Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
hercule's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


hercule's Content

There have been 10 items by hercule (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#206175 receptii

Postat de hercule on 03 July 2009 - 03:21 PM in CONTABILITATE STOCURI

treaba cu receptia pe sediu si apoi transfer o stiu de la alt contabil ... de aia si intreb. cand aflu si suportul legal ... completez.
mai stresata eram de vanzarea la alt pret decat cel afisat in magazin .... si le-am zis sa faca asta doar catre pers juridice ... [ca au in statut si vanzare en-gross], si sa faca fact+chit [sau incasare banca].



#206012 receptii

Postat de hercule on 02 July 2009 - 10:48 AM in CONTABILITATE STOCURI

1. marfa se duce direct la punct, rar se vinde ceva de pe sediu, insa sunt contabili care sustin ca receptia o faci pe sediu si faci transfer. pe fact trec adresa de sediu [daca marfa ramane aici] si cea de sediu+pct lucru daca marfa ajunge la punct?
2. marfa se vinde prin magazin in prop de 99% [si fac rec cu adaos pe marfa in magazin]. in anumite ocazii se vinde mai scump catre anumite soc com [si acolo fac rec pe marfa in dep]. voiam sa stiu daca e ok .... sa nu fie probl ca la un articol vand cu preturi diferite.



#205994 receptii

Postat de hercule on 02 July 2009 - 08:25 AM in CONTABILITATE STOCURI

problem 1:
- daca o firma are punct de lucru, fac receptiile direct pe punct de lucru, sau intai pe sediu si apoi fac transfer?
- daca da, se aplica la orice [marfa, consumabil, samd ...?] si cel ce factureaza trebuie sa scrie pe fact doar datele sediului [si nu a punctului de lucru?]
problema 2:
- daca vand produse la pret diferit fata de cel de vanzare cu amanuntul, pot face asta doar la pers jur, si in regim de marfa in depozit?



#196853 calcul concediu medical

Postat de hercule on 15 March 2009 - 01:07 AM in Arhiva

foarte tare .... oare de ce asa gandesc si eu acum si in octombrie am gandit altfel?
m-a mancat undeva, am schimbat in octombrie la 6 480 [12*540] si acu .....
ok, deci depun rectificative oct-ian.
se lasa oare cu vreo amenda? ca intre timp, pt atatea luni, s-a facut si un dosar de recuperare a indemnizatiilor ...
cat e de grav?



#196769 calcul concediu medical

Postat de hercule on 13 March 2009 - 07:56 PM in Arhiva

situatie:
un angajat este in concediu medical din iunie 2008
are salar peste 10 000 lei
se plafoneaza calculul indemnizatiei la 12*500 lei [sal min in iunie 2008] = 6 000 RON [e cu plata 100%]
si merge de atunci pana acum cu concedii in continuare
in octombrie si ianuarie au loc modificari ale sal mini
se modifica si indemnizatia la 6 480 [12*540] si respectiv 7 200 [12*600], sau ramane aceeasi [pt ca e in continuare]?

nu are nimeni nici o parere? imi trebuie sa aflu f repedeeeee :sad:



#195219 punct de lucru (sediu secundar)

Postat de hercule on 25 February 2009 - 11:50 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Vezi postareacristina1969, la Feb 25 2009, 11:35 AM, a spus:

Declaratia de sanatate se depune la Casa de sanatate unde salariatul are medicul de familie, iar cea pentru concedii si indemnizatii asa cum ti-a zis marra_2000 unde este sediul social al firmei.



:frusty: :sad: devine amuzant
adica acum daca pt o firma ma duc la sanatate o data pe luna cu toate "declaratiile" capsate si le las intr-un loc, acum trebuie sa ma duc cu o parte din declaratie la sediu si cu cealalta parte in alt oras? asta inseamna ca in fiecare luna trebuie trimis un angajat deja pe la 2 cozi ... in paralel cu mine.

Doamne ... traim in Romania .....



#195128 punct de lucru (sediu secundar)

Postat de hercule on 24 February 2009 - 11:22 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Vezi postareaela d, la Oct 24 2008, 05:19 PM, a spus:

am incercat butonul cautare inainte de-a posta dar mereu mi-a dat eroare, cu urmatorul mesaj :Unele sau toate cuvintele cautate contin mai putin de 3 caractere sau contin cuvinte care nu pot fi cautate, cum ar fi 'html', 'img', etc, va rugam da mergeti inapoi si sa mariti numarul de caractere sau alegeti alte cuvinte cheie. Dar mai incerc...



incearca sa cauti dupa "punct lucru", fara "de", pt ca are mai putin de 3 litere si da eroare

continuind subiectul,
stie cineva daca declaratia la sanatate se depune acolo unde este deschis punctul de lucru? am auzit ca daca nu se depune acolo, salariatul poate avea probleme cand merge la medicul de familie, ca nu apare in evidentele lor, sau ceva de genul

recapituland:
statele + decl itm, decl la pensii si somaj se depun la sediu. corect? enigma mea e sanatatea ....



#194359 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de hercule on 17 February 2009 - 12:05 AM in Arhiva

buna seara! sunt la inceput si am o gramada de dileme.
vreau sa iau o firma [prima] care vinde cu amanuntul, si are punct de lucru in alt oras. ma gandeam ca e complicat sa tin cantitativ - valoric, insa, daca eu operez doar valoric, ei vor avea nevoie de o evidenta a stocurilor [pt propriile nevoi, si pt controale cred], motiv pt care m-am gandit ca avand instalat la magazin un program in care sa se opereze doar intrarile [cu niruri], si care sa descarce iesirile direct prin casa de marcat, ar sti in orice moment ce au in stoc.
ce program sa le recomand care sa faca doar asta, si nimic mai mult [sa nu se sperie de costuri]?
multumesc.



#177388 fisele de la finanteeee

Postat de hercule on 07 July 2008 - 11:54 AM in Arhiva

:frusty: multumesc frumos :)



#177383 fisele de la finanteeee

Postat de hercule on 07 July 2008 - 11:32 AM in Arhiva

salut! am o curiozitate: cum ma pot lamuri si eu 100% in ceea ce priveste toate insemnarile care le gasesc pe fisele de platitor de la finante? [sunt unele prescurtari pe care nu le inteleg si nici nu le pot deduce, samd. trebuie sa mentionez ca abia am intrat in domeniu de vreo 2 luni :frusty: ]. merci




Cometa SQL