Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie 394 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


declaratie 394

204 replies to this topic

#101 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 18 September 2008 - 05:33 PM

nu se trec bonurile de combustibil, in declaratia 394 se trec doar facturile primite si emise, inclusiv facturile de avansuri mai putin autofacturile.



#102 iepuras_dragalas

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 September 2008 - 08:48 AM

Si doar facturile emise/primite catre/de la o persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA, adica care are RO.




#103 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 19 September 2008 - 10:44 AM

si inca ceva luiza

În cazul în care, după depunerea declarației, persoana impozabilă constată existența unor omisiuni în datele declarate sau în cazul în care una sau mai multe facturi sunt emise în cursul unui semestru, dar sunt primite de beneficiarul tranzacției după data depunerii declarației, persoana impozabilă trebuie să depună o nouă declarație corect completată, care înlocuiește declarația informativă depusă inițial.

deci depui o noua declaratie, nu e rectificativa.



#104 ylang-ylang

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2008 - 01:01 PM

Dear all,

Am o intrebare referitoare la tipul de declaratie - 392 B sau/si 394 pe care ar trebui sa-l depuna in 2009 un PFA care va deveni platitor de TVA de la 01.12.2008.

Cu alte cuvinte, pentru intervalul 01.01.2008-30.11.2008 oare ar trebui sa completeze formularul 392 B (valabil pentru persoanele neinregistrate in scopuri de tva cu cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000-35.000 euro), iar pentru intervalul 01.12.2008-31.12.2008 formularul 394 (valabil pentru persoanele inregistrate) ?

Multumesc!



#105 marprestsrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2008 - 01:02 PM

se depune declaratia corectata impreuna cu declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca decl. a fost corectata ca urmare a inregistrariilor eronate si nu in urma unui control.
cel putin asa cere la sectorul 5.



#106 LiliNeagoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 08 January 2009 - 10:05 PM

Am si eu acceasi intrebare ca si ylang-ylang. Firma mea a fost neplatitoare de tva pana in aprilie 2008, cu CA mai mare de 10.000 euro deci ar fi trebuit sa depun 392, dar din aprilie a devenit platitoare de tva, si in cazul asta ar trebui sa depun 394. Pana la urma ce declaratii depun? :thumbup:



#107 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2009 - 04:27 PM

Starea firmei care se are in vedere este cea de la sf anului. Deci, depui 394 daca ai devenit platitor de tva...desigur ca vei avea in vedere facturile de la data inregistrarii ca platitor de tva.
Madalina



#108 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2009 - 11:43 PM

A aparut noua decl.394 si mai vedeti ca a aprut si modif la somaj si decl.MF (100,300 etc)

Fisiere atasate





#109 patipatason

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 12 January 2009 - 04:40 PM

Buna ziua,

In situatia in care ai de exemplu o factura de telefon emisa in ianuarie 2009 pentru servicii prestate in decembrie 2008, cheltuiala o introduci in decembrie si tva in ianuarie. cum inregistrezi in 394?

multumesc



#110 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 13 January 2009 - 02:32 PM

Am completat declaratia 394 si observ ca acum listarea o face si pt sectiunea 2 . Gresesc eu undeva?
steluta



#111 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 January 2009 - 11:35 PM

Factura va fi introdusa in contabilitate, la data emiterii acesteia, indiferent de perioada la care se refera. Apoi, la data emiterii, respectiv introducerii in contabilitate, va fi facuta si declararea valorilor din factura in D394.



#112 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 15 January 2009 - 03:26 PM

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Pentru declaratia 394 am primit o factura de la o firma platitoare de TVA , insa pe factura nu era trecut TVA. Automat eu m-am inregistrat fara tva. Intrebarea mea e urmatoarea: Cum procedez in cazul acesta in declaratia 394?? Parerea mea ar fi sa nu prind suma respectiva. Procedez corect?
Va rog daca se poate sa ma ajutati.
Multumesc.



#113 catalinandrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 15 January 2009 - 06:06 PM

De ce ati acceptat factura.....?



#114 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 16 January 2009 - 07:19 AM

daca nu era trecut tva pe fact si nu l-ai platit nu treci fact in decl 394
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#115 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 20 January 2009 - 01:57 PM

Am o factura insotita de bon fiscal de la un neplatitor de tva( nu are ro), insa factura primita are si rubrica tva si asta calculeaza tva si mai si scrie 19% si pe bon tot este suma tvaului. Ati mai vazut asa ceva? Am verificat firma si nu are ro. Vinde materiale de constructii. Ce fac, cum inregistrez factura in conta?



#116 Miihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2009 - 02:21 PM

Vezi postarealucis, la Jan 20 2009, 02:57 PM, a spus:

Am o factura insotita de bon fiscal de la un neplatitor de tva( nu are ro), insa factura primita are si rubrica tva si asta calculeaza tva si mai si scrie 19% si pe bon tot este suma tvaului. Ati mai vazut asa ceva? Am verificat firma si nu are ro. Vinde materiale de constructii. Ce fac, cum inregistrez factura in conta?


eu zic intai faci cumva sa dai de firma respectiva,sa vorbesti cu cei de acolo....parerea mea. :wink:



#117 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 20 January 2009 - 03:12 PM

Problema e, ca nu gasesc nici un telefon de la ei. Sint pe undeva prin Chitila, cel putin asa scrie pe factura. Facturile lor sint cumparate de la librarie, ca datele sint completate cu pixul. Oare asemenea firme nu se intreaba cum declara D394 si alte declaratii?



#118 fanaoprica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 January 2009 - 05:05 PM

Salut. Am downloadat noua versiune a declaratiei 394 si as dori sa ma ajutati sa inteleg si eu cum se copiaza datele din declaratiile precedente.
multumesc anticipat.



#119 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 22 January 2009 - 07:58 AM

nu le importi ci o instalezi peste cea veche si preia datele automat

Aceasta postare a fost editata de SERBAN MARIANA: 22 January 2009 - 07:58 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#120 kristennew

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2009 - 06:43 PM

Am uitat sa inregistrez in declaratia 394 unele achizitii pentru recuperarea TVA ului. Acum cum ar trebui sa procedez, ca nu mai m am intalnit cu problema asta.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL