 21 de salariati trebuie sa refaceti statele din ianuarie" . De unde eu trag concluzia: nu conteaza ce scrie in lege, conteaza ce se decide la nivel de ITM judetean si cu ce " soseste " legea. :(
In plus vedeti si subiectul legat de declaratiile pt sanatate. In fiecare judet al bordei cu alt obicei.



#41872 hotarare nr. 2.139/30.11.2004

Postat de adina hatcau on 29 September 2005 - 02:04 PM in Arhiva

ti-am trimis pe PM.



#41497 nelamurire impozit micro

Postat de adina hatcau on 28 September 2005 - 10:46 AM in Arhiva

Bine ca exista acest site. :D Acum ca am terminat " Codul lui da Vinci" pot sa recitesc "Codul Fiscal". :cry: (pentru a nu mai raspunde tampenii)



#41092 nelamurire impozit micro

Postat de adina hatcau on 27 September 2005 - 01:04 PM in Arhiva

De fapt sunt sigura ca nu intra la CA, doar este vorba de vanzarea unui activ. ](*,)



#41091 nelamurire impozit micro

Postat de adina hatcau on 27 September 2005 - 01:00 PM in Arhiva

Pe anul asta ramane cu 3%. Nu am o experienta vasta, dar as fi curioasa daca vanzarea imobilului intra la CA, dupa mine nu ar trebui. Poate alti colegi cu experienta si "parte de carte" :oops:



#41085 HOW MUCH?

Postat de adina hatcau on 27 September 2005 - 12:49 PM in Arhiva

votat! :smt026



#39985 La multi ani contabili!!!!!!!!!!!!!!!

Postat de adina hatcau on 22 September 2005 - 12:24 PM in Arhiva

Ieri la Casa de pensii Timisoara au venit de la televiziunea Analog(ceva local) sa ia un interviu contabililor de ziua lor. ... Toti au dat din cap ca nu sunt... contabili. :lol:



#39975 zambareti

Postat de adina hatcau on 22 September 2005 - 12:17 PM in Arhiva

Eu tocmai m-am intors de la Finante si voi aveti timp sa va ocupati de zambareti. Nu-i corect! :smt064 Ce aveti cu zambaretii de vreti sa-i omorati? :cry:



#39625 ?

Postat de adina hatcau on 21 September 2005 - 10:09 AM in Arhiva

tot asa e . Ce sa fac????????? :(



#39610 Declaratii CASMB

Postat de adina hatcau on 21 September 2005 - 09:36 AM in Arhiva

In Timisoara se depune in formatul vechi + copie dupa Op-uri INCA DE LUNA TRECUTA. Daca in Bucuresti NU , eu nu mai inteleg nimic. :shock:



#39496 carte de munca

Postat de adina hatcau on 20 September 2005 - 03:53 PM in Arhiva

Cartea de munca cred ca se pastreaza la primul job dintre cele 2, nu are importanta. Cel putin asa mi s-a intamplat mie. am avut un contract cu 2 dupa care m-am angajat la alta firma cu 8. M-am dus la ITM sa o ridic si sa o depun la firma cu 8 si mi s-a spus ca nu o pot ridica pana la inchiderea contractului. :smt102
Dar sunt curioasa ce trebuie sa facem in situatia in care plecam de la al doilea prima data? :lol:



#39488 registru de evid fiscala a imp pe profit

Postat de adina hatcau on 20 September 2005 - 03:34 PM in Arhiva

1.Pai si dupa zambet ce a urmat?
2. SEPTEMBRIE?! Dar ei in ce luna cred ca suntem? :shock:



#39482 registru de evid fiscala a imp pe profit

Postat de adina hatcau on 20 September 2005 - 03:31 PM in Arhiva

La link-ul de mai sus nu-i nici un raspuns clar. Si eu sunt curioasa cum ar arata un cap de tabel . Poate il posteaza cineva sau se astepta vreo norma metodologica ,ceva ?
Eu am de la o firma care in urma cu cativa ani era platitoare de profit ceva de genul:
Total venituri.......Total cheltuieli......V neimpoz....Ch neded...... Profit impozabil......Impozit pe profit ..........Impozit cumulat
Trebuie mai explicit de atat? :smt102



#39339 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de adina hatcau on 20 September 2005 - 10:09 AM in Arhiva

Pt. Mircea.
Am vrut initial sa dau examenul, dar cand am vazut cartea ... nu am avut timp sa invat/sa rezolv. Cursurile in Timisoara sunt in octombrie.
Cred ca la anul, daca nu in primavara... cineva mi-a spus ca ar fi 2 sesiuni/an , dar sti cum e cu zvonurile.. Toate cele bune.



#39335 discount pe factura

Postat de adina hatcau on 20 September 2005 - 09:59 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspunsuri. Astept atunci si eu raspunsul de la Finante.Ma intreb cand va fi si la noi o lege " neinterpretabila" sau niste norme bine gandite/frumos alcatuite... parca fac versuri...!?




Cometa SQL