Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PRIMELE CELE DE TOATE ZILELE DE SARBATORI (DACA SE DAU) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PRIMELE CELE DE TOATE ZILELE DE SARBATORI (DACA SE DAU)

23 replies to this topic

#1 Amar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 18 January 2006 - 11:04 AM

PRIMELE ACORDATE SE CUMULEAZA CU SALARIILE SI SE CALCULEZA CAS, SOMAJ, SANATATE, IMPOZIT?
SAU SE TRATEAZA SEPARAT?

MULTUMESC



#2 corina cernea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 January 2006 - 11:36 AM

se retin toate, ca si la salarii




#3 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 19 January 2006 - 10:09 PM

fii mai explicita...despre ce fel de prime este vorba?



#4 Amar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 20 January 2006 - 11:37 AM

[quote="paidolat"]fii mai explicita...despre ce fel de prime este vorba?

Este vorba despre prime in bani care se dau salariatilor cu ocazia sarbatorilor, la diferite ocazii, evenimente, pentru merite deosebite sau se dau pur si simplu fara un motiv anume. Asa vrea patronul. E si asta un motiv, nu?



#5 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 20 January 2006 - 04:26 PM

SE POT ACORDA CADOURI IN BANI SAU NATURA SALARIATILOR PENTRU SARBATORILE DE IARNA SAU PASTE CU TITLU DE CADOURI PENTRU COPII IN SUMA DE MAXIM 150 RON/AN FARA A FI IMPOZITATI.
Restul primelor care se acorda de catre patroni, indiferent sub ce forma se includ in salariu si se impoziteaza. De asemenea se aplica si celelalte retineri aferente drepturilor salariale.



#6 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 20 January 2006 - 09:57 PM

Daca sursa din care se platesc primele este din fondul de participare al salariatilor la profit (repartizat din profitul net al anului precedent) se retine doar 6.5% CASS si impozitul pe venitul din salarii iar suma totala nu reprezinta cheltuieli cu salariile, deci nu se calculeaza alte contributii
Maria



#7 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 25 January 2006 - 07:14 PM

De asaemenea dc sunt oferite ac prime cu titlu de cadou copiilor salariatilor ,sau prime pt salariate sun ded in lim. de 2 % la calc imp pe pf.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#8 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 27 March 2006 - 11:58 AM

in cazul primelor de craciun, pasti, 8 martie, in ce cont se inregistreaza cheltuiala?



#9 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 14 April 2006 - 07:52 AM

paidolat, am o completare aceste prime sunt deductibile din punct de vedere fiscal daca se incadreaza in limita a 2% din fondul de salarii.
__"*"__



#10 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 14 April 2006 - 07:58 AM

Se pot acorta prime care nu sunt impozabile daca nu depasesc 150 RON/eveniment, iar din punct de vedere al impozitului pe profit trebuie sa se incadreze in limita a 2% din fondul de salarii pentru a fi deductibile.
__"*"__



#11 irinel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Location:Falticeni

Postat 14 April 2006 - 08:00 AM

Poti folosi contul 6458 acestea fiint niste cheltuieli de natura sociala.
__"*"__



#12 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2006 - 08:43 AM

S-a discutat si aici, cred ca aveti un raspuns complet ...

http://www.classfin.ro/forum/index.php/top...icseen.html#new
- Dragos -

Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2006 - 08:41 PM

in legatura cu acest subiect, permiteti-mi o parere si va rog sa ma corectati daca baza legala la care fac referire nu mai este valabila :

PAREREA MEA : NEFIIND VENITURI DE NATURA SALARIALA, IN LIMITA CELOR 150 RON NU SE PLATESTE NIMIC IN PLUS LA ELE, DE NATURA SALARIALA ! adica NU se adauga la salariu si NU se calc. taxele si impozitele aferente.

COD FISCAL:

Art. 55 - Definirea veniturilor din salarii
…………………………………..
4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.
Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 1.500.000 lei.
DECI, FARA IMPOZIT PE SALARII !!!

Celelalte dari :

Somajul :

Text extras din: Lege nr. 76/2002 - privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă@
Art. 19. - În sistemul asigurarilor pentru somaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau pe baza de contract de munca temporara, în conditiile legii, cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
…………………………….
Art. 26. - Angajatorii au obligatia de a plati lunar o contributie la bugetul asigurarilor pentru somaj, în cota de ( 3) %, aplicata asupra fondului total de salarii brute lunare realizate de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.
..................
Art. 27. - (1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, în cota de 1%, aplicata asupra salariului de baza lunar brut, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. a)-d) sau, dupa caz, pentru asiguratii prevazuti la art. 19 lit. e), asupra veniturilor brute lunare realizate.
DECI, FARA SOMAJ !!

CASS-UL

Art. 51. - (1) Persoana asigurata are obligatia platii unei contributii banesti lunare pentru asigurarile de sanatate, cu exceptia persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1).
(2) Contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 6,5%, care se aplica asupra:
a)veniturilor din salarii care se supun impozitului pe venit; .......................
Art. 52. - (1) Persoanele juridice sau fizice la care îsi desfasoara activitatea asiguratii au obligatia sa calculeze si sa vireze casei de asigurari o contributie de 7% datorata pentru asigurarea sanatatii personalului din unitatea respectiva; acestea au obligatia sa anunte casei de asigurari orice schimbare care are loc în nivelul veniturilor;
(2) Persoanele juridice sau fizice prevazute la alin. (1) au obligatia platii contributiei de 7% raportat la fondul de salarii realizat.
DECI, FARA CASS !!!


CAS-ul

Text extras din: Lege nr. 19/2000 - privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale@
Art. 23. - (1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale în cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, în cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, sau veniturile brute de natura drepturilor salariale realizate lunar de asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. II; ……………
Art. 24. - (1) Baza lunara de calcul, la care angajatorul datoreaza contributia de asigurari sociale, o constituie fondul total de salarii brute lunare realizate de asiguratii prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I si II.
Art. 26. - (1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentând:
…….
e) premii si alte drepturi exceptate prin legi speciale.
(2) Sumele asupra carora nu se datoreaza contributia de asigurari sociale, prevazute la alin. (1) lit. B)-e), nu se iau în considerare la stabilirea cuantumului prestatiilor de asigurari sociale.
DECI, FARA CAS !!



#14 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 31 May 2006 - 09:18 PM

Felicitari doamna ALUPEI OTILIA....Un raspuns complet, documentat si concis. Va multumesc in numele celor care apreciaza cu adevarat acest forum.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2006 - 04:51 PM

:smt052 cu drag !

multumesc frumos pt. mesaj :smt039



#16 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 19 December 2006 - 05:23 PM

Daca le impozitezi conform legii (cas,somaj, cass, impozit salariu) poti sa dai prime de sarbatori oricat de mari?



#17 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 December 2006 - 09:15 AM

Absolut corect. Primele sunt venituri salariale.
iuliana



#18 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 December 2006 - 01:24 PM

"Art.55, (1)_a (din Codul fiscal)

Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei"



intrebare: se pot acorda, totusi si bani, nu numai cadouri in suma de 150 ron? mie textul mi se pare foarte explicit; stiu ca undeva pe forum s-a mai discutat, si imi aduc aminte ca cineva mentiona ca e vorba numai de cadouri, nu si de bani. cum e corect pan la urma?

va multumesc
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#19 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 20 December 2006 - 02:54 PM

Poti sa dai sub 150 RON, dar ce faci cu angajatii care nu au copii? Acestia nu beneficiaza de respectiva prevedre.
iuliana



#20 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 December 2006 - 03:21 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Dec 20 2006, 02:54 PM, a spus:

Poti sa dai sub 150 RON, dar ce faci cu angajatii care nu au copii? Acestia nu beneficiaza de respectiva prevedre.


ma refeream strict la angajatii cu copii. celorlalti le dau prime cf celor discutate mai sus
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL