Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CalinN's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CalinN's Content

There have been 11 items by CalinN (Search limited from 30-November 07)


Sort by                Order  

#231390 Trecere din sistem cu norma de venit la cel real

Postat de CalinN on 19 September 2010 - 10:14 PM in Legislatie specifica PFA

Salutare,
Azi am gasit din intamplare prin normele metodologice ale codului fiscal articolul 49 urmatoarea chestie:

"Contribuabilii care în cursul anului fiscal nu mai îndeplinesc condițiile de impunere pe bază de normă de venit vor fi impuși în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracțiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidența contabilă."

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...me.2010.htm#n49

Stie cineva in ce conditii un PFA la norma de venit este/poate fi trecut in sistem real si daca va fi obligat la plata retroactiva a impozitelor pentru banii incasati in perioada in care inca mai era la sistem de norma de venit?



#231340 PFA la norma de venit si TVA + modificare norma de venit in timpul anului

Postat de CalinN on 17 September 2010 - 06:51 PM in Arhiva

3. Pai le voi aplica si eu luni o contestatie (amiabila) dupa care le voi aplica regula de 1 simpla de a-i actiona in instanta concomitent cu desfiintarea PFA-ului pentru ca sunt constient ca o data ce ii supar vor veni si ei prin control in semn de razbunare...



#231220 PFA la norma de venit si TVA + modificare norma de venit in timpul anului

Postat de CalinN on 15 September 2010 - 03:46 PM in Arhiva

Vezi postareaPopu, la Sep 14 2010, 11:30 AM, a spus:

Vezi postareaCalinN, la Sep 14 2010, 11:03 AM, a spus:

Buna ziua,
Sunt PFA la norma de venit neplatitor de TVA si as avea 3 intrebari:
[...]
[...]
1. Doamne, asta e duma dumelor pe bune. Eu chiar primesc banii in EUR si chiar nu am depasit 35.000 (in EUR). Dar daca ii transform in RON, la cursul zilei in care s-a efectuat plata trebuie sa mai calculez ca e posibil sa fi depasit cei 119.000 RON. Oricum am cont de persoana fizica in care primesc banii si ma duc sa-l inchid, imi inchid si PFA-ul si refac alt cont la alta banca si alt PFA, asa ca nu au decat sa sape ei pentru toate aberatiile legislative pe care le dau.
3. Pai e interesant ca nu prea s-a mai intamplat si in alte judete doar in Mures. In Mures se pare ca e cineva acolo care e mai presus de lege. Logica ta e buna, dar sa o aplice incepand cu anul viitor asa cum este legal. Oricum deja ma gandesc sa ii dau in judecata. O alta aberatie pe care tot cei din Mures o stiu (probabil au ei ceva legi mai speciale), a fost ceva de genul ca daca eu prestez servicii IT in Cluj atunci imi vor pune ca si norma de venit norma din Cluj (de 30.000 RON), nu cea din Mures (orasul meu) unde am domiciliul stabil din buletin,domiciliul fiscal dar si autorizatia PFA si toate celalalte acte. Norocul meu e ca lucrez pentru o firma din strainatate, dar ma tem ca vor gasi ei ceva 'formula" de calcul si pentru asta astfel incat probabil imi vor pune cea mai mare norma de venit posibila pe tara...



#231145 PFA la norma de venit si TVA + modificare norma de venit in timpul anului

Postat de CalinN on 14 September 2010 - 10:03 AM in Arhiva

Buna ziua,
Sunt PFA la norma de venit neplatitor de TVA si as avea 3 intrebari:
1. Stiu ca daca depasesc suma de 35.000 EUR (echivalent in RON) trec automat la plata TVA. Intrebarea mea este: daca eu in luna septembrie imi desfiintez PFA-ul si mi-l refac, se "cumuleaza" sumele incasate pe PFA-ul vechi cu sumele incasate pe PFA-ul nou pentru anul in curs pentru calcularea chestiei cu TVA-ul?
2. Daca prestezi servicii pentru o firma din strainatate ca si PFA, nefiind platitor de TVA si la norma de venit, trebuia sa ma inregistrez la finante la chestia aia cu TVA-ul intracomunitar?
3. Norma de venit mi-a fost stabilita la inceputul anului la 12.000 RON dar in luna august am primit o noua decizie de impunere prin care norma de venit mi se modifica incepand cu 1 iulie (sau augusut nu mai stiu) la 15.000 RON. As dori sa stiu cat de legala e aceasta modificare tinand cont de legislatia curenta? Stiu ca in OUG 58 zicea ceva de genul ca norma de venit anuala nu poate sa fie mai mica decat 5 salarii medii nete pe economie, dar la mine 12.000 RON era deja mai mult decat 5 salarii nete. Ma gandesc sa-i actionez in instanata...

Multumesc anticipat!



#227342 Suspendare PFA

Postat de CalinN on 26 June 2010 - 12:27 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Bun eu va inteleg doar ca eu am facut suspendarea cu cateva zile inainte de a intra ordonanta de urgenta in vigoare. Stiu sigur ca am facut-o doar la primarie dar de la finante mi-a venit "confirmarea".
Oricum multumesc pt raspunsuri.



#227286 Ce intelegeti din "răspundere în solidar cu firmele cu care lucrează"

Postat de CalinN on 24 June 2010 - 10:37 PM in Arhiva

Deci cat este impozitul in Romania? Pai de la 30% la 60% depinde.
1. Daca ai firma platesti 16% impozit pe profit + 16% pe dividente. Rezulta cam 30% din profitul initial.
2. Daca esti PFA ajungi sa platesti 60%, 30% tu si 30% angajatorul (asta daca ai noroc si angajatorul e de acord sa impartiti "damage-ul" sau te lasa direct cu ochii in soare si ramane pe tine). Deci te poti trezi intr-o zi ca ai lucrat 1 an de zile si din 3.000 RON cat avea venituri lunare defapt ai ramas cu 1.200 RON, mai putin de jumatate.

Solutii:
1. Firma offshore in tara cu paradis fiscal.
2. Incrucisare de PFA - va grupati mai multi prieteni de incredere si incepeti sa dati facturi unul pentru celalalt. Astfel veti ajunge sa prestati servicii pentru 3-4 firme. Sa demonstreze ei ca sunteti dependent de una din ele, ca sa va faca dependent de toate mi se pare absurd si usor de castigat in instanta.
3. PFA pentru firma din strainatate. Daca firma la care lucrati este defapt o filiala a unei firme din strainatate, ii rugati sa va plateasca direct de pe firma din strainatate.

Concluzia: Cu aceasta masura, cumulata cu forfetarul de anul trecut, cu taierile de salarii ale bugetarilor putem sa fim siguri ca economia Romaniei va fi ingropata adanc pentru urmatorii 5 ani... Vor veni vremuri grele...Anul asta vom avea -5% crestere economica si la anul tot cam asa probabil. Ideea este ca prin toate aceste masuri statul lasa si mai putini bani in buzunarul oamenilor (bugetari, mici intreprinzatori), alunga firmele straine (devenim mult prea scumpi in raport cu calitatea iar taxele devin mai mari decat in alte tari precum Bulgaria), ceea ce va duce la scaderea consumului care mai departe va duce la falimentul multor firme sufocate de povara fiscala, firmele vor da oamenii in afara si iarasi va scadea consumul. Uite asa se inchide bucla si vom avea o "criza financiara a Romaniei".



#227285 Suspendare PFA

Postat de CalinN on 24 June 2010 - 10:24 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Sincer sa fiu nici nu mai stiu. Imi aduc aminte ca am facut ceva cerere (pe atunci autorizatia era emisa de primarie), am depus autorizatia dupa care stiu ca si de la finante mi-a venit o hartie cum ca mi-a fost suspendata si ca nu voi mai avea de platit decat suma X aferenta pana la data suspendarii.
Din moment ce eu nu am mai avut de platit impozit la norma de venit deloc, trag concluzia ca autorizatia mi-a fost suspendata de tot ca daca era doar "depusa spre suspendare" si inca nu s-a luat decizia (de 3 ani), trebuia sa mai platesc impozit nu?
Am impresia ca pur si simplu astia vor sa ma traga in teapa, asa rau au ajuns...
Ma tot gandesc daca sa ma duc la un avocat sau sa ma duc sa urmez procedurile care mi le zic ei (caz in care poate imi iau teapa ca ma pun sa imi reactivez PFA-ul si sa platesc impozitul din urma...).



#227190 Suspendare PFA

Postat de CalinN on 22 June 2010 - 02:33 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Am primit zilele trecute urmatoarea instiintare de la primaria Municipiului CLuj Napoca:
"Prin prezenta va comunicam ca in evidentele noastre figurati cu autorizatia de persoana fizica nr XXXXX din 09.08.2006, depusa spre suspendare incepand cu data de 23.04.2008.
In conformitate cu O.U.G. nr 44/2008 si O.U.G. nr 38/2009, autorizatiile de persoana fizica/asociatie familiala emise in baza Legii nr 507/2002 si a Legii nr. 300/2004, care nu au fost preschimbate in perioada 25.04.2008-25.04.2010, devin nule de drept incepand cu data de 26.04.2010.
Urmare celor mentionate, va rugam sa depuneti o cerere prin care sa solicitati incetarea suspendarii si ridicarea autorizatiei de persoana fizica/asociatie familiala, la care se vor atasa acte doveditoare care sa motiveze suspendarea. In caz contrar, nu se va tine cont de perioada de suspendare si veti fi obligati la plata impozitului pe venit inclusiv pe perioada de suspendare.
Totodata va mai informam ca aveti obligativitatea achitarii taxei de viza pentru anii 2007-2008, in suma de 27,5 lei/an, perceputa tuturor detinatorilor de autorizatii persoane fizice/asociatii familiale, conform HCL 746/28.11.2006 si HCL 344/2007."

Intrebari:
1. Mi-am suspendat PFA-ul inainte de OUG la care fac ei referirea...Se aplica totusi aceste OUG?
2. Acele OUG prevad doar modul de organizare al PFA-urilor ce legatura au cu cei care aveau deja activitatea suspendata.
3. Nu am inteles cum adica sa ma duc sa depun cerere prin care sa cer incetarea suspendarii si sa atasez acte doveditoare care sa motiveze suspendarea??? Mai trebuie sa dovedesc inca o data de ce mi-am suspendat activitatea, nu a fost suficient ce am facut in 2008 pt suspendare?
4. Cum adica in caz contrar ma vor obliga sa platesc impozit pe perioada suspendarii???
5. Eu hartia am primit-o in data de 18.05.2010 (stampila de expeditie) dar trebuia sa fac niste actiuni pana in 25.04.2010?

Am mers la primarie si mi s-a spus ca daca nu am acte care sa justifice suspendarea, trebuie sa ma duc sa dau o declaratie pe proprie raspundere la notar cu motivile suspendarii. Ce sa trec in acea declaratie? Cum ma asigur ca nu ma vor trage in teapa si ma vor face sa imi reactivez PFA-ul si sa ma oblige sa platesc impozit (eram la norma de venit...)?
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri ca sincer imi vine sa ii actionez in instanta.
Multumesc anticipat!



#227168 TVA achizitie intracomunitara fara parasirea tarii de origine

Postat de CalinN on 22 June 2010 - 09:22 AM in Arhiva

Multumesc pentru informatii!
Totusi in cazul 1 firma din strainatate are sanse sa-si recupereze TVA-ul?



#227158 TVA achizitie intracomunitara fara parasirea tarii de origine

Postat de CalinN on 22 June 2010 - 12:15 AM in Arhiva

Salutare,
Nu ma pricep deloc la contabilitate dar am o problema mai delicata (destul de urgenta) si as fi foarte fericit daca m-ati putea ajuta...
Firma pentru care lucrez (din UE inregistrata in scopuri TVA) a decis sa-si deschida un sediu/companie si in Romania insa din pacate toata treaba dureaza prea mult. Concret pana la 1 Iulie 2010 ar trebui sa incepem activitatea si sa achizitionam calculatoare, scaune, birouri etc. Problema este cu TVA-ul deoarece am vrea sa recuperam TVA-ul.
Ce optiuni avem?
1. Bunurile sa se factureze cu TVA pt firma din strinatate(bunurile vor ramane in Romania deci nu se poate factura fara TVA), firma achita contravaloarea facturii prin transfer bancar, eu ma duc si ridic marfa.
2. Am inteles ca s-ar putea face o factura proforma care ulterior sa se storneze iar dupa ce firma din Romania este infiintata sa se faca factura finala pe firma din Romania? Ma gandeam la o factura proforma de 99.9% din valoarea finala cu ridicarea bunurilor in momentul achitarii facturii?

In cazul 1. firma din strainatate poate sa isi deduca(recupereze) cumva TVA-ul la ei in tara?
In cazul 2. (si pe termen lung) care e cea mai buna modalitate de a recupera TVA-ul? Din cate am inteles daca ceri TVA-ul de la statul Roman , ti se trimit niste agenti fiscali in control care iti cauta nod in papura numai ca sa nu iti returneze TVA-ul. Ideal ar fi sa se "balanseze" TVA-ul de platit cu TVA-ul de incasat (sau ceva de genul). Mai concret firma din Romania face achizitii de bunuri din Romania cu TVA, si ulterior factureaza servici pentru firma din strainatate cu TVA, deci TVA-ul poate fi dedus direct...?
Multumesc anticipat!



#227157 Ce intelegeti din "răspundere în solidar cu firmele cu care lucrează"

Postat de CalinN on 22 June 2010 - 12:03 AM in Arhiva

Totusi ar fi interesante niste lucruri...
1. Eu lucrez ca si PFA pt o firma din Ungaria (in IT). Daca totusi fiscul dovedeste ca am activitate dependenta (desi contractul e facut pentru o suma de bani / ora fara orar sau concedii sau restrictii etc, doar confidentialitate), va obliga firma din Ungaria sa plateasca darile aferente? :)
2. Retroactiv ce inseamna, de la inceputul anului sau de cand ai PFA-ul? Nu de alta dar asa ar putea da o lege care sa se aplice retroactiv si sa mareasca impozitul de la 16% la 101% incepand cu anul 2008...
3. Daca ajung sa platesc si contributia la somaj, cine si cum decide daca devin somer sau nu? Eu ma cer in somaj sau firma ma da in somaj?
4. Din punctul 3 daca eu sunt la norma de venit, voi plati 1% din venitul real ca si contributie de somaj dar voi beneficia de somaj raportat la norma de venit?
5. Similar cu 4, dar zilele de concediu ? Pe PFA contribui la CASS si CAS si daca ma imbolnavesc am 80% (ca si orice angajat) zile de concediu platite de stat aferent normei de venit (ca doar pt norma de venit cotizez). Daca ma trece retroactiv la taxele pe venitul real, eu cum voi fi platit pt zilele de concediu? Dar daca ma trece retroactiv, zilele de concediu vor fi si ele recalculate retroactiv?

Sunt de acord ca multi prefera PFA pt venituri mai mari, dar exista si riscuri mai mari pe PFA.
In plus eu cum muncesc pentru firma din strinatate, in loc de PFA cam cum viata mea as putea sa colaborez cu ei, ca doar nu o sa-mi fac un SRL sau SA la care sa fiu eu singurul angajat...




Cometa SQL