Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fivefell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fivefell's Content

There have been 153 items by fivefell (Search limited from 01-December 07)



Sort by                Order  

#174020 factura in valuta :D

Postat de fivefell on 03 June 2008 - 11:57 AM in Arhiva

Si atunci, conform alin 3 al art.3, sunt legale si platile in valuta intre rezidenti atata timp cat exista un acord de vointa al partilor.



#164739 model preaviz desfiintare post

Postat de fivefell on 03 March 2008 - 02:45 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

Am si eu nevoie de un model de preaviz pentru desfiintare post.Cel de mai sus nu se deschide...Poate are cineva si il mai posteaza aici.Multumesc!



#164133 problema inregistrari cirese pt consum

Postat de fivefell on 26 February 2008 - 04:41 PM in Arhiva

stocul de cirese il "casezi" in baza unui pv efectuat de comisioa de casare, aprobat de conducerea societatii( intreg ctb 6588=3028) apoi inregistrezi receptia(nir-ul) produselor recuperate din dezmembrare. Fructul ptr distilerie si coditele(3028=7588 cu valoarea recuperata-asta luand in calcul cam ce poti obtine de la client pe aceste produse).Eu asa as proceda.PS folosind analitice distincte ptr 3028 -stocul provenit din dezmembrari



#160167 contab sql

Postat de fivefell on 28 January 2008 - 02:53 PM in Arhiva

eu lucrez .merge f bine.



#155216 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 10 December 2007 - 12:31 PM in Arhiva

Haideti sa va spun raspunsul dat de d-na Lector Stoianoff la un curs de instruire din weekend: nu se pot considera ca si deductibile aceste chelt ptr ca in cursul anului s-au inregistrat dobanzi si majorari de intarziere.Asa ca...



#153365 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 05 December 2007 - 10:47 AM in Arhiva

chiar nu are nimeni o parere?



#153083 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 04 December 2007 - 03:42 PM in Arhiva

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?



#152701 contab sql

Postat de fivefell on 03 December 2007 - 02:24 PM in Arhiva

"Folosesc varianta gratuita a programului si m-am lovit de o problema: la o firma care are comert en-gros am primit de la furnizor o factura cu un pret gresit la un produs (4.37),a doua zi am primit storno la produsul respectiv (-4.37) si refacturat cu pretul corect pe alta factura (43.7).Acu programul imi face o nota contabila de genul NP:reglare difrente pret 371=308 (-39.33).Stie cineva ce configuratie trebuie facuta ca sa scap de aceasta contare.? "

La fel face si la mine....Ce ar mai fi de setat? Helpppp Robert!!!!



#150111 completare formularele 100 si 300 ?!?

Postat de fivefell on 08 November 2007 - 10:12 AM in Arhiva

Tot de pe site-ul MF trebuie sa copiezi si celalalt fisier(disk2.pak) si apoi faci instalarea programului.



#146749 Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou

Postat de fivefell on 05 October 2007 - 12:33 PM in Arhiva

in legatura cu deductibilitatea tichetelor de masa in cand societatea inregistreaza plati restante la bugete, alin 3 din OU nr79 /2001 spune ca prevederile alin 1 si 2 se aplica si ptr anul 2001 ptr ca ordonanta a fost aprobata prin legea 59/16 ian 2002 ! Din ordonanta rezulta clar ca atat vreme cat se inreg plati restante( incepand din 2001) la bugete, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa.Situatia aceasta o am eu ptr luna sept si voi acorda tichete dar le voi inregistra la chelt nedeductibile fiscal.PS Am ordonanta doar listata.Daca am timp o sa o caut si in format electronic



#146008 parerile noastre despre examenul CECCAR -SEPT. 2007

Postat de fivefell on 01 October 2007 - 09:56 PM in Arhiva

Eu am luat ! Sunt din Ploiesti si am fost la sediul CECCAR, am vazut listele.au fost 39 admisi si 192 respinisi.....Totusi mi s-a parut un examen extrem de greu, mai ales ca era de acces si nu de final...si pot spune ca nu simt o mare bucurie dupa atata stres...



#138783 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de fivefell on 02 August 2007 - 06:02 PM in CONSULTANT FISCAL

vreau si eu grilele, multumesc! gina_curelea@yahoo.com



#137720 DECLARATIA 390

Postat de fivefell on 20 July 2007 - 12:46 PM in Arhiva

nu mai am timp nici sa mor, dar sa mai astept si 1-2 sapt sa primesc raspuns in scris! ca la cat se grabesc ei cu raspunsurile.... :lostit (13):



#137716 DECLARATIA 390

Postat de fivefell on 20 July 2007 - 12:39 PM in Arhiva

Multumesc! Stii ce mi-au spus acum, cand am sunat la Adm.Fin., la asistenta contribuabili? Ca trebuie sa trec atat in 300 cat si in 390!!!



#137704 DECLARATIA 390

Postat de fivefell on 20 July 2007 - 11:01 AM in Arhiva

Eu am o achizitie intracomunitara, cu factura in care e trecut si tva-ul si achitata, acolo, integral de catre delegatul nostru(inclusiv tva). O mai declar acum in 390 ? Chiar nu stiu... In decl de tva m-am gandit ca nu ar trebui trecuta. Cine poate sa imi spuna cum sa fac? :lostit (13):



#132334 salariu

Postat de fivefell on 28 May 2007 - 01:18 PM in Arhiva

bonurile respective nu se trec in cartea de munca, respectivele venituri nu sunt cu caracter obligatoriu si permanent(asa cum se cere la un imprumut bancar). In cartea de munca se trece salariul negociat care nu este egal cu netul. Din brut se scad contributiile la salarii si impozitul si se obtine netul care este trecut in adeverinta de salariu ptr banca.



#132325 noul contract de munca de la 01.01.2007

Postat de fivefell on 28 May 2007 - 12:49 PM in Arhiva

uite un model de CIM

sau acelasi de 2 ori! :smile:

Fisiere atasate




#132217 inregistrare platitor TVA la cerere

Postat de fivefell on 25 May 2007 - 01:57 PM in Arhiva

eu am depus decalaratia 010 cu mentiunea va vreau sa devin platitor de tva ( la cerere fara depasirea plafonului) impreuna cu o copie a cui-lui si au spus c ain max 2 sapt sa merg la ei cu imputernicirea si sa ridic certif de inreg in scopuri de tva si sunt platitor de tva incepand cu 01 iunie



#128994 Declaratie recapitulativa

Postat de fivefell on 18 April 2007 - 12:08 PM in Arhiva

Eu am fost ieri sa depun declaratia 390 si nu au reusit sa o preia ca era o eroare in progr lor de preluare(am avut ghinion sa fiu prima persoana care depunea decl.!!! Ploiesti). Au zis sa revin!



#127620 cladire amortizata integral la vanzator

Postat de fivefell on 02 April 2007 - 02:02 PM in Arhiva

Societatea mea a cumparat un imobil(ateliere) care la vanzator a fost amortizat integral. Eu ce fac cu amortizarea imobilului? pot face inregistrarea 681=281 cu costul de achizitie al imobilului ? mentionez ca urmeaza sa se mai repare cate ceva si apoi sa fie spatii de productie.



#126554 OCHELARI GRATUIT PT CALCULATOR?

Postat de fivefell on 26 March 2007 - 09:16 AM in Arhiva

Ce ai mai facut cu ochelarii? Sunt direct interesata ptr ca azi merg la control si trebuie sa schimb ochelarii.As vrea sa stiu cam ce valoare ar deconta societatea(cat de cat legal)



#126269 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de fivefell on 22 March 2007 - 03:36 PM in Arhiva

pentru cipone : contabilitatea de gestiune este obligatorie!!!!! vezi lg 82 republicata



#125243 Cladire si teren cumparate pe perioada scurta

Postat de fivefell on 14 March 2007 - 11:05 AM in Arhiva

Daca nu se face in contractul de vanzare-cumparare o identificare a valorii pentru fiecare bun in parte, se poate intocmi un act aditional la contractul respectiv, prin care se face aceasta despatire valorica.Tot la notar se va semna si acest act aditional. Si atunci e ok.



#124606 Cereri ghid TVA

Postat de fivefell on 09 March 2007 - 09:57 AM in Arhiva

Lorena, te rog, vreau si eu ghidul si iti multumesc mult, mult! gina_curelea@yahoo.com



#124519 contract constituire garantie materiala ptr gestionari

Postat de fivefell on 08 March 2007 - 01:43 PM in Arhiva

Nu am reusit sa descarc de pe unde am incercat un model de contract de garantie materiala ptr gestionar, poate sa imi trimita cineva? Daca da, va multumeasc, daca nu .....mai caut!




Cometa SQL