Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sid's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sid's Content

There have been 27 items by sid (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#137942 cazare colaboratori firma

Postat de sid on 23 July 2007 - 06:24 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns! O seara buna!



#137876 cazare colaboratori firma

Postat de sid on 22 July 2007 - 05:31 PM in Arhiva

Salut!
Am tot cautat in forum si nu am reusit sa gasesc nimic referitor la problemele mele:
1.Firma la care lucrez este cu capital integral scotian ( are ca asociat principal o firma scotiana) si de la firma mama din Scotia vin in Romania ,la firma nostra, diversi salariati sau colaboratori in interes de serviciu. Pentru cazarea acestora s-au facut facturi de la hotel pe numele firmei nostre.
Intrebarea mea este daca pot deduce aceste cheltuieli si tva si cum ar fi mai bine sa le inregistrez in contabilitate?

2. Avem un angajat care este din alta localitate si firma i-a inchiriat un apartament pentru care ii plateste chiria si intretinerea. Este ok daca deduc aceste cheltuieli?

Multumesc



#71227 nelamurire folosire monetar

Postat de sid on 03 March 2006 - 12:02 PM in Arhiva

Am si o intrebare referitoare la aceasta discutie. Pt orice firma trebuie facut monetar pe soldul zilnic de la casa? Adica ma refer la situatie in care nu exista mai multe caserii, si deci nu se predau bani nicaieri.



#58150 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de sid on 05 January 2006 - 11:32 AM in Arhiva

Salut! Stie cineva daca e obligatoriu sa depui pana in 25 ianuarie 010, chiar daca nu ai nici o modificare (a impozitelor pe care le platesti)?



#53415 formulare comune privind activitatea financiarĂŁ Âși contab

Postat de sid on 29 November 2005 - 01:12 PM in Arhiva

Salut! Eu n-am inteles o chestie : de acum incolo monetarele la ce se mai folosesc ? Daca la un chiosc vinde patronul, trebuie sa mai faca vreun monetar , avand in vedere ca cele pt raportul Z nu se mai fac?



#52918 reg. de evidenta material lemnos

Postat de sid on 25 November 2005 - 01:41 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Iti multumesc mult. Banuiam eu ca trebuie... dar speram sa scap... O zi buna!



#52170 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de sid on 21 November 2005 - 12:31 PM in Arhiva

Salut! Am votat si eu 25F. Multumesc celor care m-au ajutat pana acum si promit ca o sa ajut si eu cand o sa am ceva mai multa experienta! O zi buna la toata lumea!



#51714 reg. de evidenta material lemnos

Postat de sid on 18 November 2005 - 09:00 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna dimineata! Am si eu o nelamurire : pt o firma care comercializeaza material lemnos , dar nu are depozit propriuzis , trebuie completat registrul de evidenta a materialului lemnos? Multumesc



#50597 registre vizate la finante

Postat de sid on 11 November 2005 - 08:00 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Buna dimineata! As vrea sa-mi confirme cineva daca este adevarat ca nici registrul jurnal si nici registrul inventar nu se mai vizeaza la finante.Multumesc. O zi buna!



#48729 pierdere-cheltuieli protocol

Postat de sid on 03 November 2005 - 01:55 PM in Arhiva

Buna! Am si o nelamurire : Conform codului fiscal "cheltuielile de protocol sunt deductibile in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit". Prin urmare daca eu am inregistrat pierdere, nu am cheltuieli de protocol deductibile?



#46577 creditare firma prin banca

Postat de sid on 24 October 2005 - 10:48 AM in Arhiva

Patronul nu vrea sa ia dobanda pe acesti bani. Este de fapt o creditare firma ,care i se va restitui cand firma o sa aiba de unde sa-i dea.



#46575 creditare firma prin banca

Postat de sid on 24 October 2005 - 10:35 AM in Arhiva

Salut! Pentru linistea mea sufleteasca , vreau sa-mi confirme cineva daca patronul poate credita firma direct prin banca (din contul lui personal in contul firmei) , fara sa treaca banii prin casa?



#46327 neclaritate codul muncii

Postat de sid on 21 October 2005 - 02:48 PM in Arhiva

Stie cineva ce inseamna faptul ca urmatorul alineat din codul muncii s-a abrogat : "In cazul salariatului care desfasoara activitatea in temeiul unui contract de munca cu timp partial , stagiul de cotizare la sistemul public de asigurari sociale se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat conform legii." :?:



#44626 certificat de inmatriculare

Postat de sid on 13 October 2005 - 12:01 PM in Arhiva

Salut! Stie cineva cate zile trec de la depunerea actelor pt infiintarea unei firma la Registrul Comertului si pana la iesirea certificatului de inmatriculare? Multumesc



#43921 urgent : cheltuieli constituire

Postat de sid on 10 October 2005 - 12:39 PM in Arhiva

Multumesc



#43917 urgent : cheltuieli constituire

Postat de sid on 10 October 2005 - 12:31 PM in Arhiva

Eu doar pun intrebari,pt ca mi-e neclar cand se face operatia 2801=201.



#43871 urgent : cheltuieli constituire

Postat de sid on 10 October 2005 - 10:12 AM in Arhiva

Firma e platitoare de impozit pe profit.In acest caz nu le pot amortiza intr-o luna?Sau depinde de marimea cheltuielilor?



#43849 urgent : cheltuieli constituire

Postat de sid on 10 October 2005 - 08:00 AM in Arhiva

Pt o societate nou infiintata sunt corecte urmatoarele operatii pt amortizarea cheltuielilor de constituire : 6811=2801 si 2801=201 ? Ambele operatii se fac in aceeasi luna ( in luna in care iese certificatul de inregistrare al firmei) ?



#40279 contabil la propria firma

Postat de sid on 23 September 2005 - 10:47 AM in Arhiva

Buna! Am si eu o intrebare : Pot sa tin contabilitatea la propria mea firma , in conditiile in care eu sunt economista ( am terminat facultatea de contabilitate) si sunt angajata cu meseria de contabil (cu norma intreaga) la un cabinet de contabilitate? Firma s-ar putea sa depaseasca CA de 50000euro/an. E vreo problema daca o sa-i semnez bilantul?



#38797 bani pentru patron

Postat de sid on 16 September 2005 - 01:04 PM in Arhiva

demoralizant...



#38793 bani pentru patron

Postat de sid on 16 September 2005 - 12:50 PM in Arhiva

Stie cineva vreo metoda sau vreun artificiu (care sa para legal) ca patronul sa poata scoate bani din firma in afara de dividende si de creditare firma-restituit creditare? Multumesc! :roll:



#31966 monetar pt. sold

Postat de sid on 10 August 2005 - 12:42 PM in Arhiva

Multumesc



#31962 monetar pt. sold

Postat de sid on 10 August 2005 - 12:29 PM in Arhiva

Buna! Am si eu o intrebare. Se face monetar zilnic soldul de la casa (altul decat cel pentru vanzari) ?



#31587 plata salariu iunie

Postat de sid on 08 August 2005 - 01:08 PM in Arhiva

Multumesc



#31579 plata salariu iunie

Postat de sid on 08 August 2005 - 12:44 PM in Arhiva

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Salariu pe luna iunie se plateste rotunjit (adica daca dupa denominare salariul de plata este 57.72 , eu platesc 58lei?).Daca da , cu diferenta ce fac , ca sa nu-mi ramana sold in balanta?)




Cometa SQL