Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dco's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dco's Content

There have been 237 items by dco (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#195293 Asistenta in programul Evo XPerience

Postat de dco on 26 February 2009 - 05:11 PM in Arhiva

Hei, stai putin!
NU CONFUNDA NOTIUNILE DE INCHIDERE DE LUNA!

Inchiderea de luna in Evo Xperience este facuta automat nu ai nevoie de niciun click si te poti intoarce oricand oriunde.
Acolo era vorba despre inchiderea de an si aceasta este foarte simpla, doar ca saracii oameni au explicat cat de detaliat au putut pentru acei "clienti" care nu princep nici ce este mouse-ul.

Salutare!
[/quote]

Nu stiu cum poate fi numita simpla o inchidere de an care nu transfera soldurile in anul urmator decat cand ai finalizat anul precedent ... eu termin inchiderea anului 2008 undeva prin aprilie probabil, cand fac bilantul. Pana atunci mi s-a spus ca nu pot avea de exemplu un scadentar corect al clientilor pentru ca nu transfer soldurile, trebuie sa inregistrez incasarile ca avansuri! Si aici vorbim de sute de clienti, eu in fiecare luna trebuie sa stiu exact ce facturi am neachitate!

Acum depinde cu ce programe ai mai lucrat tu, mie unul mi se pare complet aiurea gandita inchiderea de an, si am vazut destule programe!

Eu nu spun ca programul nu este bun, mi s-a parut grozav la inceput, dar asistenta cu care se lauda ei poate fi tradusa cam asa: 15/5 - primesti raspuns in 15 zile pana la 5 luni, daca ai noroc si esti insistent!



#143430 www.contajobs.ro

Postat de dco on 12 September 2007 - 11:58 AM in Arhiva

Vezi postareaconta_ro, la Jan 11 2007, 04:06 PM, a spus:

Vezi postareadco, la Dec 20 2006, 01:41 PM, a spus:

Poate nu am observat eu cum functioneaza site-ul, dar nu am gasit unde poti sa vezi posibilii candidati?
De ce o firma nu poate selecta din toate ofertele candidatilor pe cine sa cheme, fara sa mai dea anunt, daca tot e gratuit?
Nu se poate ca un candidat sa-si puna cv-ul pe site, sa poata sa si-l activeze si dezactiveze cand vrea, pentru a fi contactat de diverse firme?


Nu am dat aceasta posibilitate pentru ca o firma daca e interesata sa angajeze pe cineva trebuie sa introduca un anunt. Cine vrea sa posteze pentru un anunt sa o faca.
Nu vrem sa deranjam pe nimeni si sa dam datele de contact ale candidatiilor.

Pai si atunci de ce mai introduc candidatii datele lor?!? Pe bune daca pricep ... scria cineva mai sus ca si-a introdus datele si asteapta sa fie contactata ... dar daca nu-i vedem datele, cum sa o contactam? Imi scapa ceva?!?



#130109 data factura ue+390

Postat de dco on 02 May 2007 - 09:19 AM in Arhiva

[/quote]
Va complicati fara rost. De ce nu faceti asa:
-in luna martie 35x=401
4426=4427
-in luna aprilie cand faci receptia:
3xx=35x

Eu asa as face daca as fi intr-o situatie ca aceasta. Si nu plange nici fiscul ca nu ai cuprins in declaratia 301 si 390 si nici tu ca nu poti face receptia in martie... :smile:
[/quote]

diferenta intre a face bine, si a face e importanta.
Daca am fi in situatia sa lucram pentru o multinationala, care intr-o zi ruleaza zeci de milioane de euro, prezentarea ca obligatie la un alt moment decat cel real poate crea in unele cazuri o dauna. Pentru ca listarea la bursa inseamna si faptul ca jucatorii din piata citesc bilanturi si iau decizii si pe baza lui. Cred ca solutia ar trebui sa o dea totusi cine a creat dilema....
[/quote]

Faptul ca ai primit factura si ai acceptat-o iti creeaza obligatia, nu primirea marfii. Asa cum se spunea mai sus, va complicati fara rost.
In momentul in care primesti factura pe 28.03, stiind ca urmeaza sa primesti marfa, tu trebuie sa-ti inregistrezi obligatia si sa inregistrezi faptul ca ai o marfa care urmeaza sa vina!
Inregistrarile sunt cele de mai sus, evident!



#127016 registru de evidenta a salariatilor

Postat de dco on 29 March 2007 - 10:53 AM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Mar 29 2007, 11:29 AM, a spus:

La Bucuresti s-a prelungit termenul .... vineri 6 aprilie!

De unde stii ca s-a prelungit? E zvon sau a aparut undeva scris?



#125116 NOUA DECL. 010

Postat de dco on 13 March 2007 - 01:06 PM in Arhiva

Vezi postareaSeptimiu, la Mar 13 2007, 01:02 PM, a spus:

se completeaza doar obligatiile salariale cu 01.01.2007 ?

Azi la Adm 2 se completa la greu ... indicatii: se completeaza tot, inclusiv cifra de afaceri de la 2006, altfel nu primesc cucoanele ... din cate se vorbea, la alte sectoare nu trebuie chiar tot!



#123723 Va rog sa ma ajutati sunt chiar disperat

Postat de dco on 02 March 2007 - 05:54 PM in Arhiva

Daca firma are in obiectul de activitate constructia de imobile pentru clienti, atunci nu inteleg ce cauta pe imobilizari, sincer ...
REGLEMENTĂRI CONTABILE din 17 noiembrie 2005 conforme cu Directiva a IV-a a Comunităților Economice Europene: Activele imobilizate cuprind acele active destinate utilizării pe o bază continuă, în scopul desfășurării activităților entității.
Inseamna ca cei de la Dacia au un parc impresionant de masini :lostit (13): si cifra de afaceri 0!



#120997 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de dco on 15 February 2007 - 01:11 PM in Arhiva

Am si eu cateva intrebari legata de repartizarea profitului, care ma framanta :lostit (13): de ceva timp:

- profitului repartizat la "Alte rezerve" intr-un an i se poate schimba destinatia la dividende???
Adica in anul urmator AGA poate decide repartizarea rezervelor la dividende, cu plata impozitului aferent, bineinteles? Unde este precizat?
- profitul repartizat la dividende in N pentru exercitiul N-1, neridicat pana la sfarsitul anului, poate sa fie transferat inapoi in 1171 prin hotarare AGA in decembrie N, sa zicem? Adica ei descopera ca nu au bani sa ridice acele dividende si hotarasc ca e mai bine pt firma sa le lase deocamdata la dispozitia firmei ... in cazul in care este posibil, ce inregistrari se fac?

Sper ca am fost clar ... va multumesc pentru ajutor!



#119911 Ordine de compensare-regim special

Postat de dco on 05 February 2007 - 10:04 AM in Arhiva

Mi se pare aberant sa folosim in continuare acele ordine de compensare obligatoriu, atata timp cat nici factura nu mai e tipizata ... eu cred ca e doar o scapare de moment si se va renunta la ele. Oricum, din cate am vazut, foarte multe firme oricum nu le folosesc, ma refer la firme mari gen societati de leasing, spre exemplu ...



#116296 impozit profit trim IV

Postat de dco on 16 January 2007 - 10:34 AM in Arhiva

Vezi postareasorin.vaslui, la Jan 15 2007, 11:56 PM, a spus:

Eu cred ca cel mai corect este sa declari suma din trimestrul 3, sa declari in acelasi timp si declaratia de impozit pe profit si sa platesti suma reala. Este un OMF in acest caz care spune modalitatea de reglare in acest caz. In esenta, se regularizeaza inclusin majorarile de rigoare. Nu lua in calcul ipoteze fanteziste gen nu declari nimic in declaratia 100 ca esti pasibila de amenda, la fisa fiscala va aparea nedeclarata suma.

Daca nu stii eu zic sa nu mai crezi ... sau cel putin nu in public!

Cel mai corect in cazul lui este sa faca declaratia 100 pentru decembrie in care sa nu prinda ca si obligatie impozit profit, pana in 15 februarie intocmeste declaratia 101 cu suma definitiva si tot pana atunci trebuie sa o si plateasca!
" (11) Contribuabilii prevăzuți la alin. (1) lit. b), care definitivează până la data de 15 februarie închiderea exercițiului financiar anterior, depun declarația anuală de impozit pe profit și plătesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat, până la data de 15 februarie inclusiv a anului următor."



#112711 www.contajobs.ro

Postat de dco on 20 December 2006 - 01:41 PM in Arhiva

Poate nu am observat eu cum functioneaza site-ul, dar nu am gasit unde poti sa vezi posibilii candidati?
De ce o firma nu poate selecta din toate ofertele candidatilor pe cine sa cheme, fara sa mai dea anunt, daca tot e gratuit?
Nu se poate ca un candidat sa-si puna cv-ul pe site, sa poata sa si-l activeze si dezactiveze cand vrea, pentru a fi contactat de diverse firme?



#96126 impozit pe venit nerezidenti

Postat de dco on 03 August 2006 - 10:07 AM in Arhiva

Are cineva un model pentru aceasta a doua declaratie? Pana la ce termen se depune?
Mersi!



#87451 inregistrare cheltuieli societate nou infiintata fara venitu

Postat de dco on 09 June 2006 - 04:56 PM in Arhiva

Nu trebuie sa astepti sa ai profit pt a inregistra amortizarea, n-are nici o legatura, poti sa ai venituri si sa ai totusi pierdere ... probabil colega a vrut sa scrie in momentul cand obtii venituri.
Eu insa nu tin cont de asta, daca stiu ca pana la sfarsitul anului voi inregistra venituri atunci inregistrez direct pe cheltuieli, oricum impozitul se calculeaza cumulat. Pe cei de la fisc ii intereseaza sa nu inregistrezi pierdere la sf anului daca n-ai avut nici un venit!

Daca insa infiintezi firma in noiembrie si obtii primele venituri abia in ianuarie, toate ch pana la sf anului le inreg in 471, urmand ca in ianuarie sa le treci pe ch aferente.



#85760 perisabilitati

Postat de dco on 30 May 2006 - 10:53 AM in Arhiva

Sincer, n-am inteles de ce atunci cand ai calculat norma de perisabilitate ai inmultit si cu 4.2, adica pretul ... faci norma la valoare si scazi din cantitate???



#85257 atentie - marfa adusa din china

Postat de dco on 26 May 2006 - 09:34 AM in Arhiva

Da, din China venea ... dar nu cred ca asta e relevant, nu vad de ce ar face asemenea discriminari ...



#85254 atentie - marfa adusa din china

Postat de dco on 26 May 2006 - 09:27 AM in Arhiva

Si noi a trebuit sa platim tot ce aveam in balanta ca sa scoatem marfa venita la Bucuresti Sud ... in schimb in Constanta nu-ti cere balanta, iau firmele care apar cu datorii pe site-ul Anaf ...



#82412 Rata dobanzii de referinta valuta

Postat de dco on 05 May 2006 - 02:20 PM in Arhiva

Pentru 2006 este 6%, abia acum a aparut ... la trim I fiecare a calculat cum a putut deductibilitatea ...

"Dobanda deductibila la imprumuturile in valuta a fost redusa la 6%

Pentru determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2006, nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturile in valuta de la societatile non-bancare este de 6%, a stabilit miercuri Guvernul.

Hotararea completeaza Normele metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004.

Potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturile in valuta se actualizeaza prin Hotarare de Guvern.

Pentru anul fiscal 2005, nivelul deductibil al ratei dobanzii anuale pentru imprumuturile in valuta a fost de 7%, aplicabil pentru creditele obtinute de la entitati, altele decat societatile comerciale bancare romane si straine, sucursalele bancilor straine, cooperativele de credit, societatile de leasing pentru operatiuni de

leasing, societatile de credit ipotecar si persoanele juridice care acorda credite potrivit legii."

HotNews.ro, M.C., 03 mai 2006



#82156 Referitor calcul impozit profit

Postat de dco on 04 May 2006 - 08:50 AM in Arhiva

Elena Savu a spus:

Pentru :CTANELA
Va multumesc pentru raspunsul referitor la calculul imp.pe profit.
In spiritul cum ati raspuns dvs. asa am procedat si eu.


Pentru: LORENZO

Va multumesc pentru raspunsul referitor la calculul imp.pe profit.
Eu am procedat asa cum a interpretat  CTANELA.

Inseamna ca ai procedat gresit ...



#82041 saga 3.0

Postat de dco on 03 May 2006 - 02:25 PM in Arhiva

De pe calculatorul vechi faci salvare pe discheta pt firma pe care vrei sa o transferi, iar pe celalalt faci restaurare de pe discheta ...



#80627 factura copie

Postat de dco on 18 April 2006 - 10:21 AM in Arhiva

Normă metodologică

din 14/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005

de întocmire și utilizare a registrelor și formularelor comune pe economie privind activitatea financiară și contabilă

Fisiere atasate




#80165 PRIMELE CELE DE TOATE ZILELE DE SARBATORI (DACA SE DAU)

Postat de dco on 14 April 2006 - 08:43 AM in Arhiva

S-a discutat si aici, cred ca aveti un raspuns complet ...

http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...icseen.html#new



#80095 indemniztie asociat unic

Postat de dco on 13 April 2006 - 04:53 PM in Arhiva

Cu cas si cass am inteles, e simplu, dar cum ramane cu impozitul pe venit de 16%? Cine il plateste, firma sau merge el la trezorerie si depune bani? Si daca nu declara nimic, nu inteleg de unde stie fiscul cat are de plata?
Intreb pt ca am un astfel de caz si n-am platit acest impozit deloc, din 2003 si nu stiu ce sa fac ... cum il calculez, cum il declar si in ce cont il platesc?



#79993 contract de comodat!!!!

Postat de dco on 13 April 2006 - 08:30 AM in CONTRACTE comerciale

riquiqui a spus:

Daca vrei sa treci cheltuielile cu benzina, asigurari, reparatii etc. efectuate pe masina ta, toate in interesul firmei, TREBUIE sa ai contract de comodat, legalizat la notariat! Foloseste butonul "cautare"si sigur vei gasi discutii legate de aceasta tema!

http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...modat+legalizat
http://www.conta.ro/forum/viewtopic.php?t=...modat&&start=45

Daca vrei sa-l autentifici la notar (legalizarea e altceva) nu te impiedica nimeni ... insa nu e obligatoriu. Contractul de comodat se intocmeste sub semnatura privata si este perfect valabil. In legatura cu deductibilitatea ch, nicaieri nu scrie ca sunt nedeductibile daca nu e contractul autentificat ... am avut controale de la finante, garda etc si nu a fost nici o problema!
Este adevarat ca se mai gasesc inspectori care sa comenteze, dar nu au dreptul sa refuze, nu au baza legala!



#79907 contract de comodat!!!!

Postat de dco on 12 April 2006 - 04:44 PM in CONTRACTE comerciale

Nu trebuie, stai linistita!



#79648 indemniztie asociat unic

Postat de dco on 11 April 2006 - 02:48 PM in Arhiva

Pentru aceste sume platite de asociatul unic la cas, cass si buget de stat se depun declaratii lunare? Care anume?



#78816 STAT DIVIDENDE

Postat de dco on 06 April 2006 - 02:03 PM in Arhiva

Evident ca pe programul de la aceasta data faci declaratia 710. Treci doar obligatia omisa: declarat initial 0, declarat corect - cat trebuia sa declari. Cu declaratia 100 nu mai ai treaba, rectificarea ei se face prin declaratia 710.




Cometa SQL