Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract civil prestari servicii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract civil prestari servicii

179 replies to this topic

#1 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 23 March 2006 - 06:03 PM

Buna ziua ,
asta e prima mea interventie si am eu nevoie de o mana de ajutor, de fapt am o intrebare:
Cum pot fi platit eu ca freelancer de catre firme pentru serviciile mele de web design si programare web ramanand persoana fizica ?
Inca nu vrea sa fiu pfa sau srl, pentru moment as vrea sa-mi fac treaba ca freelancer , dar am intampinat probleme pentru ca nu pot face acte pentru respectivele site-uri !
Am gasit ceva despre un contract civil pentru prestari servicii . Pot folosi asa ceva, sau trebuie sa fiu pfa ca sa face un astfel de contract?
Care ar dezantajele pentru firma respectiva care face contract cu mine si care sunt dezavantajele pentru mine?

Va rog mult sa ma ajutati , e foarte important si e urgent

multumesc



#2 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 23 March 2006 - 09:29 PM

multumesc pentru ajutor....




#3 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 25 March 2006 - 12:01 PM

totusi e asa greu sa spuneti ...da se poate cu contract civil de prestari servicii..sau nu..nu se poate?
am cautat pana mi-au iesit ochii si n-am gasit nimic care sa ajute



#4 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 25 March 2006 - 01:39 PM

Orice persoana fizica poate incheia un contract de prestari servicii in baza codului civil Titlul III de la art. 942-1.222.
se impoziteaza conform Cod fiscal art.53



#5 viorica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Slobozia

Postat 30 March 2006 - 02:43 PM

si eu vreau sa stiu mai multe despre CONTRACTUL DE PRESTARI SERVICII.Cine poate sa ne transmita continutul art.942-1.222 din Codul Civil,inclusiv art.53.Muntumim.



#6 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 30 March 2006 - 04:10 PM

Eu stiam (de la Finante) ca persoana trebuie sa se autorizeze inainte de a incheia un contract conform codului civil.
Nu am un document scris, am primit un raspuns verbal la o intrebare.



#7 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 31 March 2006 - 08:44 PM

scrie adresa de mail



#8 cheloo emil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 02 April 2006 - 02:23 PM

imi trimiti si mie? totsnar@yahoo.com
ms anticipat



#9 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 01:22 PM

carolina3 a spus:

Eu stiam (de la Finante) ca persoana trebuie sa se autorizeze inainte de a incheia un contract conform codului civil.
Nu am un document scris, am primit un raspuns verbal la o intrebare.
Asa stiu si eu, ca numai persoanele fizice autorizate pot incheia astfel de contracte conform codului civil. se impoziteaza cu 16% si se retine si sanatatea (si angajat si angajator).



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 02:25 PM

Degeaba am discutat si eu la Adm. financiara ca, daca cineva este autorizat, el emite factura si atunci nu mai trebuie sa inchei conventie de prestari si sa-l platesc in baza acestei conventii.
Nu inregistreaza pur si simplu conventia. Nu ma intrebati pe mine de ce!



#11 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 02:41 PM

si totusi gasisem eu undeva, intr-o lege, in care scria formula de "numai persoanele fizice autorizate pot incheia contracte pe drept civil". Unde oare citisem ?! :?:



#12 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 05:00 PM

Codul Fiscal - amendat si actualizat:

"Art. 52 - Reținerea la sursă a impozitului reprezentând plăți anticipate pentru unele venituri din activități independente
(1) Plătitorii următoarelor venituri au obligația de a calcula, de a reține și de a vira impozit prin reținere la sursă, reprezentând plăți anticipate, din veniturile plătite:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
B) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignație;
c) venituri din activități desfășurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activități desfășurate în baza contractelor/convențiilor civile încheiate potrivit Codului civil; e) venituri din activitatea de expertiză contabilă și tehnică, judiciară și extrajudiciară;
f) venitul obținut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului IV, care nu generează o persoană juridică.
(2) Impozitul ce trebuie reținut se stabilește după cum urmează:
a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut;"


Si desi multe administratii spun ca trebuie sa fie persoana autorizata, nu este corect. Deci sunt ctr pe baza codului civil. Majoritatea firmelor folosesc acest tip de ctr cand au un om care lucreaza o data sau de 2 ori pt cateva ore.

Impozitul de declara in declaratia 205 (parca).



#13 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 08:37 PM

inhgeras a spus:

Codul Fiscal - amendat si actualizat:    

"Art. 52 - Reținerea la sursă a impozitului reprezentând plăți anticipate pentru unele venituri din activități independente
   (1) Plătitorii următoarelor venituri au obligația de a calcula, de a reține și de a vira impozit prin reținere la sursă, reprezentând plăți anticipate, din veniturile plătite:
   a) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
   b) venituri din vânzarea bunurilor în regim de consignație;
   c) venituri din activități desfășurate în baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
   d) venituri din activități desfășurate în baza contractelor/convențiilor civile încheiate potrivit Codului civil;    e) venituri din activitatea de expertiză contabilă și tehnică, judiciară și extrajudiciară;
   f) venitul obținut de o persoană fizică dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titlului IV, care nu generează o persoană juridică.
   (2) Impozitul ce trebuie reținut se stabilește după cum urmează:
   a) în cazul veniturilor prevăzute la alin. (1) lit. a) - e), aplicând o cotă de impunere de 10% la venitul brut;"


Si desi multe administratii spun ca trebuie sa fie persoana autorizata, nu este corect. Deci sunt ctr pe baza codului civil. Majoritatea firmelor folosesc acest tip de ctr cand au un om care lucreaza o data sau de 2 ori pt cateva ore.  

Impozitul de declara in declaratia 205 (parca).

Da, zic ca ai dreptate. In declaratia 205 astea se declara. Dar trebuie platit si sanatatea,nu (angajat si angajator)?



#14 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 08:48 AM

Cu obiectia ca aceasta conventie este de prestari servicii si nu presupune angajat si angajator ci furnizor si beneficiar de servicii. Deci sanatatea nu este problema firmei.
Si cred ca de asta nu vor sa inregistreze Ad fin : nu le intra bani mai multi :twisted: .



#15 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 10:15 AM

adica opresc 10% si gata ?! Tot mi se pare ceva in neregula...



#16 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 10:56 AM

in legea 19/2000 amendata si par amendata spune ca daca acel "prestator de servicii" cu care ai ctr incheiat pe baza codului civil nu este asigurat in alta parte (mai pe romaneste: nu este angajat si nu plateste sanatatea in alta parte) atunci ar trebui ca firma sa retina si sa plateasca si sanatatea. Majoritatea care lucreaza pe baza de ctr civile mai au macar intr-un singur loc un cotr de munca...deci firma care beneficiaza de acele servcii nu mai retine si nu mai plateste nimic.



#17 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2006 - 11:05 AM

inhgeras a spus:

in legea 19/2000 amendata si par amendata spune ca daca acel "prestator de servicii" cu care ai ctr incheiat pe baza codului civil nu este asigurat in alta parte (mai pe romaneste: nu este angajat si nu plateste sanatatea in alta parte) atunci ar trebui ca firma sa retina si sa plateasca si sanatatea. Majoritatea care lucreaza pe baza de ctr civile mai au macar intr-un singur loc un cotr de munca...deci firma care beneficiaza de acele servcii nu mai retine si nu mai plateste nimic.
Aici trebuie sa te contrazic. Nu stiu daca "majoritatea" mai lucreaza si in alta parte (in baza unui contract de munca) sau nu, dar cunosc cazuri (si nu vreau sa generalizez) in care, desi oamenii au dovedit ca platesc asigurari de sanatate in baza unui contract individual de munca, totusi firmele la care presteaza pe contract civil au continuat sa le retina atat impozit pe venit, cat si 6.5 sanatate.



#18 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 11:16 AM

cred ca tine pana la urma de cum interpreteaza fiecare legea, nu?
Nu contest ceea ce ai scris.



#19 stanica_ruxandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 12:28 PM

o firma cu care am lucrat in 2005 a trimis o scrisoare la ministerul finatelor referitor tocmai la aceasta problema: daca se plateste sau nu CAS-ul la conventiile civile. Raspunsul a fost NU (nici angajat, nici angajator). Am o copie xerox a raspunsului (cu antet si nr. de inreg. de la M Finate) si v-o pot trimite daca vreti. Problema este ca raspunsul este din 25.03.2005 si de atunci a trecut 1 an. Deci e posibil sa se fi schimbat cate ceva.....



#20 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 April 2006 - 12:52 PM

stanica_ruxandra a spus:

o firma cu care am lucrat in 2005 a trimis o scrisoare la ministerul finatelor referitor tocmai la aceasta problema: daca se plateste sau nu CAS-ul la conventiile civile. Raspunsul a fost NU (nici angajat, nici angajator). Am o copie xerox a raspunsului (cu antet si nr. de inreg. de la M Finate) si v-o pot trimite daca vreti. Problema este ca raspunsul este din 25.03.2005 si de atunci a trecut 1 an. Deci e posibil sa se fi schimbat cate ceva.....

Nu s-a schimbat nimic. Poate reusesti sa o scanezi si sa postezi fisierul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL