Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
maricica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


maricica's Content

There have been 28 items by maricica (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#100760 ingineri vs economisti

Postat de maricica on 15 September 2006 - 08:36 PM in Arhiva

Se pare ca am nimerit in plin razboi aici.
Ma bucur ca am apucat sa intru inainte ca acest topic sa fie inchis.
Vreau sa precizez, inca de la inceput, ca sunt doar economist si atat.
Mai exact, am fost, deoarece sunt pensionara si nu mai profesez de cativa ani.
S-au exprimat pareri din cele mai diverse si contradictorii, totodata.
Va rog sa-mi permiteti sa va povestesc din experienta mea personala.
Fiica mea se afla intr-una din situatiile mult criticate anterior.
Am indrumat-o spre ASE la terminarea liceului, dar nici nu a vrut sa auda si s-a dus foarte hotarata la Politehnica.
A invatat din greu, dar a si obtinut rezultate bunicele (8,50).
Intre timp, situatia s-a schimbat radical si noi am insistat sa nu renunte si sa termine facultatea inceputa.
Nemultumita de salariul castigat ca inginer intr-un institut, dupa cativa ani a facut un curs de contabilitate si a inceput sa lucreze contabilitate impreuna cu mine acasa.
A invatat meserie de la mine si, spre bucuria mea, a inceput sa-i placa ceea ce facea.
Am crezut ca este superficiala, dar, de fapt, ea doar gandea altfel decat mine.
Cred ca la acest lucru s-au referit si antevorbitorii.
Am spus "altfel" si nu mai "bine" sau mai "prost".
Ulterior a urmat contabilitatea ca a doua facultate, in paralel cu serviciul si cu contabilitatile de acasa si surprinzator a avut rezultate mult mai bune decat in prima facultate, desi nu prea mai avea timp sa invete.
A luat licenta cu nota 10 (scris si sustinere).
Si dupa toate aceste eforturi nu vrea sa se angajeze ca economist intr-o firma ca lumea.
Nici macar nu s-a obosit sa se duca sa-si ridice diploma, motivand ca nu-i mai trebuie.
Lucreaza intr-un domeniu complet diferit de pregatirea ei (nu face nici inginerie si nici contabilitate), castiga suficient de bine acum si mai tine acasa 2-3 firme doar ca sa nu-si piarda exercitiul, zice ea.



#100757 Sunt curios! Barbat sau femeie?

Postat de maricica on 15 September 2006 - 08:11 PM in Arhiva

Si eu cred ca, in realitate, mult mai multe femei lucreaza in domeniul economic.

Pt. Luck: Insista si ai sa reusesti.



#100755 De unde sunteti?

Postat de maricica on 15 September 2006 - 08:08 PM in Arhiva

Bucuresti de peste 40 de ani, dar sunt nascuta in Moldova



#100754 Vechime si adeverinte(??) pt contracte de munca cu t partial

Postat de maricica on 15 September 2006 - 08:04 PM in Arhiva

Poate pana anul trecut cand se globalizau veniturile din salarii.



#94177 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de maricica on 18 July 2006 - 02:36 PM in Arhiva

In concluzie, se mai majoreaza salariul minim la o firma cu 1-2 angajati si daca da, de la ce data?



#91723 carte de munca

Postat de maricica on 01 July 2006 - 10:00 PM in Arhiva

mihavesa a spus:

Ar trebui sa faci o sesizare, o plangere.
Dar patronul cand a scris DA nu ti-a spus si cand sa vii dupa cartea de munca ?
Eu una cred ca nu are nici un interes sa nu ti-o dea, nu are ce face ea, poate doar din comoditate sa nu faca formele....

data viitoare sa-ti faci tu o copie dupa carte cand te angajezi undeva si sa ceri tu noul contract de mca ca sa previi astfel de situatii....
Cat timp trebuie sa mai asteptam pana cand sa putem face o sesizare pt. nerestituirea cartii de munca?

Discutia cu patronul nu a fost tocmai amicala, ba din contra s-a lasat cu amenintari cu procese de ambele parti (pt. motive diferite, evident).

Cand e vorba de lege, comoditatea nu este o scuza.

Si daca faceam o copie dupa cartea de munca, la ce-mi folosea?



#91722 Calcul impozit dividende

Postat de maricica on 01 July 2006 - 09:50 PM in Arhiva

de ce n-ar fi varianta 2?



#91174 plata contabil

Postat de maricica on 28 June 2006 - 06:08 PM in Arhiva

alinuta a spus:

:wink: usor de zis...
Dar...esti de acord ca pt a o gestiona in castig sunt ajutatoare si cunostinte de conta? macar minime?

iar licenta...e intr-o luna :?
In primul rand iti doresc bafta la licenta!
Optimismul tau nu inceteaza sa ma uimeasca. Totusi, cu tot acest entuziasm, vad ca nu ai tinut-o decat din greseala in greseala. Din tot ce am citit pe forum, nu pot ajunge la o alta concluzie.
Studenta fiind, ai profitat de facilitatile acordate de stat studentilor intreprinzatori si ti-ai facut o firma. Laudabil, pana aici. Te-ai declarat microintreprindere, dar ai ignorat prevederile legale referitoare la primul angajat in termen de 60 zile, ceea ce a dus automat la pierderea statului de microintreprindere. Habar nu ai avut ca, de fapt, nu ai fost niciodata microintreprindere. Angajarea unui contabil in primele 60 zile de la infiintare te-ar fi scutit de aceasta greseala, precum si de cele care au urmat. Ai depus gresit toate decl.100 pe 2004. In 2005 ai depus decl.010, desi nu era nevoie sa declari ca treci la impozit pe profit pt. ca deja erai platitoare de imp. pe profit. Ai uitat apoi sa declari imp. pe profit, chiar cu zero in decl.100. Din nov.2005 am inteles ca ai angajat o persoana pt. care s-au platit cu intarziere taxele aferente. Rezulta majorari si penalizari de intarziere. Registrul unic de control, registrul general de evidenta a salariatilor, registrul de evidenta fiscala - toate au fost achizitionate cu intarziere - rezulta alte amenzi (la primul control). Nevizarea registrului jurnal si inventar la administratia financiara in 2004 (la acea vreme era obligatoriu, acum nu mai este) - alte amenzi.
Nedepunerea fiselor fiscale pana la 28 feb. 2006 pt. persoana angajata in 2005 - alta greseala.
Prin martie 2006, abia intrebai pe forum in stanga si in dreapta ce declaratii mai trebuie depuse si unde, semn clar ca nici pe acelea nu le-ai depus.
Ai iscat apoi o discutie interminabila pe cateva pagini in legatura cu suma de plata a unei persoane care sa-ti faca si sa-ti depuna toate aceste declaratii, desconsiderand MUNCA altcuiva.
Nu crezi ca ar fi fost mai simplu si mai avantajos pt. tine daca ai fi angajat de la inceput un contabil care sa se ocupe de toate aceste activitati, chiar de la inceput? Dupa ce terminai cu licenta ai fi avut tot timpul din lume sa controlezi acea persoana daca si-a indeplinit corespunzator atributiile, bazandu-te, evident, pe cunostintele proprii (nu am vrut sa zic minime sau inexistente) in ale contabilitatii dobandite in facultate sau aiurea.
Imi cer scuze daca ti-am parut rautacioasa, dar chiar am fost socata de naivitatea (am cautat sa ma exprim elegant) de care dai dovada in continuare.



#91026 carte de munca

Postat de maricica on 28 June 2006 - 11:26 AM in Arhiva

mihavesa a spus:

nu are o copie dupa cererea de incetare a contractului aprobata de patroni ? poate ca firma nu a facut inca platile pt luna resp si din cauza asta nu i s-a inchis cartea de munca. Stiu firme care platesc mai tarziu decat data lichidarii si cartea de munca o restituie mai tarziu.

Are o fotocopie dupa cererea aprobata si inregistrata.

Nu vad care este legatura intre neemiterea/neinregistrarea deciziei de incetare CIM si plata drepturilor salariale pt. luna respectiva.

Problema s-ar fi putut rezolva f. simplu, in opinia mea. Se emite decizie in aceeasi zi cu cererea, se inregistreaza decizia la ITM in termenul legal (5 zile), inspectorul poate incheia cartea de munca, aceasta poate fi restituita fostului salariat, iar la data stabilita pt. lichidarea drepturilor salariale, persoana se prezinta si ridica restul de bani, co neeectuat sau ce mai are de luat.

Gresesc cumva? Daca nu eu, atunci cine?



#91022 carte de munca

Postat de maricica on 28 June 2006 - 11:18 AM in Arhiva

nicoletalaz a spus:

Citeaza

Firma nu a depus nici dupa 20 de zile decizia de incetare cu 55b la itm
...in lege..spune ca orice modificare survenita la contractul de munca se aduce la cunostinta ITM-ului in 5 zile....
Ciudat!!!!...i-a fost aprobata/semnata cererea de desfacere a ctr de munca cu acordul 55b???
Chiar eu i-am facut cererea prin care solicitam acordul referitor la incetatea activitatii cu data x.

Patronul a scris pe ea "DA" si a semnat. Cererea a fost inregistrata in aceeasi zi la secretariatul societatii si el a luat o copie xerox.

Stiu ca orice modificare, in acest caz incetarea CIM, trebuie notificata ITM in termen de 5 zile, dar se pare ca angajatorii nu prea respecta acest lucru si nici inspectorii nu se grabesc sa-i amendeze pt. asta.

Am fost mirata de toleranta de care dau dovada inspectorii. Stiam ca sunt mai rai.



#91017 carte de munca

Postat de maricica on 28 June 2006 - 11:09 AM in Arhiva

mihavesa a spus:

eu stiu ca nota de lichidare nu mai este obligatorie, dar unele firme o fac totusi. Obligatoriu este in schimb sa-i dai adeverinta din care sa rezulta baza de calcul pt cas si cartea de munca, este obligatoriu.
Cred ca scrie pe undeva prin codul muncii de cartea de munca, iar de adeverinta cu CAS scrie in HG 312/2006 – pentru modificarea NM de aplicare a Legii 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin HG 174/2002
Am gasit modelul de adeverinta (anexa 26), dar se refera la baza de calcul pt. contributiile la fondul de somaj.



#90880 carte de munca

Postat de maricica on 27 June 2006 - 04:43 PM in Arhiva

Am fost miercurea trecuta cu amicul la itm, am fost si ieri si azi, am identificat inspectoarea, surprinzator a fost foarte amabila, dar tot nu am rezolvat problema.

Firma nu a depus nici dupa 20 de zile decizia de incetare cu 55b la itm.

Nici nu stiu daca au emis-o sau nu.

Cartea de munca este la itm, dar nu poate fi incheiata in lipsa deciziei.

Prietenul meu nu stie ce sa mai faca.

Astept sugestii de la voi.

Cu multumiri.



#88887 Plata dividende conditionata de plata impozite

Postat de maricica on 18 June 2006 - 11:37 PM in Arhiva

De ce te framanta pe tine problema impozitelor neplatite?

Da-i omului dividendele cuvenite si creste-i valoarea datoriilor si cu impozitul pe div.



#88883 Facturare in strainatate - invoice

Postat de maricica on 18 June 2006 - 11:30 PM in Arhiva

Trebuie sa faci si factura in lei, chiar daca pe client nu-l intereseaza.

Tai chitanta cu data facturii.



#88882 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de maricica on 18 June 2006 - 11:27 PM in Arhiva

Esti sigur de treaba cu salariul pe luna in curs?



#88876 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de maricica on 18 June 2006 - 10:59 PM in Arhiva

ALUPEI OTILIA a spus:

nicole33 a spus:

nu se poate de la 1 iulie?
:lol: :lol:
Radem noi, dar nu-i rasul nostru.

O posibila solutie n-ar putea fi trecerea salariatilor in concediu de odihna toata luna mai, caz in care s-ar calcula media ultimelor 3 luni, deci tot 330 si ar fi corecte platile si declaratiile pe mai, fara rectificative, fara diferente de plata, ce parere aveti?

Ma refer la firme cu 1-2 salariati.



#88875 carte de munca

Postat de maricica on 18 June 2006 - 10:53 PM in Arhiva

Un prieten si-a incheiat activitatea la o firma cu acordul partilor si acum asteapta emiterea deciziei si restituirea cartii de munca.

Exista un termen legal in care trebuie restituita cartea de munca?

Mai este necesara acea nota de lichidare prin care sa se ateste ca are sau nu datorii fata de firma? Cand trebuie s-o primeasca?

Cu multumiri.



#86499 tva vama import marfa

Postat de maricica on 03 June 2006 - 01:43 PM in Arhiva

CORINA, iti multumesc pt. raspuns si pt. promptitudine. Inregistrarea mi se pare putin neobisnuita.
Astept si alte pareri.



#86489 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de maricica on 03 June 2006 - 11:25 AM in Arhiva

Cum ramane pana la urma? Este legal sa nu modific salariul minim de 330 ron la o microintreprindere cu 1 salariat si sa le trimit statele prin posta cu confirmare de primire? Asa as evita discutiile in contradictoriu cu inspectoarea.



#86488 tva vama import marfa

Postat de maricica on 03 June 2006 - 11:21 AM in Arhiva

Cum va apare acest tva platit in jurnalul de cumparari? Multumesc



#86487 tva vama import marfa

Postat de maricica on 03 June 2006 - 11:20 AM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am facut un import si nu stiu cum inregistrez tva-ul platit in vama. multumesc anticipat



#85750 Societ.neplatitoare de TVA

Postat de maricica on 30 May 2006 - 09:26 AM in Arhiva

DA



#85746 casa de marcat distincta pt. paine?

Postat de maricica on 30 May 2006 - 09:16 AM in Arhiva

Am auzit un zvon cum ca ar fi obligatorie achizitionarea unei care de marcat distincte pt. vanzarea de paine. Stie cineva ceva despre asta?
Eu am un mic magazin alimentar in care vand si paine, dar nu mi-as permite sa dau banii pe inca o casa de marcat, pe langa cea pe care o am deja. Mai bine renunt sa vand paine.



#85021 Da cineva licenta anul asta?

Postat de maricica on 24 May 2006 - 09:33 PM in Arhiva

Septimiu a spus:

kimba a spus:

vad ca mai am un tovaras de suferinta.

sunt si yo bagat dar nu o dau anu asta :D, ca mai am neste restante :roll:
De ce amani, Septimiu? Grabeste-te.



#85020 Da cineva licenta anul asta?

Postat de maricica on 24 May 2006 - 09:31 PM in Arhiva

Bucuresti.
ma interesam pt.fiica mea. Problema s-a rezolvat, a luat licenta cu 10 curat in februarie, dar a muncit enorm pt. asta. N-am prea putut s-o ajut, dar s-a descurcat perfect singura.




Cometa SQL