Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sorinela's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sorinela's Content

There have been 85 items by sorinela (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#250528 contabilitate birou executor judecatoresc

Postat de sorinela on 11 October 2012 - 11:29 AM in Contabilitate PFA

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie cat de repede puteti, va rog mult, ca de ceva timp sunt nelamurita. In cazul unui birou de executor judecatoresc neplatitor de tva, cat am voie sa deduc din combustibil si achizitie de autoturism? 50% sau 100%? Daca 50%, cum am mai citit si inclin, restul de 50% il consider nedeductibil sau il ignor?

Va multumesc anticipat!



#249465 Completare RJIP

Postat de sorinela on 12 July 2012 - 09:50 AM in Contabilitate PFA

Revin cu rugamintea de a ma ajuta cu o lamurire referitoare la:

Completarea in RJIP a achizitiei unui autoturism nou de la o PF. Corectati-ma daca gandesc bine inscrierea ei in registru:

Pe baza dispozitiei de plata emise de biroul de executor judecatoresc, o trec in registru cu intreaga valoare de pe dispozitie, respectiv valoarea de achizitie? Si la final de an, la calculul venitului net, adaug aceeasi valoare, respectand regula calculului venitului net( se adauga valoarea bunurilor amortizabile)? Sau trec doar amortizarea lunara prin impartirea valorii totale a masinii la 48 luni? O trec in registru sau intr-o fisa separata? Este corect ca doar 50% din valoarea totala a masinii am voie sa deduc? Ce fac cu partea nedeductibila? O adaug la final de an in totalitate, si anume jumatate din valoarea masinii, sau proportional in fiecare an pana la amortizarea integrala?

Cu cheltuielile cu combustibilul, asigurarile, procedez la fel. Deduc 50%, restul il trec nedeductibil. Trec in registru intreaga valoare, urmand ca la final de an sa trec pe nedeductibil jumatate din ea?

Multumesc mult pentru o lamurire a problemei mele.



#249446 Completare RJIP

Postat de sorinela on 10 July 2012 - 05:34 PM in Contabilitate PFA

Buna.

In urma citirii acestui topic, vreau, va rog, sa-mi confirmati daca am inteles corect:

Ridicarile de numerar nu sunt considerate venituri si in concluzie nu le iau in calcul la stabilirea profitului anual.

Cheltuielile nedeductibile partial sunt trecute intr-o fisa de operatiuni diverse, iar in RJIP se trece intreaga cheltuiala din documentul justificativ?

Si mai am o intrebare: Un birou executor judecatoresc a achizitionat de la o PF un autoturism nou dacia. Va rog frumos sa-mi spuneti cum trec achizitia in RJIP. Am inteles ca trebuie emisa dispozitie de plata catre PF. Am mai citit ca doar 50% din TVA il pot deduce, masina nefiind exclusiv folosita in interesul activitatii. Dar valoarea de achizitie fara TVA o deduc in totalitate sau tot doar 50%? Amortizarea o fac pe 4 ani, m-am mai informat, si trec pe cheltuiala in RJIP valoarea amortizarii lunare.

In speranta ca ma puteti ajuta cu un raspuns, va multumesc anticipat!



#248622 Calcul Profit la Profesie Liberala

Postat de sorinela on 26 March 2012 - 09:31 AM in Arhiva

Buna ziua!

Va cer si eu parerea in privinta achizitionarii unui autoturism pe numele meu si trecerea acestuia pe un birou de eecutor judecatoresc, al sotului meu.

Sotul meu intentioneaza sa cumpere autoturismul mentionat pe numele meu, pentru a putea beneficia de o reducere in felul acesta, si apoi sa il treaca pe cabinet printr-un contract de vanzare-cumparare. In ce priveste acest contract, este suficient doar un contract formal de vanzare-cumparare sau este nevoie cumva de notar? Eu cred ca nu.

Ma intreaba daca este avantajos pentru el sa il treaca pe cabinet, intrucat el acum l-a infiintat si o sa fie nevoie de creditare din partea lui pentru aceasta achizitie. Eu zic ca da deoarece cheltuiala cu amortizarea lui lunara o poate deduce integral. La fel si cheltuielile de intretinere si reparatii. Combustibilul, asigurarile, ITP-ul, cu toate ca mi s-ar parea normal sa poata fi si ele deduse, nu o sa le pot deduce. Daca ma insel, va rog sa ma corectati.

Ca si concluzie, ma insel sau nu ca este in favoarea lui sa treaca masina achizitionata pe cabinet decat sa o lase pe numele meu, folosindu-se de ea atat in scopul desfasurarii activitatii cabinetului cat si personal?

Va multumesc anticipat!



#243840 contributii angajati si angajatori CASS

Postat de sorinela on 18 August 2011 - 09:54 AM in Arhiva

Buna ziua.

Rog frumos a ma ajuta si pe mine cu verificarea calculului privind restul de plata in urma unui concediu medical de boala in luna. Concediul medical este in perioada 11.07-17.07.2011, cod indemnizatie 01. Salariul brut al salariatului este de 770 lei. Din cele 21 de zile lucratoare aferente lunii iulie, 16 le-a lucrat efectiv si le corespunde suma bruta de 587 lei, iar 5 zile a fost in concediu medical si le corespunde suma de 114 lei.(30,43-media obtinuta pe baza ultimelor 6 luni x 5 = 152 x 75%=114 lei).

Programul meu contabil imi calculeaza automat si concediile medicale si stat de salarii, interventia mea manuala ducand la aparitia unor erori la prelucrarea automata a declaratiei 112.

La concediul medical imi retine doar somaj =1 (114 x 0.5%=1), la CAS nu-mi retine nimic. Am inteles ca si cas trebuie sa fie retinut in suma de 18 lei (2022 x 35%/21x5x10,5%=18). Am completat eu manual suma de 18 lei la cas si mi-a reiesit un net de 95 lei (114-1-18). Nu am lasat 113 cum imi calcula el automat prin retinerea numai a somajului in suma de 1 leu.

Acum, cand descarc concediul medical in statul de salarii, cum este programul meu, imi apare un brut de 701 lei(587+114). Imi retine cas raportat de baza de 587 lei in suma de 62 lei (587x10,5%), somaj in suma de 4 lei (587x0.5%=3 lei + 1 leu din concediul medical pe care mi l-a preluat). La cas nu mi-a preluat interventia mea manuala. Eu am completat tot manual in stat in loc de 62 lei la cas, suma de 80 lei (62+18 de la concediu). Si la CASS este suma de 32 lei (587x5.5%). In urma scaderii contributiilor enuntate, vine un net de 603 lei(701-62-4-32), se retine deducere de 250 lei si vine un net impozabil de 353 lei(603-250), se retine impozit de 56 lei(353 x 16%) si reiese un salariu net de 547 lei (603-56).

Asa imi calculeaza calculatorul. Insa eu cred ca la cas, cum am mai spus, in loc de 62 trebuie 80, in loc de netul de 603 sa fie 585, in loc de 353 net impozabil sa fie 335, in loc de 56 impozit sa fie 54 si in loc de 547 salariu net, sa fie 531.

Problema care intervine este ca daca fac eu corectii manuale imi da eroare la prelucrarea declaratiei 112. Daca nu intervin, imi prelucreaza declaratia, imi apare in ea pozitia contributie angajator sanatate pentru concedii medicale in cazul incapacitatii de munca in suma de 6 lei (114 x 5,5%), insa imi apare urmatoarea atentionare:

A:angajator(1) sectiune angajator C3(1)

Suma suportata din FAAMBP>0 si zile prestatii <>0

Atentionare regula:V19.1:C3_12 si C3_14 sunt simultan 0 sau simultan mai mari ca 0.

Nu stiu daca este calculat corect restul de plata si daca este intocmita corect declaratia 112.

Multumesc tuturor care isi fac timp sa ma ajute si lamureasca!



#243814 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 17 August 2011 - 11:45 AM in Arhiva

Multumesc mult. D-asta m-am si indoit, gandindu-ma ca poate se calculeaza tot ca la concediul medical prenatal, raportat la salariul mediu pe economie. Multumesc pentru certitudine.



#243772 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 16 August 2011 - 08:18 AM in Arhiva

Buna. Daca poate sa-mi confirme cineva daca am calculat corect in postul anterior cas angajat datorat aferent concediul medical. Multumesc.



#243719 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 12 August 2011 - 07:38 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns. Am deviat putin de la topic, da sper sa nu se supere cei care il administreaza sau sa il mute daca este nevoie. O intrebare pentru siguranta corectitudinii mai am: daca venitul brut aferent mediei zilnice si numarului de zile de concediu medical este 114 lei, inseamna ca valoare somaj asigurat este 1 leu (114x0,5%), cas 12 lei( 114x10,5%) si impozit nu vine nimic deoarece are deducere de 250 lei. Multumesc!



#243637 CM cod indm. 01

Postat de sorinela on 09 August 2011 - 10:30 AM in Arhiva

Mai am o intrebare legata de concediul medical cod indemnizatie 01. Ce contributii i se retin angajatului din acest concediu? Ca programul meu imi retine doar somaj si nu stiu daca este ok.Daca concediul este pe 7 zile, dintre care 2 sunt nelucratoare, ultimele, la numar zile concediu medical trec 5, cate sunt lucratoare, nu 7, cate are de fapt concediul, nu? Si acestea 5 le suporta angajatorul. Va multumesc!



#243311 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 26 July 2011 - 08:46 PM in Arhiva

Are 11 zile lucrate cu 2 ore, restul cu 8 in ianuarie. Da, m-am gandit imediat dupa ce am postat ca iau in calcul salariul brut aferent lunii ianuarie si zilele lucrate in luna. Multumesc inca o data pentru bunavointa.



#243276 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 25 July 2011 - 10:01 AM in Arhiva

Buna ziua. Tocmai am primit adeverinta salariatului cu ultimele 5 luni anterioare lucrate la fostul loc de munca. Insa in ianuarie are 11 zile cu cate 2 ore lucrate si toata luna februarie. In rest numai 8 ore. Cum influenteaza norma partiala de 2 ore din aceasta perioada calculul mediei zilnice? Va multumesc.



#243206 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 20 July 2011 - 03:40 PM in Arhiva

Multumesc mult pentru amabilitate.



#243181 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 19 July 2011 - 02:45 PM in Arhiva

Multumesc. El are continuitate in munca. Numai la societatea noastra este angajat din data de 01.06.2011. Sa aduca adeverinta cu salariile brute si zilele lucrate la anteriorul loc de munca in perioada ianuarie-mai 2011 pentru calcularea mediei zilnice? Codul de indemnizatie al concediului medical este 01. In acest caz primele 5 zile lucratoare le plateste angajatorul? In cazul meu ar veni intreg concediul intrucat acesta este pe o saptamana.:) Daca il suporta angajatorul, concediul in sine ramane in cadrul firmei, nu? Nu mai trebuie depus la Casa de Sanatate, nemaifiind nevoie de decontare. Gresesc?



#243169 stabilirea numarului de zile baza calcul cm

Postat de sorinela on 18 July 2011 - 04:40 PM in Arhiva

Buna. Nu prea postarea danei42 referitoare la persoana care a inregistrat venituri sub 6 luni. Situatia mea e angajarea unei persoane pe data de 01.06.2011, iar in luna iulie imi aduce concediu medical pe o saptamana. In acest caz ce venituri iau in calcul ca baza de referinta?La fel si cu zilele lucratoare. Salariul lui brut este de 770 lei in luna iunie. Anii trecuti stiu ca se suportau primele 5 zile calendaristice parca din fondul societatii, restul din cel de sanatate. Acum mai este valabil? Multumesc.



#242834 calcul CM maternitate

Postat de sorinela on 05 July 2011 - 10:35 AM in Arhiva

Va multumesc inca o data pentru amabilitate.



#242707 calcul CM maternitate

Postat de sorinela on 30 June 2011 - 10:43 AM in Arhiva

Multumesc din suflet pentru lamuririle complete. Am gresit eu cu numarul zilelor lucratoare din cele 6 luni. Am gandit lucratoare si am numarat calendaristice. Legat de data intrarii in concediu de 126 de zile, dumneavoastra cand ma sfatuiti ca este mai bine sa intru? Eu asa ma gandisem, cu 1 septembrie. Daca sunteti cumva contabila, ca eu sunt, dar nu am o experienta foarte mare si nu vreau sa procedez gresit, daca ma puteti ajuta si cu suspendarea contractului meu de munca dupa terminarea concediului de lehuzie. In ce zi trebuie facuta incetarea, respectiv suspendarea contractului individual de munca. Banuiesc ca in ziua urmatoare terminarii concediului de lehuzie. Suspendare presupune de fapt incetarea contractului? Pe baza carui articol fac acest lucru? Am citit ca suspendarea nu se declara in revisal. Dar totusi ma gandesc ca trebuie sa declar ceva, incetare a contractului banuiesc, ca altfel o sa apar activa in continuare. Dar pana atunci mai am timp sa ma mai informez. Dar v-am vazut foarte binevoitoare si am indraznit. Acum, legat de contributiile angajatorului, si el plateste tot doar CAS-ul, ca si mine si atat? Am citit un articol recomandat tot pe acest forum si asa am inteles. Apoi o sa merg la Casa de Sanatate pentru recuperarea banilor pentru concediile medicale. Asta o sa vad la vremea respectiva ce si cum. Tot pe forum am citit cate ceva si despre acest lucru.

Multumesc inca o data pentru ajutor si urare in ce priveste sarcina si va doresc multa sanatate si dumneavoastra!



#242665 calcul CM maternitate

Postat de sorinela on 29 June 2011 - 09:32 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari pentru o mai buna intelegere a situatiei privind concediile prenatal si postnatal:

1. Este obligatoriu sa iei toate cele 126 de zile calendaristice de concediu pre si postnatal? Sau doar cele 42 obligatorii dupa nastere? Din punct de vedere al calcularii indemnizatiei de crestere copil cat si al restului de plata, este mai bine sa se ia toate cele 126 de zile deoarece o sa fie un rest de plata mai mare? Si in timpul celor 126 de zile, din media salariilor brute din ultimele 6 luni raportata la numarul de zile lucratoare in aceeasi perioada se aplica cota de 85%, apoi se scade doar CAS-ul in procent de 10,5% din valoarea salariului minim brut pe tara?

Exemplu: Intentionez sa intru in concediu prenatal pe data de 1 septembrie 2011, data probabila a nasterii fiind 21 noiembrie. Ultimele 6 luni:

Brut Martie-August=1.700x6=10.200 lei.

Zile lucratoare Martie-August=184 zile

Media Brut/Zile lucratoare=10.200/184=55,43

55.43x85%=47,12

Indemnizatie septembrie va fi=47,12x22 zile=1.036,64 -70,35(10,5% din salariu minim pe tara 670)=966,29?

Atat ar veni sa am rest de plata? In cazul acesta este avantajos pt mine sa iau doar cele 42 de zile obligatorii dupa nastere pentru a avea un rest de plata mai mare, restul de plata in cazul neintrarii in concediu fiind de 1.218.

Va multumesc!



#239031 Deducere benzina

Postat de sorinela on 03 March 2011 - 05:18 PM in Arhiva

Multumesc. Asa as fi procedat si eu, dar mi-a zis cineva care este tot PFA si care efectueaza traduceri ca a avut control si ca nu i-a scos bonurile de combustibil.



#238971 Deducere benzina

Postat de sorinela on 02 March 2011 - 02:58 PM in Arhiva

Buna.

As fi tare recunoscatoare daca mi-ar putea raspunde si mie cineva la intrebarea postata de mine putin mai sus: daca ma incadrez la deducerea combustibilului prin aplicarea exceptiei - deplasare personal la locul si de la locul de desfasurare al activitatii. Pentru ca pana acum l-am dedus si nu vreau sa mi-l scoata controlul daca nu trebuia. Nu exista angajare in alta parte. Am dedus 100% si celelalte cheltuieli legate de autoturism, inclusiv impozitul platit, fiind inregistrat contract de comodat intre PF si PFA.

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.



#238970 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de sorinela on 02 March 2011 - 02:52 PM in Arhiva

Buna.

Daca pe anul 2009 s-au scazut din cheltuieli bonuri fiscale de reincarcare cartela telefonica in valoare de 50 lei si de mancare in valoare de 300 lei, ce se poate face pentru a nu fi probleme cand va veni control? Sa se dea rectificativa la ce s-a declarat si sa se plateasca impozit pentru aceste cheltuieli, precum si penalitati? Cheltuiala cu asigurarea de sanatate este deductibila, da?

Multumesc.



#238083 Calcul contributii PFA 2011

Postat de sorinela on 20 February 2011 - 08:58 AM in Arhiva

Multumesc mult pt lamurire. Initial asa am zis si eu, ca tot la venitul brut se refera.



#238051 Calcul contributii PFA 2011

Postat de sorinela on 19 February 2011 - 04:56 PM in Arhiva

PFA-aurile sunt obligate sa plateasca minim cei 222 leila pensii? Mi-a spus cineva care este PFA ca a intrebat la Casa de Pensii daca este obligatoriu si i-a spus ca numai daca are venit anual de minim 8.000 lei, intelegand prin asta un venit net anual de 8.000 lei. Ce ziceti? Multumesc.



#238049 decl. 392A si 392B/ topic 2011

Postat de sorinela on 19 February 2011 - 04:47 PM in Arhiva

Declaratia din care rezulta ca n-au avut activitate nu se depune doar de firmele care n-au avut niciodata activitate?



#237951 decl. 392A si 392B/ topic 2011

Postat de sorinela on 18 February 2011 - 12:05 PM in Arhiva

Societatile suspendate care se incadreaza in limite depun sau nu 392? Dar si cele suspendate care au obtinut regim derogatoriu? Ca nu mi-e clar. Va multumesc.



#237837 decl. 101 / depunere 2011

Postat de sorinela on 17 February 2011 - 08:52 AM in Arhiva

Multumesc pentru incurajare Dana si pentru timpul sacrificat pentru noi.




Cometa SQL