Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA, activitate dependenta / independenta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA, activitate dependenta / independenta

23 replies to this topic

#1 aliodor escu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2011 - 12:53 PM

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie: PFA cod CAEN 6202 ( dezvoltare software), inchiriez automobil pe termen indelungat (cu factura si contract ) de la o firma careia ii prestez si servicii IT (facturate). Pot fi considerat ca prestez o activitate dependenta ?



#2 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 April 2011 - 01:35 PM

Buna ziua

Sunt expert contabil care sunt organizat ca si PFA, am CIF luat de la Administratia Finanacira, inchei contracte de prestari servicii cu diverse firme pentru tinerea evidentei contabile, emit factura si chitanta pentru serviciile prestate lunar, trimestrial sau semestrial in functie de cum este specificat in contract. Biroul unde imi desfasor activitatea se afla la mine in casa.
Softul, calculatoarele, imprimantele si celelate periferice sunt proprietatea PFA.
Mentionez ca am contract individual de munca incheiat cu o firma care nu are nici o relatie comerciala cu PFA-ul meu.
Intrebarea la care nu gasesc raspuns este urmatoarea:
Activitatea desfasurata de un PFA expert contabil este dependenta sau independenta conform O. U. G nr. 58/2010.
Ce impozite, taxe si contributii trebuiesc declarate si platite de cand a aparut celebra OUG 58/2010.
Am facut email catre asistenta contribuabili si mi-au dat un raspuns :

În conformitate cu prevederile Procedurii privind îndrumarea și asistența
contribuabililor de către organele fiscale, aprobate prin Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1338/2008, publicat în Monitorul Oficial al Romaniei nr. 706 din 17 octombrie 2008, îndrumarea și asistența oferite contribuabililor NU includ furnizarea de informații care se încadrează în una dintre categoriile următoare:
- informații prin care se sugerează sau se prezintă modalități de
optimizare a sarcinii fiscale.

Sunt convins ca pe acest forum mai sunt contabili care se confrunta cu aceeasi problema.

Astept cu mare interes opiniile dvs.




#3 AOPRIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate

Postat 12 April 2011 - 07:49 PM

Potrivit normelor metodologice de aplicare a Codului fiscal - art 7 - profesiile liberale nu pot fi reconsiderate ca dependente:

Norme metodologice cod fiscal :

Art. 7.

1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfășoară activitatea nu reflectă conținutul economic al acestuia. Activitățile desfășurate în mod independent, în condițiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum și drepturile de autor și drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, cu modificările și completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activități dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 și 2.2 din Codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de AOPRIS: 12 April 2011 - 07:51 PM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 April 2011 - 07:50 PM

esti profesie liberala, nu intri in ordonanta, vezi prevederile ulterioare



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2011 - 12:56 PM

esti expert contabil si nu stii (chestiunea elementara si atat de mult dezbatuta in mediul contabil) ca profesiile liberale nu intra in aceasta ordonanta ? :thumbup:

asta trebuie dusa la "perle" :smile: si chiar o voi duce !!



#6 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 April 2011 - 09:24 AM

Buna ziua

Multumesc domana Alupei, aveam nevoie de un dus rece sa ma trezesc la realitate intradevar HG791/2010 specifica clar ca profesiile libere nu intra sub incidenta dependentei, chiar am scos o perla, asta e, dar pe mine ma alarmat raspunsul dat cei de la asistenta de la finante.
Mai jos aveti raspunsul dat de finante la aceeasi intrebare:

Urmare adresei dvs/e-mail, înregistrată la ANAF-Direcția generală de metodologii fiscale, îndrumare și asistență a contribuabililor, sub nr. ............/2011, înaintată instituției noastre și înregistrată sub nr. ........../2011, vă facem cunoscut că potrivit prevederilor Art.I din O. U. G nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr . 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, la articolul 7 alineatul (1) punctul 2, se introduc două noi subpuncte, subpunctele 2.1 si 2.2, cu următorul cuprins:
2.1. "Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplinește cel puțin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;
b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecție, unelte de muncă și altele asemenea;
c) beneficiarul de venit contribuie numai cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu capitalul propriu;
d) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate, precum și alte cheltuieli de această natură;
e) platitorul de venit suportă indemnizația de concediu de odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit;
f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a activității.
2.2. În cazul reconsiderării unei activități ca activitate dependentă, impozitul pe venit și contribuțiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul și beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcției de bază."

În conformitate cu prevederile Procedurii privind îndrumarea și asistența
contribuabililor de către organele fiscale, aprobate prin Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1338/2008, publicat în Monitorul Oficial al Romaniei nr. 706 din 17 octombrie 2008, îndrumarea și asistența oferite contribuabililor NU includ furnizarea de informații care se încadrează în una dintre categoriile următoare:
- informații solicitate în perioada în care contribuabilul este supus
inspecției fiscale și în legătură cu aceasta;
- informații în legătură cu soluționarea unor problematici care fac
obiectul unor contestații formulate împotriva actelor administrative
fiscale;
- informații prin care se sugerează sau se prezintă modalități de
optimizare a sarcinii fiscale;
- informații care nu intră în sfera de competență a ANAF;
- informații care contravin principiului secretului fiscal;
- informații în legătură cu reclamațiile privind încălcarea prevederilor
codurilor de conduită de către personalul angajat în cadrul unităților
fiscale;
- informațiile de interes public solicitate în baza Legii nr. 544/2001
privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificările
și completările ulterioare;
- alte informații a căror furnizare este interzisă, conform legislației în
vigoare.

Prezenta adresă nu este act administrativ fiscal, în sensul art. 41 din Codul de procedură fiscală, sau act administrativ de autoritate, în sensul art. 1 din Legea nr. 554 / 2004 și nu este opozabilă terților .

Deci din raspunsul lor reiese ca orice activitate poate sa fie reconsiderata oricand ca fiind dependenta in urma unui control, deoarece noi contabili venim doar cu capacitatea intelectuala intr-un contract de prestari servicii nu si cu capital propriu.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 April 2011 - 09:32 AM

au trunchiat informatia, v-au dat numai o parte de raspuns, depinde insa si ceea ce ati intrebat



#8 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 April 2011 - 09:34 AM

Revin

Eu lansesem dezbaterea pe forum, deaorece l-am considerat un subiect sensibil, si ma gandeam ca si alti profesionisiti contabili, au solicitat vreun raspuns scris de la finante, si tot asa nu au primit nici o informatie clara, care sa nu lase loc de interpretare si sa ne trezim peste 5 ani cu somatii si popriri pe conturi de la Administratiile Finanaciare. Sau sa ajungem toti s ane judecam prin tribunale cu fiscul care functionam ca Pfa - profesie liberala. Oricum "perla" mea si coraborat cu raspunsul dat de cei de la Finante nu este foarte clar. Astept in continuare opinii.
Nu sunt 100% sigur ca niciodata nu vom avea probleme cu dependenta.



#9 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 April 2011 - 09:42 AM

Nume:
Cod:
Adresa:
Localitatea: Număr: …… Bloc: …… Scara: … … Apartament:
Cod localitate: ……… Județ /sector: ………… ……………..

Intrebarea:

Buna ziua

Va rog sa imi spuneti daca conform legislatiei in vigoare activitatea desfasurata de o PFA(persoana fizica autorizata)-expert contabil(profesie libera), care este inregistrata fiscal(adica are CIF) si are incheiate contracte de prestari servicii contabile cu diverse firme si isi desfasoara activitatea intr-u birou proprietate personala a expertului contabil si utilizeaza deasemenea calculatoare, imprimante, soft contabil proprietatea PFA, care emite facturi lunar pentru serviciile prestate si tine contabilitatea in partida simpla este considerata activitate dependenta sau independenta conform OUG58/2010 si Legii 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare?
Am aceasta dilema ca am cititit ca organul de control poate sa reconsidere cu ocazia controlului ca orice activitate ca fiind incadrata ca independenta de contribuabil poate sa fie reincadrata ca dependenta in urma inspectiei fiscale si de aici implicatiile fiscale care decurg.

Cu stima
xxxxxxxxxxx


Acesta este intrebarea formulata catre finante.
si raspunsul primit l-am postat mai sus.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 09:57 AM

k, daca tema mai ramane inca in dezbatere, fac topicul la loc si il duc la capitolul de PFA :thumbup:

titlu topic "PFA expert contabil - activitate dependenta ?? "

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 14 April 2011 - 10:02 AM




#11 contnap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 14 April 2011 - 10:17 AM

multumesc

Pentru repozitionarea topicului de la perle si perlute, oricum aceasta speta in opinia mea reprezinta o "finete legislativa" iar cand vor ramene in pana de idei la colectare ne vor bombarda cu somatii, si mai rau este ca suntem solidari si cu clientii nostri. Va dati seama ajungem de "rasul curcilor" agenti economici cu experti contabili sub contract cu majorari si penalitati calculate pentru platile efectuate catre expertul contabil.
Astept opinii in continuare din partea dvs. in continuare, eventual precizari oficiale(scrise) de la finanate daca are cineva, eu acest raspuns il am dat in scris(cu semnaturi in original de Sef de Administratie) si pe email.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 11:03 AM

:smile: nu mai ai ce opinii diferite sa primesti fiindca speta e de notorietate si a fost tocata marunt, ea are ceva vechime (din 10 sept. 2010) si este f. clara : profesiile liberale nu pot fi reconsiderate activitati dependente, cel putin in forma actuala a codului fiscal :thumbup:



#13 ella3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 April 2011 - 11:16 AM

Parerea mea este ca raspunsul celor de la Finante este corect, problema fiind intrebarea care defineste incorect situatia dumneavoastra.

Nu sunteti PFA, adica persoana fizica autorizata, ci sunteti expert contabil care-si exercita profesia in cadrul unui cabinet individual.

Activitatea persoanelor fizice autorizate, a asociatiilor familiale si a intreprinderilor individuale este reglementata de OUG. 44/2008, care specifica in mod expres ca nu se aplica profesiilor liberale.

Persoanele fizice autorizate sunt inregistrate la Registrul Comertului. Liber-profesionistii nu se inregistreaza la Registrul Comertului, ci doar la administratiile financiare.

Puteti cere din nou precizari de la Finante, specificand doar ca sunteti profesie liberala, fara a mentiona PFA. Daca raspunsul este acelasi cu cel primit anterior, abia atunci ar fi motive de ingrijorare.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 11:47 AM

Vezi postareacontnap, la Apr 12 2011, 02:35 PM, a spus:

Buna ziua

Sunt expert contabil care sunt organizat ca si PFA, am CIF luat de la Administratia Finanacira, inchei contracte de prestari servicii cu diverse firme pentru tinerea evidentei contabile, emit factura si chitanta pentru serviciile prestate lunar, trimestrial sau semestrial in functie de cum este specificat in contract. Biroul unde imi desfasor activitatea se afla la mine in casa.
ella3, contnap este PFA, dupa cum singur spune !

el presteaza, ca si PFA, o profesie liberala, cum fac medicii, avocatii, notarii ...



#15 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2011 - 12:44 PM

O persoana cu studii economice Superioare, care Nu este Expert contabil si nici Contabil autorizat, daca va incheia

contracte/conventii Civile pentru a tine evidenta contabila (dupa cum se specifica in proiectul de modificare a legii

contabilitatii), va desfasura o profesie Liberala ?


Inca ceva : atat timp cat foloseste baza materiala proprie (calculator, telefon, birou, etc), contribuie cu capacitatea de

munca dar ci cu ceva capital si isi stabileste singur programul si locatia de lucru, activitatea desfasurata este "destul" de

Independenta. Parerea mea.



#16 frothalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia

Postat 14 April 2011 - 02:55 PM

Este intr-adevar un subiect inca sensibil.
Mie mi se pare oricum anormal ca cei carora le facturez sa imi retina 10% din valoarea facturii - e adevarat ca nu toti imi retin.
Oricum, faptul ca cei de la ANAF pot da un astfel de raspuns ar trebui sa ne ingrijoreze pe toti, si mie paragraful din codul fiscal care ma ingrijoreaza cel mai tare este acela in care se face referire la "contractele/conventiile incheiate conform Codului Civil". Mie de la sectorul 6, la asistenta, o inspectoare mi-a dat de inteles ca "cam toate" contactele cu PFA sunt incheiate conform Codului Civil.
andreea



#17 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 07 June 2011 - 06:57 PM

Vezi postareacontnap, la 12 April 2011 - 01:35 PM, a spus:

Buna ziua

Sunt expert contabil care sunt organizat ca si PFA, am CIF luat de la Administratia Finanacira, inchei contracte de prestari servicii cu diverse firme pentru tinerea evidentei contabile, emit factura si chitanta pentru serviciile prestate lunar, trimestrial sau semestrial in functie de cum este specificat in contract. Biroul unde imi desfasor activitatea se afla la mine in casa.
Softul, calculatoarele, imprimantele si celelate periferice sunt proprietatea PFA.
Mentionez ca am contract individual de munca incheiat cu o firma care nu are nici o relatie comerciala cu PFA-ul meu.
Intrebarea la care nu gasesc raspuns este urmatoarea:
Activitatea desfasurata de un PFA expert contabil este dependenta sau independenta conform O. U. G nr. 58/2010.
Ce impozite, taxe si contributii trebuiesc declarate si platite de cand a aparut celebra OUG 58/2010.
Am facut email catre asistenta contribuabili si mi-au dat un raspuns :

În conformitate cu prevederile Procedurii privind îndrumarea și asistența
contribuabililor de către organele fiscale, aprobate prin Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1338/2008, publicat în Monitorul Oficial al Romaniei nr. 706 din 17 octombrie 2008, îndrumarea și asistența oferite contribuabililor NU includ furnizarea de informații care se încadrează în una dintre categoriile următoare:
- informații prin care se sugerează sau se prezintă modalități de
optimizare a sarcinii fiscale.

Sunt convins ca pe acest forum mai sunt contabili care se confrunta cu aceeasi problema.

Astept cu mare interes opiniile dvs.
Ca parere personala,se datoreaza numai impozit pe venituri 16% si sanatate cota de angajator;avand in vedere ca toate contributiile sunt prevazute in codul fiscal,trebuie citit mai bine;ca activitate consider ca este independenta;



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 June 2011 - 10:00 PM

este profesie liberala, nu intra in categoria activ dependente,
chiar si aici in forum s-a mai spus
Cod fiscal
Art. 7.Definiții ale termenilor comuni
(1) În înțelesul prezentului cod, cu excepția titlului VI, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
1. activitate - orice activitate desfășurată de către o persoană în scopul obținerii de venit;
2. activitate dependentă - orice activitate desfășurată de o persoană fizică într-o relație de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplinește cel puțin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;
b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecție, unelte de muncă sau altele asemenea și contribuie cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate, precum și alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizația de concediu de odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.

Norme metodologice
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfășoară activitatea nu reflectă conținutul economic al acestuia. Activitățile desfășurate în mod independent, în condițiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum și drepturile de autor și drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, cu modificările și completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activități dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 și 2.2 din Codul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 07 June 2011 - 10:05 PM




#19 inu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 July 2011 - 10:56 AM

Buna ziua,
lucrez in domeniul IT la o firma cu contract de munca full-time.
Mai am un PFA cu care am un contract (de la inceputul anului 2011) pentru prestari servicii in baza caruia emit in fiecare luna facturi.

Eu zic nu ma incadrez la niciunul din punctele:

a) beneficiarul de venit se află într-o relație de subordonare față de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, și respectă condițiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuțiile ce îi revin și modul de îndeplinire a acestora, locul desfășurării activității, programul de lucru;

b) în prestarea activității, beneficiarul de venit folosește exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spații cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecție, unelte de muncă sau altele asemenea și contribuie cu prestația fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu și cu capitalul propriu;

c) plătitorul de venit suportă în interesul desfășurării activității cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizația de delegare-detașare în țară și în străinătate, precum și alte cheltuieli de această natură;

d) plătitorul de venit suportă indemnizația de concediu de odihnă și indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.

Eu pentru veniturile de pe PFA trebuie sa platesc doar 16 + 5.5% ?

multumesc.



#20 gheva8

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 10 September 2011 - 11:37 AM

Buna ziua,
Urmeaza sa imi infiintez un pfa independent, impozitat la norma de venit, platitor de tva intracomunitar.Urmeaza sa fac servicii de reparatii pentru o firma din Germania (platitoare de tva)in diferite locatii ale lumii. Firma din Germania imi va plati biletul de avion si hotelul. Nu vor fi alte cheltuieli cum ar fi diurna pe care le va suporta beneficiarul.Intentionez sa inchei un contract de prestari servicii si sa facturez o data pe luna luna zilele lucrate sau pe lucrare, pentru ca sunt platit la zi.

Am citit oug 58 din 2010 prin care se reconsidera activitatile independente ca dependente si nu stiu daca pfa-ul me se incadreaza la dependent prin prizma faptului ca beneficiarul plateste avionul si hotelul.Din cate inteleg eu se da ca exemplu doar cheltuieli cum ar fi indemnizatia de delegare -detasare, si nu zice nimic de plata transportului efectiv.
:

. La articolul 7 alineatul (1) punctul 2 se introduc doua noi subpuncte, subpunctele 2.1 si 2.2, cu urmatorul cuprins:
“2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
...............
d) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara si in strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
...........


Apoi in oug 46/2011 zice:
2. După alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) PFA nu va fi considerată un angajat al unor terțe persoane cu care colaborează potrivit art. 16, chiar dacă colaborarea este exclusivă."


Avand in vedere articolele mentionate mai sus pfa-ul se incadreaza la dependent sau independent?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL