Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
barbarian's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


barbarian's Content

There have been 7 items by barbarian (Search limited from 16-December 07)


Sort by                Order  

#274399 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de barbarian on 25 May 2016 - 06:49 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Revin tot aici cu o intrebare, nu stiu daca e locul potrivit, daca un SRL, care este suspendat din 2009 si habar n-am ce statut mai are acum suspendat sau activat, doreste sa intre in dizolvare si apoi radiere, poate sa o faca? Sau trebuie sa mearga la reg. com. sa solicite reluarea activitatii ca sa poata fi dizolvata? :unsure:



#274279 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 17 May 2016 - 10:54 PM in Arhiva

Arriba, Arriba! Andale, Andale!

Imagine postata

Le-am gasit!!! Pe toate!!! Am depus 101 pe 2012 si 2013 precum si un 392B pe 2012. :laugh:

Multumesc frumos, sunteti cele mai faine contabile!! Imagine postata



#274265 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 17 May 2016 - 12:30 PM in Arhiva

Vezi postareamgabi, la 17 May 2016 - 12:00 PM, a spus:

Este posibil sa fie nevoie si de D101 (si chiar D392B) pentru 2012, daca ai iesit din suspendare in cursul anului 2012, cand erai inca la impozit pe profit.

Daca ai suspendat in mijlocul anului 2009 (pe 3 ani) inseamna ca in 2012 a incetat suspendarea.

Incepand cu 2013 nu se mai depune D392 daca nu ai avut activitate, deci scapi de D392B pentru 2013-2015.
Sfatul meu este sa mergi la anaf si sa vezi ce declaratii figureaza la ei ca fiind nedepuse, daca tot platesti amenda macar sa ramai "curat" (poate scapi cu avertisment!)

M-am uitat si eu pe net dupa D392B si nu stiu daca m-as incadra pentru ca firma nu mai are activitate de prin 2005. Ori, acolo se spune ca

Citeaza

Declaratia 392 B se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispozițiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei..

Acu, cum ar trebui interpretat, o firma cu cifra de afaceri 0 intra in categoria firmelor care au o cifra de afaceri inferioara sumei de 220,000 lei? Ca e cam neclar, au precizat suma limita maxima dar nu au spus nimic de cea minima.



#274263 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 17 May 2016 - 12:24 PM in Arhiva

Vezi postareamgabi, la 17 May 2016 - 12:10 PM, a spus:

Platesti o singura amenda pentru toate declaratiile nedepuse (indiferent ca depui una sau 20).
De aceea ti-am spus sa te interesezi la anaf sa vezi ce apare la ei.

PS: Dumnezeule, ce contabil ai de ti-a zis sa ca trebuie D101 pentru perioada in care figurezi cu impozit micro ??? :ohmy2:

Ehee, este o experta! :smile:



#274257 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 17 May 2016 - 12:03 PM in Arhiva

Multumesc mult, mult de tot pentru raspuns, acu simt ca a iesit soarele pe strada sperantei, la parter.
Huh.. Imagine postata

Ca de cateva zile m-au trecut toate naduselile, ca trebuia sa depun si 101 in martie, si eu nu am depus-o, si ma pastea si o amenda de mii de lei... vai mie!! Imagine postata

Uite ca nu strica niciodata o a doua opinie medicala contabila. Imagine postata

O zi buna! Imagine postata



#274245 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 16 May 2016 - 09:15 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns.
Deci, nu trebuie sa depun decl. 094 sau 101, nu? Ca anul trecut am avut o dna. contabila care mi-a spus ca tre sa depun 094 iar anul asta am o alta dna. contabila care imi spune ca trebuie sa depun pe 101.
Si, ca in reclama aia cu hemoroizi, ... nu mai inteleg nimic! :wub:



#274211 Declaratii nedepuse

Postat de barbarian on 14 May 2016 - 11:41 AM in Arhiva

Buna ziua. Va solicit ajutorul deoarece simt ca incep sa o iau razna, nu mai inteleg nimic. :blink:

Am un SRL care si-a suspendat activitatea in 2009. Si de atunci asa a ramas ca nu am stiut ca in 2012 trebuia sa ma duc la registru si sa solicit reluarea activitatii.
In 2013 am depus declaratia D010 prin care am solicitat trecerea de la impozitul pe profit la cel pe venit, ca micro.
Cat despre faptul ca sunt sau nu platitor de tva, habar n-am, nu mai stiu asa ca m-am uitat pe situl min. de finante si acolo apare la rubrica TVA un mare NU. Deci, banuiesc ca sunt neplatitor.

Intrebare, ce acte trebuie sa depun, in afara de bilant si declaratiile trimestriale 100?

Multumesc.




Cometa SQL