Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
uiliv's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


uiliv's Content

There have been 92 items by uiliv (Search limited from 04-December 07)



Sort by                Order  

#266143 abuzuri la locul de munca

Postat de uiliv on 14 January 2015 - 09:24 PM in CONFLICTE DE MUNCA

Buna ziua
Am o problema cu contractul de munca sunt angajat cu norma intreaga pe perioada nedeterminata dar in contracul de munca s-a scris la durata muncii 5zilex8ore plus 1zix6 ore ,salariul este mai mare decat salariul minim pe economie,se lucreza si in zilele de sarbatori legale,nu am trecut nici un spor in plus,dar in pontaje nu apar sambetele si sarbatorile legale.Nu mi se acorda 2 zile libere consecutiv si nici nu se platesc.Intrebarea mea este daca acest contract este legal daca sunt obligat sa lucrez 46 ore pe saptamana si daca pot sa-mi dau demisia fara preaviz itrucat nu este repectat codul mncii cu prvire la repaosul saptamanal e 2 zile cosecutive.Multumesc



#265899 activitatea principala

Postat de uiliv on 02 January 2015 - 05:34 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna ziua
Am o firma cu cod caen 4719 comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse nealimentare.activitate principala,la activitati secundare am printre altele trecut cod caen 4520 intretinerea si repararea autovehiculelor,intrebarea mea este pot vinde piese auto daca nu am trecut si codul caen 4531?Ce se intampla daca vanzarea de piese auto depaseste vanzarea celorlalte produse trebuie schimbat codul caen principal?
Va multumesc



#246052 ce hobby-uri au contabilii romani

Postat de uiliv on 16 November 2011 - 07:48 PM in Diverse subiecte

bravo Otilia ca ti-ai facut timp si de hobby sunt foarte frumoase eu am job de 3 ani care pt mine e un hobby dar imi plac florile si gradinaritul vara imi produc propria mea ceapa cartoful ardeii si castravetii si altele



#245977 Revisal 5.0 - de la 01.08.2011

Postat de uiliv on 14 November 2011 - 08:44 PM in Arhiva

pentru incetare cim pe perioada determinata se face decizie incetare conform art 56 lit i in ziua cand are loc incetarea si tot atunci se transmite revisalul?
ms anticipat



#225966 Club Conta - un nou serviciu oferit contabililor din comunitatea noastra

Postat de uiliv on 17 May 2010 - 06:45 PM in Arhiva

E ok clubul,din pacate eu sunt mai mult inginer dacat contabil dar mi-ati fost de mare ajutor.Daca va pot fi de folos sunt consultant tehnic la un service auto.Nu ezitati sA-mi cereti sfatul.Mult succes



#221354 LA MULTI ANI!

Postat de uiliv on 08 March 2010 - 12:08 PM in Arhiva

SANATATE STRES DELOC,SI LA BANI MAI MULT NOROC
pt toate fetele de pe forum.Mult succes in razboiul cu guvernantii.Sunt alaturi de voi.



#218634 Infiintare PFA

Postat de uiliv on 08 February 2010 - 04:17 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Poti sa-ti faci pfa daca te incadrezi in una din ocupatiile din COR.Se plateste un impozit de 16% din veniturie realizate dupa ce ai scazut cheltuielile,se plateste contributie la casa de sanatate si la casa de pensii.Tb sa mergi la registrul cometrului sa-ti faci documentele si la administratia financiara sa te inregistrezi.



#218284 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de uiliv on 03 February 2010 - 12:31 PM in Arhiva

Imi pare rau nu am vrut sa ma bag in seama am vrut sa te ajut.Am si eu un pfa ma depasez la clienti dar nu putem deduce carburantul.Am intrebat la finante si mi-au spus ca pot deconta bonuri de taxi.Eu ma deplasez pe distante mai mici.Cred ca la exceptii se incadreaza firmele care au in obiectul de activitate transporul de persoane.Legile din Romania sunt interpretabile.Intreaba inspectorul fiscal de care apartii.



#218283 DECL. 390 / 2010

Postat de uiliv on 03 February 2010 - 12:23 PM in Arhiva

Am sunat din nou si mi-au confirmat acelasi lucru au fost informati sa depuna 394 pana pe 15.02.10.Poate numai la noi in oras nu mi-au spus baza legala.Imi pare rau nu vreau sa va mai stresez si eu.



#218249 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de uiliv on 02 February 2010 - 07:16 PM in Arhiva

Vezi postareateofilia, la Jan 11 2010, 06:03 PM, a spus:

am si eu niste neclaritati legate de pfa: contributia platita la pensii si la sanatate sunt cheltuieli deductibile?
Conturile bancare deschise pe pfa pot fi utilizate si pentru tranzactii in scop personal care nu au legatura cu activitatea pfa?
.
DA sunt deductibile,da si pt conturi



#218248 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de uiliv on 02 February 2010 - 07:08 PM in Arhiva

Vezi postareaICH, la Feb 2 2010, 05:50 PM, a spus:

Multumesc ... am citit si rascitit paragraful ... si nu m-am lamurit, de asta am intrebat.
Daca nu se deduce, care este motivatia, atata timp cat folosesc auto pentru deplasare la si de la locul de desfasurare al activitatii (adica la sediul clientului) ...
Va rog motivul ....
Motivul?intreaba pe cei care au facut legea este usor de dedus.Dar iti dau un sfat de acceasi valoare sau chiar mai mult ai voie sa decontezi bonuri de taxi.



#218246 DECL. 390 / 2010

Postat de uiliv on 02 February 2010 - 07:02 PM in Arhiva

Astazi m-a anuntat cineva care lucreaza la finante ca declaratia 394 tb depusa pana pe 15 ale lunii.



#200588 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de uiliv on 02 May 2009 - 04:29 PM in Arhiva

Buna ziua
Mai nou lucrez la un service auto si pana acuma decontam transportul la serviciu cu masina personala ducand bonuri de combustibil.Am intrebat ce fac de la 1 mai si mi-au spus ca pot veni in continuare cu masina dar sa aduc bonuri de microbuz,taxi ,autobuz,tren de valoarea care era si pana acum.Mentionez ca fac naveta pe o distanta de 75 km.Asa ca voi cauta prin cosurile de gunoi sa gasesc bilete.



#189025 comert ambulant

Postat de uiliv on 07 December 2008 - 04:23 PM in Arhiva

Se face aviz pentru piata corect se vinde si se elibereaza bon fiscal ce ramane se face aviz de retur.
Sunt case de marcat cu acumulatori se face raportul zilnic care se inregisreaza in registrul de casa.
A doua zi se reia de la capat.



#188284 Cum gasim clienti?

Postat de uiliv on 27 November 2008 - 08:23 AM in Important in meseria de contabil

Daca ai cunostinte pe la administratia financiara,pe la casa de sanatate si de pensii lasa -le cate o carte de vizita.



#186589 perle ... perlute ...

Postat de uiliv on 06 November 2008 - 08:09 PM in Arhiva

Am auzit doi contabili discutand ca ar fi primit amenda la legea arhivarii pt ca dosarele erau tinute culcat si trebuiau tinute in picioare.......... :thumbup:



#180036 bILANT IUNIE 2008

Postat de uiliv on 07 August 2008 - 05:30 AM in Arhiva

Vezi postareaSorina T., la Aug 6 2008, 10:17 AM, a spus:

Am vazut aici alta parere, acum chiar nu stiu ce sa fac, unii zic ca e mai sigur sa depui totusi raportarea ca e mai sigur.

Am avut si eu o firma la fel si am depus bilantul cu semnatura admin in ambele locuri.



#179502 bILANT IUNIE 2008

Postat de uiliv on 30 July 2008 - 07:48 PM in Arhiva

Vezi postareabusu, la Jul 29 2008, 08:39 PM, a spus:

va rog frumos ajutati-ma si pe mine.... firma mea are administrator fara studii economice, si pentru contabilitate are un contract de prestari servicii cu o firma... totul fara semnare de bilant. In cazul acesta cine semneaza?
si ce alte acte anexate mai trebuie....


Poate semna un expert contabil sau angajezi un economist 1 ora o zi pe care il treci la alta persoana inputernicita .



#179337 bILANT IUNIE 2008

Postat de uiliv on 28 July 2008 - 10:01 PM in Arhiva

Poti face cum vrei eu am facut o ora o zi la 31 .12 2007.Am dus simultan si contractul de munca si decizia de incetare.



#174446 Declaratie sanatate CASS

Postat de uiliv on 07 June 2008 - 06:56 PM in Arhiva

Buna ziua
Am si eu o nelamurire.Am locul de munca al angajatului intr-un judet si domiciliul in alt judet.In care loc depun declaratiile la sanatate somaj si cas? ms mult. :



#172499 cabinet avocatura

Postat de uiliv on 15 May 2008 - 06:27 PM in Arhiva

Buna ziua
Pentru un notar stiti ce acte tb intocmite?Nu am gasit nimic pe forum.Cine stie si vrea si are timp sa-mi dea un e-mail la petrut.ratoi@yahoo.com
Ms mult



#170197 infiintare societate

Postat de uiliv on 17 April 2008 - 07:14 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Nu inteleg intrebarea.Toate actele sunt tinute pe hartie indiferent descris (mana sau listate) Numerele la facturi avize chitantiere le dai singura fara sa anunti la finante.Cred ca ai vrut sa intrebi care sunt actele care se scriu de mana si care pot fi listate de calculator?Regisrul de evidenta fiscala se completeaza de mana dar mai pot fi si altele in functie de activitate nu stiu exact.



#168826 infiintare societate

Postat de uiliv on 05 April 2008 - 10:31 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Draga ciocolata
Intradevar ai pus cam multe intrebari dar esti pe drumul cel bun.Parerea mea este sa vorbesti mai intai cu un contabil care te va scuti de multe neajunsuri.Daca vrei sa-ti deschizi o firma mergi la registrul comertului si-ti vor spune ei ce ai de facut cu actele de constituire doar le platesti.In ce priveste utilitatile trebuie sa ai contractele pe firma ca sa le poti deconta .Daca ai si sediul si punct de lucru tb sa le autorizezi pe amandoua.Emblema nu trebuie integistrata la OSIM.In ce priveste bunurile ahizitionate exista diferente intre mijloace fixe si obiecte de inventar iar pt modul de calcul al receptiilor sunt programe gratuite care le gasesti pe forum.
Cam atat pot sa te ajut acum daca mai ai neclaritati iti voi raspunde in limita cunostintelor mele.
Mult succes in afacere.



#168121 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de uiliv on 30 March 2008 - 10:18 PM in Arhiva

Nu se mai plateste taxa pt schimbare coduri http://economie.hotn...martie-2009.htm



#164688 Referat management comparat

Postat de uiliv on 02 March 2008 - 08:20 PM in Arhiva

Buna as vrea si eu un mic ajutor pt a intocmi un referat la management comparat.Multumesc anticipat




Cometa SQL