Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mic indrumar privind declaratiile PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mic indrumar privind declaratiile PFA


52 replies to this topic

#1 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2008 - 05:29 PM

Pentru declaratii pfa iulie va rugam accesati declaratii pfa







-----------------------------------------------------------



Rog un moderator sa supervizeze acest topic.

Propun sa postam aici:
- care sunt Declaratiile care trebuie depuse de PFA: la infiintare, periodic etc - INCLUSIV DENUMIREA ACESTEIA
- care e termenul de depunere

A nu se transforma intr-un topic de dicutii "Vreau si eu sa stiu ...", "Cum se completeaza ..." etc
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#2 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2008 - 10:39 AM

Revin cu modelele de declaratii.

010 - se completeaza la infiintare
100 - se depune pana pe 15 februarie
101 - se depune pana pe 15 februarie
300 - se depune trimestrial, pana pe 25 ale lunii urmatoare perioadei de raportare
390 - se depune trimestrial, pana pe 25 ale lunii urmatoare perioadei de raportare
392 - se depune anual, pana pe 1 martie din anul urmator (pt 2007 - pana pe 1 martie 2008)
394 - se depune semestrial, pana pe 25 ale lunii urmatoare incheierii semestrului

221- se depune pana pe 15 ianuarie (sau in 15 zile de la inceperea activitatii)

Daca mai sunt si altele, rog pe cei in tema sa ajute.

PS Fiecare declaratie are INSTRUCTIUNI. INAINTE DE A INTREBA CEVA - CITITI INSTRUCTIUNILE!!!

Aceasta postare a fost editata de unPFA: 08 January 2008 - 10:47 AM

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#3 DianaC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 09 January 2008 - 11:03 AM

Sunt de acord cu Dan I. Cand mi-am intrebat inspectorul fiscal de declaratia 100 si 101 pt pfa (m-am speriat cand am vazut ce scrie aici) m-a trimis sa citesc codul fiscal. Nu e frumos ca dezinformati userii mai ales ca unii nu sunt pfa contabili, ci informaticieni sau alte spete.



#4 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2008 - 01:32 PM

un PFA,

Mi-a placut mult postul tau! De mult n-am mai vazut ceva asemanator...
Am o singura rugaminte: te rog sa-mi spui si mie cum se pot castiga bani pe acest forum...
Se plateste la cuvinte, la pagina, la numar de postari... sau la cat de tare poti sa-i bagi in ceata pe altii?!

In legatura cu declaratiile PFA-urilor, m-am straduit sa fiu cat mai util, si asa cum spune si Diana, multe din declaratiile enumerate de tine se refera la SRL/SA.
Totusi am specificat ca eu nu am angajati, asta deoarece cei care au calitatea de angajatori trebuie sa mai depuna si alte decl.

Cu stima,
Dan



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2008 - 02:35 PM

am adunat posturile referitoare la necesitatea unei urgente moderarii aici si le-am mutat, intr-un nou topic, la "sugestii si reclamatii" astfel incat sa se poata mentine separat profilul ambelor teme, in plus - acolo se vede mult mai bine problema / cererea voastra. daca ramanea aici ... probabil ca iar trecea nebagata in seama :lostit (13): fiindca, e adevarat, sunteti cam vitregiti in acesta sectiune. eu nu ma pricep la problemele PFA si nu m-am bagat aici, cine era moderator local pe vremuri nu mai e acum local, deci nu mai e nimeni repartizat special aici ... am scris acolo mai multe.

o zi buna.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 12 January 2008 - 03:22 PM




#6 Adrian Iacob

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 January 2008 - 04:52 PM

Nu prea inteleg pe site la ANAF pe http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...E2JFI:10h8u03pu exista
220 Declaraţie privind venitul estimat (OMEF 2371/2007)
221 Declaraţie privind veniturile din activităţi agricole impuse pe norme de venit (OMEF 2371/2007)


care nu prea mai are legatura cu 221 atasat la inceput....??!!!



#7 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 14 January 2008 - 01:00 PM

Vezi postareaAdrian Iacob, la Jan 12 2008, 04:52 PM, a spus:

Nu prea inteleg pe site la ANAF pe http://anaf.mfinante.ro/wps/portal/!ut...E2JFI:10h8u03pu exista
220 Declaraţie privind venitul estimat (OMEF 2371/2007)
221 Declaraţie privind veniturile din activităţi agricole impuse pe norme de venit (OMEF 2371/2007)


care nu prea mai are legatura cu 221 atasat la inceput....??!!!

Incepand cu anul 2008, conform Ordinului 2371/decembrie.2007, care abroga alte dispozitii contrare, avem alte formulare...
Prin urmare, cei care tb a completa formularul 220,221,222 completeaza acum formularul 220. De, 3 in 1 :)

La infiintare, PFA depune incepand cu anul 2008:
220 - Declaratie privind venitul estimat (se depune in 15 zile de la autorizare). Vezi ordin 2371/2007
020 - Declaratie de inregistrare fiscala pentru persoane fizice romane. Vezi Ordin 262/2007
sau, dupa caz,
070 - Declaratie de inregistrare fiscala pentru persoane fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere. Vezi Ordin 262/2007.

Trimestrial
100 - Doar daca esti platitor de obligatii salariale sau alte obligatii incluse in aceasta declaratie
300 - Daca esti platitor de TVA

Anual, pentru anul fiscal incheiat depune 200 - Declaratie privind veniturile realizate (termen de depunere 15 mai). Vezi Ordin 2371/2007

Acestea sunt declaratiile care se depun la AFP. O sa revin cu detalii privind si alte contributii si declaratii datorate de PFA!



#8 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2008 - 01:23 PM

Miha77 te felicit pentru postul tau, esti prima persoana care vine cu raspunsuri concrete si cat de cat complete. Maxim respect.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#9 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 01:03 AM

Vezi postareamiha77, la Jan 14 2008, 01:00 PM, a spus:

Incepand cu anul 2008, conform Ordinului 2371/decembrie.2007, care abroga alte dispozitii contrare, avem alte formulare...
Prin urmare, cei care tb a completa formularul 220,221,222 completeaza acum formularul 220. De, 3 in 1 :)

La infiintare, PFA depune incepand cu anul 2008:
220 - Declaratie privind venitul estimat (se depune in 15 zile de la autorizare). Vezi ordin 2371/2007
020 - Declaratie de inregistrare fiscala pentru persoane fizice romane. Vezi Ordin 262/2007
sau, dupa caz,
070 - Declaratie de inregistrare fiscala pentru persoane fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere. Vezi Ordin 262/2007.

Trimestrial
100 - Doar daca esti platitor de obligatii salariale sau alte obligatii incluse in aceasta declaratie
300 - Daca esti platitor de TVA

Anual, pentru anul fiscal incheiat depune 200 - Declaratie privind veniturile realizate (termen de depunere 15 mai). Vezi Ordin 2371/2007

Acestea sunt declaratiile care se depun la AFP. O sa revin cu detalii privind si alte contributii si declaratii datorate de PFA!


Declaratiile din seria 39x s-au abrogat si ele incepand cu 2008?
M-ar mira!
Dan



#10 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2008 - 10:31 AM

Pana la urma, poate cineva sa spuna ce declaratii se depun si pana cand?

300 - pana pe 25 ianuarie

020?
070?
220?

100?
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#11 crss2099

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2008 - 12:54 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 15 2008, 11:31 AM, a spus:

Pana la urma, poate cineva sa spuna ce declaratii se depun si pana cand?

300 - pana pe 25 ianuarie

020?
070?
220?

100?

mai tb depusa decl 394 pana la 25 ianuarie, e declaratie semestriala. Trebuie dusa si listata si pe discheta.
Am vorbit ieri cu cei de Adm Fin si au zis ca se pot trimite si prin posta cu confirmare de primire. Eu tb sa trimit: 200, 300 si 394



#12 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 17 January 2008 - 04:43 PM

Vezi postareacrss2099, la Jan 17 2008, 12:54 PM, a spus:

Vezi postareaunPFA, la Jan 15 2008, 11:31 AM, a spus:

Pana la urma, poate cineva sa spuna ce declaratii se depun si pana cand?

300 - pana pe 25 ianuarie

020?
070?
220?

100?

mai tb depusa decl 394 pana la 25 ianuarie, e declaratie semestriala. Trebuie dusa si listata si pe discheta.
Am vorbit ieri cu cei de Adm Fin si au zis ca se pot trimite si prin posta cu confirmare de primire. Eu tb sa trimit: 200, 300 si 394

-Declaratia 300- doar pentru platitorii de TVA (lunar au semestrial, in functie de optiunea facuta la infiintare)
-Declaratia 394- doar pentru platitorii de TVA (semestrial)
-Declaratia 392- doar pentru platitorii de TVA , care au realizat cifra de afaceri sub 10.000 EURO in anul precedent (lunar).
-Declaratia 200- pina 15 mai, pentru veniturile realizate in anul precedent
-Declaratia 220- doar la infiintare sau daca anul precedent au fost pe pierdere sau daca veniturile estimate difera cu min. 20% fata de anul precedent
-Declaratia 390- doar pentru platitorii de TVA care au livrari si achizitii intracomunitare; daca nu, NU !
-Declaratia 100- doar plătitorii de impozite, taxe şi contribuţii sociale cărora le revin obligaţii de plată la bugetul general consolidat (ex. impozit profit, imp. venit microintreprinderi, accize, contributii sociale aferente salariilor, etc.).

Alte declaratii cu caracter periodic nu stiu sa mai existe.
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#13 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2008 - 05:48 PM

In sfarsit un binevoitor!!!

100 se depune? profit presupun ca nu am (e venit net), i/p micro nu se aplica, accize nu, cas nu... DECI NU O DEPUN...
300 stiu ca avea optiuni lunar/trimestrial
394 inteleg ca e obligatorie pt toti platitorii.
392 sigur e lunara?
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#14 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 18 January 2008 - 01:37 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 17 2008, 05:48 PM, a spus:

In sfarsit un binevoitor!!!

100 se depune? profit presupun ca nu am (e venit net), i/p micro nu se aplica, accize nu, cas nu... DECI NU O DEPUN...
300 stiu ca avea optiuni lunar/trimestrial
394 inteleg ca e obligatorie pt toti platitorii.
392 sigur e lunara?
Scuze !
392 e ANUALA
394- OBLIGATORIE semestrial PT.PLATITORII DE TVA
300- DOAR PT.PLATITORII DE TVA (lunar sau semestrial, in functie de optiunea facuta la infiintare)
100- NU O DEPUI daca nu ai angajati sau nu platesti accize, etc.
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#15 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2008 - 01:49 PM

Si 392 si 394 ce termene au?

ORICUM, FELICITARI, ESTI PRIMUL CARE POSTEAZA INFORMATII LA OBIECT... SAU AL DOILEA, DUPA MINE.

RESTUL, CU OCHII PE REPORT SI PE CAUTAT CLIENTI.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#16 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 18 January 2008 - 04:36 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 18 2008, 01:49 PM, a spus:

Si 392 si 394 ce termene au?

ORICUM, FELICITARI, ESTI PRIMUL CARE POSTEAZA INFORMATII LA OBIECT... SAU AL DOILEA, DUPA MINE.

RESTUL, CU OCHII PE REPORT SI PE CAUTAT CLIENTI.
392- anul trecut pina la 1 martie; anul asta-inca nu stiu nici cei de la Finante...ai nostri -ca brazii :lazy:
394- pina la 25 ale lunii urmatoare incheierii semestrului (25 ian. si 25 iul.).

Cit despre felicitari- :lostit (13): .

Ramine valabila chestia cu berea ? :thumbup:
cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#17 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 January 2008 - 01:16 PM

Ok. Deci sint PFA, fara norma de venit, neplatitor de TVA, fara angajati, cu an fiscal complet in 2007 si nu am de gind sa-mi modific cu 20% veniturile in 2008 (doar daca se inventeaza ziua de 30 de ore!). Teoretic, nu ar trebui sa depun declaratia 221 (estimativa), ci doar 200 pina pe 15 mai (de altfel, cred ca e singura declaratie pe care trebuie sa o depun, corectati-ma va rog daca gresesc). Intrebarea e, ce impozit platesc in martie, pentru primul trimestru 2008? Multumesc mult si in avans pentru raspunsuri.



#18 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 02:22 PM

Vezi postareaInuta, la Jan 21 2008, 01:16 PM, a spus:

Ok. Deci sint PFA, fara norma de venit, neplatitor de TVA, fara angajati, cu an fiscal complet in 2007 si nu am de gind sa-mi modific cu 20% veniturile in 2008 (doar daca se inventeaza ziua de 30 de ore!). Teoretic, nu ar trebui sa depun declaratia 221 (estimativa), ci doar 200 pina pe 15 mai (de altfel, cred ca e singura declaratie pe care trebuie sa o depun, corectati-ma va rog daca gresesc). Intrebarea e, ce impozit platesc in martie, pentru primul trimestru 2008? Multumesc mult si in avans pentru raspunsuri.

Vei avea de platit suma platita trimestrial in 2007, adica 1/4 din impozitul pe 2007.
S-ar putea sa primesti si Decizia de Impunere pana atunci, ori te duci la inspectorul tau in jur de 20 feb. si o ridici personal.
Dan



#19 Inuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 21 January 2008 - 06:16 PM

Mersi mult, Dan I.!



#20 miha77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 22 January 2008 - 09:32 AM

Sa stiti ca imi place tare mult acest topic. Ma ajuta sa-mi pun ordine in ganduri :)

Vin cu cateva detalii. Mentionez ca eu sunt PFA si nu am angajati! Mai mult am contract de munca cu 8h/zi cu o societate.

Declaratia 392 nu se depune. A fost o declaratie care s-a depus in 2007 pentru 2006 si nu au aparut modificari.

Acum as vrea sa vorbm putin de alte obligatii de plata in cazul in care NU AI angajati.
CAS - se face contract de asigurare sociala. SE PLATESTE. Tinand cont ca eu desfasor si activitate salariala cred ca nu este si cazul meu. Voi ce spuneti?

Fod somaj - NU SE PLATESTE

Asigurari sociale de sanatate. Se plateste 6,5% la venitul net. Atentie, pana pe data de 15 martie trebuie sa depuneti declaratia (vezi anexa 5)

Contributia de concedii si indemnizatii - NU SE PLATSTE?????? As vrea sa stiu si parerea voastra!

Contributia la accidente de munca si boli profesionale - NU SE PLATESTE

Fond pentru plata creantelor salariale - NU SE PLATESTE

Comision ITM - NU SE PLATESTE






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL