Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
galboiu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


galboiu's Content

There have been 63 items by galboiu (Search limited from 27-November 07)



Sort by                Order  

#228739 Declaratii fiscale pentru ONG-uri

Postat de galboiu on 22 July 2010 - 11:17 AM in ONG

Vezi postareaandreea777, la Jul 15 2010, 09:50 AM, a spus:

se mai intocmeste o declaratie, 104, de repartizare a profitului intre asociati, se refera la ong-uri si asociatii fara personalitate juridica, problema este ca pe site-ul anaf nu sunt specificate termene de depunere, pentru anul 2009 s-a depus deja, termenul a fost 25.01.2010, dar nu stiu daca pentru semestrul 1 2010 se mai depune sau nu....

Declaratia 104 se refera la alte asocieri decat ONG.

INSTRUCȚIUNI
de completare a formularului 104 "Declarație privind distribuirea între
asociați a veniturilor și cheltuielilor", cod 14.13.01.01/dv
I. Depunerea declarației
1. Declarația privind distribuirea între asociați a veniturilor și cheltuielilor se
completează pentru asocierile fără personalitate juridică, constituite între
contribuabilii prevăzuți la art. 13 lit. c) și e) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
fiscal, cu modificările și completările ulterioare, de către persoana responsabilă,
desemnată potrivit legii.
Declarația cuprinde informații privind asociații persoane juridice străine și/sau
persoane fizice.
Declarația se depune trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni din
trimestrul următor, de către asociatul desemnat prin contract pentru îndeplinirea
obligațiilor ce îi revin fiecărui asociat, persoană juridică străină sau persoană
fizică.
Corectarea declarației se face prin depunerea unei declarații rectificative,
situație în care se va înscrie "X" în căsuța prevăzută în acest scop.



#199396 program saga

Postat de galboiu on 15 April 2009 - 01:26 PM in Arhiva

Data de 25.04.2009 este data scadentei si nu data depunerii.

Art. 35 din codul fiscal modificat de Legea 346/2006.



#199054 bilant ONG

Postat de galboiu on 10 April 2009 - 01:39 PM in ONG

Daca excedentul ramane nerepartizat, atunci nu se completeaza nimic la Nota 3.



#193815 Control Garda Financiara

Postat de galboiu on 11 February 2009 - 03:56 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Singura scapare este sa-i convingi ca avansul a fost luat pentru a face plati la un magazin cash&carry.



#190449 hg1720/2008

Postat de galboiu on 07 January 2009 - 12:03 PM in Arhiva

Fisier atasat  HG_1720.txt   52.99K   255 downloads



#189859 facturi inregistrate si ulterior anulate

Postat de galboiu on 22 December 2008 - 11:44 AM in Arhiva

Stergere inregistrari in iulie (daca este posibil) si regularizari decont TVA pe noiembrie.



#189591 a aparut OMEC 3471/2008 - reevaluarea si amortizarea mijjloacelor fixe

Postat de galboiu on 15 December 2008 - 02:54 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

MO NR. 835 din 11 decembrie 2008 (pentru institutii publice)



#189564 declaratia 100, impozit dividende

Postat de galboiu on 15 December 2008 - 09:29 AM in Arhiva

Doar pentru partea de dividende platite in decembrie se plateste impozitul pana pe 25 ianuarie.



#189563 Transfer marfa dintr-o gestiune in alta

Postat de galboiu on 15 December 2008 - 09:20 AM in CONTABILITATE STOCURI

Daca nota contabila initiala a fost:

371.rest = % 20
371.mag 10
378 6.81
4428 3.19

atunci, la revenire se face inregistrarea in sens invers.



#189562 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 15 December 2008 - 09:15 AM in Arhiva

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Dec 14 2008, 04:35 PM, a spus:

Eu ma intreb ce sens are art.ART. 37 CF
Pierderi fiscale din perioadele de scutire
Orice pierdere fiscală netă care apare în perioada în care contribuabilul a fost scutit de impozitul pe profit poate fi recuperată din profiturile impozabile viitoare, potrivit art. 26. Pierderea fiscală netă este diferența dintre pierderile fiscale totale pe perioada de scutire și profitul impozabil total în aceeași perioadă.

Chiar textul contine notiuni precum "pierdere fiscala" si "profit impozabil" specifice platitorilor de impozit pe profit iar art. 26 se refera strict la recuperarea pierderii fiscale stabilite prin declaratia de impozit pe profit.

Dupa parerea mea, articolul citat se refera la acele societati platitoare de impozit pe profit, scutite de plata impozitului pe profit pentru o perioada (de exemplu investitii in zone defavorizate).



#189456 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 12 December 2008 - 04:53 PM in Arhiva

Acele cheltuieli "neadecvate" au venit si au scazut profitul microintreprinderii si implicit au scazut dividendele. Cum sa mai scada inca o data?

In ce priveste pierderea inregistrata de o micro, parerea mea este ca nu poate fi recuperata din punct de vedere fiscal cand societatea devine platitoare de impozit pe profit (ci doar invers, cand a fost platitoare de impozit pe profit, a inregistrat pierdere fiscala, a trecut la impozit pe venit si nu are voie sa recupereze fiscal pierderea si din nou ajunge sa fie platitoare de impozit pe profit, acum putand recupera pierderea fiscala initiala).

Argumetele mele sunt: notiunea de pierderea fiscala in cazul unei societati apare doar in momentul completarii D101, unde se stabileste valoarea pierderii fiscale in anul curent cu posibilitatea recuperarii acesteia in anii urmatori. Microintreprinderea nu intocmeste o astfel de declaratie si prin urmare nu poate stabili cat este pierderea fiscala. Altfel, am fi in situatia in care o micro inregistreaza pierdere in anul curent din cheltuieli de sponsorizare de exemplu (cheltuieli pe care nu le poate contesta nimeni la o microintreprindere dar care sunt total nedeductibile la o societate platitoare de impozit pe profit) si in anul urmator, cand devine platitoare de impozit pe profit, ar putea deduce integral acea pierdere.

Gresesc?



#189270 Facturare in avans

Postat de galboiu on 10 December 2008 - 03:50 PM in Arhiva

Situatie tipica pentru unitatile bugetare. Trebuie sa chletuiasca banii primiti si nu au voie sa plateasca sub forma de avans. Nu va obliga nimeni sa bagati pe venit valoarea facturii. Chiar daca nu scrieti pe factura, contabilizati-o ca un avans.



#189268 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 10 December 2008 - 03:43 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 8 2008, 08:28 PM, a spus:

Reglementarea referitoare la microintreprinderi a fost eliminata din Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal incepand cu anul 2007.
Norme metodologice valabile pana la 1.01.2007:
7. (3) Bunurile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri in limita in care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit cheltuielile de protocol, stabilita la titlul II al Codului fiscal. Aceeasi limita este aplicabila si microintreprinderilor care se incadreaza in prevederile titlului IV al Codului fiscal.


In forma actuala, normele stabilesc limita de la care cheltuielile de protocol sunt considerate livrari de bunuri si sunt taxate cu tva. Aceasta limita se aplica platitorilor de tva, implicit si microintreprinderilor.



#189159 benzina: nedeductibilitate sau avantaj in natura

Postat de galboiu on 09 December 2008 - 01:35 PM in Arhiva

Cred totusi ca exagerati.
Altfel, ati fi pus in situatia de a demonstra cat curent electric consuma un calculator sau un bec din birou iar diferenta sa o considerati nedeductibila, cata apa se foloseste la toaleta etc.



#189155 benzina: nedeductibilitate sau avantaj in natura

Postat de galboiu on 09 December 2008 - 01:12 PM in Arhiva

Dar daca drumul spre Brasov este inzapezit sau masina are o defectiune tehnica la motor si consuma nu 100 ci 120 de litri? Cu diferenta ce mai faceti?

Sigur, nu trebuie sa exageram cu bonurile de benzina dar nici sa cadem in cealalta extrema.



#189057 Decalaratia de conturi bancare

Postat de galboiu on 08 December 2008 - 11:11 AM in Arhiva

Societatile nu mai au obligatia declararii conturilor bancare la administratia financiara. Bancile sunt cele care transmit direct la finante informatii privind conturile bancare detinute de societatile comerciale. In schimb, cu ocazia unui control de fond inspectorii solicita administratorului o declaratie cu privire la conturile detinute pe care o atasaza la Raportul de inspectie fiscala.



#188931 casa de marcat la ong

Postat de galboiu on 05 December 2008 - 03:04 PM in ONG

Un ONG, prin insasi natura activitatii desfasurate, nu este un operator economic, nu are ca obiect de activitate livrarea de bunuri si servicii direct catre populatie. Ca urmare, nu trebuie sa foloseasca casa marcat, este suficient sa intocmeasca chitanta (suplimentar poate face si factura).

In cazul dvs., nu trebuie sa aveti casa de marcat. Insa, dupa parearea mea, activitatea descrisa se incadreaza la activitati economice desfasurate de un ONG, generatoare de impozit pe profit.



#188901 Monografie avans

Postat de galboiu on 05 December 2008 - 10:33 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Nu se dubleaza nimic

Factura initiala de avans:

% = 401
4092
4426

401 = 5311

Factura zilnica:

% = 401
626
4426

Stornarea facturii de avans (cu valoarea initiala):

% = 401 (cu minus)
4092
4426

Toate facturile trebuie trecute in jurnalul de cumparari.



#188864 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 04 December 2008 - 04:40 PM in Arhiva

Normele de aplicare a Codului fiscal prevad:

" (11) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) bunurile acordate gratuit în cadrul acțiunilor de protocol nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală a bunurilor acordate gratuit în cursul unui an calendaristic este sub plafonul în care aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, astfel cum este stabilit la titlul II al Codului fiscal.
...................................
(12) Încadrarea în plafoanele prevăzute la alin. (11) lit. a) - c) se determină pe baza datelor raportate prin situațiile financiare anuale. Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările, acțiunile de mecenat sau alte acțiuni prevăzute prin legi, acordate în numerar. Depășirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată și se colectează taxa, dacă s-a exercitat dreptul de deducere a taxei aferente achizițiilor care depășesc plafoanele. Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale."



#188747 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 03 December 2008 - 09:23 AM in Arhiva

Chletuielile de protocol nu afecteaza impozitul pe venit datorat de microintreprindere. In schimb, depasirea limitei de protocol este tratrata ca o livrare de bunuri si prin urmare se colecteaza TVA in luna cand se depun situatiile financiare.



#188492 mai pot fi micro ?

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 03:05 PM in Arhiva

Ai dreptate. Scuze.



#188468 lichidare stoc marfa

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 12:30 PM in Arhiva

Contul 378 poate avea si sold debitor.



#188454 lichidare stoc marfa

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 11:01 AM in Arhiva

Vezi postareacory1980, la Nov 28 2008, 12:54 PM, a spus:

platim tva..dar ma descurc :biggrin:

In cazul acesta va trebui sa tineti cont de valoarea lui 4428 chiar si atunci cand faceti nota contabila pentru reducere deoarece acea reducere este cu tva. Sau nu?



#188448 Editare reviste - Productie sau nu?

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 10:24 AM in PRODUCTIE

Parearea mea este ca nu poate fi cazul de productie. Nu vad cum pot fi folosite aici conturile 301, 345, 711 etc.

Daca firma x ari facturat editarea revistelor, atunci clar ar fi fost pretare de servicii.

Daca firma x primeste reviste si aceasta le factureaza mai departe, atunci este vorba de marfuri.



#188439 mai pot fi micro ?

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 08:45 AM in Arhiva

In anul 2008 ramane micro, chiar daca nu a facut nicio anagajare. Incepand cu 01.01.2009 devine platitoare de impozit pe profit fara posibilitatea de a reveni la micro si abia atunci depune D010.




Cometa SQL