Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lyv's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lyv's Content

There have been 276 items by lyv (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#206336 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de lyv on 06 July 2009 - 01:06 PM in Arhiva

Citeaza

E scris ca sa fie vizibil si sa evitam situatii neplacute!
Daca o sa dai ex in 2010 - un singur sfat Invata!!!
Asa nu o sa ti mai fie frica de CECCAR si tot ce inseamna examene.
1.Nu stiu ce situatii neplacute eviti prin majuscule. Stiu doar ca ai incalcat regulamentul
2. Eu doar i-ti dadeam un sfat tie si la cei ce vor da in viitor examenu. Mie nu mie frica de CECCAR , am luat demult acest examen........ ba chiar foarte demult ......Dar din cate observ, la cata inversunare ai in texte (si la cat vrei sa te lauzi cu copiatu dupa examenu final ) tie i-ti cam este frica.
Oricum va urez bafta la toti , acu si pe viitor.



#206306 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de lyv on 06 July 2009 - 09:37 AM in Arhiva

VA ROG SA NU POSTATI INTREBARILE PRIMITE LA EXAMEN SI SA NU EMITETI OPINII!!!!!
INCA NU S-A TERMINAT EXAMENUL SI NU VREM SA AVEM SITUATII NEPLACUTE CA IN ANII ANTERIORI!!!!
ROG MARE SERIOZITATE SI ASTEPTATI PANA PE DATA DE 12.07.2009 ORELE 13.00 APOI PUTETI SA DISCUTATI!!!
DACA DORITI INFORMATII LUATI LEGATURA IN PARTICULAR SI NU PE FORUM!!!

DUPA TERMINAREA EXAMENULUI O SA DISCUTAM PE TIPURILE DE PROBLEME PRIMITE

ROG RESPECTATI CELE SCRISE SI SPERAM SA NU APARA VREO PROBLEMA DIN CAUZA ACEASTA.





Frate, cata indignare si secretomanie. In primul rand acest mesaj e scris cu majuscule, apoi mai apare in vreo 2 topicuri parca ar fi manifest si in al treilea rand te gandesti numai la tine ce o sa fie acu la examenul asta. Daca povestiti dupa examenul final din 12.07.2009 cum a-ti copiat nu credeti ca o sa-i afectati pe cei ce o sa dea examen in 2010. Dar de fapt ce mai conteaza....... noi sa fim sanatosi..... secretosi..... cu saci-n carute..... si om mai vedea...... la final cand om da birul la CECCAR.
Bafta la toti candidatii si de acum si din 2010 si din....2020.



#203899 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de lyv on 09 June 2009 - 06:49 PM in Arhiva

Profesiile liberale sunt trecute la exceptii. Deci nu-ti trebuie casa de marcat



#198403 cladiri

Postat de lyv on 03 April 2009 - 12:31 PM in Arhiva

[quote name='IONUT.H' date='Apr 3 2009, 08:55 AM' post='198362']

Cu placere . Scuze aciditatea dar ....... Se mai aprinde omu.... Mai ales ca pe acest forum majoritatea suntem de cealalta baricada. Adica vrem sa nu luam amenzi. spor la treaba.



#198344 cladiri

Postat de lyv on 02 April 2009 - 06:46 PM in Arhiva

Vezi postareaIONUT.H, la Apr 1 2009, 03:45 PM, a spus:

Domne', multumesc dar as dori un raspuns concret pentru cazul: proces-verbal de reevaluare incheiat in decembrie 2008 si a venit cu el in martie.
Sau poate venea peste 2 ani.
Ce masuri se iau ?


Tare as mai vrea sa locuiesc intr-un oras cu tine . Sa-mi dai amenda pentru asemenea aberatie. Ce te-ar pupa juristul Primariei cand ar veni de la proces..... Cum sa vina domnule peste 2 ani ? Nu intelegi ca pana la 15.04.2009 firmele au dreptul sa inchida exercitiul lui 2008. Eu ca evaluator incep lucrarea in decembrie , fac inspectia bunurilor in decembrie , stabilesc valoarea la 31 decembrie 2008 si termin lucrarea in martie 2009.I-o predau beneficiarului care face nota contabila in decembrie 2008. I-ti duce matale Raportu , Balanta daca vrea si in aprilie si mataluta tre sa-i recalculezi impozitu. Fara amenda ....Ia vezi ce zice legea daca tot nu ai aflat inca:

Conform OMFP nr. 1752/2005 din 17 noiembrie 2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene entitătile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârsitul exercitiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situatiile financiare întocmite pentru acel exercitiu. Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data bilantului. Valoarea justă se determină pe baza unor evaluări efectuate, de regulă, de profesionisti calificati în evaluare, membri ai unui organism profesional în domeniu, recunoscut national si international. În cazul în care, ulterior recunoasterii initiale ca activ, valoarea unui activ imobilizat este determinată pe baza reevaluării activului respectiv, valoarea rezultată din reevaluare va fi atribuită activului, în locul costului de achizitie/costului de productie sau al oricărei alte valori atribuite înainte acelui activ.

Concluzia: Reevaluarile se fac la data bilantului cu reflectarea in situatia financiara ale acelui exercitiu
Bilantul pana cand il pot depune ? 31.05.2009

Morala : Mai asteapta rapoarte pana la 31.05.2009 si lasa amenzile acasa. ....



#198227 cladiri

Postat de lyv on 01 April 2009 - 02:36 PM in Arhiva

Vere ai dat amenda degeaba. Anuleaza repede procesul verbal; de contraventie. Orice firma are dreptul sa-si inchida exercitiul pana la 15.04. a exercitiului urmator. Acum sa vorbim de reevaluare. Am si eu caz concret. O firma a venit in dec embrie 2008 sa-i revvaluez cladirile . Erau multe. I-am zis ca i-mi trebe 2 luni sa le estimez valoarea de piata. Contractul s-a facut pe 2 luni (decembrie2008-februarie 2009) cu stabilirea valorii la 31.12.2008. Eu i-am predat lucrarea la 28 februarie 2009, el si-a inregistrat-o in contabilitate si o cuprinde in bilant. Si toate sunt OK



#196858 reevaluare mijloc fix

Postat de lyv on 15 March 2009 - 09:32 AM in Arhiva

Vezi postareaHANDA76, la Mar 13 2009, 06:10 PM, a spus:

multumesc m-ati ajutat foarte mult, :sad:
o seara buna!



Administratorul face o decizie prin care cere contabilitatii sa reevalueze mijl fixe in functie de indicii de inflatie si mentioneaza ca rezultatele se inscriu in contabilitate. Aceasta lucrare se inregistreaza in balanta la dec 2008. La primarie tre copie dupa balanta si dupa lucrarea de reevaluare.



#196736 reevaluare mijloc fix

Postat de lyv on 13 March 2009 - 01:48 PM in Arhiva

faci reevaluare conform indicilor de inflatie comunicati de Institutul de Statistica.



#193065 pot fi deductibile urmatoarele cheltuieli.. ?!

Postat de lyv on 03 February 2009 - 11:49 AM in Arhiva

Vezi postareacorpus, la Feb 1 2009, 08:56 PM, a spus:

PS: stiti cumva care este valoarea amenzii in cazul in care un control financiar constata ca anumite cheltuieli nu pot fi deduse, as vrea sa ma risc si sa le trec pe toate ?!


Depinde de inspector. Dar nici nu trebe sa-ti dea amenda. Daca vine dupa 5 ani si-ti taie cheltuiala ai de plata majorari : SUMA *0.1% *16% * 1625 zile . Un calcul simplu arata ca la 1000 ron taiati ai 160 impozit si 260 majorari dupa cinci ani . Daca mai esti si platitor de tva inca 19% + majorari......... Si ajunge .........si fara amenda.



#192898 pot fi deductibile urmatoarele cheltuieli.. ?!

Postat de lyv on 31 January 2009 - 07:11 PM in Arhiva

[quote name='corpus' date='Jan 30 2009, 10:48 AM' post='192779']


1 si 3 Daca folositi masina si in folos personal cheltuielile trebe impartite. Un criteriu ar fi km de la bord. Pe z la sfarsit de zi apare km taxati. Daca faceti si foaie de parcurs e si mai bine. Km la iesire in tura - km la intrare din tura = km taxati. La fiecare sfarsit de luna se poate stabili modul de utilizare. taxi sau personal. Avand in vedere ca se depune declaratie anuala , acest calcul cred ca ar fi ok facut si anual.
2. Cheltuiala cu contributia pensii incheiat cu Casa Judeteana de pensii = deductibila integral



#188913 TAXA PRIMA INMATRICULARE

Postat de lyv on 05 December 2008 - 12:21 PM in Arhiva

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Dec 4 2008, 02:56 PM, a spus:

Vezi postarealyv, la Dec 4 2008, 09:09 AM, a spus:

Desi am ajuns sa calculam impozite la taxe..........
Lasa, ca nu-i chiar asa! Anul trecut te-ai scos cu 16% din ea :thumbup:





Ai dreptate ......... Atunci a fost buna la cheltuieli... Daca nu trebuia sa dau eu banii , era si mai bine.... Mersi



#188813 TAXA PRIMA INMATRICULARE

Postat de lyv on 04 December 2008 - 09:09 AM in Arhiva

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Dec 3 2008, 06:18 PM, a spus:

Iyv, o bagi in baza impozabila.


Mersi. Asa am facut si eu. Desi am ajuns sa calculam impozite la taxe..........



#188763 TAXA PRIMA INMATRICULARE

Postat de lyv on 03 December 2008 - 12:41 PM in Arhiva

doar ca nu eram sigura pe ce cont: 758 ?
[/quote]



7588 am inregistrat si eu. Desi am o situatie mai delicata . Cand am platit-o in 2007 eram pe impozit pe profit. Acu in 2008 cand am recuperat sunt microintreprindere cu impozit pe venit.



#184735 control ITM

Postat de lyv on 18 October 2008 - 07:53 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Eu stiu ca se suspenda . Trebuie sa le duci dovada actionarii in judecata.



#184437 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de lyv on 15 October 2008 - 02:52 PM in Important in meseria de contabil

[quote name='uana.be' date='Oct 15 2008, 01:52 PM' post='184414']
.Totusi imi mentin si parerea ca ar trebui platiti in primul rand mai bine cei ce lucreaza la firme de conta : 1. pt ca in general tarifele cerute de la clienti se incadreaza intre 80-1000 euro (poate si mai mult si mai putin) si sa zicem ca facem o medie de 200 euro pe firma ..angajatii au undeva la 10 firme/cap ceea ce inseamna ca "aduce" 2000 de euro / luna ...iar toti stim care sunt costurile de functionare a unei firme de conta...destul de mici ..nu degeaba rata profitul este cea mai mare in servicii 2. pt ca volumul de munca este mai mare ..in general..exista si exceptii in mod sigur... Eu sincer ma tot minunez cand ma duc la clientii mei si se plang cat au de lucru...iar acel lucru orice om din firma de conta daca se pune bine pe el il termina in max 2 zile...ei "lucreaza" 8 ore pe zi / ~20 zile pe luna pe asta si tot se plang ca e prea mult si de aia nu reusesc sa aduca actele la timp:)

Nu mi-o lua in nume de rau dar te cam contrazici ..... Ia vezi ce declarai zilele trecute .....

Eu lucrez la un cabinet de contabilitate si nu cred ca as putea fi mai multumita decat sunt...Sa incepem cu programu : 8:30 - 4:30 dar fiecare e liber sa plece in general pe la 4 daca si-a terminat treaba (bineinteles ca daca nu se sta si peste program..dar nu prea e cazul..asta depinde de fiecare cum isi dozeaza timpul de munca) , fiecare ultima vineri din luna este libera...pt ca oricum nu prea mai are nimeni treaba...cum bine stiti luna e incheiata , actele depuse , iar pt urmatoarea n-au venit.



#184267 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de lyv on 14 October 2008 - 10:28 AM in INFORMATII DIVERSE

Nu



#184104 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de lyv on 11 October 2008 - 01:03 PM in Important in meseria de contabil

Am inteles cu receptii cu tot si registru de casa e ok tariful. Sa faci tu NIR pe fiecare factura e un pic de lucru la ABC . Eu nu le fac receptii, reg de casa si raport de gestiune.



#184061 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de lyv on 10 October 2008 - 02:04 PM in Important in meseria de contabil

[quote name='angelamama70' date='Oct 10 2008, 01:12 PM' post='184052']

La ce firme te referi cu tarifele de 300-350 E ? Aveti numai firme mari? Pt ca eu daca le maresc la ai mei la aia mici ( ex. pietari cu un angajat, magazine cu amnuntul care-si fac ei conta primara, prestari servicii cu doua , trei facturi de iesiri si 10-15 intrari pe luna) la 200-250 E , pleaca .Tot din Oradea sunt si eu. Sau tarifele astea sunt doar pt firme mai mari?



#184060 ce se poate face cu suma din ct. 455 ?

Postat de lyv on 10 October 2008 - 01:52 PM in Arhiva

Cine a initiat topicul cred ca nu mai este interesat de raspuns. Altfel ar veni cu lamuriri suplimentare la datele problemei. Altfel ne dam fiecare numai cu presupusul.



#184059 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de lyv on 10 October 2008 - 01:47 PM in INFORMATII DIVERSE

Probabil ei au incercat sa-ti zica, ca daca esti angajata la o firma ( de ex director economic) nu te poti folosi in acea firma de calitatea de exprert. Asta da . Adica in cadrul aceleiasi firme nu poti fi si director economic si sa ai si contract de prestari servicii de pe cabinet cu ei.



#184000 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de lyv on 09 October 2008 - 04:27 PM in INFORMATII DIVERSE

View Postuana.be, on Oct 8 2008, 01:38 PM, said:

Probabil..eu in aceeasi situatie..tot de la CECCAR mi s-a spus ca pot fie [...]

N-am vorbit in necunostinta de cauza..... Eu am si firma de conta si cabinet individual si sunt si angajat la alte firme (altele in afara de care am contract de prestari servicii )



#183999 ce se poate face cu suma din ct. 455 ?

Postat de lyv on 09 October 2008 - 04:23 PM in Arhiva

Pai daca a cesionat partile sociale a cedat tot (si activu si pasivu) , deci suma se poate restitui la ala ce a cumparat sau poate majora capitalu .



#183493 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de lyv on 03 October 2008 - 01:32 PM in INFORMATII DIVERSE

Binenteles ca poate sa fie si angajat la o societate si sa presteze servicii la alta societate. Dar calitatea de expert contabil ceccar nu si-o poate folosi numai la firmele cu care are contract de prestari servicii (pe cabinet sau firma de conta dupa caz). La societatile la care este salariat desfasoara activitatea conform fisei postului fara a se folosi de CECCAR , si unde primeste salariu ca orice salariat.



#174556 ingrijire copil pana la 2 ani

Postat de lyv on 09 June 2008 - 09:11 AM in Arhiva

mersi



#174554 ingrijire copil pana la 2 ani

Postat de lyv on 09 June 2008 - 08:58 AM in Arhiva

pe durata concediului de ingrijire copil , angajatul ramane in statul de plata sau nu ?




Cometa SQL