Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dana Manole's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Dana Manole's Content

There have been 12 items by Dana Manole (Search limited from 29-November 07)


Sort by                Order  

#215850 Certificat fiscal in scopuri de TVA

Postat de Dana Manole on 04 January 2010 - 11:53 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am o firma care si-a schimbat sediul din sect.4 in sect.6. Pentru schimbarea certificatului de in registrare in scopuri de tva ce trebuie facut.

Va multumesc.



#206862 Ambalaje

Postat de Dana Manole on 11 July 2009 - 06:09 PM in MONOGRAFII CONTABILE

intreb."Se ia marfa de la o firma iar ambalajele sunt returnabile iar la sf. colaborarii se returneaza mai multe ambalaje decat s-au dat pentru a se achita o ultima factura cum se inregistreaza corect va multumesc"
rasp. "Printr-o factura de vanzare care va fi contata in venturi exceptionale.
Alegem NEDEFINIT cand facem factura si trecem acolo acele ambalaje cu denumire completa cantitate si pret.
Ce sa facem daca ne-au inflorit ambalaje in curte?!"
intreb. "in cazul in care nu exista intrare ( au fost date de cineva care numai avea nevoie de ele) ce se poate face"

eu am inregistrat ambalaje returnabile 4091= 401 cu valoare ambalajelor fara TVA .Acum am sold in 4091.Va rog daca poate sa ma ajute cineva sa inregistrez corect. Va multumesc



#206860 Ambalaje

Postat de Dana Manole on 11 July 2009 - 05:08 PM in MONOGRAFII CONTABILE

in cazul in care nu exista intrare ( au fost date de cineva care numai avea nevoie de ele) ce se poate face



#206782 Ambalaje

Postat de Dana Manole on 10 July 2009 - 03:39 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Se ia marfa de la o firma iar ambalajele sunt returnabile iar la sf. colaborarii se returneaza mai multe ambalaje decat s-au dat pentru a se achita o ultima factura cum se inregistreaza corect va multumesc



#205901 Marfa expirata, depreciata/Perisabilitati

Postat de Dana Manole on 01 July 2009 - 11:15 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua

ce inregistrari trebuie facute pentru scaderea dintr-o gestiunea cantitativ- valorica a marurilor si materiilor prime expirate

va multumesc



#205128 Consumuri restaurant

Postat de Dana Manole on 23 June 2009 - 12:52 AM in PRODUCTIE

Iti multumesc dar contabilitatea este cantitativ - valorica cum trebuie sa inregistrez ca sa scad si gestiunea cu fiecare produs. Sper ca se intelege ce vreau sa spun
Va multumesc



#205083 Consumuri restaurant

Postat de Dana Manole on 22 June 2009 - 02:45 PM in PRODUCTIE

Buna ziua
Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
Cum trebuie inregistrata mancarea consumata de personal in cazul uniu restaurant.

Va multumesc



#204228 contract civil prestari servicii

Postat de Dana Manole on 12 June 2009 - 11:18 AM in CONTRACTE comerciale

Buna ziua,

Va rog poate sa ma ajute cineva in urmatoarea problema

am o fima de catering de personal( asigur personalul necesar: ospatari, pnetru diverse evenimente) cum as putea sa 'angajez' oamenii tinand cont ca nu le pot face contracte de munca deoarece numarul si persoanele difere de la un eveniment la altul( de ex. azi vin 20 de ospatari sa seveasca la o nunta iar saptamana viitoare nu sunt necesari decat 7si poate sa nu fie din cei 20 de saptamana trecuta )

Va mutumesc



#147524 impozit venit nerezidenti

Postat de Dana Manole on 11 October 2007 - 03:54 PM in Arhiva

Conform art. 116 din codul fiscal trebuia sa declar impozitul pe veniturile obtinute de nerezidenti aferent lunii august. Ce se intampla daca nu am omis acest lucru?
V-as fi recunoscatoare ptr. un raspuns



#125485 Declaratii

Postat de Dana Manole on 16 March 2007 - 12:24 AM in Arhiva

Multumesc iuliana.Plata datoriilor pentru salarii are un termen limita cumva?



#125326 Declaratii

Postat de Dana Manole on 14 March 2007 - 09:31 PM in Arhiva

Am si eu o problema v-as fi recunoscatoare daca m-ar putea ajuta cineva.Ma ocup de contabilitatea primara la o firma la care contabilitatea era tinuta de o firma de contabilitate.Au fost niste probleme cu acesta firma si s-a decis schimbare ei.Dupa ce i-am comunicat ca o sa renuntam la serviciile lor au refuzat sa ne duca luna februarie pana la sfarsit(nu vor sa mai depuna nicio declaratie ).Se poate obtine o amanre pentru depunerea delaratiilor de salarii?
Va multumesc



#121965 Contract comodat

Postat de Dana Manole on 20 February 2007 - 10:47 PM in Arhiva

In momentul cand faci un contract de comodat pentru un autoturism exista cumva un procent care trebuie platit proprietarului pentru intretinerea masinii?

Va multumesc




Cometa SQL