Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inhgeras's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inhgeras's Content

There have been 330 items by inhgeras (Search limited from 03-December 07)



Sort by                Order  

#128820 contabilitatea firmelor de asigurari

Postat de inhgeras on 16 April 2007 - 12:25 PM in Arhiva

as dori si eu acea monografie ...cat puteti voi de repede...eu as avea nevoie ieri...stiti cum este...

inhgeras@yahoo.com

multumesc mult.



#109574 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de inhgeras on 25 November 2006 - 11:30 PM in Arhiva

mercic pentru teme...

mi se pare complicat...si tre sa recunosc ca nu m-am pregatit atat de bine incat sa dau piept cu genul asta e grile ...asa ca o sa ramana pe februarie.



#109541 consultant fiscal - examen nov. 2006

Postat de inhgeras on 25 November 2006 - 09:28 PM in Arhiva

puteti da exemplu de grile asa cum s-au dat astazi?



#78973 a inceput stagiu an 2

Postat de inhgeras on 07 April 2006 - 10:37 AM in Arhiva

Deci...de ce eram asa de disperata sa aflu cand are grupa 1 cusurile:

Mi se pare un cretinism sa pui cursurile in mijlocul saptamanii (de luni pana miercuri) de la ora 16.30!?!?!?!? :smt011

Ca sa ma invoiesc 3 zile la rand este o chestie care tine de domeniul SF-ului!!! :smt093

Nu s-au invatat minte de la tura 1 de cursuri din semestrul asta cand au vazut ca erau 5 oameni in sala in loc de 100!!

Cum poti sa pui in mijlocul zilei si sa ceri prezenta obligatorie?!?!?!? :smt097 :smt013

Si se repeta povestea de lua trecuta cand in afara de orele de incepere a cursului este si perioada de curs (inceputul lunii) cand unii vor- nu vor au inchideri de luna!!!!!

Semestrul trecut grupa 1 a avut cursurile in weekend...ma gandeam ca poate fac o afacere si acum reusesc sa ma duc acolo si nu ma mai invoiesc de la serv....ca mi-e absolut imposibil!



#78745 a inceput stagiu an 2

Postat de inhgeras on 06 April 2006 - 10:55 AM in Arhiva

nu stie nimeni cand sunt cursurile de la grupa 1 la experti? in bucuresti?



#78579 a inceput stagiu an 2

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 03:53 PM in Arhiva

cand are grupa 1 de la experti - cursurile?



#78541 a inceput stagiu an 2

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 02:15 PM in Arhiva

grupa 3 experti:
10,11,12 april de la 16.30 aceeasi locatie.

si mie mi-a ajuns scrisorica



#78466 Confirmare de primire de la sanatate

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 10:44 AM in Arhiva

cam la 2 saptamani.



#78453 Confirmare de primire de la sanatate

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 09:42 AM in Arhiva

eu am depus in jur de 13 luna trecut pt 4 firme ...la 3 mi-au ajuns confirrmarile, dar la una nu inca.



#78452 Diurna pt strainatate

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 09:38 AM in Arhiva

adica ce vrei sa aflii?

poate te ajuta:

HOTARARE Nr. 436 din 30 aprilie 2002
HOTARARE Nr. 518 din 10 iulie 1995



#78428 contract civil prestari servicii

Postat de inhgeras on 05 April 2006 - 08:25 AM in CONTRACTE comerciale

si eu cred ca pfa este mai usor. Numai faptul ca iti tii contabilitatea in partida simpla si nu cal la sc cu mii de conturi...si tot este o chestie buna....si la sc-uri sunt o caruta de declaratii lunare, registre...hartoage!!!

alegerea este a ta, oricum

ps. oricum nu au cum sa dispara...eventual se transforma in altceva.



#78316 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 05:02 PM in Arhiva

doar atat am gasit momentan. Nu am gasit restrictii de suma momentan. Mai caut:

ORDONANȚĂ Nr. 92 din 24 decembrie 2003 *** Republicată
privind Codul de procedură fiscală
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 863 din 26 septembrie 2005

ART. 110
Dispoziții privind efectuarea plății
(1) Plățile către organele fiscale se efectuează prin intermediul băncilor, trezoreriilor și al altor instituții autorizate să deruleze operațiuni de plată.
(2) Plata obligațiilor fiscale se efectuează de către debitori, distinct, pe fiecare impozit, taxă, contribuție și alte sume datorate bugetului general consolidat, inclusiv dobânzi și penalități de întârziere.
(3) În cazul stingerii prin plată a obligațiilor fiscale, momentul plății este:
a) în cazul plăților în numerar, data înscrisă în documentul de plată eliberat de organele sau persoanele abilitate de organul fiscal;
B) în cazul plăților efectuate prin mandat poștal, data poștei, înscrisă pe mandatul poștal;
c) în cazul plăților efectuate prin decontare bancară, data la care băncile debitează contul plătitorului pe baza instrumentelor de decontare specifice, astfel cum această informație este transmisă prin mesajul electronic de plată de către instituția bancară inițiatoare, potrivit reglementărilor specifice în vigoare, cu excepția situației prevăzute la art. 117, data putând fi dovedită prin extrasul de cont al contribuabilului;"



#78313 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 04:43 PM in Arhiva

si ca poate eu am folosit un ton ... :oops:

daca nu gasesc nimic ca sa-mi argumenteze raspunsul... voi adauga aici un post. Dar lasa-ma sa caut. Macar mai invat ceva.



#78309 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 04:31 PM in Arhiva

Administratia Financiara nu este oare "prestator de servicii"...atunci cand este vorba de plata de taxe la stat (trezorerii), oare statul vine si te intreaba de ce platesti amenda de 70 milioane prin casa, sau de ce platesti 50 milioane prin casa la tva si apoi alte impozite si taxe alte 50 milioane toate in acceasi zi?
Pana acum nu am auzit de nici o autoritate a statului care sa zica de ea insasi sau de alta "de ce mi-ai/ i-ai plati cash acei bani pentru TVA". Toate intrebarile faceau referire la "de ce nu ai platit".

asta a fost gandirea mea.
Incerc sa gasesc si baza legala. ok?



#78306 ARANJATI-VA SITE-UL, DOMNILOR ! E VARZA !!

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 04:25 PM in Arhiva

cred ca ma repet:

serios?! ce este asa de greu sa cauti?...sau vrei sa ti se dea totul gata?...
... cei care raspund cu citate din lege si toate cele...isi dedica un timp destul de mare ca sa dea raspunsuri pe aici.
Cum majoritatea angajatorilor ii platesc pe respectivii oameni pentru servicii prestate la locul de munca si nu servicii prestate pe forum...iti dai seama ca ceea ce fac ei fac doar pt ca au dorinta de a ajuta.
Sa vina 50 de oameni cu aceea si intrebare ....numai pe motivul ca le este lene sa caute raspunsul pe sectiunea "search" mi se pare o lipsa de bun simt.



#78299 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 04:18 PM in Arhiva

melintescu_valentina a spus:

Ce iti este neclar?

serios?! :?:



#78288 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 03:38 PM in Arhiva

Legea 503/ 2004

11. La capitolul II secțiunea a 2-a articolul II punctul 1, litera c) a alineatului 2 al articolului 5 va avea următorul cuprins:
"c) plăți către persoane juridice în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plățile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon zilnic în sumă de 50.000.000 lei. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plăți către o singură persoană juridică în limita unui plafon zilnic în numerar în sumă de 100.000.000 lei, în cazul plăților către rețelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate și funcționează în baza legislației în vigoare. Sunt interzise plățile fragmentate în numerar către astfel de magazine, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 100.000.000 lei."


eu ti-am dat exemplu de Legea 507. Dar poti sa urmaresti eventualele modificari legislative - mai noi.



#78232 asociat unic

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 01:57 PM in Arhiva

nu stiu sa-ti raspund. Cert este ca am si eu un caz in care un asociat unic nu a vrut sa incheie acel contract.



#78216 registru casa valuta , chitantier valuta , dispozitie valuta

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 01:21 PM in Arhiva

DIE - declaratie de incasare externa- este formular tip cerut de banca.
dar oricum iti zic cei de la banca ce sa completezi.



#78209 plati in numerar prin casierie

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 01:05 PM in Arhiva

TVA in vama nu reprezinta furnizor. Acea reglementare cu 5000 RON este valabila numai pt furnizori.

Deci poti plati cash.



#78208 registru casa valuta , chitantier valuta , dispozitie valuta

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 01:03 PM in Arhiva

milly a spus:

salut! am si eu o incasare de la un furnizor extern in numerar . pt aceasta ii dau chitanta in valuta?? si o trec in reg de casa in valuta???....

da. tai chitanta in valuta cu registrul de casa aferent.

milly a spus:

exista plafon pt casa in valuta?? si cum scot numerarul, cu dispozitie de plata, il depun in banca??? plss!!!

toate regulile pentru casa in valuta sunt aceleasi valabile si pt casieria in lei, adica nu exista plafon. Eu nu am intalnit pana acum dispozitia de plata atunci cand depuni in banca, dar nu este neaparat gresit (documentul justificativ poate fi formularul tip completat pt banca) - Garda nu a comentat nimic la practica asta.



#78206 asociat unic

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 12:58 PM in Arhiva

incheierea unul contract cu Casa de Pensii este obligatorie.



#78205 asociat unic

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 12:57 PM in Arhiva

Mircea Scalat a spus:

Astfel Asociatul-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic are dreptul si obligatia de asi inregistra Contractul de Asigurare Sociala, Contractul de Asigurare de Sanatate, documente care se dupun si la ITM si AJOFM.

In baza acestor documente compartimentul personal-salarizare a entitatii juridice (persoana care efectueaza aceste operatiuni) intocmeste STAT DE PLATA SALARII si dispune compartimentului financiar-contabil (persoanei care efectueaza aceste operatiuni) sa onoreze obligatiile entitatii juridice catre administratiile bugetelor ori fondurilor in cauza prin asigurarea disponibilitatilor de cont curent si emiterea OP - FV pentru plata sumelor in cauza.

Toate sumele cuvenite Asociatului-Unic si in acelasi timp Administrator-Unic sunt considerate si se contabilizeaza ca FOND DE SALARII prin imputarea urmatoarelor conturi de cheltuieli 641;645.

asta e prima data cand o aud! Nu ca as avea prea mare experienta...dar oricum...cum poti sa contabilizezi in conturile 641 - 645, taxa pe care si-o plateste asociatul unic la CAS daca acea taxa se plateste cash la Casa de pensii si primeste chitanta pe numele lui personal, nu pe al firmei.
POate daca ar avea indemnizatie de administrator, am mai discuta despre niste fonduri asimilate salarii dar ca si administrator unic!?!
Iar cartea de munca a asociatului unic este tinuta la Casa de Pensii. ITM-ul nu are nici o tangenta cu asociatii unici.

Cat despre situatia data...s-ar rezolva super usor fara sa mai existe intrebari, doar numind pe altcineva administrator ca sa-i semneze actele aditionale la contractul de munca...asa ar ramane salariat cu toate cheltuielile deduse.



#78185 decl itm

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 11:20 AM in Arhiva

nicole33 a spus:

Am avut surpriza sa constat ca programele de declaratii ma obliga sa trec sumele in RON fara zecimale, desi eu am calculat si platit cu zecimale. Evident, apar diferente. Voi cum ati procedat?

era o intrebare care mi-o puneam si eu. m-am gandit ca declar asa cum vor ei si apoi fac o reconciliere si platesc daca mai este ceva de plata.
voi cum va ganditi?



#78184 contract civil prestari servicii

Postat de inhgeras on 04 April 2006 - 11:16 AM in CONTRACTE comerciale

cred ca tine pana la urma de cum interpreteaza fiecare legea, nu?
Nu contest ceea ce ai scris.




Cometa SQL