Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
kmyitza's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


kmyitza's Content

There have been 24 items by kmyitza (Search limited from 25-November 07)


Sort by                Order  

#207565 IMPRESII DUPA EXAMEN

Postat de kmyitza on 20 July 2009 - 01:45 PM in Arhiva

Am picat examenul cu 5,04 la expertiza credeti ca am vreo sansa sa obtin 6 in urma contestatiei? Adresa de e-mail pentru contestatii e contestatii@ceccaro.ro.
Astept parerea vostra.



#203688 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 06 June 2009 - 03:40 PM in Arhiva

Raspunsuri la intrebarile din culegerea CECCAR , contabilitate

Fisiere atasate




#203063 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 31 May 2009 - 09:34 PM in Arhiva

Pentru ca vehiul Upload a expirat le-am ridicat din nou pe site toate materialele care va sunt necesare pentru examenul de experi contabili. Link: http://www.upload-ro.ro/download.php?file=...26a384d6b3ccb26 :good:



#203010 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 30 May 2009 - 09:55 PM in Arhiva

Membru junior


Grup: Members
Postari: 23
Inregistrat pe: 14-April 09
De la: Constanta
Membrul Nr.: 180,134

Avertizat: (0%)

http://www.upload-ro...d6e02e9669be153 incearca aici e un upload mai usor daca nu merge o sa incerc sa le trimit pe mes.



#202771 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 27 May 2009 - 07:20 PM in Arhiva

Buna ziua!

Am verificat cartea pe 2009 si surprinzator nu e nici cea mai mica diferenta.......problema sta in felul urmator :
- la calcularea impozitului din unele probleme de fiscalitate ar trebui schimbata metodologia de determinatrea impozitului de plata cf og 34/2009, dar cum nu se specifica nicaieri ce facem ???
- in bibliografia de la Fiscalitate nu este mentionata og 34/2009 in cartea *cea noua* si nici pe site-ul lor;
In concluzie pana la examen presimt ca o sa avem o mare surpriza, eu va sfatuiesc sa invatati si aplicarea cf og 34/2009, pentru ca nu se stie ce va fi. Nu stiu de ce am impresia ca o sa luam o mare teapa anul asta in ceea ce priveste subiectele.... La curs la Fiscalitate am sa incerc sa lamuresc acest aspect si poate o sa avem si noi un raspuns concret asa poate stim cum sa facem rezolvarea.
Voi ce parere aveti ???? :sad:
Trebuie sa recunosc ca sunt foarte dezamagita de aceasta organizatie numita CECCAR!
Cei care nu ati cumparat cartea nu va recomand achizitonarea ei, acelasi lucru il gasiti si pe site :good:



#202302 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 21 May 2009 - 06:49 PM in Arhiva

Referitor la carte, daca voi reusi sa imi fac putin timp, sper sa modific materialele dupa cartea cea noua, sa o studiez desi banuies cam unde sunt modificarile.
Nu consider ca e cazul sa dam bani pe un teanc de carti pe care cu siguranta nu le vom citi.



#202301 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 21 May 2009 - 06:45 PM in Arhiva

Vezi postareaalina2008sm, la May 21 2009, 09:39 AM, a spus:

Buna ziua,
As vrea sa imi spuneti daca nu am experienta in contabilitate deoarece acum am terminat facultatea am sanse sa trec de examenul de acces la stagiu?
Mai da cineva examen acum in iulie?
Buna!
Si eu dau tot acum in Iulie.
Cat despre daca ai sanse, asta depinde numai de tine, eu cred ca este posibil atata timp cat vrei asta si faci eforturi sa obtii cea ce vrei. :sad:



#202074 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 19 May 2009 - 04:08 PM in Arhiva

Vezi postareamarcelnechita, la May 19 2009, 01:22 PM, a spus:

Pai baga pe expert_contabil_2009@yahoo.com parola e succes
astfel pot intra toti acolo!
P.S: Fa-l zip
Ai si tu dreptate, am intrat acum ceva timp pe expert_contabil_2009@yahoo.com, dar te complici mult mai mult. E mai simpla o descarcare dupa un site.
Cu placere Mony!



#202004 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 18 May 2009 - 08:06 PM in Arhiva

http://www.upload-ro.ro/download.php?file=...d6e02e9669be153 noul link dupa care se pot descarca intrebarile si raspunsurile de la ceccar.
Am sa va rog frumos cei care nu va puteti suporta de rautate sa va abtineti.
E de ajuns un multumesc.......
Va stept sa le discutam. Multa bafta la examen. Tot ce o sa mai am nou o sa postez pe acest forum.



#202000 Norme de aplicare a OG 34/2009

Postat de kmyitza on 18 May 2009 - 07:50 PM in Arhiva

:sad: Am postat aici normele privind aplicarea OG 34/2009.

Fisiere atasate




#201998 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 18 May 2009 - 07:32 PM in Arhiva

Draga mea......invers cum ? explica-mi si mie cum trimiti 44 mb pe un e-mail in conditiile in care limita pentru atasare fisier e de 10 mb? Hmm... eu chiar nu stiu, mai facut curioasa.....daca stiai atatea despre calculator puteai sa le descarci si dupa site.
O sa incerc sa fac un upload mai usor sa intre direct....daca reusec, o sa il postez... Bafta tuturor!



#201797 cereri materiale de studiu examen de acces 2008-2009

Postat de kmyitza on 14 May 2009 - 07:16 PM in Arhiva

Vezi postareaanca_gheorma, la May 11 2009, 02:45 PM, a spus:

as dori si eu cartea, va rog mult!
La adresa anca_gheorma@yahoo.com
Buna Ana
Ieri ti-am dat add in lista de mesenger pentru a putea sa iti trimit cartea, deoarece pe e-mail nu incape, are cam 44 mb si nu cred ca are nimeni rabdare sa stea sa incarce un e-mail de asemenea dimensiune.
Acestea fiind spuse, cum tu nu mi-ai dat add eu nu am cum sa iti dau cartea....Asa ca descurcate si singura cum m-am descurcat si eu..... :biggrin:



#201703 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 13 May 2009 - 09:13 PM in Arhiva

Vezi postareamda2008, la May 12 2009, 04:24 PM, a spus:

[La filiala constanta pe site scrie ca se dau 2 examene, unul oral si unu scris...am sunat, si este gresala de type...sunt 2 examene, pe 5 si 12 iulie (scris- la cele 7 materii)...cum bine stiti, exista greseli pe site-uri cel mai bine este telefonic indif de filiala sau traiasca acest site in care aflam unii de altii ce stim...spor la invatat! inscrierea se face OBLIGATORIU la filiala judetului de care apartinem, examenul se poate da in orice localitate...dar INSCRIEREA E OBLIGATORIU sa o facem in judetul/localitatea de care apartinem...m-am lamurit ieri la ceccar bucuresti, eu fiind din mangalia inscrierea o fac in c-ta chiar daca muncesc in bucuresti....traim in romania si asta ne ocupa tot timpu :))
inscrierea la constanta se face pana pe data de 30 mai 2009 (informatie data azi telefonic de la ceccar c-ta)

Buna!
Ai intrebat si de culegere ?
De curs au spus ceva ? Eu am platit si au zis ca se va afisa pe site.....dar nimic pana acum.
Ms mult pentru informatii.



#201259 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 10 May 2009 - 12:51 PM in Arhiva

Din cate stiu eu de la colegele mele sunt aceleasi intrebari.

Vezi postareamirela 0702, la Apr 30 2009, 01:06 PM, a spus:

aici nu scrie nimic despre oral...exact la fel a fost si anul trecut:
http://www.ceccar-ia...%20profesie.htm
cel mai bine ar fi sa ceri lamuriri telefonic, sau cauta si in regulament, poate se dau detalii...
Am intrat si am observat ca nu scrie nimic de examenul de pe 12 Iulie, doar pe 5 Iulie scrie ca se da scris ..............



#201258 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 10 May 2009 - 12:41 PM in Arhiva

Vezi postareaanca__felicia, la May 7 2009, 07:04 PM, a spus:

Salut. Nici eu nu am reusit sa iau cartea de pe acel sait asa ca te rog daca poti sa mi-o trimiti pe mail: cosofret_ancafelicia@yahoo.com.
Bafta si spor la invatat ca tare mai e mult.
O sa va trimit pe mesenger cand o sa va vad on line, pentru ca pe e-mail nu incap sunt prea mari. :sad:



#200315 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 28 April 2009 - 06:34 PM in Arhiva

Da asa este, m-am documentat mai bine. :sad:

http://www.ceccarcta.ro/examene.htm
deci numai inteleg nimic. Poate ma lamuriti si pe mine :biggrin:



#200216 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 27 April 2009 - 06:03 PM in Arhiva

Din cate stiu eu de la colege, doar in 2007 s-a dat examen grila, in 2008 s-a dat scris, iar in 2009 se da scris si oral. :sad:

Vezi postareaMirabela Pomparau, la Apr 26 2009, 10:48 PM, a spus:

Buna, Stie cineva cand incep inscrierile pt acces expert.
Cand am fost la ceccar mi-au spus ca dupa 15 aprilie vor afisa pe site, insa nu au afisat nimic pe site nici pana azi. Multumesc anticipat
Cererea pentru curs se poate depune, dar inscrierea pentru examen nu cred ca o sa se anunte pana nu apare noul cod fiscal.

Vezi postareaoanajun, la Apr 26 2009, 09:10 PM, a spus:

Stii daca a aparut si cartea cu intrebari pt examenul de acces 2009? Sau cand apare? Cu multumiri!
Nu cred ca apare pana nu se publica noul Cod Fiscal



#200061 Contabilitate

Postat de kmyitza on 25 April 2009 - 04:06 PM in Arhiva

Din ce stiu eu nu. Eu la munca in astfel de cazuri nu scad scontarea din pretul de achizitie. Asa am invatat de la seful meu, si asa se lucreaza la noi, conform legi nu stiu sa iti explic dar eu asa o vad logic. :sad:



#200015 CO mai mult decat aveam dreptul

Postat de kmyitza on 24 April 2009 - 09:21 PM in Arhiva

Daca esti angajata de la 1 Ianuarie 2009 si cu contract de munca pe o perioada nedeterminata sau determinata mai mare de 1 an de zile, Da cate stiu eu. Dar in cazul in care pleci se va retine din salariu conform procedurii. :sad:



#200014 subiecte admitere expert contabil 2008-2009

Postat de kmyitza on 24 April 2009 - 09:16 PM in Arhiva

Am postat eu toate raspunsurile. :biggrin:



#200013 cereri materiale de studiu examen de acces 2008-2009

Postat de kmyitza on 24 April 2009 - 09:14 PM in Arhiva

Vezi postareamirelatamas, la Apr 24 2009, 12:04 PM, a spus:

Vezi postareamilly, la Mar 13 2008, 11:53 PM, a spus:

buna, as dori si eu cartea la adresa e_laura1@yahoo.com; multumesc
buna, as dori si eu cartea mirelatamas@yahoo.com
Cartea e postata pe formu impreuna cu raspunsurile, de catre mine.



#200012 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de kmyitza on 24 April 2009 - 09:04 PM in Arhiva

Buna, si eu sunt din Constanta. Toate materialele mele sunte deja pe forum. :sad:



#199833 Materiale de studiu pentru acces experti 2009

Postat de kmyitza on 23 April 2009 - 12:08 AM in Arhiva

Cum eu sunt noua in domeniu.... si de curand m-am hotarat sa merg la examen.. m-am apucat sa adun materiale de peste tot de pe internet...
Pentru ca nu sunt singura in postura asta, m-am gandit sa va dau o mana de ajutor si sa postez toate intrebarile si raspunsurile din culegere mai putin contabilitate unde... aveti toate raspunsurile... dar ca sa nu fie o problema, va atasez si cartea in format pdf. Deoarce nu pot fi atasate pe site pentru ca ocupa mai mult de 100k le-am facut upload pe site: http://uploading.com...HOR7J/intrebari si raspunsuri ceccar 2008.rar.html (daca sunt persoane care nu le pot deschide deoarece sunt scrise pe word document 2007, anuntati-ma pe forum)Va astept sa le comentam si cu obiectii daca aveti. Bafta la examen!(Fac asta pentru ca si mie mi-ar fi placut sa le gasesc in acelasi stadiu)



#199742 Drept

Postat de kmyitza on 22 April 2009 - 06:46 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 0702, la Oct 13 2008, 02:51 PM, a spus:

La 200, in primul rand nu se poate aduce ca aport la capitalul social dreptul de folosinta - acesta este practic o inchiriere cu titlu gratuit (daca se poate spune asa), ceea ce inseamna ca este un serviciu - care nu poate fi adus ca aport la capital;

Daca totusi, din enunt se precizeaza acest lucru, imobilul nu poate face parte din bilantul de lichidare pentru ca nu este proprietatea societatii.

Nu am gasit vreun articol din care sa reiasa asta, dar asa mi se pare mie logic. Are cineva o baza pentru rezolvarea de la 200?

Problemele astea la drept trebuie foarte clar interpretate...in nici un caz nu e suficient la examen sa se scrie articolul...adica...asa am facut eu anul trecut si a fost foarte bine. Poate cineva sa imi spuna parerea la 200?
Referitor la intrebarea 200. Inainte sa va dati cu parerea si sa duceti lumea in eroare va rog documentati-va!
Raspuns:
Lichidatorul nu a intocmit corect bilantul de lichidare deoarece asociatul V.X. a adus un aport in natura ce consta in dreptul de folosinta asupra imobilului proprietatea sa la constituirea societatii comerciale.
Aportul in natura poate consta in transmiterea catre societate a dreptului de proprietate sau a dreptului de folosinta asupra bunului in cauza. Distinctia intre cele doua tipuri de drepturi care pot fi transmise societatii pe calea aportului in natura prezinta importanta in determinarea regimului aplicabil raporturilor dintre asociat si societate. Astfel, daca prin aportul adus se transmite dreptul de proprietate asupra unui bun, aceasta va intra in patrimoniul societatii cu excluderea oricarui drept al asociatului asupra bunului respectiv, iar in caz de dizolvare a societatii, asociatul nu va avea niciun drept asupra acestuia, ci doar asupra partii care i se cuvine din lichidarea societatii. Daca, insa, dreptul care se transmite pe calea aportului in natura este cel de folosinta asupra bunului respectiv, raporturile dintre asociat si societate sunt guvernate de regulile referitoare la locatiune. Pe cale de consecinta, asociatul ramane proprietarul bunului si, in aceasta calitate, va avea dreptul la dizolvarea societatii, la restituirea bunului.




Cometa SQL