Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
catalinandrei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


catalinandrei's Content

There have been 56 items by catalinandrei (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#249278 factura externa

Postat de catalinandrei on 18 June 2012 - 04:09 PM in Arhiva

Aveti un cod valid de tva de la firma emitenta ?



#249098 Examen scris si oral -stagiari la sf fiecarui semnestru-EC

Postat de catalinandrei on 26 May 2012 - 10:41 AM in PERIOADA DE STAGIU

Salutare

Cam pustiu pe aici, asa ca am zis sa fac un pic de valva..

Examentul pentru stagiari, Semestrul 1, 2012, contabili autorizati...

Nu am reusit sa ajung la cursuri si am inteles ca profesorul a dat spre rezolvare 30 de probleme.Ma poate ajuta cineva va rog ?

Apoi pentru examenul scris din 27.05.2012 am un studiu de caz privind cheltuielile extraordinare.. Nu sunt foarte multe de spus despre acest subiect , iar eu am de facut o lucrare totusi de 20 de pagini , times new roman 12, 1 rand.


Si pana maine trebuie sa fie gata cica...:)

Multumesc anticipat



#192220 Firma cu datorii de 150000 lei

Postat de catalinandrei on 24 January 2009 - 09:01 PM in Arhiva

hai totusi sa ii dam un raspuns mai clar : NICIODATA! niciodata nu v-a scapa.... si asa si trebuie.



#192219 diferente de curs valutar

Postat de catalinandrei on 24 January 2009 - 08:58 PM in Arhiva

665=5124????????????????????????????



#192218 Cifra de afaceri

Postat de catalinandrei on 24 January 2009 - 08:54 PM in Arhiva

ai dreptate brenda , trebuiesc tratate ca marfuri.



#191582 garantie buna executie

Postat de catalinandrei on 19 January 2009 - 01:11 PM in Arhiva

eu sunt dezvoltatorul si cel care mi-a factura garantia este anteprenorul.infine am inteles ideea.



#191550 garantie buna executie

Postat de catalinandrei on 19 January 2009 - 10:00 AM in Arhiva

banii nu i-am incasat de la el... ci eu din banii mei am cosntituit acea garantie de buna executie. pentru mine reprezinta o datorie, nu o creanta.
pb mea este: in ctr nu se specifica clar se "consitutie cont de garantie de buna executie" ci zie ca se retine "garantie de buna executie" urmand a fi returanta in anumite transe.
caut un cadru legal pentru obligativitatea crearii contului si nu obligativitatea ca intr-un contract de antepriza sa apara retinerea garantiei.



#191471 bonuri benzina cu valori mari

Postat de catalinandrei on 18 January 2009 - 10:32 AM in Arhiva

pai atunci e ok. faci intrare cu nir in gestiune, dai la consum benzina pe baza ori a foilor de deplasare, ori pe baza fisei de mecanizare. Decontezi fara probleme omului. Cred ca nu mai e cazul de factura daca faci nir.



#191447 bonuri benzina cu valori mari

Postat de catalinandrei on 17 January 2009 - 07:31 PM in Arhiva

daca iei 1500 de lt de benzina pe un bon , teoretic, o iei ori pt a o depozita si deja are alt caracter, ori o iei pentru utilaje mari care iar are alt caracter....dar nu o iei pentru o masina pe care o are firma si se merge la clienti ori la administratii ori etc.... intelegi la ce ma refer?



#191402 bonuri benzina cu valori mari

Postat de catalinandrei on 17 January 2009 - 09:10 AM in Arhiva

daca ar fi motorina at rezervorul ar trebui sa aibe 1428 lt
si daca ar fi benzina 1497 lt... :)
si am facut analiza asta pentru ca eu inteleg ce cauta bonul asta aici, dar la fel va face si garda........



#191347 SCOATERE DIN GESTIUNE MAT PRIMA (TABLA)

Postat de catalinandrei on 16 January 2009 - 02:40 PM in Arhiva

pai unde aveai inregistrata acea tabla? in ce cont?si in functie de contul in care se afla tabla, folosesti un ct de venituri, si scazi si gestiunea



#191293 introducere facturi mai vechi de 3 luni in contabilitate

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 10:22 PM in Arhiva

intradevar se pot introduce doar pentru a descarca cash-ul...dar vorbind despre fiscalitate?? ar trebui sa stim daca dansu este administratorul firmei, daca facturile sunt emise pe numele firmei, daca si ap si firma sunt din acelasi jud...etc....fiscalitatea....



#191291 bonuri benzina cu valori mari

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 10:07 PM in Arhiva

1. daca vine un angajat cu un astfel de bon nimeni vreodata nu va crede ca acel angajat s-a trezit sa cumpere benzina de 5000 ron
2. alta presupunere ar fi ca daca cineva vine cu un bon de benzina ori factura de 5000 ron acea benzina a fost achizitionata pentru consum ulterior(deci intra pe stocuri)
3. Nu putea si el sa aduca mai multe bonuri in suma asta :)
O seara buna tuturor



#191289 cum se poate regla contabil cass achitat in plus?

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 09:55 PM in Arhiva

dupa parerea mea...rectificativa....



#191287 chirie spatiu birou in strainatate

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 09:47 PM in Arhiva

trebuie sa aveti un contract de chirie in care se specifica clar pretul total. daca tara este din UE atunci putem vb si de TVA, daca nu ..nu.
daca existata ctr de inchiriere si delegatul a platit iar pe "receipt" scrie clar "chirie spatiu cv" atunci da poate fi decontata.



#191282 diferente de curs valutar

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 09:32 PM in Arhiva

corectati-ma daca gresesc:

daca vreau pot sa reevaluez conturile la banci , in fiecare luna (IFRS)
creantele si datoriile la fel ........

la 31.12 le calculez din alte motive fiscale.....



#191281 Ecotaxa

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 09:13 PM in Arhiva

fratilorrrrrr de ce despicati firul in 999999999

ecotaxa va fi platita de : de cei care produc aceste pungi , de cei care importa astfel de pungi .
comerciantul de la colt cu alimentara nu trebuie sa faca nicio declaratie si nu trebuie sa vireze nimic nicaieri !
este obligat doar sa afiseze faptul ca punga cuprinde in pretul ei si ecotaxaaaaaaaaa
cei care ofera gratis aceste pungi nu trebuie sa evidentieze pe bf ecotaxa
cei care vand aceste pungi trebuie!!!!

clar ca buna ziua!



#191279 bonuri benzina cu valori mari

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 08:46 PM in Arhiva

"sa platesc benzina....." adica un anagajat a atasat un bf de 5000 ron de benzina la un decont ori ce ???????
parca pentru valori mai mari de 100 de ron trebuia sa iei si factura ?????
si cine cumpara benzina intr-o zi de 5000 lei ???? ce are hummer ??? umbla cu cisterna dupa ei ??????
edit: si da la decont se poate plati



#191271 infiintare societate

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 06:32 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

TITLUL II: Impozitul pe profit
CAPITOLUL I: Dispozitii generale
Art. 13: Contribuabili
Sunt obligate la plata impozitului pe profit, conform prezentului titlu, urmatoarele persoane, denumite în continuare contribuabili.
a)persoanele juridice române;
b)persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent în România;
c)persoanele juridice straine si persoanele fizice nerezidente care desfasoara activitate în România într-o asociere fara personalitate juridica;
d)persoanele juridice straine care realizeaza venituri din/sau în legatura cu proprietati imobiliare situate în România sau din vânzarea/cesionarea titlurilor de participare detinute la o persoana juridica româna;
e)persoanele fizice rezidente asociate cu persoane juridice române, pentru veniturile realizate atât în România cât si în strainatate din asocieri fara personalitate juridica; în acest caz, impozitul datorat de persoana fizica se calculeaza, se retine si se varsa de catre persoana juridica româna.
asta referitor la impozitul pe profit
CAPITOLUL III: Aspecte fiscale internationale
Art. 29: Veniturile unui sediu permanent
(1)Persoanele juridice straine care desfasoara activitate prin intermediul unui sediu permanent în România au obligatia de a plati impozitul pe profit pentru profitul impozabil care este atribuibil sediului permanent
(2)Profitul impozabil se determina în conformitate cu regulile stabilite în cap. II al prezentului titlu, în urmatoarele conditii:
a)numai veniturile ce sunt atribuibile sediului permanent se includ în veniturile impozabile;
b)numai cheltuielile efectuate în scopul obtinerii acestor venituri se includ în cheltuielile deductibile.
asta in cazul in care deschideti sediu permanent



#191268 declaratie 394

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 06:06 PM in Arhiva

De ce ati acceptat factura.....?



#191205 serigrafie

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 12:00 PM in Arhiva

sunt corecte inregistrarile tale. doar daca vin cu tricourile lor atunci se modifica putin situatia.



#191197 ERP - teorii si practica

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 11:26 AM in Arhiva

Sa vedem daca ne intelegem:
Firma din Spania foloseste un ERP. Ok. Foarte bine. Firma din Romania foloseste alt program. Dvs vreti sa transpuneti sumele din programul romanesc in prg ERP. De obicei toate ERP-urile isi pot modifica interfata pentru a fi adapatata oricarei tari. Dvs trebuie sa luati legatura cu cei care au furnizat ERP-ul in Spania si sa le spuneti ca vreti sa incepeti procedura de implementare in Romania a acestui ERP. Implemetarea consta in : transpunerea planului de conturi romanesc in cel spaniol, transpunere ce se realizeaza prin niste legaturi in program. Aceste legaturi se vor efectua doar cu consultantul ERP. La finanul implementarii veti avea o interfata , daca doriti in lb spaniola, dar cu cerintele legislatiei romanesti. Tot ce veti opera in conformitate cu legislatia romaneasca va fi transpusa in contabilitatea firmei mama. Desigur exista exceptii, dar se vor gasi solutii in functie de fiecare pb aparuta.



#191194 inregistrare factura

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 11:15 AM in Arhiva

nu am stiut ca nu are profit. in cazul in care aveai profit , nu crezi ca acea amoritzare calculata si dedusa la calculul impozitului pe profit te-ar fi afectat in cazul unui eventual control ?



#191185 impozitare pt microintreprindere

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 10:51 AM in Arhiva

factura este emisa in lei la cursul zilei daca nu exista contract unde se prevede altfel.
daca emiteti factura la data cand intra banii nu veti avea nici diferente de curs.



#191183 introducere facturi mai vechi de 3 luni in contabilitate

Postat de catalinandrei on 15 January 2009 - 10:42 AM in Arhiva

Vezi postareacutare, la Jan 8 2009, 09:56 PM, a spus:

Se pot introduce facturi mai vechi in contabilitate? Asta dupa ce au fost depuse declaratiile 100 si 300.
Am un contract de comodat pe locuinta si vreau sa decontez pe firma facturile de utilitati si intretinere.

sunteti administratorul firmei ?




Cometa SQL