Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cam's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cam's Content

There have been 29 items by cam (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#206547 DECLARATIA 390

Postat de cam on 08 July 2009 - 02:51 PM in Arhiva

cred ca iti va fi de folos:

EXTRAS DIN:

ORDIN NR. 552/ 28.03.2008
pentru aprobarea modelului si continutului formularului "Declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri"


"Reducerile de pret acordate ulterior de furnizor, intr-un alt trimestru decat cel in care au fost efectuate livrarile de bunuri, se declara in declaratia recapitulativa intocmita pentru trimestrul in care reducerile de pret au fost acordate, indiferent daca in trimestrul respectiv valoarea reducerilor depaseste totalul livrarilor/achizitiilor de bunuri declarate, rezultand astfel o suma negativa."



#204290 Ordinul 1019/2007 - Nelamurire

Postat de cam on 13 June 2009 - 09:38 AM in Arhiva

eu cred ca iti va fi de un real folos sa citesti topicul urmator:

RAPORTURI DE MUNCA > DIVERSE SALARIALE > retineri la venitul din conventii civile

incerc sa atasez link-ul dar nu stiu daca va functiona

http://www.conta.ro/...showtopic=32510

daca nu merge, cauta topicul, e foarte util ce s-a scris acolo

succes



#203965 CASS angajator pe site-ul mfinante.ro

Postat de cam on 10 June 2009 - 10:49 AM in Arhiva

pe mfinante.ro se poate accesa Registrul taxelor fiscale si nefiscale din Romania unde contributia de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator figureaza cu un procent de 5,5%.
nu era 5,2%?
de cand s-a schimbat iar?



#203964 Decl. noi - 2009

Postat de cam on 10 June 2009 - 10:39 AM in Arhiva

a aparut si o actualizare la 29.05.2009



#203847 receptii

Postat de cam on 09 June 2009 - 12:37 PM in CONTABILITATE STOCURI

si daca pe aviz nu este trecut nici un pret, doar cantitatea?



#203846 raport de gestiune zilnic

Postat de cam on 09 June 2009 - 12:33 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

ai dreptate si cer scuze pentru dezinformarea cu nr. actului normativ.
Cred ca e suficient sa se mearga la un magazin unde se vand formulare tipizate si se poate cumpara raportul de gestiune zilnic si cel periodic, pe urma va faceti foaie in excel



#203838 contabilitate primara AJUTOR!

Postat de cam on 09 June 2009 - 11:40 AM in Arhiva

peza receptiei intocmesti fisele de magazie pe fiecare produs in parte iar din fisele de magazie scazi ce s-a vandut. La final totalul fiselor de magazie e un inventar scriptic. Confrunti inventarul scriptic cu cel faptic(pe care il faci numarand tot ce ai in magazin) si vezi ce diferente ai, plus sau minus, pe care le inregistrezi in contabilitate. Si pe urma baietii de care vorbesti sa nu se mai serveasca cu carlige cand merg la pescuit.



#203833 raport de gestiune zilnic

Postat de cam on 09 June 2009 - 10:26 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

citeste ordinul 1850 privind registrele si formularele financiar contabile



#203828 Diferenta dintre "consum normat"si "consum specific"

Postat de cam on 09 June 2009 - 09:43 AM in PRODUCTIE

zic eu asa( nu as vrea sa gresesc): consumul specific este cantitatea de materii si materiale necesare obtinerii unei unitati de produs finit, iar consumul normat tine cont de particularitatile liniei tehnologice incluzand si pierderi tehnologice si eventuale recuperari tehnologice



#203819 contabilitate primara AJUTOR!

Postat de cam on 09 June 2009 - 08:16 AM in Arhiva

eu ti-as sugera sa faci un inventar acum si sa treci pe plus de inventar diferenta fata de valoarea inregistrata pe 371 in contabilitate asa poti sa mergi de acum incolo in clar cu totul



#203758 NEPRELUARE TVA DE RAMBURSAT

Postat de cam on 08 June 2009 - 03:07 PM in Arhiva

ma intereseaza si pe mine subiectul. spune-ne cum te-ai descurcat la final. o zi buna!



#203756 Credit bancar termen scurt

Postat de cam on 08 June 2009 - 02:49 PM in MONOGRAFII CONTABILE

la primirea creditului 512=519
la restituirea creditului 519=512



#203755 produse luate pe barter

Postat de cam on 08 June 2009 - 02:41 PM in Arhiva

de ce nu incerci sa faci o compensare intre furnizor si client?



#203743 pot tine contabilitatea ?

Postat de cam on 08 June 2009 - 09:42 AM in Cum poti deveni contabil

o intrebare incuietoare! ai incercat la vreo firma de contabilitate?



#203741 necazuri la preluare conta

Postat de cam on 08 June 2009 - 09:34 AM in Arhiva

Vezi postareamaican.andreea, la Jun 5 2009, 04:53 PM, a spus:

buna ziua,
poate sa ma ajute si pe mine cineva cu cateva sfaturi cu privire la preluarea unei firme.
In primul rand care sunt documentele pe care trrebuie sa le primesc de la fosta contabila.
ajutati-ma sunt la inceput si nu as vrea sa fac vreo prostie omitand ceva important
atasez un document preluat de pe internet poate iti e de folos, orientativ macar...

Fisiere atasate




#203740 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de cam on 08 June 2009 - 09:22 AM in Arhiva

eu ti-as sugera sa il inregistrezi ca obiect de inventar, vezi ce valoare de intrare are...



#203564 evaluarea FIFO

Postat de cam on 05 June 2009 - 10:18 AM in Arhiva

ai mai multe iesiri decat intrari, esti sigura ca nu ai gresit ceva la editarea problemei?



#203561 model act aditional CIM

Postat de cam on 05 June 2009 - 09:54 AM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

atasez si eu un model de act aditional la CIM
spor la munca

Fisiere atasate




#170940 facturare manopera fara tva bunurile ramanand in custodie

Postat de cam on 29 April 2008 - 06:27 PM in Arhiva

Vezi postareasuny, la Dec 14 2007, 03:22 PM, a spus:

O societate inregistrata in scopuri de Tva in Italia trimite bunuri spre prelucrare unei societati din Romania inregistrata in scopuri de tva. La sfarsitul fiecarei luni societatea romana factureaza manopera efectuata in cursul lunii, insa expedierea se va efectua cand clientul va solicita acest lucru. Societatea romana poate factura manopera la sfarsitul fiecarei luni fara tva, bunurile ramanand in custodie, in momentul expedierii facandu-se referire pe documentul de transport la factura de prelucrare. Ajutati-ma va rog. Ce parere aveti? :pullhair:
eu zic ca poti factura linistit manopera la sfarsitul lunii iar la expedierea bunurilor completezi un aviz de expeditie si CMR-ul.
Altfel, daca italienii platesc dupa cum le e obiceiul la 60 de zile de la facturare si tu astepti sa le facturezi pana la livrare nu mai incasezi niciodata manopera.
spor la munca!



#170428 persoana cu grad de handicap accentuat (gradul 2) salariat

Postat de cam on 21 April 2008 - 09:44 AM in Arhiva

se poate si baza legala pentru scutirea contributiei la fondul de sanatate? multumesc.



#170424 lohn

Postat de cam on 21 April 2008 - 09:30 AM in Arhiva

Vezi postareakmy73, la Jan 27 2008, 05:59 PM, a spus:

Vezi postareacam, la Jan 11 2008, 10:24 PM, a spus:

buna,
poate cineva sa incadreze in codul fiscal urmatoarea situatie:
societate romana prelucreaza pe teritoriul Romaniei material de proprietate societate din UE si returneaza produsul finit facturand doar manopera ca prestare serviciu. factura va fi fara TVA conform carui articol din codul fiscal?ce trebuie specificat pe factura?
va multumesc

Este vechiul lohn ?Nu ?
Aceeasi sitatie o am si eu la firma , primim materiale le prelucram si le trimitem inapoi in UE(pe proforma).

noi primim materialele cu aviz de expeditie si nu le inregistram in contabilitate, doar in registrul bunurilor primite.
cum se lucreaza cu factura proforma?



#170422 conventie civila

Postat de cam on 21 April 2008 - 09:21 AM in Arhiva

Vezi postareatiniu, la Feb 7 2008, 11:36 PM, a spus:

Buna seara,

Pot lucra ca economist intr-o socieate comerciala pe baza de conventie civila?
Si daca da, care sunt retinerile pe care trebuie sa la platesc?


Multumesc,

Delia

parerea mea este ca ai putea utiliza contractul civil de prestari servicii cu obiectul contractului bine definit, cu specificarea venitului brut si a impozitului retinut la sursa. ( 10% sau 16%)



#170421 contract de prestari servicii

Postat de cam on 21 April 2008 - 09:11 AM in Arhiva

Vezi postareablueeyes_hart, la Mar 7 2008, 02:29 PM, a spus:

un ajutor va rog, pana la urma m-au zapacit de tot de cap asti cu, contributiile lor, daca angajez pe cineva cu un contract de prest serv eu platesc 10% imp la venit brut, si 19.5 cas si el plateste 6.5 % cass + 9.5 CAS si 6 % la sf anului, este adevarat sau? cat si cum se plateste, cine stie mai exact? :pullhair:
eu am intalnit caz in care persoana angajata cu contract civil de prestari servicii a cerut sa fie impozitata cu 16% pentru a nu avea probleme ulterioare iar societatea care a angajat-o nu mai plateste nimic altceva.



#157897 Conturi IBAN incepand cu anul 2008

Postat de cam on 11 January 2008 - 08:38 PM in Arhiva

1. pentru BUG. ASIG. SOC. SI FD. SPEC. codul IBAN este RO93TREZaaa5502XXXXXXXXX iar la codul fiscal se trece codul fiscal al societatii mare atentie!!!! in locul literelor "aaa" va fi scris codul numeric al trezoreriei locale unde se face plata de ex.002 pentru Alba Iulia adica RO93TREZ0025502XXXXXXXXX

2. pentru BUGETUL DE STAT codul IBAN este RO38TREZaaa20470101XXXXX iar la codul fiscal se trece codul fiscal al societatii mare atentie!!!! in locul literelor "aaa" va fi scris codul numeric al trezoreriei locale unde se face plata de ex.002 pentru Alba Iulia adica RO38TREZ00220470101XXXXX

mult succes!



#157894 lohn

Postat de cam on 11 January 2008 - 08:24 PM in Arhiva

buna,
poate cineva sa incadreze in codul fiscal urmatoarea situatie:
societate romana prelucreaza pe teritoriul Romaniei material de proprietate societate din UE si returneaza produsul finit facturand doar manopera ca prestare serviciu. factura va fi fara TVA conform carui articol din codul fiscal?ce trebuie specificat pe factura?
va multumesc




Cometa SQL