Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ghola's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ghola's Content

There have been 42 items by ghola (Search limited from 02-December 07)



Sort by                Order  

#227847 contabilitate "primara" balastiera

Postat de ghola on 05 July 2010 - 07:26 PM in Arhiva

Ma intereseaza si pe mine, daca stie careva sa ne ajute. multumim!



#222261 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 14 March 2010 - 06:56 PM in Arhiva

Vezi postareaAligras, la Mar 14 2010, 03:51 AM, a spus:

art.10 NU EXISTA VREO AMENDA PT. NEORGANIZAREA LEGALA A CONTABILITATII!!!!


Unde am mai auzit asta?.... la declaratia 101 NU?



#222208 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 13 March 2010 - 06:44 PM in Arhiva

Otilia fii barbata :frusty: vei vedea ca se va rezolva totul cu bine. :good:



#222124 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 12 March 2010 - 07:12 PM in Arhiva

Scuze Otilia. :smile: Nu se mai repeta promit. :biggrin:

Pentru Valentina
Trebuie sa-ti spun ca nu sunt deacord cu tine, repet, ca sa cerem Ministerului de finante, ANAF-ului, Guvernului, parlamentarilor sa-si faca treaba, trebuie sa facem ordine in ograda noastra CECCAR. Tie iti convine dupa cate inteleg sa platesti cel putin 17oo lei anual. DE CE???Ce avantaje ai??? Cum cheltuie CECCAR banii mei, ai tai ??? :thumbup:



#222097 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 12 March 2010 - 02:22 PM in Arhiva

Nu pot fi partinitor, asa cum cer Guvernului, ANAF-ului, functionarilor publici sa-si faca treaba, pentru ca sunt platiti si din banii mei, asa cer si conducerii CECCAR sa-mi justifice de ce platesc aceasta DIJMA anuala.
E ca si cum as urechiea copilul vecinului, ca injura si nu vad ca al meu copil face la fel.



#222090 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 12 March 2010 - 01:48 PM in Arhiva

Dana42,
Multumesc! dar, nu m-am lamurit de ce lucrez o luna si jumatate anual pentru CECCAR???
:smile:
De ce sunt suparati membrii CECCAR pe economistii independenti???? :thumbup:
De ce accepta aberatiile conducerii CECCAR ????
Asta nu inteleg.



#222088 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 12 March 2010 - 01:42 PM in Arhiva

Valentina te rog sa nu te superi dar, de ce muncesti o luna si 1/2 degeaba???? sa platesti la CECAR ???
Cu ce te ajuta in activitatea ta CECCAR-ul????
Tu esti buna in meseria ta, nu contest acest lucru. Ma deranjeaza ca platesc si nu stiu pentru CE........ 1700 lei anual la CECCAR.



#222079 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 12 March 2010 - 12:59 PM in Arhiva

Vezi postareavioreld, la Mar 11 2010, 10:37 PM, a spus:

Parerea mea este :

Coeziunea intre aceste entitati ar trebui sa fie data de lege. Ori ... ce spune legea ? Spune ca de regula contabilitatea se organizeaza in compartimente distincte. Tot legea precizeaza si excceptia: contract de prestari servicii cu membru CECCAR. aaaaa ca acum incearca unii sa interpreteze ca vezi doamne ce imi trebuie mie doi contabili la o gogoserie ... e o chestie de exceptie. Si se apuca sa inventeze tot felul de exceptii, peste cele precizate de lege. Pe care le si justifica: e mai scump sa platesti o persoana fara a vira nici macar un leu contributie la CAS, sanatate, somaj, etc, decat sa platesti doua persoane care fac acelasi lucru. Si e mult mai comod sa se vaite ca cine imi mai face mie documentele primare, ca doar eu sunt patron. De gogoserie.
Si mai cred ca piata, trebuie sa functioneze intr-un cadru legal. Tocmai, acest fapt este ceea ce nu convine. Faptul ca la terminarea facultatii nu poti sa profesezi independent si e musai sa ai contract de munca. Adica sa faci parte dintr-un compartiment distinct. De contabilitate. Unde nu sa profesezi independent ci sa fii salariat. Ca si cum, dupa obtinerea licentei in comert sau turism ai dobandi instantaneu competente de contabil. Ca si cum e suficient sa stii ca impozitul pe salariu e 16 % si ca si cum nu mai e necesar sa stii nimic altceva. Ca si cum nu ar mai fi nevoie sa sustii niciodata un examen toata viata. Si atunci apare si solutia: hai sa infiintam o asociatie in care, odata intrati, devenim, asa cum ii spune numele, ,,profesionisti''. Sau ,,practicieni''. Contra modicei sume de 100 de lei. Nu va sustine nimeni examen. Nici la intrare, nici la iesire. Dar vom apara interesul toturor celor interesati. Din patru in patru ani. Si ne vom vaita ca interesele noastre nu sunt aparate. Pe rand. E loc pentru toti.


Citind cele de mai sus, ma vad nevoit sa precizez urmatoarele:
- sunt economist,
- dar sunt si membru CECCAR,
OK! acum urmeaza intrebarea:
Cand sunt mai destept? :smile:
-cand sunt economist ????? sau,
- cand sunt expert contabil ????

O intrebare grea, chiar foarte grea. Si atunci ce imi ramane de facut? :notworthy: :thumbup:

Ca expert contabil ce fac?
1. Am o firma de contabilitate,.... OK! ...am o cifra de afaceri de 24000 lei si platesc la stat urmatoarele:
- Impozit (profit, forfetar, 3% ) dupa caz.
- TVA,
- toate contributiile salariale pentru un salariu de 1000 lei lunar (sanatate, pensii, somaj,etc)

dar mai platesc si la CECCAR anual, cota fixa de 900 lei si variabila de 1,2%, la veniturile realizate adica 288 lei. Mai nou se plateste anual si cursuri de pragatire profesionala, altfel nu ai viza anuala.

Ma intreb de ce platesc eu anual 1188 lei, plus pregatirea profesionala la CECCAR??.........
De ce muncesc un an de zile pentru CECCAR????........

Ca economist ma angajez la 4 societati comerciale cu 2 ore zilnic. Nu ma mai intereseaza impozitul (profit, forfetar, 3% ) si nici TVA-ul.
Am aceeasi responsabilitate un salariu decent, pe viitor o pensie frumoasa si scap de plata a 1700 lei la CECCAR.

DECI intrebarea mea este cand sunt mai destept? :lnr (1):
- cand muncesc pentru CECCAR ca expert (oul de mine) sau,
- cand sunt doar economist?

VA ROG LAMURITI-MA SI PE MINE ! :notworthy: :angry:



#221860 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 11 March 2010 - 09:42 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 10 2010, 10:54 PM, a spus:

nu cred ca va fi asa usor .. ca doar nu sunt singuri in Romania



Vedeti ce face CECCAR????????????
http://www.ceccar.ro/?P=A1180



#221775 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 10 March 2010 - 07:06 PM in Arhiva

Vezi postareaalbu2000, la Mar 10 2010, 12:31 PM, a spus:

Numele meu este Sorin Ionita si sunt unul din cei sau probabil singurul care au/a incercat sa propuna o amendare a initiativei legislative a PD-L in privinta L.82/1991 atat prin interventii la parlamentarii initiatori cat si la D-ra Roberta Anastase.
Propunerea mea vine in urmatorul context general si personal:
•context general:
...................................................................

Cu deosebit respect,
Ec.Ing. Sorin Ionita
Expert Contabil & Evaluator
Bate campii rau de tot. :smile: :notworthy:
Se vede ca nu au ce face in parlament si fac proiecrte de legi aberante.:thumbup:



#221237 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 07 March 2010 - 10:04 AM in Arhiva

Camera de Comert si Industrie a Romaniei(CCIR) subliniaza faptul ca propunerea legislativa ce instituite obligativitatea firmelor de a-si angaja cel putin doi contabili cu norma intreaga este neconstitutionala, ingradind dreptul la munca al persoanelor cu studii superioare de specialitate.

http://www.avocatnet...ticles?id=18556



#221183 In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

Postat de ghola on 06 March 2010 - 03:30 PM in Arhiva

Eu ma intreb :smile: :thumbup: daca

Cheltuielile totale de 28788527
sunt deductibile din punct de vedere fiscal? Va dati seama ce salarii au domnii angajati cu CIM. in cadrul CECCAR?



#221181 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 06 March 2010 - 03:18 PM in Arhiva

Otilia are multa dreptate :smile:
Eu sunt membru CECCAR,CCF si CAFR platesc cotizatii si atat.
Patronii cu care eu am contracte CIM platesc la salariul meu toate contributiile si impozitele la stat. Cine castiga din asta ? atat eu, ca am vechime si poate pensie, cat si statul.
Cecarul imi ia banii degeaba, dar a fost optiunea mea in fond.
Otilia felicitari :thumbup:



#221179 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 06 March 2010 - 03:06 PM in Arhiva

Cea care a initiat acest proiect de lege este economist. :smile: Mie in locul ei mi-ar fi rusine sa deschid gura. Vrea sa iasa in evidenta si nici nu stie sa se exprime.

http://webtv.money.ro/emisiuni/market-brie...0?autoPlay=true


ascultati din minutul 17



#220255 Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

Postat de ghola on 24 February 2010 - 08:08 PM in Arhiva

Vezi postareacontasoft, la Feb 24 2010, 12:44 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Feb 24 2010, 12:17 PM, a spus:

nu vreau sa fiu angajata unui singur patron, e dreptul meu !! a ma obliga la asta prin cim de 8 ore ca sa-mi pot exercita profesia e un abuz de neinchipuit !

Sustin si este foarte bine punctat.

Sa inteleg ca un contabil cu studii medii autorizat CECCAR are dreptul sa tina o evidenta contabila doar pentru ca face parte dintr-o organizatie iar eu trebuie sa semnez o condica pentru a primi acest drept? :thumbup:


DA! asa inteleg parlamentarii dreptul la munca. Daca esti membru CECCAR fara studii superioare (nu esti economist) poti tine evidenta contabila. Asa ca platiti la CECCAR fratilor cotizatie fixa de 900 lei si variavile in procent de 1,5% la venituri. :smile:
Facetii buzunarul mare d-lui Toma si acolitii.



#218442 viza declaratia 101

Postat de ghola on 04 February 2010 - 11:08 PM in Arhiva

Draga Dana sa stii ca ma revolta reactia celor de la ANAF pentru ca se arunca pisica moarta in curtea vecinului... adica la CCF.



#218402 viza declaratia 101

Postat de ghola on 04 February 2010 - 05:17 PM in Arhiva

IV. Tanti Anghel (Director MFP):"Firma care opteaza pentru auditare (auditare benevol) , ramane cu obligatia certificarii"
In plus, omisiunile privind declaratiile in declaratiilor recapitulative cu privire la servicii intracomunitare nu se sanctioneaza
III. "Consultantul fiscal trebuie sa raspunda in solidar cu dumneavoastra"
Intrebare: De ce noi, expertii contabili, trebuie sa lucram pe 2 milioane o situatie si apoi vine un consultant care vizeaza munca mea pe 4 milione?
Radu Bufan (moderator Seminarul de Contabilitate): "Eu, ca si consultant fiscal, am responsabilitate atat prin contractul facut cu dumneavoastra cat si fata de Fisc. In cazul unui control eu pot fi considerat responsabil in solidar cu dumneavoastra. Dumneavoastra sunteti revoltati din cauza ca s-a luat aceasta decizie, consultantii fiscali sunt revoltati ca se tot amana aplicarea ei".

II. " Depunerea declaratiilor fiscale necertificate - nu se sanctioneaza"
Tanti Anghel (Director MFP): "De la 1 ianuarie, declaratiile fiscale anuale care a ca titulari persoane fizice vor fi supuse certificarii de catre un consultat fiscal, inaintea depunerii lor la organul fiscal"

Intrebare: Poate organul fiscal sa refuze depunerea unei declaratii fiscale necertificate?
Raspuns: A"lineatul 1 al articolului 83 reglementeaza depunerea declaratiei fiscale. Codul de procedura fiscala nu are o dispozitie expresa care sa reglementeze acest refuz, asta pentru ca declaratia fiscala are in principal calitatea de a fi creanta, prin aceasta declaratie contribuabilor isi face cunoscuta organului fiscal creanta sa. Concluzia este ca organul fiscal nu poate refuza primirea declaratiei fiscale, daca nu a fost certificate. Poate insa sa- aduca la cunostinta contribuabilului si sa-l indrume sa-si indeplineasca obligatia. Asta inseamna ca necertificarea nu se sanctioneaza, in acest moment".

"In acest moment poate fi considerata o reglementare interna, inca nesanctionata in cazul nerespectarii ei."



#218354 viza declaratia 101

Postat de ghola on 04 February 2010 - 10:44 AM in Arhiva

GUVERNUL ROMÂNIEI

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ
pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală


În scopul reglementării unei practici unitare în emiterea deciziilor de aplicare a legilor fiscale și ținând cont de numărul mare de solicitări în vederea emiterii unor asemenea soluții;
În vederea creșterii gradului de corectitudine în stabilirea impozitelor anuale de către contribuabilii mari și mijlocii, precum și în vederea întăririi disciplinei financiar-fiscale;
Pentru evitarea sancțiunilor în cazul erorilor de stabilire a impozitelor și taxelor;
Ținând cont de iminența primului termen de depunere a declarațiilor fiscale anuale, respectiv 25 februarie 2010;
În considerarea faptului că aceste elemente vizează interesul general public și constituie situații de urgență și extraordinare, a căror reglementare nu poate fi amânată,

În temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta ordonanță de urgență.

Art. I - Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 513 din 31 august 2007, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. Articolul 4 se abrogă.

2. La articolul 5, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (2), cu următorul cuprins:
“(2) Comisia fiscală centrală constituită potrivit art. 6 din Codul fiscal, are responsabilități de elaborare a deciziilor cu privire la aplicarea unitară a prezentului cod și a legislației subsecvente acestuia.”

3. La articolul 83, alineatul (5) se modifică și va avea următorul cuprins:
„(5) Contribuabilii mari și mijlocii, stabiliți conform reglementărilor în vigoare, depun la organul fiscal competent declarațiile anuale de impozit pe profit după certificarea acestora de către un consultant fiscal, cu excepția contribuabililor care, potrivit legii, au obligația auditării situațiilor financiare anuale.”


4. La articolul 83, după alineatul (5) se introduc trei noi alineate, alineatele (6)-(8), cu următorul cuprins:
„(6) Contribuabilii mari și mijlocii, stabiliți conform reglementărilor în vigoare, depun la organul fiscal competent, după certificarea de către un consultant fiscal:
a) deconturile cu sumă negativă de taxă pe valoarea adăugată;
b) declarațiile fiscale prin care se corectează impozite, taxe, contribuții și alte sume ce constituie venituri ale bugetului general consolidat, administrate de Agenția Națională de Administrare Fiscală.
(7) Certificarea declarațiilor fiscale prevăzute la alin. (5) și (6) constă în verificarea exactității și realității datelor înscrise în declarații pe baza informațiilor și documentelor prezentate de contribuabili. Certificarea se face conform normelor elaborate de Camera Consultanților Fiscali cu consultarea Ministerului Finanțelor Publice.
(8) În cazul depunerii declarațiilor fără respectarea prevederilor alin. (5) și (6), organul fiscal notifică contribuabilii cu privire la neîndeplinirea obligației de certificare prevăzute de lege.”

Art. II – Prin derogare de la prevederile art. 3 din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare, prezenta ordonanță de urgență intră în vigoare conform art. 115 alin. (5) din Constituția României, republicată.



PRIM-MINISTRU,

EMIL BOC



#218081 viza declaratia 101

Postat de ghola on 01 February 2010 - 11:27 AM in Arhiva

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Jan 26 2010, 07:10 PM, a spus:

DIVIDE ET IMPERA.
Segmanetarea profesiei CONTABILE este un câștig pentru cei ce nu vor să reglementeze unitar această profesie, tocmai ca astfel UNORA SĂ LE FIE PERMISĂ EVAZIUNEA FISCALĂ CU LEGEA ÎN MÂNĂ, iar alții, cei mai mulți, să fie contributorii fideli și buni de hăituială ai perceptorilor fiscali de toate tipurile și aparținând oricărei instituții fiscale ori para-fiscale.
Decat sa platesc ca boul la stat CASS, CAS, TVA SI IMPOZIT DE 16% la veniturile realizate pentru ca sunt Consultant fiscal PF, mai bine las contabilii membri CECCAR sa contribuie la bugetul de stat.
HA...HA...HA ...! :smile:

accesati urmatorul link :

http://www.legestart.ro/stire-Declaratiile...-fiscal-356.htm

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) informează contribuabilii asupra faptului că declarațiile fiscale anuale ale contribuabililor – persoane juridice trebuie să fie certificate de către un consultant fiscal, în condițiile legii, cu excepția celor pentru care este obligatorie auditarea, potrivit comunicatului de presă din data de 1 februarie 2010.

În conformitate cu dispozițiile art. 83 alin. (5) din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, astfel cum a fost completat prin OG nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, contribuabililor le revine obligația certificării declarațiilor fiscale anuale în condițiile legii.

În caz contrar, ANAF anunță că, după îndeplinirea termenului legal de depunere a declarației, organul fiscal competent va proceda la notificarea contribuabilului, în vederea respectării de către contribuabili a prevederilor legale.

Potrivit comunicatului de presă, se reține faptul că dispozițiile Codului de procedură fiscală nu prevăd posibilitatea respingerii declarației fiscale anuale în situația în care aceasta nu a fost certificată de către un consultant fiscal și, de asemenea, nu prevăd nici sancțiuni contravenționale în cazul nerespectării acestei obligații.



#182179 Examen diferenta contabili autorizati studii medii!

Postat de ghola on 16 September 2008 - 06:12 PM in Arhiva

Sunt satula de cei din CECCAR, sunt membru din iunie 1997, platesc anual in jur de 2000 lei si ma intreb pentru CE? Sa aibe salarii si sedii cat mai moderne?, dar pentru noi cotizantii ce fac? :thumbup:
Sunt economist, am terminat o facultate apoi un master, sunt consultant fiscal maine poimaine auditor, si lichidator. Cotizatiile celorlalte Camere sunt mult mai mici, platesc la toate trei cat platesc la CECCAR, iar munca mea este mai bine platita. Eu ma retrag din acesta cloaca care nu ne respecta si ne jegmanesc ca si camatarii.
Va doresc mult succes.



#172002 Examen diferenta contabili autorizati studii medii!

Postat de ghola on 10 May 2008 - 07:05 PM in Arhiva

Am facut adresa lui Toma si raspunsul este cel aratat in postarea anterioara. :thumbup:



#172001 acces la stagiu audit financiar

Postat de ghola on 10 May 2008 - 07:01 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Mai sunt 9 zile si se implineste o luna. :thumbup:



#171898 Examen diferenta contabili autorizati studii medii!

Postat de ghola on 09 May 2008 - 01:05 PM in Arhiva

Sunt membra CECCAR din 1997 contabil autorizat cu studii medii. Intre timp am terminat facultatea si un master, am vechime in contabilitate de 20 ani si pe functie economica 6 ani. Cei de la CECCAR ma obliga sa dau din nou examen pentru experti. Raspunsul lor este "Nu accepta cei de la MF altfel.
Asa ca tot stagiu fac indiferent de situatie. Am cotizat degeaba 11 ani la ei.



#171891 acces la stagiu audit financiar

Postat de ghola on 09 May 2008 - 12:52 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Vezi postareaelena stuparu, la May 9 2008, 10:12 AM, a spus:

Dupa 22 ANI vechime in contabilitate si peste 10 ani ca Director Economic, dupa promovarea examenelor de expert contabil mi se pare aiurea sa dau din nou examen pe bucati :
- fiscalitate pentru consultant fiscal
- audit financiar pentru auditor financiar
- evaluarea intreprinderii pentru evaluator.

Corect

Vezi postareaelena stuparu, la May 9 2008, 10:12 AM, a spus:

Toate aceste examene le-am sustinut de doua ori inainte (la accesul la stagiul si la cel de aptitudini pentru CECCAR). Si toate examenele m-au costat timp si bani .

Corect ti-ai recuperat banii?? Dar cotizatiile de ce le platim???

Vezi postareaelena stuparu, la May 9 2008, 10:12 AM, a spus:

In practica nu trebuie sa ti minte toate articolele din fiecare lege . Totul este sa sti unde sa cauti cand nu esti sigura . Si inca ceva - nu tot ce scrie in legi aplici si tu . Depinde de obiectul de activitate al firmei , iar cand intervin noutati te duci la lege si te documentezi .

Un bun profesionist stie unde sa caute , nu trebuie sa redea motamo textul de lege.



#171805 acces la stagiu audit financiar

Postat de ghola on 08 May 2008 - 09:32 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

S-a copiat la greu in salile de examen. Asa ca nu mai comentati acum, examenul va fi luat in proportie de 90 %.




Cometa SQL