Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inuta's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inuta's Content

There have been 16 items by Inuta (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#247481 Plata online a impozitului pe venit

Postat de Inuta on 27 January 2012 - 07:01 PM in Arhiva

Bună seara,

Impozitul pe venit poate fi plătit online? Sînt din București și vreau să plătesc regularizarea pe anul 2010, online (sau la un POS), cu un card Bonus Card de la Garanti (au o ofertă cu plata în 3 rate lunare, fără dobîndă).

Mulțumesc.



#190230 Contabilitate PFA

Postat de Inuta on 05 January 2009 - 12:56 PM in Contabilitate PFA

La multi ani tuturor si un an nou mai bun si cu cit mai putine taxe de platit!

Lyvyoo, din cite stiu eu, se ia in consideratie data chitantei sau data la care au intrat banii in cont care se regaseste in extrasul de cont. Eu si firma de conta care imi completeaza registrul de casa asa am facut. Din pacate nu pot spune sigur unde gasesti scris acest lucru (legi, norme, cod fiscal...).

Acum, o intrebare. La inceperea unui an nou, continui cu numaratoarea facturilor de anul trecut (le fac singura cu ajutorul unui programel) sau trebuie sa o iau de la capat cu alta serie si de la 1?

Multumesc mult!



#159195 Mic indrumar privind declaratiile PFA

Postat de Inuta on 21 January 2008 - 06:16 PM in Arhiva

Mersi mult, Dan I.!



#159149 Mic indrumar privind declaratiile PFA

Postat de Inuta on 21 January 2008 - 01:16 PM in Arhiva

Ok. Deci sint PFA, fara norma de venit, neplatitor de TVA, fara angajati, cu an fiscal complet in 2007 si nu am de gind sa-mi modific cu 20% veniturile in 2008 (doar daca se inventeaza ziua de 30 de ore!). Teoretic, nu ar trebui sa depun declaratia 221 (estimativa), ci doar 200 pina pe 15 mai (de altfel, cred ca e singura declaratie pe care trebuie sa o depun, corectati-ma va rog daca gresesc). Intrebarea e, ce impozit platesc in martie, pentru primul trimestru 2008? Multumesc mult si in avans pentru raspunsuri.



#144278 Ce trebuie sa mai fac dupa ce am devenit PFA !?

Postat de Inuta on 19 September 2007 - 01:33 PM in Arhiva

O sa incerc eu sa incropesc niste raspunsuri, mai putin cele legate de norma de venit, eu neoptind pentru aceasta varianta.

1. Registrele (jurnalul de incasari si plati, de inventar si de control) pot fi cumparate de la orice librarie. Costa in jur de 15 RON, daca nu s-au modificat prea tare preturile de anul trecut. Facturile, chitantele si fisele de inventar pot fi cumparate de la Diverta, desi am inteles ca de anul acesta nu mai sint obligatorii tipizatele, putind emite si facturi facute pe calculator. Costa in jur de 40 RON. Ștampila eu am facut-o la Trodat, este putin mai scumpa, in jur de 90 RON, in functie de model.

2. Registrele (toate) legate si numerotate se inregistreaza la administratia fiscala.

3. Eu nu mi-am deschis un cont bancar special pentru PFA, deoarece cei de la banca imi cereau statutul!!! Am inteles de la contabila mea ca puteti folosi un cont normal de persoana fizica, dar incercati sa nu incasati alti bani prin el decit cei legati de activitatea de PFA.

4. CAS-ul se plateste la casa de sector. Cautati pe internet adresa casei sectorului 3.

Sper sa va fi ajutat cit de cit. Daca am gresit pe undeva, ii rog pe colegii de forum sa ma corecteze.



#144256 Pensii suplimentare pentru PFA

Postat de Inuta on 19 September 2007 - 12:07 PM in Arhiva

Nu stiam de chestia asta cu 4000 de RONI. Am platit contributiile la pensiile de stat din momentul in care am devenit PFA, nefiind angajata in alta parte (vestita suma de 92 RON/luna), cei de acolo spunindu-mi clar ca nu e ceva optional, ci obligatoriu. Oricum, am mai cautat pe internet si sintem intr-adevar obligati sa alegem un fond privat de pensii (daca avem sub 35 de ani). Preiau de pe situl 1asig:

"Cine este obligat sa participe la un fond de pensii administrate privat din Pilonul II?

Participarea este obligatorie pentru toti angajatii care implinesc varsta de 35 de ani in anul 2007 (pina la 31 decembrie) si care contribuie la sistemul public de pensii; pentru angajatii cu varsta cuprinsa intre 35 si 45 de ani (impliniti in anul 2007, pina la 31 decembrie), participarea la Pilonul II este optionala.

Potrivit prevederilor Legii 19/2000, sunt asigurate in sistemul public de pensii urmatoarele categorii de persoane:

* persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca si functionarii publici
* persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in sistemul public de pensii, cu cele ale angajatilor cu contract individual de munca/functionarii publici
* somerii
* persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc intr-una dintre urmatoarele situatii, precum si persoanele care realizeaza prin cumul venituri brute pe an calendaristic, echivalente cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se regasesc in doua sau mai multe dintre urmatoarele situatii: asociat unic, asociati, comanditari sau actionari, administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management, membri ai asociatiei familiale, persoane autorizate sa desfasoare activitati independente, persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora, alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale."



#144064 Pensii suplimentare pentru PFA

Postat de Inuta on 18 September 2007 - 08:48 AM in Arhiva

Cred ca denumirea corecta este "pensii private". Din pacate nu stiu cum sa modific denumirea subiectului. Daca un moderator ar putea face acest lucru, ar fi excelent!

Reformulez intrebarea: o persoana fizica autorizata este obligata sa aleaga un fond de pensii privat la care sa contribuie?

Multumesc mult!



#143981 Pensii suplimentare pentru PFA

Postat de Inuta on 17 September 2007 - 02:09 PM in Arhiva

Contributiile la pensiile suplimentare sint obligatorii pentru PFA? Peste tot se spune ca angajatii au aceasta obligativitate. Ce se intimpla insa in cazul nostru?
Multumesc mult!



#124753 nelamuriri

Postat de Inuta on 10 March 2007 - 05:08 PM in Arhiva

Iti raspund din ceea ce am aflat si eu pina acum:
1. Nu esti obligata sa-ti angajezi un contabil. Contabilitatea primara poti sa o tii chiar tu.
2. Eu am facut contractul de comodat pentru casa la notar (atentie, costa destul de mult!). Am vazut pareri pe forum cum ca nu ar fi obligatoriu, ca poti sa inchei pur si simplu un contract cu persoana respectiva. Eu am fost totusi la notariat ca sa fiu mai sigura, sa n-am probleme dupa aceea cu fiscul.
3. Parerea mea e ca trebuie sa te inregistrezi la administratia fiscala de care apartii acum, daca vrei sa-ti continui activitatea. Oricum, daca pe perioada unui an, ai desfasurat activitate in ambele locuri, va trebui sa depui declaratii la ambele administratii.

Sper sa te ajute!



#123082 Contributii PFA?

Postat de Inuta on 27 February 2007 - 02:24 PM in Arhiva

Atunci aveam alt obiect de activitate ca PFA, dar sper sa nu fie asta o problema. Multumesc mult pentru raspuns, o sa trec la cheltuieli (pe 2006) sumele fara dobinzi si penalitati si sper sa fie OK, in fond sint "cheltuieli facute in vederea desfasurarii activitatii de PFA"!



#123079 Contributii PFA?

Postat de Inuta on 27 February 2007 - 02:18 PM in Arhiva

Da, le-am platit in 2006, dar pentru 2001 si 2002.



#123037 Contributii PFA?

Postat de Inuta on 27 February 2007 - 10:19 AM in Arhiva

Tot legat de contributiile la sanatate. Am fost PFA pina in 2002, apoi am fost angajata cu CM si din 2006 am devenit din nou PFA. Ca sa pot plati contributiile a trebuit sa le achit si pe cele din urma. Intrebarea e, pot deduce acum aceste cheltuieli (din cite am inteles, fara dobinda si penalitati)?
Multumesc mult!



#122368 contract cu pfa

Postat de Inuta on 22 February 2007 - 07:02 PM in Arhiva

In lege (300/2004) scrie ca:
(3) Persoanele fizice care desfășoară activități economice în
mod independent și asociațiile familiale autorizate în condițiile prezentei
legi nu pot angaja persoane cu contract individual de muncă pentru
desfășurarea activităților pentru care s-a obținut autorizația.

Asa ca, daca PFA-ul respectiv nu este autorizat pentru contabilitate (ceea ce bineinteles nu este cazul pentru ca n-ar mai avea nevoie de tine), nu vad de ce nu te-ar putea angaja pe tine.
Normal, mai simplu ar fi daca ai fi si tu PFA, ati face un contract de prestari serviii, dar probabil ca nu e o solutie pe care o agreezi.



#121360 DECLARATIE SPECIALA PRIVIND VENITURILE REALIZATE (declaratia 200)

Postat de Inuta on 17 February 2007 - 12:33 PM in Arhiva

Legat de declaratia 200, in 2006 am fost angajata o perioada, dupa aceea am avut venituri din activitati independente. In declaratie se trec si veniturile din salariu? Mai trebuie sa depun si fisa fiscala?

Mersi mult



#120802 Contabilitate PFA

Postat de Inuta on 10 February 2007 - 04:21 PM in Contabilitate PFA

Ii multumesc doamnei Mariana Serban pentru raspusuri! Au mai ramas de clarificat citeva intrebari, asa ca va cer in continuare tuturor sprijinul multumindu-va in avans!

1. Contributiile (sanatate, pensie), impozitele sint deductibile? - din cite am citit pe forum, contributiile la sanatate si pensie ar fi deductibile (ce se intimpla in cazul in care am platit din urma pentru anii 2001 si 2002, inclusiv penalizari. Aceste sume sint deductibile?), impozitele, logic nu. Va rog sa imi confirmati daca este adevarat.
2. Am avut cheltuieli inainte de a avea incasari, le pot deduce (cu dispozitie de plata catre mine)?
3. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
4. Cum se trece incasarea in registrul de casa - cu data facturii sau cu data cind banii intra in cont?
5. In declaratia de impunere pe 2007, ce venituri se trec, cele reale, realizate in 2006 sau unele estimative?

Va multumesc tuturor, din nou!



#120718 Contabilitate PFA

Postat de Inuta on 09 February 2007 - 04:47 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua! Am citeva intrebari legate de contabilitatea pentru PFA. Multumesc mult in avans pentru raspunsuri!

1. Contributiile (sanatate, pensie), impozitele sint deductibile?
2. Contractul de comodat: ce se poate deduce de fapt (intretinere, lumina, telefon fix, net)?
2. Am avut cheltuieli inainte de a avea incasari, le pot deduce (cu dispozitie de plata catre mine)?
4. Din cite stiu eu nu am nevoie decit de registru de incasari si plati, registru de inventar, registru de control si borderoul pentru facturi. Mai e nevoie de altceva?
5. Comisioanele bancare sint deductibile?
6. Extrasul de cont – trebuie inregistrat in contabilitate?
7. Cind se trece incasarea - cu data facturii sau data cind banii intra in cont?
8. Declaratia de impunere pe 2007, trebuia depusa pina la 31.01? Ce se intimpla daca nu am depus-o? Ce venituri se trec, cele reale, realizate anul trecut sau unele estimative alese de noi?

Multumesc mult pentru ajutor! Am mai fost PFA acum vreo 5 ani dar nu mi se parea atit de complicat. Sau poate eram mai tinara si mai putin tematoare de legi, de amenzi...




Cometa SQL