Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marcelnechita's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


marcelnechita's Content

There have been 40 items by marcelnechita (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#244525 Mai bine mai tarziu decat niciodata, mai bine de doua ori decat o singura data

Postat de marcelnechita on 16 September 2011 - 08:53 AM in Arhiva

La urma urmei, cam la ce raspuns v-ati fi asteptat? Daca m-as pune in situatia lor, sa primesc o astfel de intrebare, normal ca nu as avea un raspuns pertinent!
"De ce ma obligi sa platesc?"; "Pentru ca vreau si pentru ca pot!" Acesta este singurul raspuns plauzibil!
Vai ca n-a da Domnul sa vina ceva particule din alea solare si tot ce este electronic pe planeta sa faca "poc" si sa revenim la pix si foaie!
95% din contabili am face pe noi! :)



"Ce mai faceti????"; "Ce sa fac, domnisoara, platesc, platesc!!!"



#239389 calcul CM maternitate

Postat de marcelnechita on 15 March 2011 - 10:55 AM in Arhiva

Actualizare:

Am fost dimineata la Casa de Sanatate si inca preiau cereri de rambursare de pe decembrie! Se pare ca dau banii chiar daca au trecut cele 90 de zile!

(moderatori, scuzati dublul post, dar nu mi-am mai putut edita postul de ieri!)



#239373 calcul CM maternitate

Postat de marcelnechita on 14 March 2011 - 03:44 PM in Arhiva

Vezi postareadragosdana, la Feb 28 2011, 02:54 PM, a spus:

am primit azi un concediu prenatal cod 08 dar angajata l-a primit de mai bine de o saptamana. Nu trebuie sa il duc la casa de sanatate?
Normal ca-l duci! Prima data depui D112, listezi recipisa (fara erori), listezi D112, completezi foaia de boala, completezi cele doua anexe asa cum zice pe site-ul casei de sanatate, fisa sintetica la pozitia 439 (contributii concedii medicale, care trebuie sa fie pe zero, iar in cazul in care este suma de plata, platesti si anexezi OP-ul sau FV)!
Le semnezi, le stampilezi si te prezinti la casa de sanatate!
(asta daca respectivul concediu medical este pe februarie! Daca e pe martie, stai pana-n 10 aprilie!)
ATENTIE: Sa nu depasesti 90 de zile de la data inceperii concediului ca nu-ti mai dau astia banii!

Bafta!



#239371 Suspendare PFA

Postat de marcelnechita on 14 March 2011 - 03:27 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Vezi postareadragosdana, la Feb 28 2011, 05:02 PM, a spus:

ce trebuie facut pt desfiintarea unui pfa?

Du-te la Registrul Comertului! Iti spun ei exact toate detaliile!



#202054 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de marcelnechita on 19 May 2009 - 12:22 PM in Arhiva

Pai baga pe expert_contabil_2009@yahoo.com parola e succes
astfel pot intra toti acolo!
P.S: Fa-l zip



#202045 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 19 May 2009 - 11:04 AM in Arhiva

Chiar azi am fost sa vad de carte, am rasfoit-o, schimbari majore nu sunt! In esenta este cam ce a fost anul trecut! Cartea costa, intr-adevar, 75 lei! Inscrierile in Maramures la examen se fac pana in 15 iunie! Cursurile vor incepe de indata ce sunt destui candidati care doresc acest lucru (minim 30)!
Examenul se organizeaza in centrul de examen al judetului respectiv cu conditia ca minim 100 de candidati sa fie inscrisi la examen! In cazul in care nu sunt 100 de candidati, acestia vor fi trimisi in alt/alte centre de examen dintr-un judet apropiat! Cine intr-adevar, doreste sa ia examenul de acces, ii este indicat sa se inscrie la cursuri! In ciuda afirmatiilor celor de la CECCAR, examenul este greu! Cursurile te ajuta enorm! Trebuie sa faci totul perfect si sa speri ca iei 6-7! Depinde in ce stare de spirit sau ce probleme personale are cel care corecteaza lucrarea! Aici se merge putin la noroc! :) Maine imi voi cumpara cartea, voi face rost de raspunsuri si o sa vi le dau!



#201942 cereri materiale de studiu examen de acces 2008-2009

Postat de marcelnechita on 18 May 2009 - 11:04 AM in Arhiva

Mersi mult! M-ai salvat! Ai 4 beri! :sad:



#201921 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 17 May 2009 - 07:56 PM in Arhiva

Oameni buni!!! Expertii contabili sunt elita societatii! Vad ca tremurati cand vine vorba de anumite raspunsuri si informatii! Daca doriti sa stiti cat e taxa, pana cand se fac inscrierile, cand se fac cursuri etc mergeti personal la filiala CECCAR de unde sunteti si intrebati, nu fiti momalai!
Observ ca 98% din cei care intra aici vor doar sa obtina informatii in interesul propriu! Am cerut ceva si nu mi-a raspuns nimeni! Nu mi-o luati in nume de rau, dar in trecut am cerut informatii, le-am primit, iar absolut tot am trimis la cei care au cerut!
Mentalitatea de roman va impinge in a gandi ``mie sa-mi fie bine, fuck the rest!``!!! Totusi, cum am facut in alti ani, o sa trimit tuturor orice informatie va dori!
Respect, Marcel!



#201920 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de marcelnechita on 17 May 2009 - 07:46 PM in Arhiva

kmyitza a spus:

CITAT(anca__felicia @ May 7 2009, 07:04 PM)

O sa va trimit pe mesenger cand o sa va vad on line, pentru ca pe e-mail nu incap sunt prea mari.

Pai daca nu merg pe mail tu le trimiti pe mess? :) Probabil invers!



#201752 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 14 May 2009 - 11:08 AM in Arhiva

Daca va rog, imi trimiteti si mie rezolvarile de anul trecut? Nu stiu ce am facut si le-am ratacit! :sad:
marcelnechita@yahoo.com
Va multumesc mult!



#201626 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 13 May 2009 - 01:18 PM in Arhiva

O sa vedem! Daca vor fi schimbari majore, o vom cumpara, doar n-om muri pentru 70 de lei (sau poate or sa ceara 100) :sad:



#201608 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 13 May 2009 - 12:29 PM in Arhiva

Pai avand in vedere faptul ca iese asa tarziu nu vad ce ar putea fi diferit fata de anul trecut! probabil culoarea copertii si asezarea in pagina! Ca, doar, ar mai face cate 70 de lei de pe fiecare candidat, nu? :sad:



#201589 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de marcelnechita on 13 May 2009 - 11:41 AM in Arhiva

Trebuie sa-ti faci alta anandrei!
Pentru cei care nu stiu ca vad ca sunt multe dileme! Eu m-am inscris deja in Baia Mare!
Taxa de inscriere este 175 euro, in lei la cursul primei zile din luna in care te inscrii! (ex. in Mai se plateste la cursul din 1 Mai)
Tematica este tot cea de anul trecut! Carte noua nu a aparut! (norocosi cei care am picat anul trecut ca o avem :biggrin: )
Nu trebuie sa ai experienta ca si contabil, doar sa fi licentiat in stiinte economice!
Daca va inscrieti acum, platiti taxa de inscriere, daca doriti cursuri scrieti pe cerere acest lucru si lasati numarul de telefon (care, oricum se trece pe cerere)!
O sa va sune cei de la CECCAR (desi mai bine ar fi sa sunati voi, sa nu va bazati pe ei :sad: )
Am vazut pe cineva mai sus spunand ca a mers la clinica privata pentru adeverinta de la neurolog, a stat 15 minute si a dat 100 de lei! :lnr (29): Nu-i urmati exemplul, eu am mers la Spitalul Judetean, am stat un minut si am platit 10 lei! :smile:
Termenul de inscriere la examen difera de la o filiala la alta!
Deocamdata cam atat! Daca aveti nelamuriri, oricat de banale vi s-ar parea, intrebati si vi se va raspune!
Luck :bann:



#184389 cereri materiale de studiu examen de acces 2008-2009

Postat de marcelnechita on 15 October 2008 - 11:07 AM in Arhiva

:thumbup: Va rog sa-mi trimiteti raspunsurile la drept pe marcelnechita@yahoo.com am o parte insa vreau sa ma uit si peste celelalte! Va multumesc si dau o bere cand veniti in Baia Mare! Lucrez si nu am timp sa le caut daca le-a postat cineva! Va multumesc mult!



#158745 SUPER CHESTIONAR

Postat de marcelnechita on 18 January 2008 - 09:24 AM in Arhiva

Fratilor! Adevarul este ca de departe Europa FM este cel mai bun post de radio. Initial ascultam Kiss FM (era mult mai tare Radio Contact), insa am trecut incet la Europa FM care face o combinatie extraordinara intre muzica si stiri, spre deosebire de Kiss FM care te ``oboseste`` cu aceleasi melodii scoase de ``marii`` artisti de prin America, la care nu conteaza ca este buna piesa sau proasta, ci este promovata si poarta semnatura ``Akon`` sau ``Rihanna``. Ce frumos este sa asculti un Bon Jovi, apoi un Ace of Base, urmat de ATB si Justin Timberlake, dupa care iti spune ca Ministrul Finantelor a mai avut ceva revelatie si iar modifica tot :biggrin: . Asadar, Locul I: Europa FM de departe; locul II: Kiss FM; locul III: Radio Transilvania! Sper ca am reusit sa-mi exprim parerea bine. Succes la toti si sanatate de la Baia Mare :lostit (13):



#152731 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de marcelnechita on 03 December 2007 - 03:32 PM in Arhiva

As avea o intrebare daca nu se supara nimeni: In cazul infiintarii unei firme de contabilitate de catre un contabil autorizat, pot sa fiu si eu asociat la firma daca nu sunt expert contabil si nici contabil autorizat. Lucrez ca si contabil si vreau sa devin expert, insa nefiind in stagiu, patru ani de acum inainte sunt pe dinafara. As prefera sa-mi scrieti pe marcelnechita@yahoo.com Mersi mult



#146488 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de marcelnechita on 03 October 2007 - 03:24 PM in Arhiva

Vezi postareaIulian Motoroiu, la Oct 3 2007, 04:20 PM, a spus:

Bai fratilor, si surorilor, astia de la CECCAR stiu ca au o adresa de mail. Haideti sa le facem o petitie un pic "maronie" cu multe picanterii si jigniri, ajutati de frustrarile pe care le traim cu totii in aceste momente. Ce le-as mai zice eu cateva cuvinte dulci membrilor comisiei care au corectat lucrarile, ce i-as pune pe toti sa mai dea examenul asta de acces la profesie, sa vedem cati din ei ar promova?

Amen brother!!! :smile:



#146461 Clubul picatilor la examenul de acces 2007

Postat de marcelnechita on 03 October 2007 - 01:34 PM in Arhiva

Lasati oameni buni. Haideti sa nu facem din asta o tragedie! Cei care vor reusi dupa contestatii felicitari iar cei care nu mergem mai departe. Si eu am depus contestatie dar nu stiu la ce sa ma astept. Intr-adevar, ai media 8 si ceva si ai picat din cauza a unui 5,80 e nasol, insa nu cred ca nu se dea 6 la asa ceva. Ne indreptam in alte directii. Cei care doriti sa dati la anul succes, eu nu mai dau, desi sunt sigur ca l-as lua, insa mi-a lasat un gust amar nu materia ci toata situatia in sine. Pacat ca se intampla asa ceva tocmai in contabilitate. Sa speram ca anul acesta a fost doar o greseala de-a lor care sa nu se mai repete ... sa speram ... sa speram :wink:



#146226 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 02 October 2007 - 01:36 PM in Arhiva

Ei bine, fratilor gata contestatiile. Sper ca le-ati depus cei care trebuia (si eu, de altfel)! Sa auzim de bine!!! Succes tuturor!Aproximativ intr-o saptamana incep sa ne dea vestile! Cum va fi asa ramane!



#145772 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 03:48 PM in Arhiva

ATENTIE!!! Contestatiile se depun pana maine 02.10.2007 la ora 14:30 Pe Iasi si pe Constanta nu vad afisat nimic. Sorry! Plec acasa! Succes!!! Inca o data lista din Maramures

Fisiere atasate




#145765 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 03:44 PM in Arhiva

Vezi postareadomnul D, la Oct 1 2007, 04:42 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Oct 1 2007, 04:40 PM, a spus:

Vezi postareaWelcome, la Oct 1 2007, 04:37 PM, a spus:

Ptr cei care sunt din Bucuresti... scrieti si voi un nr de tel de la ceccar, nu gasesc nicaieri pe unde mi-am notat nr lor de telefon. as vrea sa stiu unde mama naibii se afiseaza listele bestiale.... nu se incarca nimic pe nici un site :pullhair: noi unde ne vedem rezultatele... este cineva din Bucuresti care a vazut listele?
2300211 sau fax 2304281, ceccarbuc@ceccarbuc.ro

am picat cu 5.96 la control in rest numai 8 si 9
Hai ca tu cu o contestatie nici nu se pune problema sa nu-l iei :notworthy:



#145760 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 03:40 PM in Arhiva

Nu mai stiu ce am avut la control insa a mers absolut tot din cap. Sincer, fiscalitatea si dreptul mi-au cam jucat feste. La fiscalitate eram sigur pe mine pana am vazut subiectele. Hai ca mai incerc si alte judete. Iasi nu arata nimic inca :notworthy: . Inca o data Maramures pentru cine nu le-a vazut

Fisiere atasate




#145756 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 03:37 PM in Arhiva

Pentru Maramures am intrat pe www.ceccarmm.ro si nu am avut probleme sa le descarc. Incerc si pe alte judete si ce reusesc le postez aici :notworthy: . Succes la contestatii



#145745 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 03:31 PM in Arhiva

Am avut 6,65 totalul. Am picat la conta cu 5,32; la fiscalitate si drept cu 4,40; in rest audit - 8.28; evaluare - 7.24; ctrl - 7.40; expertiza - 9.48; o prietena a picat cu 8,50. In maramures au picat 79% din candidati. Incerc sa le postez astea din Maramures

Fisiere atasate




#145698 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de marcelnechita on 01 October 2007 - 02:55 PM in Arhiva

Fratilor in Baia Mare 79% au picat. REVOLUTIE. Clubul ala tot il facem




Cometa SQL