Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tase's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tase's Content

There have been 55 items by tase (Search limited from 28-November 07)



Sort by                Order  

#249891 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de tase on 14 August 2012 - 09:01 AM in Impozitare - TVA

Aveti idee de ce se insista la ANAF asupra faptului ca pe certificatele de cazier judiciar ale noilor membri(noi numiti) sa fie scris CLAR ca "este eliberat pt ai servi la R.O.I? Ma refer la schimbarile ce intervin in componenta Consiliului de Administratie.
Nu le primesc altfel,in Ord.201/2010 nu specifica clar(zic eu)ca la cererea de modificare acomponentei C.A.-pe caziere sa scrie clar ca sunt pt R.O.I.



#249873 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de tase on 13 August 2012 - 10:08 AM in Arhiva

Va rog daca se poate sa ma luminati si pe mine,va rog, ce inseamna cifra de control de la sfarsitul formularelor(F10; F20; F30)?



#233436 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de tase on 23 November 2010 - 01:21 PM in Arhiva

Buna ziua, tuturor!
Ma intereseaza si pe mine acest subiect,dar mi se pare prea simplu, printr-o cerere de anulare a penalizarilor .....gata?
Auzisem eu, mai cu ceva timp in urma, ca aceste penalitati nu se sting, ca cica n-ar exista legislatie pt. ele,ceea ce si mie mi s-a parut la vremea respectiva o mare jecmaneala,ar fi corect daca ar fi asa,cu o simpla cerere,mai ales ca pe mine m-au penalizat pt o eroare materiala(care s-a rezolvat)dar penalitatile au ramas.Am tva de recuperat ,ma gandeam ca poate s-o compensa,daca nu s-or putea anula.Stiu si eu...?
Va salut si ne mai auzim... :thumbup:



#179087 Monografie leasing, contract novatie

Postat de tase on 24 July 2008 - 06:52 PM in MONOGRAFII CONTABILE

multumesc,irinapetcu.



#178071 Monografie leasing, contract novatie

Postat de tase on 14 July 2008 - 06:28 PM in MONOGRAFII CONTABILE

taxa de inmatriculare o inregistrez in 635?....va rog...Multumesc anticipat



#166474 facturi in excel , word

Postat de tase on 19 March 2008 - 08:07 AM in Arhiva

te rog daca poti l-as vrea si eu daniela tanasoiu25@yahoo.com



#163191 pensii private

Postat de tase on 19 February 2008 - 09:36 AM in Arhiva

Vezi postareamagdan, la Feb 18 2008, 09:05 PM, a spus:

am revenit...m-am mai gandit .... :pullhair: la cazul A firma nu castiga, ba mai mult plateste comisioane bancare pe Op :biggrin:
Pina la urma unde scrie cine suporta comisioanele bancare pt O.P.-urile emise.....si inca ceva,trebuiesc facute nominal sau la gramada.De exemplu:am 10 angajati cu asigurare facultativa la acelasi fond, fac un singur O.P. pt toti sau nominal pt fiecare in parte?



#151417 pensii private

Postat de tase on 22 November 2007 - 03:16 PM in Arhiva

era vorba despre pensia facultativa(pilonul III), nu despre pilonul II-pensia privata obligatorie,draga
ISA.



#151405 Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !,

Postat de tase on 22 November 2007 - 01:45 PM in Arhiva

am votat si eu si colegele mele..



#151401 pensii private

Postat de tase on 22 November 2007 - 01:21 PM in Arhiva

vezi in legea 204 art.74,capVIII-''participantul la un fond de pensii facultative este angajatul ,functionarul public sau persoana autorizata sa desfasoare o activitate independenta......'',deci referitor la art.76 unde scrie ca exista posibilitatea sa-si platesca contributia participantul.....,numai daca e persoana autorizata care desfasoara o activ. independenta,daca e angajat.... obligatoriu trebuie sa calculeze si sa vireze angajatorul(trebuie sa beneficieze de deducerea de 200E).Pupici.DANA



#151068 acte necesare inregistrarilor fiscale / termene de depunere

Postat de tase on 19 November 2007 - 11:32 AM in Arhiva

joi,saptamina trecuta am fost la AF-sect2,pt inregistrarea fiscala unei firme(nou infiintata),depunerea decl. 010+copii dupa toate documentele firmei.Nu mi-a primit nimic pt ca ei aveau deja toate informatiile furnizate de ONRC,inclusiv 010,a refuzat s-o ia.Ce ziceti?



#149011 cum se deduc cei 200 euro pt pensia privata facultativa ?

Postat de tase on 26 October 2007 - 01:47 PM in Arhiva

SORINIONEL.pensia facultativa si asigurarea de viata sunt doua lucruri distincte,pensia facultativa se deduce (in limita a 200E/an)din venitul salarial,pe cind asigurarea de viata ....nu cred. Legea 204/2006privind pensiile facultative.



#148592 cum se deduc cei 200 euro pt pensia privata facultativa ?

Postat de tase on 22 October 2007 - 11:24 AM in Arhiva

eu stiu ca pensia facultativa ,nu si asigurarea de viata.E altceva.De deducere beneficiezi nymai la pensia facultativa nu si la asigurarea de viata.



#148590 pensii facultative(pilonul III)

Postat de tase on 22 October 2007 - 11:00 AM in Arhiva

deducerea de 200$ la calculul impozitului salarial al salariatului(daca acesta isi plateste contributia) daca plateste angajatorul atunci deducerea este pt angajator(la calcularea impozitului pe profit),si as vrea sa va intrab si eu ceva: in cazul in care angajatorul nu doreste retinerea si virarea contributiei suportate de angajat(pilon3),ce e de facut?multumesc anticipat.



#148358 cadru legal

Postat de tase on 19 October 2007 - 08:21 AM in Arhiva

Salutare,natiune!Am si eu o mare problema.Am copilul in clasa1 si dupa orele de scoala ramine la semiinternat.Toate bune si frumoase pina aci dar nu putem sa recompensam (in bani) cadrele didactice ca au grija de copii pt ca nu exista cadru legal,zice d-na directoare.O mamica a venit cu ideea ca putem sponsoriza scoala cu o suma de bani si din acei banuti sa fie platite cadrele didactice.Cica nu se poate si cred ca asa e, banii proveniti din sponsorizari nu se pot folosi pt. retribuirea personalului.Iar pt contractarea unei firme private ehe.....e super scump, nu ne permitem.Va rog dati-mi o solutie ca trebuiesc platite si doamnele cumva, nu se poate altfel, e timpul lor liber si nu se poate altfel.Pe neve nu le putem plati pt ca cit ne-am feri tot rasufla ceva iar doamnelor le e teama de doamna directoare.Va rog ajutati-ma !Va multumesc anticipat.



#125606 NOUA DECL. 010

Postat de tase on 17 March 2007 - 11:00 AM in Arhiva

Va rog frumos poate sa-mi trimita cineva ACROBAT READER pe adresa tanasoiu_daniela@yahoo.com,trebe sa fac decl. 010 azi si acasa n-am acest program.Va multumesc anticipat.



#125077 registru de evidenta a salariatilor

Postat de tase on 13 March 2007 - 09:55 AM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Mar 12 2007, 12:33 PM, a spus:

Versiunea existenta pe site-ul ITM revisal 2.0.6 nu poate fi instalata pe WIN98...da eroare! La voi merge instalata?
Tampitii cica au modificat ceva in vechiul 2.0.6 (am vrut sa actualizez aplicatia) si nu au schimbat nici versiunea... deci nu-mi dau seama care ar fi modificarile, ca nu sunt trecute nicaieri!


descarca intai componenta sistemului de operare windows(MDAC)......dureaza ceva timp.,apoi descarci REVISAL206.Succes!



#116359 DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

Postat de tase on 16 January 2007 - 02:32 PM in Arhiva

Nu pot sa cred, ma aflu in aceeasi situatie, azi suntem in 16.01.2006, iar eu mi-am programat sa merg la AF miine sa depun decl 010,exact pt acelasi lucru (schimbarea de la platitor de imp. pe venit la platitor de imp. pe profit),nu pina pe 30.01 se depune 010????Fratilor care e termenul si unde scrie ca in noul cod fiscal(norme)scrie ca se declara la inceputul anului.Ce inseamna asta??Termenul de depunere decl.010-este 31.01.2007.Eu asa stiu.



#115101 declaratii anuale impozite locale

Postat de tase on 10 January 2007 - 12:48 PM in Arhiva

Multumesc,multumesc f. mult chiar imi trebuia, am vindut 2 masini si cred ca trebuie sa depun aceasta declaratie.Inca o data multumesc.



#112436 DECL-FISCALE-VERS 1.0.5

Postat de tase on 18 December 2006 - 10:10 AM in Arhiva

Va rog daca mai are cineva decl fiscale vers 1.0.5.,am mare nevoie de ea-pina-n ora 11.30.Stiu ca pare aiurea dar mai tirziu....e prea tirziu,s-a trezit la adm ca n-am depus-o pe 02.2006(am platit cu O.P.-cu val declarativa nu vad de ce mai trebuia dar ma rog, te pui cu doamnele de la adm, asa ca va rog frumos daca are cineva sa se indure si de sufletul meu umil.



#112065 vanzare auto

Postat de tase on 14 December 2006 - 09:08 AM in Arhiva

Salutare, natiune.As dori ,daca puteti sa-mi spune-ti daca pot vinde o masina(Logan) cu o valoare cit mai mica(pt ca e micro-firma si trebe sa platim impozit la venit),deci daca exista un plafon minim la valoarea de vinzare?Logic ar trebui sa nu fie dar..... eu stiu daca, o vinde la 100mil lei e cam batator la ochi?va rog sa-mi raspundeti pt ca ma cam preseaza timpul(daca puteti,bineinteles)Multumesc anticipat.



#111693 bilant2005-Reg. Comertului

Postat de tase on 11 December 2006 - 02:54 PM in Arhiva

Salutare, natiune.Va rog sa-mi spuneti si mie data depunerii bilantului2005(microintreprindere) la Reg Comertului.Va multumesc anticipat.



#87923 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de tase on 13 June 2006 - 11:31 AM in Arhiva

multumesc frumos,am dat o `cautare`si am gasit actul aditional, dar nu gasesc modelul de decizie,oricum multumesc din suflet esti f. draguta.



#87888 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de tase on 13 June 2006 - 08:50 AM in Arhiva

Am o rugaminte mare, ajutati-ma si pe mine cu un model de decizie de majorare salariu pt ITM,pt. o colega ,ii trebe neaparat azi, eu am acasa,n-am la serviciu.Multumesc anticipat.



#87878 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de tase on 13 June 2006 - 08:15 AM in Arhiva

pt ~mansour ana34~
Am termninat liceul Economic nr 4-Bucuresti,promotia 1987.Pacat ca m-am oprit aci,nu mi-ar fi stricat acum o facultate,dar de` ce sa-i faci,acum deja am alte preocupari nu-mi mai e mintea la studiat.Pa.




Cometa SQL