Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Arekusandora's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Arekusandora's Content

There have been 25 items by Arekusandora (Search limited from 15-December 07)


Sort by                Order  

#270065 Declaratii TVA depuse lunar, platitor trimestrial

Postat de Arekusandora on 27 August 2015 - 04:47 PM in Arhiva

Buna,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:

Contabila nu a verificat vectorul fiscal al societatii si a depus declaratiile 300 si 394 lunar, desi firma era platitor trimestrial. Pe recipisa de depunere i-a aparut eroarea conform careia societatea este inregistrata ca platitor trimestrial, insa a continuat sa le depuna.

Cum procedez acum ca sa indrept erorile?

Multumesc frumos,



#269023 operatiuni triunghiulare

Postat de Arekusandora on 17 June 2015 - 11:39 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns!

Eu am mai gasit urmatoarea situatie in Codul fiscal:

Situatia 2
(8) Nu sunt considerate operațiuni impozabile în România:
ab) achiziția intracomunitară de bunuri, efectuată în cadrul unei operațiuni triunghiulare, pentru care locul este în România în conformitate cu prevederile art. 132^1 alin. (1), (ART. 132^1 Locul achiziției intracomunitare de bunuri (1) Locul achiziției intracomunitare de bunuri se consideră a fi locul unde se găsesc bunurile în momentul în care se încheie expedierea sau transportul bunurilor)
atunci când sunt îndeplinite următoarele condiții:
1. achiziția de bunuri este efectuată de către o persoană impozabilă, denumită cumpărător revânzător, care nu este stabilită în România, dar este înregistrată în scopuri de TVA în alt stat membru;
2. achiziția de bunuri este efectuată în scopul unei livrări ulterioare a bunurilor respective, în România, de către cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1;
3. bunurile astfel achiziționate de către cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1 sunt expediate sau transportate direct în România, dintr-un alt stat membru decât cel în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, către persoana căreia urmează să îi efectueze livrarea ulterioară, denumită beneficiarul livrării ulterioare;
4. beneficiarul livrării ulterioare este o altă persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă, înregistrată în scopuri de TVA în România;
5. beneficiarul livrării ulterioare a fost desemnat în conformitate cu art. 150 alin. (4) ca persoană obligată la plata taxei pentru livrarea efectuată de cumpărătorul revânzător prevăzut la pct. 1;

ART. 150 Persoana obligată la plata taxei pentru operațiunile taxabile din România

4) Taxa este datorată de persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiarul unei livrări ulterioare efectuate în cadrul unei operațiuni triunghiulare, în următoarele condiții:
1. cumpărătorul revânzător al bunurilor să nu fie stabilit în România, să fie înregistrat în scopuri de TVA în alt stat membru și să fi efectuat o achiziție intracomunitară a acestor bunuri în România, care nu este impozabilă conform art. 126 alin. (8) lit. b); și
2. bunurile aferente achiziției intracomunitare, prevăzute la pct. 1, să fi fost transportate de furnizor sau de cumpărătorul revânzător ori de altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului revânzător, dintr-un stat membru, altul decât statul în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, direct către beneficiarul livrării; și
3. cumpărătorul revânzător să îl desemneze pe beneficiarul livrării ulterioare ca persoană obligată la plata taxei pentru livrarea respectivă.


Se poate incadra in aceasta situatie operatiunea mentionata de mine anterior?


O zi placuta!



#269009 operatiuni triunghiulare

Postat de Arekusandora on 16 June 2015 - 07:01 PM in Arhiva

Buna seara,

Am urmatoarea situatie:

- Firma X din Rep. Ceha achizitioneaza de la firma Y din Romania bunuri care se livreaza direct beneficiarului, firma Z din Romania;
- toate cele 3 firme detin cod de TVA valid

In cazul de fata, avand in vedere ca bunurile nu parasesc teritoriul Romaniei, se poate considera livrare intracomunitara?

Exista factura de transport local de la Bucuresti la Ploiesti, bunurile nu sunt livrare in alt stat membru UE.



#268519 materie prima intrata din bonuri fiscale, factura primita ulterior

Postat de Arekusandora on 11 May 2015 - 10:58 PM in CONTABILITATE STOCURI

Buna seara,

Societatea la care lucrez se ocupa cu asamblarea de tablouri electrice si de automatizari. In prezent, se lucreaza la un tablou ce presupune, pe langa materiile prime uzuale (sigurante, cabluri etc.) si un soft informatic cu licenta SCADA. In contractul semnat cu clientul se specifica faptul ca livrarea se va face cu softul instalat.

Intrebarea este: Factura de achizitie a softului se inregistreaza pe contul de materii prime (301)?

Ulterior se vor face inregistrarile:

601 = 301 soft
335= 711 - constituire tablou

Sunt corecte inregistrarile?

Multumesc anticipat,



#268227 ordin de compensare

Postat de Arekusandora on 28 April 2015 - 01:33 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 28 April 2015 - 10:15 AM, a spus:

plafonul se refera la platile in numerar !! aici nu aveam de-a face cu asa ceva, ci cu o compensare - banii nu circula deloc.

Multumesc pentru raspuns!

Mai am o intrebare:daca operatiunea de compensare se realizeaza inainte de scadenta facturilor se mai transmite la Institutul de Management si Informatica?



#268191 ordin de compensare

Postat de Arekusandora on 27 April 2015 - 12:46 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 27 April 2015 - 12:40 PM, a spus:

eu nu stiu nici un motiv pt. care compensarea (financiara) n-ar fi permisa.

de ai indoieli ? din cauza sumei mari ?

Da. Nu prea sunt lamurita cu plafonul de 10000 RON.....



#268183 Scoatere din evidenta platitor impozit venit in sistem real - intreprindere i...

Postat de Arekusandora on 27 April 2015 - 09:26 AM in Contabilitate I.I.

Buna ziua,

Am o intreprindere individuala pentru care plateam impozit pe venit pentru CAEN: Consultanta financiara.
Daca am radiat codul CAEN, ve trebuie sa depun la ANAF pentru a nu mai plati impozit?

Acum am primit din nou decizie de impunere cu suma de 2000 lei.

Multumesc frumos,



#268165 ordin de compensare

Postat de Arekusandora on 24 April 2015 - 12:59 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,


Va multumesc pentru raspunsurile pe care mi le-ati oferit de fiecare data.

Referitor la ordine de compensare, am si eu urmatoarea situatie:

Firma la care lucrez a realizat lucrari de instalatii electrice pentru un complex rezidential, iar societatea noastra doreste sa achizitioneze un apartament in contul datoriei furnizorului (cost apartament 79 000 euro + TVA, cost lucrari 70 000 euro + TVA).

Se poate face compensare (cu ordine de compensare) pentru sumele de mai sus daca beneficiarul lucrarilor de instalatii electrice emite factura pentru apartament, iar firma noastra pentru lucrarile prestate?


Multumesc frumos,



#268031 Deductibilitate cheltuieli bon fiscal nestampilat

Postat de Arekusandora on 20 April 2015 - 01:42 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire legata de achizitiile unui SRL pentru care nu se solicita factura, ci doar bonul fiscal: Daca am achizitionat consumabile in valoare de 70 lei pe baza de bon fiscal (nestampilat) achitat cu card de firma, cheltuielile sunt deductibile la calculul impozitului pe profit?

Patronul de la firma la care lucrez sustine ca, pentru bonurile achitate cu card de firma nu este obligatorie stampila.

Ma puteti ajuta cu un document legislativ in care se specifica ca nu sunt deductibile cheltuielile efectuate in baza unui bon fiscal nestampilat (chiar daca este achitat cu cardul de firma)?

Va multumesc pentru raspunsurile prompte primite de fiecare data!



#267797 Impozit venituri UE nerezident

Postat de Arekusandora on 04 April 2015 - 11:25 PM in Arhiva

Multimesc pentru raspuns!

Sunt servicii de lucrari electrice asupra unor utilaje. Daca exista conventie de evitare a dublei impunere intre Lituania si Romania si furnizorul prezinta certificat de rezidenta, eu am inteles din art.7 al conventiei ca se impun doar in statul de rezidenta. In cazul in care nu se prezinta certificat fiscal se retine impozit de 16%.

Am interpretat corect?



#267783 Impozit venituri UE nerezident

Postat de Arekusandora on 03 April 2015 - 05:41 PM in Arhiva

Buna seara,


Am si eu urmatoarea situatie:

Am un furnizor lituanian care va efectua lucrari electrice pentru utilaje aflate pe teritoriul Romaniei.

Trebuie sa ii retin si sa virez la stat impozit de 16%?


Multumesc frumos



#267601 Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015

Postat de Arekusandora on 24 March 2015 - 07:24 PM in Impozitare - TVA

Vezi postareamgabi, la 22 January 2015 - 11:57 AM, a spus:

Exact la scenariul acesta ma gandeam :angry2:

1. respinge inregistrarea
2. inregistreaza din oficiu
3. anuleaza inregistrarea

... adica cel mai urat scanariu!

Tocmai asta s-a intamplat si cu firma la care lucrez in prezent.

Am depus documentatia completa pe 06.02.2015
S-a publicat pe site-ul ANAF ca am fost luati in evidenta incepand cu 01.03.2015
Am fost la ANAF sa solicit clarificari: daca avem decizie de inregistrare? daca ne elibereaza certificat de inregistrare in scopuri de TVA?
Ne-au comunicat ca nu s-a primit raspunsul de la Antifrauda in ceea ce priveste formularul 088.
Pe 06.03.2015 - am primit decizia de anulare din oficiu a inregistrarii in scopuri de TVA pe motiv ca societatea nu a demonstrat ca are capacitatea de a desfasura activitati economice, desi s-a depus documentatia tocmai pentru depasire de plafon.....



#267599 Deductibilitate cheltuieli

Postat de Arekusandora on 24 March 2015 - 07:13 PM in Arhiva

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:am o factura neincasata din 2006, iar in 2014 s-a declarat falimentul clientului.

Avand in vedere ca este o creanta prescrisa, pot trece pe cheltuiala deductibila creanta (654) ? Se poate face ajustare de TVA?



#267049 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de Arekusandora on 23 February 2015 - 10:28 PM in Impozitare - TVA

Multumesc pentru raspunsul prompt.
Intre A si C nu exista relatie contractuala. Exista doar intre A si B, un contract de lucrari de automatizari. B este antreprenor general, A subantreprenor si C beneficiarul final al lucrarilor.


Multumesc!



#267019 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de Arekusandora on 23 February 2015 - 12:35 PM in Impozitare - TVA

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea speta in ceea ce priveste achizitia de servicii intracomunitare ( lucrari utilaje - utilajul se afla pe teritoriul Romaniei).

- furnizorul de servicii (firma A) are sediul stabilit in Lituania (este inregistrat in ROI) - subcontractor
- beneficiarul (clientul - firma C ) are sediul stabilit in Romania .
- cumparatorul serviciilor de lucrari (adica eu - firma B) are sediul stabilit in Romania si nu este inregistrat in ROI.

Firma A factureaza serviciile firmei B
Firma B refactureaza serviciile firmei C.

Intrebarea mea este: cum va emite furnizorul factura, in ceea ce priveste regimul TVA si cum se va reflecta aceasta in contabilitatea beneficiarului?

Apelez la cunostintele voastre, pentru ca de fiecare data mi-ati oferit suport.

Multumesc frumos,



#266885 Inregistrare platitor TVA conf. ordin ANAF 112/2015

Postat de Arekusandora on 17 February 2015 - 12:22 PM in Impozitare - TVA

Buna,

Tocmai ce ma "lupt" cu ANAF-ul pentru inregistrarea unei societatii ca platitor de TVA.

Ne tot amana cu inregistrarea pentru ca unul dintre administratori are o firma inactiva.

Desi am depasit plafonul de 220 000 lei, este posibil sa raman in continuare neplatitor de TVA?


Multumesc,



#266149 ajustare TVA

Postat de Arekusandora on 15 January 2015 - 10:32 AM in Arhiva

Buna

Am si eu o intrebare: se poate compensa TVA de plata aferent octombrie 2014 cu TVA de recuperat aferent noiembrie 2014? Daca da, care este baza legala?


Multumesc anticipat!



#266089 a fi sau a nu fi platitor de TVA

Postat de Arekusandora on 12 January 2015 - 10:40 PM in Arhiva

Buna,

Tocmai ce am infiintat un SA si ma confrunt cu urmatoarea situatie: Sa ma inregistrez ca platitor de TVA sau sa astept depasirea plafonului de 65000 euro?

Din cate am citit eu, pentru a ma inregistra ca platitor de TVA am nevoie de urmatoarea documentatie:
  • cerere-tip de inregistrare in scopuri de TVA – formularul 098 si anexa aferenta
  • declaratie-tip de mentiuni 010 si anexa aferenta
  • declaratie pe proprie raspundere a societatii solicitante din care sa rezulte ca desfasoara activitati economice la sediul sau social, sediile sale secundare sau in afara acestora si anexele aferente
  • cazier judiciar al administratorilor si asociatilor (daca SA-ul are 10 asociati, este necesar cazierul pentru fiecare?)
  • copii legalizate ale actelor de identitate ale administratorilor
  • documentele privind detinerea legala a spatiului aferent sediului social si/sau a sediilor secundare
  • documentele eliberate de ONRC dupa inmatriculare
Mai sunt necesare si alte documente?
De asemenea, in ceea ce priveste TVA-ul la incasare, daca ma inregistrez ca platitor de TVA trebuie sa completez ceva pentru a nu fi introdus in sistem?
Pentru inregistrarea in ROI, ce documente sunt necesare?


Multumesc anticipat!



#265265 Ajutor inmormantare

Postat de Arekusandora on 12 November 2014 - 03:45 PM in Arhiva

Buna ziua,


Ma confrunt in prezent cu urmatoare situatie:

Am un angajat care a decedat si firma va acorda atat ajutor de deces, cat si ajutor de inmormantare. Sumele se vor acorda in baza dispozitiei de plata catre casierie

Intrebarea mea este: Pe numele carei persoane se face dispozitia de casa?


Multumesc anticipat,



#264719 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 11 October 2014 - 12:17 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Din cate stiu eu, ar fi 5 la fiecare materie.



#264591 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 04 October 2014 - 03:26 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu regret ca nu am facut un master de conta de la ASE, care echivala acest examen. Se pare, ca cel facut de mine, nu ajuta cu nimic:(



#264579 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 04 October 2014 - 12:35 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu am un program destul de incarcat. Mai devreme de ora 22 nu ajung acasa de la birou. In consecinta, nu prea aveam cum sa ma apuc din timp nici daca as fi dorit. Am avut concediu sapt aceasta si m- am mobilizat. Sa merg la facultate si la serviciu, sa imi fac disertatia si sa invat pentru CECCAR, deja prea mult. Sper sa trec totusi:D



#264575 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 04 October 2014 - 11:32 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu abia astazi am reusit sa ajung la fiscalitate. M- am bazat pe faptul ca am facut si in facultate si baza o am destul de solida. Formulele trebuie sa le tocesc putin. Sper sa reusesc sa finalizez pana maine :). Plus ca mai am si pe la drept cateva intrebari de studia. Sper sa am noroc maine:D



#264569 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 04 October 2014 - 10:01 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Aplicatiile de la fiscalitate cum vi s-au parut?



#264535 Acces stagiu expert - 2014

Postat de Arekusandora on 03 October 2014 - 11:58 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Buna,
Referitor la aplicatia 237, presupun ca se considera valori mobiliare pe termen lung.


App si eu o sa dau la Ploiesti.




Cometa SQL