Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
viza declaratia 101 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


viza declaratia 101

183 replies to this topic

#1 IONICUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 November 2009 - 12:56 PM

spuneti-mi si mie va rog pana la urma declaratia 101 pentru anul 2009 trebuie vizata de un consultant fiscal?



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 17 November 2009 - 03:47 PM

Prevederi ale Codului de procedura fiscala cu termen de intrare in vigoare 1.01.2010:
Certificarea Declaratiei anuale 101 privind impozitul pe profit:
Art. 83
Depunerea declaratiilor fiscale
(5) Declaratiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, in condițiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea
- suspendata pana la 1.01.2010




#3 IONICUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 November 2009 - 06:19 PM

aceasta prevedere am citit-o si eu,dar rugamintea mea era sa-mi spuneti parerea dvs.cum interpretati aceasta (trebuie vizata si decl pt 2009) sau incepand cu declaratia 101 pentru anul 2010



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2009 - 10:16 PM

Cea pe 2009 nu se vizeaza in mod obligatoriu.



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 19 November 2009 - 07:46 AM

Florin stiu si eu......hm, nu prea vine asa. Daca prevederea a fost suspendata pana la 01.01.2010 iar de la acesta data este ,,repusa in functiune" si termenul de depunere pt. D101 este 25aprilie (sau feb) => ca se supune prevederii.
Mai citim si mai vorbim.
%%%




***



#6 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 November 2009 - 10:19 AM

Am o mare nelamurire, de ce nu a fost creeata o rubrica speciala in D 101 pentru viza (nr din organismul profesional) ,
on line daca le transmiti nu ai cum sa specifici viza,
la ghiseu daca le depui , trebuie o sciere cu pixul intr-o zona a declaratiei care nu e clar delimitata ,
si nici nu specifica ca ai fi obligat sa scrii identificarea de consultant. :pullhair:



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 November 2009 - 06:35 PM

Dragi colegi, voi cum explicati clientilor vostri necesitatea de a plati in plus un consultant fiscal pentru a viza D.101 (cu exceptia citarii art. in cauza din Codul de procedura fiscala) ? In conditiile in care au incheiat un ct. de prestari servicii pentru evidenta financiar-contabila, intocmire si depunere declaratii, balanta, bilant etc. cu o persoana autorizata, care potrivit clauzelor contractuale raspunde de intreaga evidenta si in atributiile si responsabilitatile careia intra si intocmirea D.101, declaratie care reflecta intreaga activitatea a soc. din cursul anului fiscal.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 November 2009 - 06:35 PM

Dana




#8 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 19 November 2009 - 06:48 PM

Pai le spui ca atunci nu era obligatoriu viza consultant fiscal, si acum asa e legea , sa platesca....
Nu e deloc comod, mai ales ca unii deabia isi mai trag sufletul....



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2009 - 07:41 PM

Poate ca CECCAR-ul va reusi ceva in acest sens.Eu am inteles ca s-a hotarat in instanta ca expertii contabili nu mai trebuie sa sustina examen de acces la Camera consultantilor fiscali , ci doar sa se inscrie,probabil cu sume frumoase.
Sa mai asteptam...



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 November 2009 - 08:04 PM

Nu este o Hotarare definitiva si irevocabila a Instantei de judecata, din pacate. Oricum mie nu mi se pare normal sa ma inscriu intr-un alt organism, indiferent cum se va hotara si sa cotizez in 1000 de locuri...cine stie ce si pentru cine se mai inventeaza... pentru a putea exercita de fapt aceeasi meserie. Nu se poate rupe contabilitatea de fiscalitate, ideea este ca noi si clientii nostri sa-i imbogatim pe altii. Clientii mei refuza sa plateasca un consultant fiscal pt. viza declaratiei 101 din motive de logica, in primul rand si din motive financiare, in al doilea rand, daca nu ar exista primul argument.

Dana




#11 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 19 November 2009 - 09:04 PM

Dana, sigur ca nu tin cu taxarea excesiva, in schimb, conform art.83, vizarea D101, inseamna un alt serviciu si anume un contra-balans la auditare. In consecinta atunci cand iti avizezi clientii, le arati partea plina a paharului, explicandu-le cat de scumpa e auditare si noroc ca nu trebuie s-o faca.
Alta trasnaie nu stiu sa-ti zic. :frusty: Sa gandim pozitiv si poate mai avem o sansa pana in 2010..... :pullhair:
%%%




***



#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 November 2009 - 09:48 PM

Citeaza

DENISA GRIGORITA : explicandu-le cat de scumpa e auditare si noroc ca nu trebuie s-o faca.

:frusty: esti super simpatica, Denisa :pullhair: !

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 19 November 2009 - 09:48 PM

Dana




#13 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2009 - 07:18 PM

Interesant va fi, cum o sa poata o firma sa depuna 101 in situatia in care nu vrea sa plateasca un consultant fiscal si ce consecinte vor aparea daca nu vrea sa o depuna vizata de un consultant fiscal.



#14 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 21 November 2009 - 12:08 PM

Daca e lege , crezi ca ai optiuni?
O sa te amendeze , ce crezi ca se va intampla?
Daca nu-ti depui declaratiile fiscale, ce ti se intampla?



#15 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2009 - 06:26 PM

Stiu asta
Dar ma intrebam cum le pot depune cu amenda chiar, daca nu vreau sa le vizeze un consultant fiscal.



#16 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 21 November 2009 - 10:11 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Nov 21 2009, 06:26 PM, a spus:

Stiu asta
Dar ma intrebam cum le pot depune cu amenda chiar, daca nu vreau sa le vizeze un consultant fiscal.

Unde scrie ca depunerea declaratiei 101 fara viza consultantului fiscal se sanctioneaza cu amenda ? La ce articol din ce lege ? Sunt tare curios.
vioreld



#17 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2009 - 01:11 PM

Nu scrie nicaieri, dar fara viza nu se poate depune.
Eu ma refeream la situatia in care o depun chiar si dupa trecerea termenului



#18 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 22 November 2009 - 10:10 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Nov 22 2009, 01:11 PM, a spus:

Nu scrie nicaieri, dar fara viza nu se poate depune.

Daca nu scrie nicaieri constat ca nu se poate da nici o amenda.
Dar daca o trimit prin posta sunt obligati sa o primeasca. La fel ca orice declaratie a contribuabilului. Daca nu o primesc se cheama abuz in functie.
La fel daca o trimit prin net.

Despre depunerea cu intarziere ... nu stiu ce sa zic.
vioreld



#19 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 November 2009 - 08:13 PM

Incepand cu 1 ianuarie 2010 este obligatorie certificarea Declaratiei 101 privind impozitul pe profit de catre un consultant fiscal, cu exceptia societatilor pentru care este obligatorie auditarea. Codul de procedura fiscala nu prevede sanctiuni pentru depunerea fara certificare a Declaratiei 101 privind impozitul pe profit, dar s-ar putea sa nu se poata depune, organul fiscal sa respinga Declaratia, sau, daca este expediata prin posta – sa nu fie luata in considerare daca nu este certificata.



#20 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 24 November 2009 - 08:58 AM

chestia cu viza consultantului fiscal este "suspendata" pana la 01.01.2010, suspendarea se ridica prin trecerea prin parlament, etc,etc
deci 101 va fi vizata fara rezerve de catre expertul contabil
oricum, sa nu uitam si de fotararea curtii de apel in acest sens






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL