Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
the_same's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


the_same's Content

There have been 17 items by the_same (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#258343 UN COLT PT. MEDITATII

Postat de the_same on 29 October 2013 - 09:23 AM in Diverse subiecte

O Doamne ...

Daca ar exista si un forum al dascalilor, care sa-i faca sa citeasca aceasta poveste as posta fiecare litera Bold si subliniata.
Poate poate ar citi si i-ar mai prinde putin rusinea.

Foarte frumos.



#258341 hotarare AGA

Postat de the_same on 29 October 2013 - 09:00 AM in Arhiva

multumesc mult de tot.
am citit articole din legea soc comerciale care lamureste destul de bine acest aspect
cred ca am o problema cu increderea ... inca nu mi-am setat creierul pe ... "nu te increde in nimeni!" :sad:



#258265 interviul pt un post de contabil

Postat de the_same on 25 October 2013 - 09:17 AM in Cum poti deveni contabil

daca as putea adauga ceva, poate ca ar fi bine de stiut ...
am reusit sa tin contabilitatea la o firma, mica, patroni romani, 5-6 angajati, doar pentru simplul fapt ca apar in trening :blush: , nu fac concurenta doamnei!!!
exista un secret : cunosteam contabila de dinainte si mi-a spus ca madam nu suporta concurenta!
am aparut la interviu in blugi, pantofi fara toc, bluza inchisa pana la gat si una dintre intrebari a fost daca tinuta trebuie sa fie obligatorie de office sau pot veni si in trening :cool:
de atunci a ramas contabilitatea si treningul, care si pe acela il schimb foarte rar! :wink:



#258251 hotarare AGA

Postat de the_same on 24 October 2013 - 12:43 PM in Arhiva

imi cer scuze ca insist, dar sunt foarte presata de situatie si nu gasesc nici un fel de raspuns referitor la aceasta hotarare AGA.

multumesc foarte mult



#258231 hotarare AGA

Postat de the_same on 23 October 2013 - 05:15 PM in Arhiva

buna

as vrea sa stiu daca se poate ca printr-o hotarare AGA a unui SRL, contabilul poate fi informat pt a pune in aplicare o operatiune contabila de declarare ca venit neimpozabil, un venit din despagubire, in vederea calculului impozitului pe profit.

mai pe scurt as dori sa stiu daca contabilul este acoperit de aceasta hotarare AGA comunicata. :sad:
multumesc foarte mult



#257657 dauna totala masina

Postat de the_same on 24 September 2013 - 01:08 PM in MONOGRAFII CONTABILE

- incasarea de la societatea de asigurari
5121-7581

- casarea :
daca este amortizata integral
6583-213
daca nu este amortizata integral
%-213
2813
6583

trebuie vazut daca a fost amortizat integral, ce valoare mai exista de amortizat ....,



#257625 Casare mijloace fixe

Postat de the_same on 23 September 2013 - 02:11 PM in IMOBILIZARI

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
un autoturism, amortizat integral, dauna totala, incasare dauna prin banca, dezmembrare, obtinere piese si vanzare piese.

am facut urmatoarele inregistrari pana acum:

5121-7581 incasare despagubire
6583-213 scoaterea din functiune

461-% vanzarea pieselor
758
4427


ar trebui sa mai fac inregistrarile aferente obtinerii pieselor din dezmembrare si descarcare din gestiune a pieselor.

multumesc mult de tot



#255611 achizitie intracomunitara

Postat de the_same on 07 June 2013 - 12:44 PM in Arhiva

buna ziua,

pana acum am efectuat achizitii intracomunitare de marfa.
am primit factura originala de la furnizor, am primit dovada transportului de la transportator, am primit factura de transport originala.

astazi sunt anuntata de sefa ca nu mai primim factura originala aferenta achizitiei intracomunitare marfa, ca e suficienta cea venita pe email, deoarece desteptul de la achizitii a spus ca e suficient!

as vrea sa aflu daca intradevar este ok doar cu factura venita pe email si daca nu ce implicatii ar fi in cazul in care ramane asa.

multumesc foarte mult.



#254245 probleme registru casa, urgent

Postat de the_same on 15 April 2013 - 12:37 PM in Arhiva

buna ziua,

imi puteti spune daca se intocmeste chitanta la ridicarea numerar din banca?

multumesc mult de tot



#254153 D101 / topic 2013

Postat de the_same on 11 April 2013 - 11:20 AM in Arhiva

buna,

am depus D101 pentru 2012 cu pierdere fiscala, am gresit si trebuie sa o rectific.
in cazul in care am diferente de crestere/reducere a pierderii fiscale, dar ramane tot pierdere fiscala, se aplica penalizari/amenzi/avertizare, etc? :sad:

multumesc mult de tot.



#254139 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 11 April 2013 - 08:38 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareakmkz, la 11 April 2013 - 08:29 AM, a spus:

Societatea absorbanta trebuie sa preia obligatiile de plata ale societatii absorbite. Nu e nicio problema sa te indrepti impotriva ei.
Necazul ar fi ca sumele din 2006 s-au cam prescris.

ok, dar eu ce pot sa fac cu acel sold din 461? dupa OMFP 3055 nu se poate corecta prin 117 si am inteles ca nu se mai pot depune D101 la 2007.

multumesc



#254135 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 11 April 2013 - 07:47 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

scuze ca insist, dar ma poate ajuta cineva cu un sfat, referitor la sold debitor in 461, din 2006, care reprezinta sume platite catre o firma absorbita prin fuziune in 2007.

multumesc foarte mult.



#254099 facturi neintocmite de catre furnizor

Postat de the_same on 10 April 2013 - 10:07 AM in Arhiva

cat timp pot sa ramana acestea in 408?
multumesc



#254097 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 10 April 2013 - 08:05 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

buna ziua

din nou cu soldul din 461, am gasit urmatoarele:
-sume platite catre o firma in 2006, care ulterior a fost absorbita prin fuziune in 2007.

ce pot sa fac?

multumesc.



#254057 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 09 April 2013 - 08:05 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

multumesc foarte mult de ajutor.

am cautat registrul jurnal asa cum mi-ai spus,
am gasit ca soldul din 461 sunt sume platite catre o firma care a fost absorbita prin fuziune in 2007.
:wacko: cred ca cedez nervos ...

in cazul in care nu mai este de la cine sa se recupereze acestea ce pot sa fac cu acest sold din 461?



#254011 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 08 April 2013 - 10:29 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc mult pt raspuns, dar ce fac in cazul in care tot intreb si tot nu primesc nici un raspuns.
Contabilitatea pe vremea aceea era tinuta din pix, nu era program de conta, colegul de dinaintea mea a primit aceleasi raspunsuri si se gaseste doar o balanta sintetica, fara componenta soldului.

Au fost emise facturi de vanzare marfa si acestea sunt toate inchise prin incasare banca/casa.
Dividendele aferente fiecarui an au fost ridicate, impozitul aferent platit, creditari nu am gasit ca s-ar fi facut .... si inspiratia mea se opreste aici ....

Daca trec suma in 473, va fi vina mea ca am sume in curs de clarificare incepand cu anul 2012 sau 2013 .... deci ce pot sa fac?

O zi buna



#253947 Corectii ERORI CONTABILE

Postat de the_same on 05 April 2013 - 09:13 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

buna ziua,

am sold debitor la 461 care vine din 2007 si nu se cunoaste componenta lui.
mi s-a pus in vedere rezolvarea acestei probleme pentru prelungirea liniei de credit.

pot sa fac corectia prin 117? si ce as avea de facut?

multumesc foarte mult




Cometa SQL