Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANAKINA's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANAKINA's Content

There have been 27 items by ANAKINA (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#290670 monografie inregistrare accident munca

Postat de ANAKINA on 17 February 2022 - 02:58 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Va rog o monografie pentru inregistrarea accidentelor de munca si recuperarea sumelor de la casa de pensii .Multumesc



#290023 Situatia angajamentelor legale

Postat de ANAKINA on 19 May 2021 - 08:39 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Dar conform ORDINULUI nr. 1.792 din 24 decembrie 2002 :
"Angajamentul legal - faza în procesul execuției bugetare reprezentând orice act juridic din care rezultă sau ar putea rezultă o obligație pe seama fondurilor publice.
Angajamentul legal trebuie să se prezinte sub forma scrisă și să fie semnat de ordonatorul de credite. Angajamentul legal ia forma unui contract de achiziție publică, comanda, convenție, contract de muncă, acte de control, acord de împrumut etc."

"În toate actele juridice prin care se contractează o datorie a statului rezultată din contractarea unor împrumuturi interne sau externe sau o datorie rezultată dintr-un contract, comanda etc. trebuie să se facă mențiuni cu privire la instituția care are prevăzute în buget creditele aferente angajamentului respectiv și subdiviziunea bugetară la care sunt prevăzute acestea și de la care urmează să se facă plata. Sarcina înscrierii datelor respective revine compartimentelor de specialitate care elaborează proiectele angajamentelor legale."

"După semnarea angajamentului legal de către ordonatorul de credite acesta se transmite compartimentului de contabilitate pentru înregistrare în evidenta cheltuielilor angajate."

Situatia angajamentelor legale si proiectele de angajament legal sunt intocmite conform Listei de investitii aprobate , aferente contractelor incheiate de compartimentul de specialitate. Acestea se intocmesc inainte de ordonantarea de plata , trimise la trezorerie si dupa aprobare se poate face plata .



#290021 Situatia angajamentelor legale

Postat de ANAKINA on 18 May 2021 - 08:50 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua, la o institutie publica este necesar sa se intocmeasca Situatia angajamentelor legale , respectiv Proiectele de angajament legal , conform "Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art. 42 din Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale din 14.05.2013" . Avand in vedere ca exista un compartiment de specialitate -achizitii si un compartiment contabilitate care credeti ca ar fi compartimentul potrivit pentru intocmirea acestor documente . Multumesc



#289351 sef serviciu in ccc

Postat de ANAKINA on 04 October 2020 - 07:56 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua,
Functia de sef serviciu a ramas vacanta in urma demisiei salariatului cu aceasta functie. Ulterior se promoveaza in lipsa in aceasta functie o salariata care momentan este in concediu de crestere a copilului si care nu va reveni curand la munca . Este corect din punct de vedere legal acest lucru deoarece din cate stiu contractul de munca se suspenda pe perioada de ccc ? Multumesc anticipat



#289350 inventarierea patrimoniului

Postat de ANAKINA on 03 October 2020 - 02:16 PM in INVENTARIERE

Multumesc mult , cu toate acestea am mai fost numita de curand tot presedinta a unei comisii de inventariere de predare primire a unei gestiuni , am semnat decizia cu obiectiuni, cu trimitere la acel articol din norme pe care il mentionati si dvs dar din pacate nu s-a schimbat nimic. Am fost obligata sa efectuez acea inventariere deoarece gestionarul se pensiona si era un interval de timp scurt in care se putea finaliza inventarierea.( exista si alte persoane cu pregatire corespunzatoare )
Nu am gasit nimic specificat in norme despre cine poate, respectiv nu poate face parte din comisia centrala de inventariere , dar prin analogie deduc ca articolul din OMFP 2861 face referire la orice comisie de inventariere .
Ceilalti doi membri sunt din alte compartimente decat financiar contabilitate , deci pe langa valorificarea celor 90 de gestiuni ( lucru pe care oricum il faceam ,fiind in fisa postului) va trebui sa ma ocup singura de toate celelalte conturi , de trimis extrase de cont la furnizori , clienti , care sunt mai mult de 200, de disponibilitati banesti etc, deci toata inventarierea patrimoniului intra in responsabilitatea mea . Plus casarile la obiecte inventar si mijloace fixe.
Decizia refacuta nu am semnat-o , am refuzat sa o semnez si daca o semnez cu aceleasi obiectiuni. cu trimitere la OMFP 2861, poate o va citi cineva si se va reveni la decizia initiala .



#289347 Inventariere in timp de pandemie -modificari legislative?

Postat de ANAKINA on 03 October 2020 - 11:54 AM in INVENTARIERE

Buna ziua,
Exista modificari legislative privind inventarierea patrimoniului unui spital in perioada de pandemie ? cum se inventariaza bunurile dintr-o sectie in care exista bolnavi Covid?



#289346 inventarierea patrimoniului

Postat de ANAKINA on 03 October 2020 - 11:12 AM in INVENTARIERE

Buna ziua,
Lucrez in cadrul unei institutii publice-spital si in fisa postului am ca atributii tinerea evidentei contabile a conturilor de mijloace fixe , a obiectelor de inventar , a comodatelor si a mai multor conturi de bunuri materiale (materiale curatenie, furnituri birou, piese schimb, materiale intretinere etc) ,
A fost emisa decizia de inventariere pentru acest an si am fost numita presedinta a comisiei centrale de inventariere , cu toate ca in fiecare an ca presedinte al comisiei centrale era numit seful de serviciu sau directorul financiar contabil. Comisia centrala raspunde de intreaga inventariere a patrimoniului iar eu ca personal de executie nu pot cuprinde un asemenea volum de munca , gestiunile inventariate doar pentru mijloace fixe si obiecte inventar sunt in numar de aproximativ 90, pe care trebuie sa le valorific.
Acest lucru s-a intamplat dupa ce o alta persoana ( fost sef serviciu) a refuzat numirea iar decizia prin care eu eram numita doar membru in comisie a fost refacuta si am avut surpriza de a fi numita presedinte .
Intrebarea mea este daca tin evidenta contabila la ce am mentionat mai sus este legal ca eu sa fiu presedinta comisiei centrale de inventariere sau chiar membru in aceasta comisie?
Multumesc



#288480 control financiar preventiv (CFP)

Postat de ANAKINA on 14 February 2020 - 10:03 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua,
La institutia unde lucrez avem 8 ( opt) persoane care acorda viza CFP . S-a ajuns la vizarea cu CFP a bonurilor de consum , a bonurilor de transfer , a facturilor fiscale ( care au deja bun de plata), a Nir-urilor , a listelor zilnice de alimente . Intrebarea mea este daca aceste documente enumerate se supun din punct de vedere legal controlului financiar preventiv , fiindca nu se regasesc in Anexa la Normele privind exercitarea activitatatii de control financiar preventiv. Multumesc.



#286545 Decizie de inseriere-bonuri de consum, nir-uri

Postat de ANAKINA on 07 February 2019 - 09:21 AM in CONTABILITATE STOCURI

Problema este ca s-a hotarat ca o persoana sa inserieze de la inceput (cu pixul) toate carnetele care sunt utilizate . Persoana desemnata ar trebui sa aloce si sa gestioneze numerele aferente iar fiecare gestionar de pe sectie ar trebui sa completeze aceste serii pe masura ce le utilizeaza , pentru ca oricum bonurile pana acum purtau un numar si o data . Ar fi trebuit sa scrie in loc de bon 23 , bon 004023 de exemplu. Dar cum toate legile sunt interpretabile se pare ca o singura persoana trebuie sa scrie aceste serii in aceasta institutie . O mare pierdere de timp dupa parerea mea si destul de greu de gestionat (aprox. 100 de gestiuni x 10 carnete/an ). Programul informatic permite emiterea bonurilor de consum asa cum permite emiterea tuturor documentelor dar inca se foloseste metoda cu carnetele completate manual (!?)



#286515 Decizie de inseriere-bonuri de consum, nir-uri

Postat de ANAKINA on 05 February 2019 - 09:53 AM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua,
Lucrez la o institutie publica -spital . Pana la momentul actual nu a fost emisa o decizie pentru desemnarea unor persoane care sa se ocupe de inserierea documentelor . S-a discutat acum , in februarie despre inserierea bonurilor de consum retroactiv , de la inceputul anului . Pentru fiecare gestiune /sectie (aproape 100 ) s-a hotarat sa se aloce o alta serie si fiecare carnet va fi numerotat de mana , cu pixul , ceea ce mi se pare o aberatie si o mare pierdere de timp, fiindca fiecare din aceste gestiuni foloseste pe an cel putin 10 carnete , poate si mai multe . Nir-urile se emit cu ajutorul programului informatic , deci nu stiu cum se vor inseria .Facturile si chitantele sunt inseriate, asa au fost comandate . Va rog o parere despre aceasta situatie , fiindca legea prevede inserierea dar banuiesc ca se refera la inserierea cu ajutorul programului informatic nicidecum cu pixul pe hartie .
Multumesc .



#283305 REEVALUAREA

Postat de ANAKINA on 29 March 2018 - 08:37 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua, am o intrebare : cine trebuie sa faca din punct de vedere legal reevaluarea terenurilor si cladirilor aflate in proprietatea Consiliului Judetean , acestea fiind date in administrarea unui spital .
Multumesc anticipat



#247234 dec. 100 / topic 2012

Postat de ANAKINA on 18 January 2012 - 07:40 PM in Arhiva

Buna , daca am gresit declaratia 100 pentru trimestrul III cu suma X , pe care am platit-o in contul impozitului pe profit trebuie sa fac rectificativa ? Voiam sa fac declaratia 100 pentru trim IV pana pe 25.01. fara sa completez nimic la impozit pe profit si apoi sa-l declar in 101 si sa-l platesc pana la 25.02 . Multumesc anticipat pentru ajutor!



#245097 deductibilitate cheltuieli de scolarizare

Postat de ANAKINA on 11 October 2011 - 11:59 AM in Arhiva

Daca administratorul ( medic de profesie), care este unic asociat si nu este angajat a participat la un curs de pregatire profesionala , cheltuiala aferenta este sau nu deductibila ? . Multumesc anticipat.



#244226 Cine are dreptul sa transmita REVISAL ?

Postat de ANAKINA on 06 September 2011 - 11:45 AM in REVISAL

Buna ziua, am o intrebare : Pentru o societate care are un singur angajat , administratorul (angajatorul)care nu este angajat, poate sa transmita Revisal-ul ? Si daca da, mai este necesara o decizie scrisa ( catre el insusi :sad: )? Sau e nevoie de incheierea unui contract cu o firma specializata . Multumesc amticipat.



#241966 Facturi cu diverse produse , neplatitor TVA

Postat de ANAKINA on 01 June 2011 - 12:43 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema . La o societate neplatitoare de Tva am facturi cu diverse produse , materiale consumabile, rechizite , uneori piese de schimb , cu valori relativ mici. Pot sa introduc factura pe total valoare , fara sa trec prin gestiune fiecare produs ( de ex 4 x h.igienica , 3 x surub etc . ) ? Adica la intrare 3028 = 401 , apoi bon consum 6028 = 3028 cu total valoare . Multumesc anticipat



#240908 Hartie de la ANAF

Postat de ANAKINA on 03 May 2011 - 07:02 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Buna seara, va rog cine poate sa ma lamureasca despre instiintarile privind stingerea creantelor fiscale. Am primit-o azi si se refera la plata obligatiilor in contul unic . Eu depun declaratia 112 pentru un singur angajat si platesc la aceeasi data si sumele respective inscrise in declaratie .
Pe instiintare suma achitata este egala cu suma stinsa , nu este nici o diferenta si totusi finantele daca au emis-o inseamna ca ceva este gresit . Numai ca nu-mi dau seama ce :thumbup: Va rog , are cineva vreo idee ?? Multumesc anticipat



#240261 decl. 100 / topic 2011

Postat de ANAKINA on 09 April 2011 - 09:03 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, deoarece sunt incepatoare in domeniu si mi-e teama sa nu gresesc. Tin contabilitatea unei firme care s-a infiintat in decembrie 2010,neplatitoare de TVA , cu un singur angajat. In afara de decl 112 pe care o depun lunar , in luna aprilie voi depune decl 101 pentru anul 2010. Intrebarea mea este daca se mai depune decl 100 pentru impozitul pe profit. Se depune trimestrial ? Se si plateste ceva anticipat sau doar se declara? Imi cer scuze si va multumesc anticipat pentru bunavointa :thumbup:



#240080 CERERI fise post

Postat de ANAKINA on 04 April 2011 - 11:10 AM in FISA POSTULUI

Vă rog mult să mă ajutați cu o fișă a postului pentru auditor intern instituții publice . Mulțumesc anticipat.



#238936 Dividende

Postat de ANAKINA on 02 March 2011 - 10:28 AM in Arhiva

Bună ziua. Am o întrebare privind modul în care asociatul unic poate ridica banii din bancă încasați de societate . Societatea este înființată în decembrie 2010 . Întrebarea asociatului este cum se poate folosi de bani în mod legal având în vedere că am citit că nu se poate lua avans din dividende . Dacă se pot ridica din bancă aș vrea să știu care sunt înregistrările contabile , pot folosi contul 461? Și dacă se declară impozitul pe dividende în declarația 100 ?? :thumbup: Vă mulțumesc anticipat ! Sper că am postat corect .



#235541 contab sql

Postat de ANAKINA on 18 January 2011 - 12:41 PM in Arhiva

Buana ziua , am si eu o intrebare : Contab Sql se poate folosi pentru o firma neplatitoare de TVA ? Cum inregistrez facturile , la pret cu TVA ? Multumesc anticipat?



#235177 decl. 101 / depunere 2011

Postat de ANAKINA on 11 January 2011 - 06:55 PM in Arhiva

Vezi postareaDana42, la Jan 11 2011, 12:57 AM, a spus:

Citeaza

ANAKINA : ...in ianuarie s-a depus declaratie de inactivitate se mai depun declaratiile 100, 101 ?...
Da, pt. trim. IV 2010, care in cazul tau este constituit din luna dec. 2010.

Multumesc Dana42



#235045 decl. 101 / depunere 2011

Postat de ANAKINA on 10 January 2011 - 11:22 AM in Arhiva

Am o intrebare : pentru o firma care s-a infiintat in decembrie 2010 , pentru care s-au inregistrat cheltuieli de constituire , s-au achizitionat casa de marcat , calculator si materiale consumabile / curatenie , nu are angajati iar in ianuarie s-a depus declaratie de inactivitate se mai depun declaratiile 100, 101 ? Multumesc anticipat si scuze daca cumva nu am postat unde trebuie .



#234654 declaratii firma fara activitate

Postat de ANAKINA on 04 January 2011 - 12:04 PM in Arhiva

Vezi postareaDana42, la Nov 9 2010, 09:16 AM, a spus:

Pt. Gabriel : scuze, dar trebuie sa fac o rectificare la ceea ce am scris mai sus : in anul 2011 NU trebuie sa depui sit. financiare anuale aferente anului 2010, avand in vedere ca nu ai desfasurat activitate de la infiintare si firma este infiintata in iulie 2010. Vei depune o declaratie in acest sens, in termen de 60 de zile de la data incheierii exer. financiar, la Adm. Fin. teritoriala.

Am infiintat in decembrie o societate , neplatitoare de TVA si aveam aceeasi nelamurire privind sit.financiare anuale fiindca nu am inregistrat decat cheltuieli de constituire si cheltuieli cu mijloace fixe, obiecte inventar si consumabile . Activitatea va incepe din ianuarie 2011 . Se depun ceva declaratii in ianuarie ? Voi avea un singur angajat deocamdata incepand tot cu ianuarie . Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi deoarece sunt noua in domeniu . Multumesc anticipat



#183695 AIC - INSTITUTII PUBLICE

Postat de ANAKINA on 06 October 2008 - 05:12 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Multumesc pentru sfat. E prima oara cand am facut o astfel de achizitie si chiar nu stiam cum sa inregistrez.



#182562 AIC - INSTITUTII PUBLICE

Postat de ANAKINA on 22 September 2008 - 07:29 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareamadalinab, la Sep 21 2008, 07:28 PM, a spus:

dar ce vrei sa platesti la bugetul statului?
din precizarile primite de la minister trebuie ca TVA -ul aferent importurilor intracomunitare sa-l viram la bugetul statului . deci din moment ce fac inregistrarea 4426=4427 nu stiu care este inregistrarea pentru virarea de mai sus .




Cometa SQL