Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
hlli's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


hlli's Content

There have been 12 items by hlli (Search limited from 14-December 07)


Sort by                Order  

#285945 Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică?

Postat de hlli on 02 December 2018 - 08:16 PM in Legislatie specifica PFA

Pentru plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anul 2013, decizie aparuta in spatiul virtual in 22.10.2018, se beneficiaza de bonificatia de 10% ?



#283433 Prorata TVA

Postat de hlli on 12 April 2018 - 08:36 PM in Impozitare - TVA

O societate comerciala cu activitate de comert cu amanuntul, platitoare de impozit pe venit si TVA, realizeaza si alte venituri din activitatea de jocuri de noroc, respective pariuri in cota fixa, din asociere in participatiune incepand cu luna februarie.
Activitatea de jocuri de noroc este scutita de tva, deci societatea noastra ar trebui sa calculeze pro rata.
Ma incadrez la persoană impozabilă cu regim mixt sau persoană parțial impozabilă ?
Ar trebui sa fac notificare la finante pana la depunerea primului decont, privind pro rata estimata si modul de calcul al acesteia. Nu stiu sa estimez veniturile din activitatea de jocuri de noroc, ele fiind venituri aleatori. Ce as putea face?
Are cineva model de notificare a pro ratei?
Cum as putea sa tin evidenta cheltuielilor, a jurnalelor tva de achizitii ? Pro rata nu ar trebui sa afecteze activitatea de comert cu amanuntul. Pot aplica pro rata doar la cheltuielile cu utilitatile - apa, energie electrica, diverse materiale consumabile - care sunt pentru ambele activitati si nu le pot determina pentru fiecare activitate in parte ? In cazul acesta ar trebui sa cer aprobare de la finante pentru pro rata speciala ?



#271643 Ajustare stoc de marfa la anulare inregistrari tva

Postat de hlli on 27 December 2015 - 10:18 AM in CONTABILITATE STOCURI

Ce inregistrari contabile ar trebui sa fac pentru ajustarea tva-ului la marfa din stoc in cazul in care mi s-a anulat inregistrarea in scopuri de tva?



#254265 Inchidere / radiere PFA

Postat de hlli on 15 April 2013 - 09:05 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Pentru radierea unui PFA ce ar trebu facut?
Daca am mijloace fixe neamortizate si obiecte de inventar in folosinta ce ar trebui sa fac cu ele?



#253485 achizitie material lemnos de la PF - impozitare PF !

Postat de hlli on 22 March 2013 - 08:45 PM in Arhiva

Persoanele fizice care realizeaza venituri din silvicultura platesc impozit pe venit, in sistem real, in baza evidentei contabile in partida simpla. Veniturile din silvicultura sunt tratate la fel ca si veniturilor din activitati independente, se inregistreaza venituri din care se scad chletuielile aferente veniturilor, iar diferenta se impoziteaza cu 16%.
In 15 zile de la inceperea activitatii, in cazul de fata 01.02.2013 (momentul realizarii veniturilor impozabile) se depune la finante declaratia estimativa 220 prin care persoana fizica se in registreaza ca platitor de impozit pe venit. O data cu depunerea declaratiei se inregistreaza si vizeaza de catre finante "registrul de inacasari si plati" si "registrul inventar". Deci termenul de depunere a trecut, asa ca cei in cauza trebuie sa se grabeasca...... eu am depus deja.....
Persoana fizica va primi decizie de impunere (in baza declaratiei 220) si va plati in 4 transe impozitul pe venit.
Contributia de sanatate este 5,5 % asupra venitului net. Cred ca tot finantele fac decizie de impunere.
Ar mai fi o problema care nu-mi este clara inca..... taxa de mediu 2% din valoarea vanduta.... Nu mi-e clar cine face declaratia si implicit cine plateste....
In anul urmator realizarii veniturilor, pana in 15.05 se depune declaratia 200 pentru anul precedent, cu datele ce rezulta din evidenta contabila in partida simpla.
Eu sunt in situatia proprietarului de padure ce realizeaza venituri din silvicultura.
Daca cineva mai are noutati sau alte precizari, astept semnale !!!!



#253047 impozitare venituri din silvicultura (?) - persoana fizica

Postat de hlli on 07 March 2013 - 10:17 PM in Arhiva

Realizez venituri din silvicultura, prin vanzarea materialului lemnos din padurea proprie, in baza unui contract de administratie.
De la 01.02.2013 aceste venituri sunt supuse impozitului pe venit, in sistem real, fiind asimilate veniturilor din activitati independente, cu evidenta contabila in partida simpla. Urmare acestui fapt ar trebui sa declar, prin formularul 220, veniturile si cheltuielile estimate pentru anul 2013.
Finantele va vor lua in evidenta ca si persoana fizica, pe CNP? Sau va trebui sa ma constitui ca si o entitate de PFA, I.I., I.F....?
Pentru veniturile din silvicultura se mai datoreaza si contributie de sanatate. Ce am de facut pentru acest lucru? In baza de ce documente si unde se stabileste contributie de sanatate?



#247972 decl. 101 / topic 2012

Postat de hlli on 15 February 2012 - 07:27 PM in Arhiva

A aparut versiunea 7 la declaratia 101.
Trebuie sa cuprinzi in cheltuieli de exploatare si cheltuiala cu impozitul pe profit. Cheltuiala cu impozitul pe profit se regaseste si la cheltuieli nedeductibile la randul 24. Doar astfel ies corelatiile.



#247949 decl. 394 / topic 2012

Postat de hlli on 15 February 2012 - 11:13 AM in Arhiva

In cazul in care am emis factura cu taxare inversa, in declaratia 394 se trec baza si tva sau doar baza?



#246351 PFA, activitate dependenta / independenta

Postat de hlli on 30 November 2011 - 10:58 PM in Legislatie specifica PFA

Nu stiu daca la acest topic ar fi trebuit sa pun intrebarea, dar nu am stiut unde sa o incadrez.
Asupra veniturilor realizate de un PFA-expert contabi se datoreaza contributii de asigurari sociale? Se retin de catre platitorul de venit prin stopaj la sursa? Intreb acest lucru pentru ca o data cu modificarile aduse Codului Civil, prin schimbarea sintagmei de "contract comercial" in "contract civil"
contractele de prestari servicii devin contracte civile? Atunci si activitatea PFA-expert conatabil ar intra sub incidenta art. 52 si art. 296^2 din Codul Fiscal?



#235095 calcul IMPOZIT PROFIT / topic 2011

Postat de hlli on 10 January 2011 - 10:27 PM in Arhiva

Scuze, am retrimis mesajul colegei "ileanab"
Sunt si eu in situatia de a trebui sa fac repartizare la rezerve legale. Tot asa am gindit si eu, repartizarea se face la 31.12.2010. In cazul meu, suma de repartizat la rezerve legale, este mai mare decit impozitul pe profit calculat pentru tr. IV. Si de aici dilema......nu mai datorez impozit pe profit la trim. IV?



#230681 asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010

Postat de hlli on 30 August 2010 - 09:08 PM in Legislatie specifica AP

Draga Otilia, citesc si ma minunez de slaba mea perceptie la "noutati". Sunt chiar sincer surprinsa de faptul cum imi subliniezi "ca eu nu pricep nimic".
HG 791 este bine delimitata in 2 parti care nu se exclud una pe alta. Art. 2 din Normele de aplicare ale art. III prevede, cum ai spus si tu, ca pensionarii sunt exceptati de la plata contributiilor individuale ......dar art 7 privind aplicarea si modificarea codului fiscal, face precizari asupra "activitatii dependente"...... Chiar tu in mesajele anterioare ai spus ca administratorul de bloc are o activitate dependenta. Faptul ca administratorul de bloc este pensionar, nu poate sa-i excluda prestarea de serviciu, in baza conventie civile, de la activitate dependenta. Astfel, fiind considerate venituri asimilate salariilor, urmeaza regimul fiscal al acestora.
Eu asta am inteles......



#230560 asociatiile de proprietari si ORD 58 / 2010

Postat de hlli on 27 August 2010 - 08:12 PM in Legislatie specifica AP

Deci sa inteleg ca pentru veniturile realizate de administratorul de bloc (pensionar in sistemul public de pensii) cu care asociatia de proprietari are incheiata conventie civila, cu impozit pe venit 16%, se vor vira atit contributii individuale cit si cele datorate de angajator. Aceste venituri fiind asimilate salariilor se depune declaratia 102.
Pina acum, pt asociatiile de proprietari platile pt obligatiile la buget, precum si declaratiile 100 si 102 se faceau semestrial, pentru cei ce au contracte individuale de munca, iar pt impozitul realizat pt veniturile din alte activitati platile si declaratia 100, lunar.
Cum vom intocmi de acum in colo declaratiile? Lunar ? Semestrial ? Nu se face nici o precizare in acest sens in HG 791. Sa inteleg ca nefiind nici o precizare se vor face lunar, daca platile sunt lunare? Pentru iulie a trecut termenul..... Nu s-au cuprins nici in cheltuielile blocului........
Si este buna remarca anterioara..... Ce va zice ITM -ul? Am un stat de plata la brutul caruia nu virez integral comisionul.....
Trebuie facute modificari si la programul de salariii.... Daca te gindesti pina la capat.....nu se mai vede acel capat cite implicatii mai intervin.....




Cometa SQL