Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Laurentiu Petru Munteanu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Laurentiu Petru Munteanu's Content

There have been 9 items by Laurentiu Petru Munteanu (Search limited from 29-November 07)


Sort by                Order  

#243082 Concediu fara plata ilegal

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 14 July 2011 - 07:07 AM in CONFLICTE DE MUNCA

Da , avem copie dupa contractul de munca, copie semnata si stampilata de catre angajator. Angajatorului i s-a adus la cunostinta pe cale verbala faptul ca sotia e insarcinata pe la inceputul lunii iunie, deci dupa trei luni dupa data angajarii.in plus, dupa cum v-am spus nu exista o cerere din partea sotiei pentru a intra in concediu fara plata sau, daca exista una, aceasta e un fals ...



#243062 Concediu fara plata ilegal

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 13 July 2011 - 02:08 PM in CONFLICTE DE MUNCA

Buna ziua ,am urmatoarea problema : incepand din data de 10 februarie 2011 sotia mea lucreaza la o societate comerciala. Contractul de munca i s-a intocmit incepand cu data de 9 martie 2011 iar intre timp sotia a ramas insarcinata. Am rugat-o pe sotie sa se intereseze la angajator daca sunt platite la zi toate taxele si impozitele aferente salariului pentru a putea beneficia de asigurarile sociale si drepturile conferite de legile din Romania(concediu de maternitate, indemnizatie pentru cresterea copilului, etc ..). Raspunsul angajatorului a fost unul care ma revolta de-a dreptul: imediat dupa data semnarii contractului, respectiv 9 martie, a fost trecuta in concediu fara plata, fara sa i se aduca la cunostinta acest lucru, prin urmare fara sa existe o cerere din partea ei pentru acest fapt. Din cate cunosc eu, in perioada concediului fara plata nu se platesc contributiile sociale aferente salariului, prin urmare sotia nu este asigurata. In plus fata de cele expuse, nu a primit bani pentru munca prestata in ultimele trei luni .....
Va rog sa-mi spuneti ce pasi ar trebui urmati pentru a putea recupera prejudiciul creat.Mentionez ca am trimis un e-mail si la ITM insa nu am primit nici un raspuns. Va multumesc anticipat.



#195882 calcul impozit dividende

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 05 March 2009 - 11:09 AM in Arhiva

in cazul tau,daca repartizezi dividende in valoare de 1000 lei,operatiunile contabile sunt:
117=457 1000
457=5311(5121) 862.07-plata dividende
457=446.1 137.93-constituirea impozitului pe dividende
446.1=5311(5121)-plata impozitului



#180964 plan de amortizare

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 22 August 2008 - 09:49 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Pare bun programul,numai ca nu stiu de ce daca introduci in registru toate datele,nu genereaza notele contabile decat pe luna iunie.Are vreo eroare ?



#151965 inregistrare factura de pe o luna in urma...

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 28 November 2007 - 03:56 PM in Arhiva

Si eu am mai fost pus in aceast situatie,de a primi facturi dupa o luna sau chiar doua.Eu le-am inregistrat pe luna respectiva-cea in care am primit factura.La un eventual control ai avea probleme daca ai inregistra facturi pe o anumita luna,daca sunt pe lunile urmatoare



#151961 contare compensare

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 28 November 2007 - 03:41 PM in Arhiva

Vezi postareamona30, la Nov 28 2007, 12:38 PM, a spus:

multumesc.da corect asa ar fi normal dar am voie sa fac asa ceva ?
si inca ceva aceste ordine de compensare se pot face doar in luna emiterii facturii ?sau se fac si la facturi mai vechi?
va multumesc
se pot face si pentru facturi mai vechi(din alta luna decat cea curenta )



#151956 vanzare auto

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 28 November 2007 - 03:29 PM in Arhiva

multumesc



#151953 vanzare auto

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 28 November 2007 - 03:23 PM in Arhiva

contul "7721"?eu credeam ca 7583



#151948 vanzare auto

Postat de Laurentiu Petru Munteanu on 28 November 2007 - 02:54 PM in Arhiva

imi spune si mie cineva ce inregistrari se fac in urmatoarea situatie:autoturism achizitionat cu 10.000,00 lei,val amortizata:2916,62,valoarea de vanzare 7.200,00(fara tva).Va multumesc.




Cometa SQL