Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi


65 replies to this topic

#1 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 27 November 2007 - 01:42 PM

Buna ziua!


Am o microintreprindere care plateste IMPOZIT PE VENIT.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat 1000 l de combustibil pt o centrala termica care insa nu face parte din patrimoniul firmei si am primit factura pe firma. Ca urmare am inregistrat cheltuiala respectiva pe chelt nedeductibile iar TVA-ul l-am pus tot nedeductibil. Poate fi considerata aceasta tranzactie ca o plata in avans de dividende avand in vedere ca aceasta chelt nu e deductibila? Daca e o plata in avans de dividende inseamna ca nu e legal ce am facut :smile:
Ce sfaturi imi dati pt ca eu cred ca sunt intr-o situatie nasoala? :thumbup:
PLS HELP!



#2 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 28 November 2007 - 11:13 AM

Cheltuielile nedeductibile facute in favoarea asociatilor sau actionarilor trebuiesc interpretate ca si dividende.
Nu este nici pe departe cazul tau. Daca centrala incalzeste un spatiu in care se desfasoara o activitate a firmei, cheltuiala este chiar deductibila. Ca sa stai foarte linistita, desi nu cred ca te va intreba cineva vreodata de chestia asta, poti sa faci un contract de comodat prin care pui centrala la dispozitia firmei.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:42 AM
citare mesaj anterior




#3 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 28 November 2007 - 02:30 PM

Pai daca eu am o cabana care are incalzire pe combustibil cum sa fie cheltuiala cu combustibilii deductibila? Nu are nici o legatura cabana cu activitatea firmei mele. Iar daca tu zici ca orice chelt nedeductibila e considerata dividend inseamna ca nu e legal ce am facut pt ca in legea 31 se spune ca e ilegal sa se plateasca dividendele in avans.
Deci nu m-am lamurit cu explicatiile tale :smile:
Voi ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:43 AM
citare mesaj anterior




#4 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 28 November 2007 - 03:32 PM

Vezi postareaContabil100%, la Nov 27 2007, 01:42 PM, a spus:

Buna ziua!


Am o microintreprindere care plateste IMPOZIT PE VENIT.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cumparat 1000 l de combustibil pt o centrala termica care insa nu face parte din patrimoniul firmei si am primit factura pe firma. Ca urmare am inregistrat cheltuiala respectiva pe chelt nedeductibile iar TVA-ul l-am pus tot nedeductibil. Poate fi considerata aceasta tranzactie ca o plata in avans de dividende avand in vedere ca aceasta chelt nu e deductibila? Daca e o plata in avans de dividende inseamna ca nu e legal ce am facut :smile:
Ce sfaturi imi dati pt ca eu cred ca sunt intr-o situatie nasoala? :thumbup:
PLS HELP!


daca ai factura pe firma poti inregistra factura ca si protocol cu limite de deductibilitate a TVA-ului ca la impozitul pe profit.



#5 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 28 November 2007 - 08:09 PM

Vezi postareaclasimar, la Nov 28 2007, 03:32 PM, a spus:

daca ai factura pe firma poti inregistra factura ca si protocol cu limite de deductibilitate a TVA-ului ca la impozitul pe profit.


Adica pt tine cheltuiala de protocol e orice cheltuiala fara justificare, care nu este facuta in scopul obtinerii de venituri? Tu asimilezi cheltuielile nedeductibile cu cheltuielile de protocol? Eu nu am auzit de asa ceva si nu cred ca e legal ce zici tu. Sper ca nu faci asa si la tine in contabilitate.
Eu chiar sunt intr-o situatie penibila si nu stiu ce sa fac.
Astept o lamurire de la cineva care a trecut prin asa ceva si care are experinta in domeniu.
Va multumuesc tuturor!



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 28 November 2007 - 09:37 PM

Daca centrala cu pricina nu este la sediul sau punctul de lucru unde va desfasurati activitatea, e cheltuiala nedeductibila;daca e la sediul firmei se bine sa ai un contract de comodat in care se specifica ca firma suporta cheltulielile cu utilitatile.



#7 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 28 November 2007 - 10:13 PM

Vezi postareaBIBI, la Nov 28 2007, 09:37 PM, a spus:

Daca centrala cu pricina nu este la sediul sau punctul de lucru unde va desfasurati activitatea, e cheltuiala nedeductibila;daca e la sediul firmei se bine sa ai un contract de comodat in care se specifica ca firma suporta cheltulielile cu utilitatile.

Si daca e chelt nedeductibila fiscul o poate considera acesta tranzactie ca o plata de dividende, adica o practica ilegala? Ce inseamna chelt nedeductibila la o microintreprindere care nu plateste impozit pe profit?



#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 28 November 2007 - 10:43 PM

Inseamna ca nu trebuie sa o inregistrezi deloc pe cheltuieli,dar pentru ca este pe firma si daca esti platitor de TVA trebuie sa depui D.394,ai doua variante:
1.furnizorul storneaza factura si face alta pe persoana fizica
2.in loc de cheltuieli,o inregistrezi in ct.461/analitic administratorul firmei,dupa care acesta depune frumusel banii in casa societatii(ca un fel de avans de trezorerie).
Oricum o iei,de fapt este tot un dividend achitat in avans deci,da,ai incalcat legea.Ca sa dormi linistit,cea mai buna ar fi varianta 1,care prin storno ti-ar aduce tranzactiile cu acel partener la zero,deci nu se va raporta in D.394 si atunci nu mai trece prin firma.
Daca ai facut plata prin banca,nu ai incotro,mergi pe varianta 2 si eventual in functie de perioada care a trecut de la data platii facute,aplica si penalizari administratorului pana la restituirea sumei.
Ma rog,ceva de genul...



#9 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 29 November 2007 - 10:38 AM

Iti multumesc mult GAMA. Cred ca o sa iau in considerare varianta 2, avand in vedere ca e plata prin banca.
Acum m-am lamurit.
thanks
:smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 November 2008 - 12:44 AM
citare mesaj anterior




#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 November 2007 - 07:28 PM

Microintreprinderile, chiar daca nu sunt platitoare pe impozit pe profit fac parte din contribuabilii platitori de impozite, iar cheltuielile efectuate diminueaza profitul, implicit impozitul pe dividende platit. In cazul in care cheltuielile nu sunt efectuate pentru activitatea desfasurata, la un eventual control, cheltuiala respectiva ar putea fi eliminata, iar dividendele cuvenite se recalculeaza si implicit, impozitul de platit va fi mai mare (venituri mai mari la buget). De altfel, conform art.218 al O1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, cheltuielile entitatii reprezinta valorile platite sau de platit si pentru consumul de stocuri de care beneficiaza entitatea.
In cazul tau, TVA-ul din factura de achizitie combustibil nu este deductibil, iar achizitia combustibilului ar putea fi considerata ca o cheltuiala de care beneficiaza societatea daca ai putea demonstra (contract de inchirere sau comodat) ca cabana respectiva este folosita pentru desfasurarea activitatii( training-uri desfasurate acolo,....), sau odihna si recreerea angajatilor societatii.



#11 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 30 November 2007 - 01:00 PM

Mersi Lexiroxi pt informatii. Eu in final nu am mai pus pe chelt respectiva factura ci pe 461 si am facut o chitanta, cu data din factura, pt banii care i-am restituit in casa. E totul ok acum. Am folosit banii societatii dar i-am restituit in aceiasi zi.
E buna si ideea cu training-ul pt angajati, insa cum e un singur angajat, care e si portar si director, e putin mai complicat cu contr de comodat.



#12 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 11 May 2008 - 10:25 PM

tocmai am o microintreprindere....si inteleg ca tb sa calc 2.5 asupra veniturilor ...cele din codul fiscal....bun pana aici...dar pt mine la im-p pe profit e clar,venituri -ch=profit brut sau nu
dar aici nu tb sa tin cont de cheltuieli?Nu inteleg!Nu stiu!



#13 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 May 2008 - 05:56 AM

in primul rand daca esti microintreprindere trebuie sa ai un angajat in 60 zile de la infiintare
apoi indiferent de cheltuielile pe care le ai platesti 2.5% imp venit micro asupra tuturor veniturilor realizate , nu conteaza daca ai profirt sau pierdere , tot platesti.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#14 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 12 May 2008 - 07:25 AM

am preluat-o de la alt contabil....este deja micro...indeplineste conditiile,numai ca eu sunt la incepu de drum,am doua cu impozit pe profir si nu stiam cum se procedeaza cu micro...Adica intelesesm eu cum vine treaba dar nu eram sigura,pt ca la celelalte parca e logic v-c=prof/pierd.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 11:16 PM
citare mesaj anterior




#15 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 06:27 PM

La microintreprindere e mai simplu ca impozitezi toate veniturile impozabile , fara sa mai tii cont de cheltuieli si ce regim au cheltuielile ( deductibile sau nu )



#16 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 22 May 2008 - 11:41 AM

Vezi postareaFlorin_76, la May 16 2008, 07:27 PM, a spus:

La microintreprindere e mai simplu ca impozitezi toate veniturile impozabile , fara sa mai tii cont de cheltuieli si ce regim au cheltuielile ( deductibile sau nu )



am inteles... si o tii tot anul asa? la sfarstitul anului faci ceva?



#17 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 09:09 PM

Da o tii tot anul , iar la sfarsitul anului daca criteriile de microintreprindere sunt indeplinite , puteti ramane in continuare micro .



#18 jim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2008 - 03:49 PM

Buna, ns daca asta e locul potrivit pt acest post (rog moderatorul sa-l mute daca nu e asa).

Am o micro ..si as vrea sa stiu care sunt cheltuielile deductibile a.i sa dau cat mai putini bani la stat :D

Momentan platesc lunar cam 550E (19% TVA + 16% imp pe dividente) ..si sunt in cautare de noi metode de a face cheltuieli.
Tot ce stiu pana acum e ca pot face un leasing..+ benzina aferenta.

Multam anticipat.



#19 Jonica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 28 July 2008 - 04:22 PM

Draga Iodra, sau Jim sau cum iti mai spui pe forumuri,
Intreaba persoana care-ti tine contabilitatea.....metode sunt variate, sau cauta pe celalalt forum unde ai mai postat ca ai era un topic cu continut exact ca si al tau.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 11:28 PM
citare mesaj anterior




#20 krisztina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2008 - 01:36 PM

Buna ziua! Am vazut pe forum ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste inregistrarea unor cheltuieli "nedeductibile" la o societate platitoare de impozit pe venit (microintreprindere). Eu de exemplu am inregistrate prea multe cheltuieli de protocol, adica valoarea lor depaseste suma rezultata din formula de calcul bine cunoscuta. Daca ar putea sa-mi spuna cineva din propria experienta, care este de fapt pozitia organelor de control in ceea ce priveste cheltuielile nedeductibile la o microintreprindere, si ce masuri se iau? Mentionez ca societatea este si platitoare de TVA. Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL