Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
*ivonne*'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


*ivonne*'s Content

There have been 32 items by *ivonne* (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#262847 bilant 31.12.2013

Postat de *ivonne* on 06 June 2014 - 01:50 PM in Arhiva

Multumesc din suflet si pentru parerea dumneavoastra si pentru gandurile bune!!!!! Problemele sunt in curs de rezolvare :smile:
O zi frumoasa!



#262843 bilant 31.12.2013

Postat de *ivonne* on 06 June 2014 - 12:11 PM in Arhiva

Buna ziua!

Anul acesta am avut ginionul e a avea probleme personale si am fost nevoita sa depun bilantul aferent anului 2013 in mare graba...pe ultima suta de metrii...Din pacae verificandu-l acum...imi au seama ca am ramas cu sold in contul 542. Stiu ca trebuia sa fac nota 461=542.....insa acum e pea tarziu si nu stiu cum sa prcedez....
Sa fac nota in contabilitate?...in bilant ramane la rd.8 la casa si conturi la banci inclus...
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc anticipat!!!!



#227143 marfa vanduta sub pretul de achizitie

Postat de *ivonne* on 21 June 2010 - 03:41 PM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati cu o monografie/solutie pt. urmatoarea problema. Firma are pe stoc de 3 ani un produs pe care inca nu a reusit sa-l vanda. Pretul de achizitie e 100 lei dar il vinde acum cu 80 lei.
Ma gandeam la un discount dar pe factura acesta nu a fost trecut...cel care a facturat nestiind pretul de intrare de acum 3 ani si aproximandu-l la valoarea de acum .

Va multumesc anticipat pt. ajutor.O zi buna!



#225602 impozitul minim

Postat de *ivonne* on 10 May 2010 - 09:15 PM in Arhiva

nici nu am depus d100. am depus d101 direct doar ca la pct II. randul 9 am trecut imp. minim pt trim 4 :2150..... :frusty: si nu sunt acum sigura ca trebiua



#225576 impozitul minim

Postat de *ivonne* on 10 May 2010 - 08:26 AM in Arhiva

Buna ziua

Va rog frumos sa ma ajutati cu impozitul aferent anului 2009

am definitivat exercitiul fin. la 25.02.2010

situatia imp in 2009 a fost: impozit pe prof datorat la 31 dec. 26757

trim I: imp. profit: 1100
trim II: imp. forfetar: 1433
trim III: imp. profit: 30338
trim IV: ?? eu am declarat 2150 forfetar

totusi mi se pare ca nu ar fi prea corect....

daca calculez cu definitivarea ex. fin. in aprilie am:

I: 1100
II: 1433
III: 30338
IV: 30338 (la niv. trim 3)

in D101 voi avea de recuperat: (1100+30338+30338)-26757=35019 (platesc pana in 25ian 30338=>raman ci imp de recuperat pe 2009 4681)

daca calculez cu definitiv ex fin. la 25.02 am:
I: 1100
II: 1433
III: 30338
IV: 0?

in D101 voi avea de recuperat: (1100+30338)-26757=4681

dar daca la trim IV am declarat 2150 am acum de recuperat doar 2531

va rog frumos sa ma ajutati? fac rectificativa ...declar 0 la imp aferent trim 4? Nu ar trebui ca indiferent cand definitivez ex. fin sa am aceeasi suma de recuperat?



#217655 Solicitari materiale acces stagiu experti contabili 2010

Postat de *ivonne* on 26 January 2010 - 03:36 PM in Arhiva

Vezi postareazenuta, la Jan 26 2010, 01:56 PM, a spus:

Vezi postarea*ivonne*, la Jan 26 2010, 12:05 PM, a spus:

va rog fumos dintre cei care au primit materialele pentru acces la stagiul de exp. contabil sa sa le trimita si pe adresa de mail exp.contabil@yahoo.com. Acest mail are parola 123456 si pate fi accesat de catre oricine.
va multumes anticipat si sper sa ne fie tuturor de folos.

nu considerati ca cine a MUNCIT la aceste materiale sa aiba onoarea sa le trimita la aceasta adresa de mail care nu poate fi accesata ?

daca va fi o adresa valida le voi atasa EU


imi cer scuze daca v-am suparat.nu aceasta era intentia mea. bineinteles ca toata lumea de pe acest forum este de acord ca tot meritul vi se cuvine dvs. toate aceste postari fac referire la dvs. nimeni nu a incercat sa isi asume ceva din munca dvs. pur si simplu am vazut fff multe cereri pentru aceste materiale care m-ar interesa si pe mine si m-am gandit ca ar fi mai usor sa intre fiecare pe acest cont cand poate si sa le ia de acolo.

contul este unul de yahoo si probabil cineva era logat, motiv pentru care probabil nu ati avut acces la el.
inca o data imi cer scuze ca v-am suparat. :smile:



#217618 Solicitari materiale acces stagiu experti contabili 2010

Postat de *ivonne* on 26 January 2010 - 10:05 AM in Arhiva

va rog fumos dintre cei care au primit materialele pentru acces la stagiul de exp. contabil sa sa le trimita si pe adresa de mail exp.contabil@yahoo.com. Acest mail are parola 123456 si pate fi accesat de catre oricine.
va multumes anticipat si sper sa ne fie tuturor de folos.



#212730 extras de cont banca neinregistrat

Postat de *ivonne* on 23 October 2009 - 09:30 AM in Arhiva

buna ziua

supun atentie dvs urmatoarele probleme la care va rog sa ma ajutati sa gasesc o rezolvare

1.ce se poate face in cazul in care am omis inregistrarea unui extras de cont al cardului firmei pe luna sept. deja am depus toate declaratiile, am inchis luna. e o mare problema daca operatiile de pe acel extras le inregistrez in luna octombrie?

2.in cazul unei deplasari, administratorul care este si angajat plateste diurne si cazare 625=542; soldul contului 542 ajungand sa fie creditor cu suma de x lei. se pot muta acesti bani pe 4551? ma puteti ajuta va rog cu inregistrarile contabile in acest caz? Este nevoie de un contract de creditare firma?

va multumesc anticipat pentru bunavointa dvs
O zi buna



#211784 deplasare externa

Postat de *ivonne* on 10 October 2009 - 10:28 AM in Arhiva

intrabare:

avem diferite bonuri si bonulete de la cei intorsi din delegatie (combustibil ,taxe de drum,cazare etc) ....facem decontul si rezultatul este sa zicem ...1000Euro.
inregistrarea in contabilitate se poate face 625=542--1000 E* cursul din ziua primirii decontului? sau in contab trebuie luat fiecare bonulet si factura in parte si decontata separat cu 625=542? :lostit (13):

multumesc anticipat tuturor celor care raspund pe acest forum.



#210460 deplasare externa

Postat de *ivonne* on 10 September 2009 - 11:39 AM in Arhiva

multumesc frumos pentru documentatie. insa nu am gasit exact ceea ce ma intereseaza. ma gandesc ca legislatia nu clarifica acest aspect cu diurna pt. un angajat cu timp partial (2 ore...nu este functia de baza).sa inteleg ca ceea ce nu e interzis prin lege este permis nu? deci pot deconta 35*2.5 euro/zi.... :biggrin: . chiar nu s-a intalnit nimeni cu acest gen de situatie?



#210088 deplasare externa

Postat de *ivonne* on 03 September 2009 - 07:48 AM in Arhiva

buna ziua!

stie cineva care ar fi cuantumul deductibil al diurnei pentru angajatii incadrati cu 2 ore in cazul unei deplasari in Italia? se considera diurna integrala? adica nr.zile*35E*2.5 sau acest calcul e doar pentru norma intraga? logic ar fi ca si pt. cei 2 ore sa fie la fel(indiferent cat timp lucraza tot atata mananca intr-o zi,nu? :lostit (13): )dar....



#209539 contract civil prestari servicii

Postat de *ivonne* on 22 August 2009 - 08:44 PM in CONTRACTE comerciale

buna seara!
am urmatorul caz si va rog frumos sa ma ajutati in gasirea celei mai bune solutii:
o firma contracteaza o lucrare tehnica care necesita mai mult personal decat cel de care dispune firma. mai avem nevoie de o persoana. intrebarea este: se mai pot face contracte de colaborare/prestari servicii intre un SRL si o pers fizica(angajata la o alta firma)? daca da...banuiesc ca e necesara inregistrarea lui la finante pt ca la ITM nuprea are sens nu? :lostit (13): durata contractului ar fi de 2 luni. din motive personale se doreste evitarea CIM-ului pt pers fizica.
va multumesc anticipat!



#207621 Subventie somaj

Postat de *ivonne* on 21 July 2009 - 08:04 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua !

ce se intampla daca am inregistrat o subventie in baza legii 76/2002 doar prin nota contabila 5122=7582 si nu am mai trecut-o prin 445. Se poate corecta cumva?

multumesc anticipat. o zi buna!



#207370 impozitul minim

Postat de *ivonne* on 17 July 2009 - 07:46 AM in Arhiva

De ce nu ar avea nimic cu imp. forfetar? Pe mine ma preocupa faptul ca platim imp forfetar prea mult fara sa existe profit trim acesta. Insa va exista trim urmator cand va trebui sa platim imp pe prof mult mai mare decat imp. forfetar.micsorarea chelt cu marfa ar creste profitul. In ceea ce priveste corectitudinea acestor inregistrari...bineinteles ca stiam ca nu e ok; altfel nu as fi postat aici si as fi facut dupa capul meu. Dar ma gandeam ca poate s-ar gasi cineva sa imi ofere o portita de scapare...ceva...intr-o legislatie care si asa are destule portite pt multi...
Oricum va multumesc mult pt sfaturi . O zi buna.



#207319 impozitul minim

Postat de *ivonne* on 16 July 2009 - 03:45 PM in Arhiva

buna ziua !
am nevoie de o parere avizata in legatura cu impozitul forfetar pt trim 2 ...
imp forfetar : 1433
imp profit: 600

Bineinteles se va plati 1433. Intrebarea mea e urmatoarea: as putea sa nu descarc o parte din marfa vanduta in luna iunie pentru a micsora cheltuielile si a inregistra un profit mai mare ? Marfa as descarca-o in iulie. E "incorect" dpdv contabil si fiscal? Consumul mat.(6021=3021) este obligatoriu de inregistrat in luna in care are loc facturarea acesora?



#206745 Corectie nota contabila - incasare clienti

Postat de *ivonne* on 10 July 2009 - 10:44 AM in MONOGRAFII CONTABILE

buna ziua ! va rog sa ma ajutati in corectarea unei greseli facute din neatentie in ceea ce priveste incasarea cu chitanta de la un client. nota contabila eronata in mai era 5311=401 in loc de 4111.
nota de corectie pe 01.06.09 5311=401 -2000 ; 5311=4111 +2000 ; este corecta? are ceva implicatii aceasta greseala?
multumesc anticipat!



#198066 model deviz

Postat de *ivonne* on 31 March 2009 - 07:09 AM in MODELE, FISIERE UTILE

ai dreptate la materie prima ma refeream(3021-mat. aux)
sa inteleg ca trebuie trecut pe deviz val. de intrare a acestora....si la sfarsit x% adaos(profitul) din intrega lucrare?



#197999 model deviz

Postat de *ivonne* on 30 March 2009 - 11:53 AM in MODELE, FISIERE UTILE

buna ziua...
as avea o intrebare referitoare la conceperea unui deviz lucrari. nu am mai lucrat cu asa ceva pana acum si nu stiu ce pret unitar se trece in deviz: pretul unitar de intrare a marfii in firma sau pretul final adica cu adaos.
am vazut pe devize ca se calculeaza undeva la sfarsit un procent din lucrare profitul.
va rog sa ma lamuriti.
multumesc anticipat!



#197765 Lucrari executate

Postat de *ivonne* on 26 March 2009 - 04:02 PM in MONOGRAFII CONTABILE

va multumesc mult pentru lamauriri



#197566 Lucrari executate

Postat de *ivonne* on 24 March 2009 - 01:42 PM in MONOGRAFII CONTABILE

sa inteleg ca nu trebuie sa introduc in stoc materialele folosite la lucrare si nici sa le trec pe consum la sfarsitul lunii. acest lucru trebuia facut doar daca primeam factura separata pentru acele materiale?



#197476 Lucrari executate

Postat de *ivonne* on 23 March 2009 - 04:45 PM in MONOGRAFII CONTABILE

buna ziua !
doresc sa va cer ajutorul in privinta urmatoarei situatii:
firma noastra realizeaza o lucrare pt firma x: inreg factura: 4111=704,4427.
doar ca noi primim de la firma y o factura de manopera pentru lucrarea cere am facut-o firmei x. factura de la y e pe baza de deviz....adica pe langa manopera contine si niste materiale folosite de ei la lucrare. cum contabilizez acea factura ?
4426,628=401? sau (3021,4426=401 + 628,4426=401)? adica introduc in stoc acele materiale si apoi le consum 6021=3021?



#196641 CERERI SCHIMBARE nume utilizator

Postat de *ivonne* on 12 March 2009 - 02:16 PM in Arhiva

buna as dori si eu schimbarea numelui meu care este postat in forum va rog imi spuneti cum pot sa fac aacest lucru
multumesc anticipat



#196548 registrul inventar

Postat de *ivonne* on 11 March 2009 - 03:21 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

ok....insa vad ca tot mai multi cer pe forum model de reg. inventar.....ce sa inteleg ca acesta nu mai e obligatoriu sa fie ca cel vechi...si ca se poate totusi tipari un reg invent. pt. fiecare inventar care se realizeaza si se pune intr-un dosar(registru inventar)? nu inteleg.....de ce ar mai cere modele de reg inventar daca acesta ar trebui cumparat si vizat?



#196367 registrul inventar

Postat de *ivonne* on 10 March 2009 - 09:10 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

buna ziua!
are cineva idee cum se poate repara o gresala facuta in reg. inventar? am refacut balanta pe dec. si registrul era deja completat in baza balantei anterioare. ce se poate face?
mentionez ca reg nu este numerotat si am inteles ca acesta nu se mai vizeaza....insa la un control poate da rau corectiile. m-am gandit sa rup foile si sa completez din nou. numara cineva pag. acestui registru?



#193583 factura

Postat de *ivonne* on 09 February 2009 - 10:36 AM in ALTE DOCUMENTE

buna,
am citit cu mare atentie art 155 din codul fiscal si nu face nici o referire cu privire la datele persoanei care completeaza factura. nu ma refer aici la numele firmei emitente (care in mod imperativ trebuie completat) si nici la numele delegatului ci la facturist Popescu Ion CNP 185xxxxxxxxxx. Inainte se completa si asta pe factura. Din pacate nu gasesc nici vechea lege conf. acest lucru trebuia completat:(




Cometa SQL