Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Happy's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Happy's Content

There have been 48 items by Happy (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#156274 concediere

Postat de Happy on 19 December 2007 - 03:10 PM in CONFLICTE DE MUNCA

Otilia, ai multa dreptate ! Procedura este greoaie DAR: daca ai nervii tari, merita sa te mai si lupti pentru drepturile tale !



#152028 care-i inregistrarea corecta?

Postat de Happy on 29 November 2007 - 06:10 AM in Arhiva

Anterior ai 4111 = 704 1.000 lei
In momentul incasarii inregistrez cei 1.200 astfel:

5121 = 4111 1.000 lei
5121 = 473 200 lei

Ulterior inchidere 473 (prin 581, 5311...) dupa cum ai spus.

In acest fel 473 are un rulaj real si mult mai mic.



#150946 Cum inregitrez 10 lei nejustificati cu acte ?

Postat de Happy on 16 November 2007 - 08:40 PM in Arhiva

In primul rand NU pot crede ca exista cu adevarat o asemenea situatie !
Foaia de depunere eliberata de casera bancii la momentul efectuarii operatiunii are valoare egala cu suma inscrisa in extrasul de banca.

In fine, daca totusi vrei o solutie, eu asi face urmatoarea inregistrare:

581 = 768 cu 10 lei



#150933 Cum inregitrez 10 lei nejustificati cu acte ?

Postat de Happy on 16 November 2007 - 05:41 PM in Arhiva

Nu poate fi "comision bancar"; in acest caz valoarea din extrasul de cont ar fi mai mica si nu mai mare.



#150925 Cum inregitrez 10 lei nejustificati cu acte ?

Postat de Happy on 16 November 2007 - 05:07 PM in Arhiva

Scuze dar nu inteleg! Ai o foaie de varsamant (depunere in banca) cu o valoare de x ron iar in extrasul de cont apare depunere de x+10 ? Nu cred ca este posibil asa ceva sau nu am inteles eu corect.



#120410 declaratia fiscala la ONRC

Postat de Happy on 07 February 2007 - 03:04 PM in Arhiva

Formularele se gasesc si la: www.onrc.ro

Este mai simplu sa facem numai un singur drum, pentru depunere.
Atentie, impreuna cu formularul de bilant (vizat de Administratia Financiara), se mai depun: copie CUI, copie Proces verbal AGA, copie raport de gestiune si DISKETA! (set complet de documente)



#120264 ce facem in acest caz

Postat de Happy on 06 February 2007 - 05:54 PM in Arhiva

Ai depus 010 pt plata trimestriala?
Completezi si depui 010 pt. plata lunara!
Cred ca in acest caz trebuie sa prinzi in declaratia februarie si sumele aferente lunii ianuarie si sa faci viramentele pt. intreaga suma (ianuarie+februarie).



#119985 Adm.financiara ,rectificari

Postat de Happy on 05 February 2007 - 02:07 PM in Arhiva

Nicoleta, cred ca ar fi bine sa iei o decizie. Poate ar fi bine sa comunici administratorului, in termeni simplii dar fermi care este situatia. Nu cred ca este corect sa faci acele "inregistrari" propuse, nmai asa, pt. reglaj. Exista si varianta in care, daca urgenta obtinerii certificatului este maxima, poti face in prima faza aceste "inregistrari", prin care balanta=fisa platitorului, obti certificatul si apoi reiei de la pasul initial propus. Stornezi "prostioaele" si reglezi CORECT datele problemei. Spor si succes.



#119766 Impozitul pe profit calculat gresit la trimestrul 3

Postat de Happy on 04 February 2007 - 01:26 AM in Arhiva

Majorarile si penalitatile nu aveau termen de achitare. Acum insa, cand achitarile se fac fara numer de evidenta a platii, vor fi stinse majorarile si penaliatile din sumele achitate pt. contributii curente (sau restante) si daca nu sti acest lucru, vor apare iarasi majorari si penalitati la asestea... si tot asa!



#119491 Impozitul pe profit calculat gresit la trimestrul 3

Postat de Happy on 02 February 2007 - 02:24 PM in Arhiva

Daca mi s-ar fi intamplat mie,asi fi procedat asa:
- recalculam corect trimestrul III (stabileam suma corecta de plata)
- calculam corect pt. tot anul (pt. 101)
- calculam si plateam majorari si pen. pt diferenta de la data de 25 oct. pana la data platii efective a diferentei
- calculam si plateam majorari si penalitati ptr. aceeasi valoare de la 25.01.2007 (cand ai virat la nivelul trim.III) pana la data platii efective a diferentei (daca este cazul);
Poate pt. trim.IV rezulta un impozit mai mic decat cel CORECT din tr. III si atunci esti atenta la cat ai de plata.



#119463 avans de trezorerie

Postat de Happy on 02 February 2007 - 12:37 PM in Arhiva

Varianta '2' corecta!



#119171 Inregistrare eonata de la un fost client

Postat de Happy on 31 January 2007 - 05:42 PM in Arhiva

Ana, vezi ce ai in cartea mare. Apoi ia-o cu binisorul pe firul inregistrarilor. Undeva ai o mica greseala.



#119152 Inregistrare eonata de la un fost client

Postat de Happy on 31 January 2007 - 04:31 PM in Arhiva

Eu prefer inregistrarea prin 462 - creditori sau prin 473.



#118946 Eroare plata tva

Postat de Happy on 30 January 2007 - 11:47 AM in Arhiva

Nicoleta, cred ca trebuie sa mergi URGENT la administratia sector 4, sa iei legatura cu cineva din conducere pentru a putea clarifica situatia. Administratia primeste banii pt. un contribuabil pe care nu il are in baza de date (CUI, denumire), cu alte cuvinte... suma necuvenita, au obligatia refuzului la incasare in termen de 5 zile. In acest caz vor trimite banii inapoi intr-un cont al acrui titular este gresit (IBAN corect, denumirea altei societati). Si de aici... alergatura mare!
Poate totusi ai facut plata azi si atunci, vorbesti la banca unde ai depus op-ul si poate il poti opri?!?



#118895 retragere numerar

Postat de Happy on 30 January 2007 - 09:38 AM in Arhiva

Procedezi corect! Nu trebuie sa mai intocmesti al act. Foaia de ridicare numerar atesta operatiunea ridicarii banilor din banca si respectiv intrarea in caserie.



#118647 cat este diurna

Postat de Happy on 29 January 2007 - 10:07 AM in Arhiva

Da, cf. Cod Fiscal art.21, al.3, pct b).



#118000 TRENDIX - discutie despre program

Postat de Happy on 25 January 2007 - 12:28 AM in Arhiva

Cu Winmentor, mare atentie la initializare la analitice versus sintetic. Ce inseamna asta? Simplu, soldul contului sintetic (din balanta contabila) NU ESTE suma analiticelor! Nu este un program de aruncat dar este bine sa-l cunosti in amanunt si apoi sa treci la treaba.
Repet parerea din mesajul anterior: bine testat inainte si apoi aplicat. Intrebati de la inceput care este structura pe care este gandit softul (corelatii, sortari, rapoarte...) Abia dupa aceea decizia de achizitie (nu este vorba de bani in primul rand ci este vorba despre munca si nervi).



#117990 TRENDIX - discutie despre program

Postat de Happy on 24 January 2007 - 11:53 PM in Arhiva

Cornekus, mi-am imaginat ca esti o persoana onesta si toleranta, inca de la primul mesaj.
Imi permit sa adaug gandurile si remarcile mele la acest subiect. In primul rand, nu sunt de acord cu privire la parerea D-nei IngeMihalik. Nu pretul este cel care indica justa valoare a unui soft contabil. Exista (si observ ca sunt multi utilizatori) unu soft contabil care este free si la care nu ai de plata decat o valoare rezonabila pentru abdatari, actualizari si eventuala asistenta. Si cred ca este super ok! Da, insa astfel de programe sunt destinate unor societati cu activitate restransa, la care numarul de operatiuni nu este mare, la care atipicele apar rareori... Exista si softuri cu renume care sunt controversate in lumea contabililor (unii considera ca nu se poate mai bine, altii "fac hepatita" numai la auzul denumirii). Adevarul este ca pe langa niste reguli de baza bine stabilite, in meseria de contabil (cea de dupa '90) se aplica vorba cu bordeele si obiceiurile. Cred ca in cazul tau s-a intamplat o astfel de problema (consider grava) datorita mai multor factori.
A) In primul rand utilizatorul direct (contabilul) nu a avut timpul necesar sa constate calitatile si defectele acestui soft, inainte de a incepe munca migaloasa si importanta a implementarii softului. Nu a stiut ce poate si ce nu. Asta se datoreaza aceleiasi probleme de perceptie a modalitatilor de gandire contabila. La baza oricarui soft contabil exista (redus la minim) doua minti luminate: un contabil si un softist. Contabilul cere iar softistul pune in opera ideile si cerintele contabilului. Daca mintea contabilului utilizator nu este pe aceeasi lungime de unda cu mintea contabilului creator... apar "conflictele".
B) Initializarea unui soft contabil trebuie facuta la momente din an in care aglomeratia de lucrari contabile este mai mica si in care stresul termenelor lucrarilor este mai mic. Cand lucrezi contracronometru si iti intervin si chestiuni suplimentare complicate (soft nou), panica si enervarea intervin nemijlocit si se manifersta in forme maxime.
C) Ai intalnit o persoana (persoane) din zona celor cu atitudine aroganta si delasatoare (caracteristica unei largi categorii umane din aceasta zona geografica) care considera ca a presta un serviciu sau a comercializa un bun este o favoare facuta societatii.
Una peste alta, cred ca nu ai facut deloc rau impartasind si celorlalti experienta ta trista. Poate cu acesta ocazie vei contribui la imbunatatirea produsului dar ma tem ca nu vei avea nici un rezultat in schimbarea atitudinii (narav din fire).
Parere: avand o retea mare de magazine (poate in dezvoltare) cred ca ar fi bine sa ai putina rabdare (s-a muncit mult la initializare). Orienteaza-te si incearca sa cunosti mai multe programe de contabilitate (cu module de gestiune puternice). Testeaza si cere opinii de la utilizatori (impreuna cu contabilul tau). Sincer, regret patania ta!



#117965 societate fara activitate

Postat de Happy on 24 January 2007 - 09:52 PM in Arhiva

ROPOWER, cred ca trebuie sa depui bilant la ambele societati. Eu am inteles ca o societate are salariati. Chiar daca nu ai realizat profit (impozit zero), daca ai avut salariati in cursul anului 2006 se considera activitate. Bilantul se depune pentru societatile cu activitate, indiferent daca sunt pe profit sau pierdere.



#117633 in ce cont?

Postat de Happy on 23 January 2007 - 11:30 AM in Arhiva

Corect 471 si apoi, lunar, 628.



#117408 tichete de masa

Postat de Happy on 22 January 2007 - 09:59 AM in Arhiva

Care ar fi temeiul legal sa nu se mai foloseasca?



#117055 Model Foaie de Activitate Zilnica pentru autovehicule

Postat de Happy on 19 January 2007 - 10:46 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Va rog mult sa ma ajutati cat mai repede cu un model formula "foaie de parcurs" (am cauta in forum si nu am gasit). Multumesc anticipat



#117043 o problema cu mijloc fix sau obiect de inventar

Postat de Happy on 19 January 2007 - 09:38 AM in Arhiva

Eu procedez cf. descrierii de la pct. 1 si trec pe 603 valoarea integrala. Pentru furnizori imobilizari folosesc 404. Obiectele de inventar nu le tratez ca imobilizari.



#117033 bilant 31.12.2006

Postat de Happy on 19 January 2007 - 09:04 AM in Arhiva

Notele explicative de la bilant pot fi utilizate in forma lor, prin adaptare la situatia reala a societatii.
Cu alte cuvinte, poti folosi forma acestora, complectandu-le cu datele din situatiile financiare la care fac referinta. Spor!



#116704 sume poprite

Postat de Happy on 17 January 2007 - 05:01 PM in Arhiva

Din practica: banca blocheaza contul curent numai in urma primirii unui Titlu executoriu transmis de administratie. Acest document trebuia transmis si societatii. In cazul in care totusi nu se regaseste in documentele societatii poti obtine o copie de la banca si/sau de la administratie. Sunt cazuri in care titlul executoriu nu cuprinde toate sumele restatnte ci numai o parte din ele, cele cu o intarziere mai mare de...... (in functie de inspector si de sume). De regula, sumele virate din cont in baza titlului executoriu vor stinge datoriile in ordinea inscrisa in respectivul document. Pentru clarificarea situatiei societatii este recomandat sa iei legatura cu administratia, respectiv cu inspectorul care a intocmit documentatia care a stat la baza emiterii titlului executoriu (notificarile, somatiile de plata). In acelasi timp iti recomand si o confruntare cu "fisa platitorului" pentru a pune la punct eventualele neconcordante. Iti doresc succes.




Cometa SQL