Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
koala2009's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


koala2009's Content

There have been 41 items by koala2009 (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#245450 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 26 October 2011 - 07:42 AM in Arhiva

Vezi postareacatabar, la 26 October 2011 - 07:24 AM, a spus:

Foloseste Adobe Reader 9, probabil folosesti versiunea mai avansata 10 (X). La fel imi facea si mie (si cu 100 si cu 300), dar am pus versiunea 9.3.0 si a mers OK.
De altfel si MFINANTE recomanda versiunile 8 si 9 pe site.
iti multumesc!



#245232 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 17 October 2011 - 06:40 PM in Arhiva

sal!
am incercat sa introduc toate datele, fara sa mai import, imi valideaza declaratia, dar cand adaug semnatura, imi spune ca e invalida, ca documentul a fost alterat de cand semnatura a fost adaugata. Care sunt pasii corecti? Dupa ce o completez, o salvez in calc, o validez.. si apoi adaug semnatura? Unde gresesc? Multumesc!



#245226 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 17 October 2011 - 02:16 PM in Arhiva

Va rog puteti sa imi spuneti daca pentru a trimite on line decl 112 , pot sa mai fac preluarea de date cu import export din vechea declaratie? Am incercat asa , insa nu imi valideaza semnatura electronica. Va multumesc!



#241208 decl. 100 / topic 2011

Postat de koala2009 on 12 May 2011 - 10:33 AM in Arhiva

salutare!
am o nelamurire ref la o rectificativa pentru luna 03.2011.
Atunci cand am introdus un impozit pe ven. in baza contractelor/conventii civile la rubrica datorata si automat la de plata, mie mi-a aparut la rubrica datorata si la rubrica de recuperat.
Nu stiu cum sa fac rectificativa.:(
Ma ajuta cineva?



#239214 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 09 March 2011 - 08:46 AM in Arhiva

Vezi postareaforbidden, la Mar 7 2011, 03:25 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Mar 7 2011, 02:30 PM, a spus:

Salutare!

Atunci cand completez decl 112 pt. februarie, exista posibilitatea sa import datele din decl 112 pe ian? Sau trebuie din nou sa introduc salariatii cu CNP ETC?

Buna!

Eu am deschis decl din ianuarie si save as.... si am schimbat la denumire doar luna.
Trebuie sa modifici pt fiecare angajat in parte luna si orele lucrate. Dupa ce faci modificarile actualizezi creantele. Si atat.
Spor la treaba.

Salutare!
Multumesc pentru raspuns dar atunci cand am completat decl pt ianuarie am folosit versiunea 3, iar acum a aparut versiunea 4......:(



#239141 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 07 March 2011 - 02:30 PM in Arhiva

Salutare!

Atunci cand completez decl 112 pt. februarie, exista posibilitatea sa import datele din decl 112 pe ian? Sau trebuie din nou sa introduc salariatii cu CNP ETC?



#237654 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 15 February 2011 - 10:19 AM in Arhiva

Vezi postareaAOPRIS, la Feb 15 2011, 10:12 AM, a spus:

Daca pentru conventiile civile exista obligatia retinerii contributiilor individuale (CIAS si somaj), atunci se declara si impozitul pe venit din conventii tot in D112. Se completeaza manual, se alege creanta 616 din lista. Daca nu exista aceasta obligatie (pensionari cu conventii civile) atunci impozitul se declara in D100.

Multumesc pentru raspuns!

Pot sa te mai intreb daca trebuie sa completez manual impozitul pe sediul principal la sectiunea F , daca numai un sediu principal exista.
Practic este acelasi cu impoz pe salarii , nu? Aici nu intra si impoz pe conv. civile.....?



#237646 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 15 February 2011 - 09:41 AM in Arhiva

Va rog mult sa imi spuneti daca impozitul pe conv. civile il trec in decl. 100?
In decl. 112 cand dau actualizare creante nu il adauga.
Cum trebuie procedat?



#237603 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 14 February 2011 - 07:58 PM in Arhiva

La conv. civile este obligatoriu sa trecem si data angajarii in decl 112?
Daca da, ce data trecem data de la care ii raportam, sau data de cand au fost angajati?



#237521 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 09:03 PM in Arhiva

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 08:25 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 13 2011, 07:34 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 07:08 PM, a spus:

In decl 112 la impozitul pe salarii trec de fapt impozitul pe sal + impoz pe tichete?Cumulat nu?

La ce foloseste butonul Adauga cele 10 creante pe zero?

Trebuiesc sa figureze in decl toate cele 29 creante ? Unele completate si altele pe zero?

1.impozitul pe salarii e compus si din impozitul pe tichete, deci da trebuie trecut tot.
2.spunea cineva aici pe forum ca se permit declaratii fara asigurati, in care ai toate sumele pe 0. Pentru cazul ala trebuie cele 10 creante.
Eu cred ca asta se poate intampla atunci cand toti angajatii (poate e doar un angajat) sunt in concediu fara plata. Or mai fi si alte cazuri.
Nu trebuie trecute toate 29 in declaratie.

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 07:27 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 13 2011, 07:11 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 06:11 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 05:17 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 12 2011, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.

Multumesc mult!
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!

Da , asa se trece.

In decl 112 aceasta pers. cu conv civila nu figureaza, si automat nici impozitul nu-i asa?

In decl 100 trec numai impoz pers cu conv civile pensionate iar in decl 112 trec celelalte impoz ale pers. cu conv civile normale?

Apropos daca pers cu conv civila are pensia peste 740 lei, ii opresc cas-ul?

Multumesc!

Pentru o persoana care se afla in conc de crestere a acopilului, si practic are contractul suspendat va figura in decl 112?
Da la primle 2.
Nu noi retinem nimic pentru pensie peste 740. Retin cei care ii dau pensia.
Dupa parerea mea ,asa cum am mai spus mai sus , persoana care se afla in ingrijire copil pana la 2 ani , nu are ce cauta in d112. Ea o sa fie in declaratia
trimisa de primarii, sau cine se ocupa de aceste persoane.
Acum , daca nu mai trebuie sa ducem nimic la carti de munca, nici nu o sa aibe nimeni de acolo pretentia sa prindem in statele de plata
aceste persoane. "Parerea mea", vorba d-lui Vacaroiu.


Multumesc pt raspuns.

Eu ma refeream la contributia pt pensii, nu sanatate, pt pers cu conv civila pensionata cu pensia peste 740 lei. Citisem asta tot pe undeva prin forum.

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
a) persoanele fizice rezidente care realizează venituri din desfășurarea unor activități în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege, atât pe perioada în care desfășoară activitate, cât și pe perioada în care beneficiază de concedii medicale și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, precum și cele care realizează venituri asimilate salariilor, astfel cum sunt definite la art.55 alin.(2) din Codul fiscal;
b) persoanele fizice nerezidente care realizează veniturile prevăzute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte;
c) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele de natură salarială, și pentru care, potrivit art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, există obligația plății contribuției individuale de asigurări sociale și asigurări pentru șomaj;
d) pensionarii cu venituri din pensii care depășesc 740 lei;

Ce parere ai? Multumesc!

Nu m-am referit nici eu la sanatate.
Pai si pentru someri se duce declaratia de catre institutii asimilate angajatorului , adica de cei de la somaj in grija carora sunt.
Deci pentru pensionari, se ocupa statul sa retina din pensia lor ce trebuie. Nu-i lasa la mana noastra. Nici nu e obligatia angajatorului sa-l intrebe pe pensionar
ce pensie are.

La conv civile este obligatoriu sa trecem data angajarii si casa de asigurari de sanatate?

Tu ce ai trecut? Data cand s-au angajat sau data de cand am inceput sa ii declaram in 112?



#237520 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 08:55 PM in Arhiva

Buna seara din nou!

Societatea are un director angajat cu contract de mandat care mai este si pensionar.

Cum il incadrez in decl 112?

Am obs ca in decl 100 este ceva de genul acesta: impoz pe venit provenit din contract de mandat comercial. Il declar la impoz pe sal in 112 sau in 100?

Multumesc!



#237519 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 08:49 PM in Arhiva

Vezi postareacuceritor, la Feb 13 2011, 07:36 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 07:08 PM, a spus:

In decl 112 la impozitul pe salarii trec de fapt impozitul pe sal + impoz pe tichete?Cumulat nu?

La ce foloseste butonul Adauga cele 10 creante pe zero?

Trebuiesc sa figureze in decl toate cele 29 creante ? Unele completate si altele pe zero?

La aceasata postare gasiti raspunsul:

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...2585&st=220 #223
Obligatorii sunt cele zece creante care apar initial in declaratie. Celellate
sunt in functie de declarant (care poate fi si ANOFM sau alte asemenea).

Multumesc!



#237518 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 08:25 PM in Arhiva

Vezi postareahd56fox, la Feb 13 2011, 07:34 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 07:08 PM, a spus:

In decl 112 la impozitul pe salarii trec de fapt impozitul pe sal + impoz pe tichete?Cumulat nu?

La ce foloseste butonul Adauga cele 10 creante pe zero?

Trebuiesc sa figureze in decl toate cele 29 creante ? Unele completate si altele pe zero?

1.impozitul pe salarii e compus si din impozitul pe tichete, deci da trebuie trecut tot.
2.spunea cineva aici pe forum ca se permit declaratii fara asigurati, in care ai toate sumele pe 0. Pentru cazul ala trebuie cele 10 creante.
Eu cred ca asta se poate intampla atunci cand toti angajatii (poate e doar un angajat) sunt in concediu fara plata. Or mai fi si alte cazuri.
Nu trebuie trecute toate 29 in declaratie.

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 07:27 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 13 2011, 07:11 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 06:11 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 05:17 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 12 2011, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.

Multumesc mult!
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!

Da , asa se trece.

In decl 112 aceasta pers. cu conv civila nu figureaza, si automat nici impozitul nu-i asa?

In decl 100 trec numai impoz pers cu conv civile pensionate iar in decl 112 trec celelalte impoz ale pers. cu conv civile normale?

Apropos daca pers cu conv civila are pensia peste 740 lei, ii opresc cas-ul?

Multumesc!

Pentru o persoana care se afla in conc de crestere a acopilului, si practic are contractul suspendat va figura in decl 112?
Da la primle 2.
Nu noi retinem nimic pentru pensie peste 740. Retin cei care ii dau pensia.
Dupa parerea mea ,asa cum am mai spus mai sus , persoana care se afla in ingrijire copil pana la 2 ani , nu are ce cauta in d112. Ea o sa fie in declaratia
trimisa de primarii, sau cine se ocupa de aceste persoane.
Acum , daca nu mai trebuie sa ducem nimic la carti de munca, nici nu o sa aibe nimeni de acolo pretentia sa prindem in statele de plata
aceste persoane. "Parerea mea", vorba d-lui Vacaroiu.


Multumesc pt raspuns.

Eu ma refeream la contributia pt pensii, nu sanatate, pt pers cu conv civila pensionata cu pensia peste 740 lei. Citisem asta tot pe undeva prin forum.

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
a) persoanele fizice rezidente care realizează venituri din desfășurarea unor activități în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege, atât pe perioada în care desfășoară activitate, cât și pe perioada în care beneficiază de concedii medicale și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, precum și cele care realizează venituri asimilate salariilor, astfel cum sunt definite la art.55 alin.(2) din Codul fiscal;
b) persoanele fizice nerezidente care realizează veniturile prevăzute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte;
c) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele de natură salarială, și pentru care, potrivit art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, există obligația plății contribuției individuale de asigurări sociale și asigurări pentru șomaj;
d) pensionarii cu venituri din pensii care depășesc 740 lei;

Ce parere ai? Multumesc!

Nu m-am referit nici eu la sanatate.
Pai si pentru someri se duce declaratia de catre institutii asimilate angajatorului , adica de cei de la somaj in grija carora sunt.
Deci pentru pensionari, se ocupa statul sa retina din pensia lor ce trebuie. Nu-i lasa la mana noastra. Nici nu e obligatia angajatorului sa-l intrebe pe pensionar
ce pensie are.



#237507 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 07:27 PM in Arhiva

Vezi postareahd56fox, la Feb 13 2011, 07:11 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 13 2011, 06:11 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 05:17 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 12 2011, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!

Da , asa se trece.

In decl 112 aceasta pers. cu conv civila nu figureaza, si automat nici impozitul nu-i asa?

In decl 100 trec numai impoz pers cu conv civile pensionate iar in decl 112 trec celelalte impoz ale pers. cu conv civile normale?

Apropos daca pers cu conv civila are pensia peste 740 lei, ii opresc cas-ul?

Multumesc!

Pentru o persoana care se afla in conc de crestere a acopilului, si practic are contractul suspendat va figura in decl 112?
Da la primle 2.
Nu noi retinem nimic pentru pensie peste 740. Retin cei care ii dau pensia.
Dupa parerea mea ,asa cum am mai spus mai sus , persoana care se afla in ingrijire copil pana la 2 ani , nu are ce cauta in d112. Ea o sa fie in declaratia
trimisa de primarii, sau cine se ocupa de aceste persoane.
Acum , daca nu mai trebuie sa ducem nimic la carti de munca, nici nu o sa aibe nimeni de acolo pretentia sa prindem in statele de plata
aceste persoane. "Parerea mea", vorba d-lui Vacaroiu.


Multumesc pt raspuns.

Eu ma refeream la contributia pt pensii, nu sanatate, pt pers cu conv civila pensionata cu pensia peste 740 lei. Citisem asta tot pe undeva prin forum.

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
a) persoanele fizice rezidente care realizează venituri din desfășurarea unor activități în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege, atât pe perioada în care desfășoară activitate, cât și pe perioada în care beneficiază de concedii medicale și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, precum și cele care realizează venituri asimilate salariilor, astfel cum sunt definite la art.55 alin.(2) din Codul fiscal;
b) persoanele fizice nerezidente care realizează veniturile prevăzute la lit. a), cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte;
c) persoanele care realizează venituri de natură profesională, altele decât cele de natură salarială, și pentru care, potrivit art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, există obligația plății contribuției individuale de asigurări sociale și asigurări pentru șomaj;
d) pensionarii cu venituri din pensii care depășesc 740 lei;

Ce parere ai? Multumesc!



#237501 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 07:08 PM in Arhiva

In decl 112 la impozitul pe salarii trec de fapt impozitul pe sal + impoz pe tichete?Cumulat nu?

La ce foloseste butonul Adauga cele 10 creante pe zero?

Trebuiesc sa figureze in decl toate cele 29 creante ? Unele completate si altele pe zero?



#237499 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 13 February 2011 - 06:11 PM in Arhiva

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 05:17 PM, a spus:

Vezi postareakoala2009, la Feb 12 2011, 12:28 PM, a spus:

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!

Da , asa se trece.

In decl 112 aceasta pers. cu conv civila nu figureaza, si automat nici impozitul nu-i asa?

In decl 100 trec numai impoz pers cu conv civile pensionate iar in decl 112 trec celelalte impoz ale pers. cu conv civile normale?

Apropos daca pers cu conv civila are pensia peste 740 lei, ii opresc cas-ul?

Multumesc!

Pentru o persoana care se afla in conc de crestere a acopilului, si practic are contractul suspendat va figura in decl 112?



#237398 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 12 February 2011 - 12:28 PM in Arhiva

Vezi postareahd56fox, la Feb 12 2011, 12:12 PM, a spus:

Aveti grija la conventii civile pensionari (care nu platesc pensie si somaj - doar impozit salarii) . Astia se raporteaza in declaratia 100.
Deasemeni la aga,cenzori sa puneti la zile lucrate macar 1 zi.
Pana acum la declaratia de la pensii ei aveau tip angajat 3 si nu conta numar de zile. Acum nu mai exista aceasta posibilitate.
Cel putin eu, doar asa am reusit sa-i introduc.

Am si eu un caz asemanator cu al tau.
Am o conventie civila pensionar si 3 conventii civile normale. Cum procedez? Impozitul pt pensionar il trec in decl 100 si restul in declaratia 112? Astept un raspuns!



#237293 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 11 February 2011 - 09:28 AM in Arhiva

Sal!
Cand trebuie sa utilizam 2 sectiuni simultan din decl 112?
Eu am 2 persoane pe care nu stiu la ce sectiune sa le incadrez. Unul este director general incadrat cu contract de managemt iar celalalt este administrator unic , tot cu contract de management. Trebuie folosite simultan 2 sectiuni? Care ar fi acelea? Poate reuseste cineva sa ma lamureasca!



#237289 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 11 February 2011 - 08:57 AM in Arhiva

Vezi postareagramaco, la Feb 10 2011, 10:12 PM, a spus:

la sectiunea A

Esti sigur?
Pt ca am inteles ca la sectiunea A se trec decat cei cu salarii provenite in urma unui contract de munca.



#237272 declaratia 112 / 2011

Postat de koala2009 on 10 February 2011 - 08:32 PM in Arhiva

Buna seara,
Am si eu o intrebare! la ce sectiune introduc administratorul firmei care are un contract de management si nu unul de munca?
Va multumesc



#236271 contract de management

Postat de koala2009 on 31 January 2011 - 08:49 PM in CONTRACTE comerciale

Salutare!

Am si eu o persoana care este angajata in functia de director general cu contract de management. Mentionez ca este pensionar.
Ce contributii ii opresc?
Va multumesc!



#236270 contract de management

Postat de koala2009 on 31 January 2011 - 08:46 PM in CONTRACTE comerciale

Salutare!

Am o persoana angajata cu cu contract de mandat.
Ce contributii trebuie sa ii opresc?
Va multumesc!



#236261 contract de management

Postat de koala2009 on 31 January 2011 - 07:47 PM in CONTRACTE comerciale

Salutare!
Avem la firma directorul general care este pensionar si este angajat cu contarct de management, nu cu contract de munca.
Va rog sa imi spuneti si mie ce contributii datorez pentru aceasta persoana in mod obligatoriu?
Va multumesc mult!



#236260 Fise fiscale - topic 2011

Postat de koala2009 on 31 January 2011 - 07:38 PM in Arhiva

Salutare!

Am dus fisele fiscale si mi s-a spus acolo ca este o eraore la ele si anume venitul brut mai mare de 100 000 ron.
A mai patit cineva asta?



#231721 conventii civile si ord. 58/2010, ord. 82/2010

Postat de koala2009 on 30 September 2010 - 01:59 PM in Arhiva

Sal!

Am 5 persoane angajate cu contract civil, ale caror venituri nu provin din drepturi de autor. Pana acum le opream 16% impozit.
Din septembrie ce contributii le vom opri?
Multumesc




Cometa SQL