Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2016Konta's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


2016Konta's Content

There have been 19 items by 2016Konta (Search limited from 03-December 07)


Sort by                Order  

#286481 Declaratia 205 - topic 2019

Postat de 2016Konta on 31 January 2019 - 10:58 AM in Arhiva

Exact!
Anaf BV a emis un articol in 09.01.19 in care scria clar ca ar trebui depusa D205 in cazul asta, dar dupa aparitia formularului 205 pe site-ul anaf in 22.01.19 au retras articolul pe motiv ca...nu mai e de actualitate :sad:



#286473 Declaratia 205 - topic 2019

Postat de 2016Konta on 30 January 2019 - 03:38 PM in Arhiva

Am sunat...si raspunsul a la Anaf: :blink:
''daca nu aveti unde sa treceti veniturile astea, nu depuneti''



#286451 Declaratia 205 - topic 2019

Postat de 2016Konta on 30 January 2019 - 11:19 AM in Arhiva

Eu am cazul in care impozitul e final, 10% stabilit in contract.
Din instructiunile de completare se intelege ca nu ar trebui sa depuna declaratia unica nici persoana fizica...iar din instructiunile D205 se deduce ca nici firma nu ar trebui, pentru ca nu sunt prinse aceste tipuri de venituri!!

Totul e neclar...si maine e scadenta de depunere!!!


ORDIN Nr. 49/2019 din 11 ianuarie 2019
ANEXA 2
INSTRUCȚIUNI de completare a formularului "Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice"

4. Completarea subsecțiunii în cazul contribuabililor care au realizat venituri din drepturi de proprietate intelectuală

4.1. Subsecțiunea se completează de contribuabilii care, în anul de raportare, au realizat, în mod
individual și/sau într-o formă de asociere, venituri din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală pentru care venitul net se determină pe baza cotelor forfetare de cheltuieli sau în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, cu excepția contribuabililor pentru care impozitul a fost reținut la sursă de plătitorul de venit.
4.2. Pentru veniturile realizate în perioada 1 ianuarie - 22 martie 2018 inclusiv, contribuabilii au obligația efectuării calculului venitului net aferent anului 2018, stabilit pe baza cotei forfetare de cheltuieli sau în sistem real, a determinării și a plății impozitului pentru veniturile aferente anului 2018, până la data de 15 martie 2019 inclusiv.
Plățile anticipate reținute la sursă pentru drepturile de proprietate intelectuală vor fi luate în calcul la stabilirea impozitului anual de plată pentru anul 2018.
4.3. Nu au obligația completării subsecțiunii persoanele fizice pentru care impozitul reținut de plătitorii de venituri este final.



#286387 Declaratia 205 - topic 2019

Postat de 2016Konta on 28 January 2019 - 11:22 AM in Arhiva

Pentru un contract de drepturi de autor incheiat cu o pf in feb.2018 declarat in D100, firma ar trebui sa depuna D205 pt an 2018??
Mentionez ca impozitul s-a declarat in D100 si s-a platit in martie 2018, pana in 22.03.2018 cand s-a modificat declararea prin D112.

Actualul formular din 22.01.2019 nu prevede venituri si categoria venituri din drepturi de autor...



#281599 Impozitare venituri din drepturi de autor - 2018 !

Postat de 2016Konta on 11 January 2018 - 02:03 PM in Impozitare - VENIT

Multumesc mult pt raspuns Otilia!
Am aflat ca incepand cu anul acesta in Saga contractele de DDE de inregistreaza in meniul Intrari, si se declara in D100.



#281513 Impozitare venituri din drepturi de autor - 2018 !

Postat de 2016Konta on 09 January 2018 - 10:14 AM in Impozitare - VENIT

Multumim de articol@Otilia Alupei si La multi ani!

Eu am situatia incheierii unui contract de drepturi de autor in 2018 cu o pf care este salariata la alta firma, care are un salariu net >1900/luna. Pana acum acest salariat nu a amai avut alte contracte pe drepturi de autor.
Cum se va impozita acest contract in 2018, sa zicem in cazul sumei de 2500 lei, unde se genereaza statul in programul Saga, se declara in D122 sau D100?

Multumesc anticipat!



#274851 balanta/bilant de lichidare

Postat de 2016Konta on 01 July 2016 - 10:58 AM in Bilanturi

Unde???



#274791 balanta/bilant de lichidare

Postat de 2016Konta on 27 June 2016 - 01:51 PM in Bilanturi

Nimeni nu a mai avut cazul asta?



#274157 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 10 May 2016 - 12:23 PM in Impozitare - TVA

multumesc, prepeleac

Parerile sunt impartite legat de acest subiect...de ex. la unele admin financiare au spus ca trebuie sa se factureze cu cota de TVA din tara beneficiarului, iar la altele ca nu trebuie sa se factureze cu TVA pe baza ca firma din RO nu e platitoare de TVa


La asa o speta la care nu exista un raspuns clar in legislatie...e normal sa avem atatea dezbateri



#274127 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 09 May 2016 - 04:16 PM in Impozitare - TVA

multumesc...acum am recitit

Puteti sa imi spuneti legat de:
''anume plafon o scutire identica in respectivul stat membru.'' care ar fi baza legala, ca eu nu am gasit



multumesc inca o data



#274109 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 09 May 2016 - 08:56 AM in Impozitare - TVA

''Adica indiferent unde facturati, daca un cetatean roman, o persoana impozabila romana, sau orice entitate straina beneficiaza de servicile dvs nu se datoreaza TVA daca locul prestarii/livrarii este RO.''



In cazul meu locul prestarii NU este in RO, ci in statul membru de unde este beneficiarul!!!



#274051 balanta/bilant de lichidare

Postat de 2016Konta on 05 May 2016 - 04:15 PM in Bilanturi

Buna ziua,

Un SRL microintreprindere suspendat are in balanta la 31.03.2016 solduri:

1012 credit = 200
1171 debit = 23.005
121 debit = 50
4551 credit = 23.000
5311 debit = 145

Cum se vor inchide conturile.
Pentru suma din ct 4551 se plateste impozit???

Multumesc mult!



#273957 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 25 April 2016 - 09:19 AM in Impozitare - TVA

Multumim mult @ lexiroxi si @otilia alupei pentru clarificari.

Deci, pt persoane neimpozabile din UE, NU se factureaza cu TVA.



#273939 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 21 April 2016 - 04:29 PM in Impozitare - TVA

ma intereseaza baza legala la ....daca se factureaza cu TVA sau NU, catre persoane neimpozabile din UE



#273929 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 21 April 2016 - 09:33 AM in Impozitare - TVA

@lexiroxi te rog sa dai baza legala la:

Prestatorii de astfel de servicii pe cale electronica catre beneficiari persoane neimpozabile trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in fiecare stat membru de rezidenta a clientilor sau sa se inregistreze pentru utilizarea programului M1SS in statul membru in care isi au stabilit domiciliul fiscal si sa colecteze TVA aferent fiecarui stat membru al beneficiarilor. -


multumim!



#273919 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 20 April 2016 - 02:21 PM in Impozitare - TVA

Iata un material legat de TVA servicii electronice:

Fisiere atasate




#273917 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 20 April 2016 - 02:14 PM in Impozitare - TVA

Inseamna ca toate sunt operatii intracomunitare si se factureaza doar cu codul special de TVA.

1 ) Factura catre cod valid VIES, fara tva.
2 ) Factura pentru restul, cu TVA din tara beneficiar si schema M1SS - See more at: http://www.conta.ro/...h.9PEYPd6W.dpuf

Facturarea cu cota de TVA din tara beneficiarului prin schema M1SS se realizeaza numai de cei care se incadreaza sa aplice Regimul special pentru serviciile electronice.

Codul fiscal:

ART. 315 - Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicații, de radiodifuziune sau de televiziune prestate de către persoane impozabile stabilite în Uniunea Europeană, dar într-un alt stat membru decât statul membru de consum

(2) Orice persoană impozabilă care are sediul activității economice în România sau, în cazul în care nu are sediul activității economice în Uniunea Europeană, dispune de un sediu fix în România poate utiliza un regim special pentru toate serviciile electronice, de telecomunicații, de radiodifuziune sau de televiziune prestate către persoane neimpozabile care sunt stabilite, au domiciliul stabil sau reședința obișnuită în statele membre de consum, dacă persoana impozabilă nu este stabilită în aceste state membre. Regimul special poate fi utilizat și de către orice persoană impozabilă care nu are sediul activității economice în Uniunea Europeană, dar dispune de mai multe sedii fixe în Uniunea Europeană, în cazul în care are un sediu fix în România și alege România ca stat membru de înregistrare.
(3) În cazul în care România este statul membru de înregistrare, persoana impozabilă respectivă trebuie să depună în format electronic o declarație de începere a activității sale supuse regimului special la organul fiscal competent. Persoana impozabilă trebuie să notifice, prin mijloace electronice, organul fiscal competent, în caz de încetare a activității sau în caz de modificări ulterioare, care o exclud de la regimul special.
(4) Pentru operațiunile impozabile efectuate în condițiile prezentului regim special, persoana impozabilă utilizează doar codul de înregistrare în scopuri de TVA alocat de statul membru de înregistrare.
În cazul în care România este statul membru de înregistrare, codul de înregistrare utilizat de persoana impozabilă este cel care i-a fost atribuit conform art. 316



#273825 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 14 April 2016 - 03:03 PM in Impozitare - TVA

@Otilia Alupei, multumesc..

La pct.2 Nu se factureaza cu tva

Numai firmele inregistrate in scop de TVA in Romania cf art.316, (nu cele cf art.317) pot aplica Regimul special sa factureze cu cota de TVA din tara beneficiarului.

Alta intrebare:
...aceste facturi emise catre persoane fizice UE se declara doar prin D100??



#273707 TVA prestari servicii UE si non-UE

Postat de 2016Konta on 07 April 2016 - 03:13 PM in Impozitare - TVA

Pentru ca nici eu nu am gasit raspunsuri foarte clare, am urmatoarea speta:

O microintreprindere din RO, domeniu de activitate prestare de servicii publicitate online, neplatitoare de TVA in RO, inregistrata in ROI, cod special de TVA EU, clientii vor fi din afara Romaniei, zona UE.

Intrebari:

1.Daca clientul este persoana juridica platitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special?

2.Clientul este persoana juridica, neplatitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special? special

3.Clientul este persoana fizica neimpozabila, si/sau neplatitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special? Ce cota?

4.Factura va fi in lei sau numai in euro?

5.Incasarea facturii poate fi numai in numerar?

6.In cazul acestor 3 tipuri de clienti se poate incheia contract de barter pentru schimb de prestare de servicii cu prestare de servicii/primire de materiale promotionale?

7.Primirea de materiale promotionale din partea clientilor UE din contractul le barter trebuie declarat in D091, intra in sfera de plata TVA in Romania?


Multumesc anticipat!




Cometa SQL