Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 16-December 07)



Sort by                Order  

#258007 legislatie

Postat de mgabi on 12 October 2013 - 11:23 PM in Arhiva

Da, acum se aplica 3055.

Cat pentru institutiile publice, nu am forma actualizata printabila.



#255961 Factura catre Europa

Postat de mgabi on 26 June 2013 - 10:09 AM in Arhiva

Simplificat, cu 10 catre platitori si cu 12,4 catre neplatitori de tva.



#254643 prestari serv. Rep. Moldova

Postat de mgabi on 24 April 2013 - 09:00 AM in Arhiva

Pai daca ai prestat servicii acolo atunci este export, n-are tva.



#258865 Inchidere CIM, raportare Revisal

Postat de mgabi on 28 November 2013 - 11:46 AM in REVISAL

Poti sa depui revisalul la ghiseu in loc sa-l transmiti cu parola ... dar este mai bine sa ai parola, pt. ca daca vrei sa scoti din 010 salariile iti vor cere extras din revisalul de pe pagina lor online .... si iar drum la ITM ...

Asa iti ridici parola si apoi lucrezi pe net totul, nu te mai plimbi.

Nu inteleg de ce pare mai complicat sa ridici o parola decat sa te plimbi cu hartii si fisiere pentru a depune revisalul. Oricum trebuie sa ajungi la ITM in ambele cazuri.

PS: Sigur n-ai parola alocata?



#258847 Inchidere CIM, raportare Revisal

Postat de mgabi on 27 November 2013 - 07:09 PM in REVISAL

La ITM se depune/transmite doar revisalul.

Sfatul meu este sa mergi sa-ti iei parola, se da pe loc daca ai revisal predat anterior.
Sper ca ai transmis si incetarea suspendarii la persoana cu CIC :))



#264353 export cereale catre Egipt

Postat de mgabi on 23 September 2014 - 08:33 PM in Arhiva

Exporturile sunt scutite de tva.
PS: ... cu drept de deducere :)



#265605 Inchidere cont avansuri (419)

Postat de mgabi on 09 December 2014 - 11:39 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Avansurile se sting atunci cand faci factura finala. Nu exista restrictii referitor la perioada.

Avand in vedere ca ai platit tva-ul colectat, nu-i mai intereseaza asa de mult cand faci factura finala si generezi venitul (pentru ca tva-ul este "grosul" taxelor platite de o societate la bugetul de stat).



#261239 patrimoniu ramas dupa lichidarea firmei

Postat de mgabi on 13 March 2014 - 01:15 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Firma nu s-ar fi radiat daca nu aveai o balanta pe 0 .

Ca sa faca balanta pe 0, trebuia sa faca ceva cu suma din contul respectiv, probabil ca a "dat-o" asociatilor.
Asa ca printre bunurile/sumele care revin asociatilor in urma lichidarii se afla si aceasta motocicleta.

Pe baza acestor acte te poti duce sa inmatriculezi motocicleta pe numele asociatului care a "primit-o", apoi face ce vrea cu ea.



#291522 D112 rectificativa

Postat de mgabi on 18 January 2023 - 02:43 PM in Alte declaratii si raportari

In OUG.16 - Punctul 68 este cel cu supra-taxa iar la finalul OUG scrie destul de clar ca se aplica din august, nu stiu ce "surse" ai gasit cu iulie.

ART.IX ......
g) prevederile pct. 26 referitor la prevederile art. 60 pct. 5 lit. c), pct. 28 referitor la prevederile art. 60 pct. 7 lit. c), pct. 54, 55, 58, 68, 69 și 80 se aplică veniturilor aferente lunii august 2022;

Faci rectificative pe versiunea curenta, functioneaza incepand cu august 2022 (scrie la descarcare declaratii la ce perioade se refera).



#255313 Inregistrare TVA Asociatie

Postat de mgabi on 28 May 2013 - 11:12 AM in Arhiva

1.
Daca este platitoare de TVA, inregistrezi separat, 100+24
Daca nu este platitoare de TVA, inregistrezi 124 lei.

TVA-ul functioneaza la fel la orice societate/pfa/ong/etc...

2.
Ce intelegi prin cont de tva in bilant?
442x apare la anumite randuri in formula, daca este 0 , atunci aduni 0(zero)!



#260863 Intrebare plata TVA

Postat de mgabi on 23 February 2014 - 11:04 AM in Arhiva

In cazul tau (platitor de tva inregistrat in ROI), ii transmiti furnizorului codul de tva (el o sa verifice daca apari cu un cod valid intracomunitar -ROI) si ii ceri factura fara tva.

Achizitia ta este cu taxare inversa, nu platesti tva-ul.
Se raporteaza in D300 si D390.

Daca la un moment dat vinzi echipamentele, faci factura ca la orice vanzare, cu tva , colectezi de la client si dai la stat.



#273349 Firma infiintata in 2015!

Postat de mgabi on 17 March 2016 - 09:07 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Da, este corecta contarea.

Nu depui alte declaratii, dai D100 in aprilie pentru trimestrul 1 si eventual bilantul (pana in 30 mai) daca n-ai dat cumva declaratia ca n-ai avut activitate de la infiintare.



#288083 Facilitati fiscale in domeniul constructiilor

Postat de mgabi on 08 October 2019 - 08:35 AM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Cateva adaugari (deocamdata):

1.Pentru partea din venit care depaseste 30.000 nu se aplica scutirile.
2.Asimilatii fara CIM nu au scutire decat la impozit (cenzori, administratori, CA ... etc)



#267153 lucru din romania pt. cineva din germania

Postat de mgabi on 27 February 2015 - 10:28 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Anul acesta PFA, din 2017 (daca modifica astia codul fiscal asa cum si-au propus si raman propunerile alea ) ... este de discutat in functie de cifra de afaceri, dar o microintrprindere cu 1 salariat (pe tine) se pare va fi cea mai buna solutie.



#262909 Documente justificative contabilitate in partida simpla

Postat de mgabi on 11 June 2014 - 08:25 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Daca ti-au retinut toate cele, inseamna ca ai contract pe persoana fizica (CNP), nu pe PFA (cif).
Deci n-ai treaba cu PFA-ul.

Daca vrei sa lucrezi pe PFA, atunci faci contractul pe PFA si faci factura. Iar contributiile le platesti tu, din veniturile pfa-ului.

PS: Si cei neplatitori de tva fac facturi :))



#257703 drepturi autor 16%

Postat de mgabi on 27 September 2013 - 11:37 AM in Arhiva

Venitul brut - cheltuiala deductibila 20%

Art.296^21
.....
(4) Pentru persoanele prevăzute la art.296^21 alin. (1) lit. f) (adica activitatile independente), baza de calcul al contribuțiilor sociale este venitul brut stabilit prin contractul încheiat între părți, diferența dintre venitul brut și cheltuiala deductibilă prevăzuta la art.50 (adica ch.deductibila 20%) venitul din asociere, valoarea comisioanelor sau onorariile stabilite potrivit legii în cazul expertizelor tehnice judiciare și extrajudiciare și orice alte venituri obținute, indiferent de denumirea acestora, pentru care se aplică reținerea la sursă a impozitului.

Aici ai o insiruire de baze de calcul, pentru ca se refera la foarte multe tipuri de activitati, dar trimiterea la cheltuiala deductibila de 20% este explicita!



#288790 Modificari aduse de OUG 48/2020

Postat de mgabi on 30 April 2020 - 06:14 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

o completare:
Incepand cu aprilie (???), pe perioada starii de urgenta, nu se acorda facilitatile fiscale (constructii,IT,cercetatori etc.) pentru sumele platite de la buget (somaj tehnic si CO parinti).



#288795 Modificari aduse de OUG 48/2020

Postat de mgabi on 01 May 2020 - 01:36 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Cu mare drag!



#252695 Cum inregistrez TVA-ul la transport

Postat de mgabi on 20 February 2013 - 11:38 PM in Arhiva

Vama nu calculeaza tva la transport ci la marfa.



#288803 Declaratia 394 instiintare ANAF

Postat de mgabi on 04 May 2020 - 07:52 PM in Arhiva

Atentie sa nu se considere ca asta a fost o notificare, asa ca ar trebui sa intrati in legalitate totusi.
Daca in 90 de zile nu rezolvi te poti trezi cu amenda ... asa imi aduc aminte ca era la casele noi.

De anul trecut trebuia sa aveti acest gen de case (daca nu faceti parte din acele categorii care pun a anul acesta - la automate comerciale).

PS: Casele se dadeau in D394 si cand nu exista legea cu jurnalul electronic, deci nu conteaza ce model ai... doar ca acum cele vechi sunt pe tejghea in ilegalitate :laugh:



#259753 Discount piese de schimb

Postat de mgabi on 15 January 2014 - 11:14 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Conform omfp 3055/2009:

Daca discountul apare pe factura cu piesele, reduci pretul lor.
Daca apare pe o factura separata, in 609.

Personal fac asa:
473=401 cu -100 lei
473=609 cu 100lei

ca sa nu-mi denaturez rulajul real al furnizorului.



#269887 Achizitie din Ungaria

Postat de mgabi on 18 August 2015 - 10:22 AM in Arhiva

Cam putine date despre achizitii pentru un raspuns exact.
De principiu taxare inversa, daca sunteti in vies.

Atentie la tipul facturii, ce scrie la tva scutit conf .... , sa nu fie vorba de masini sh in regim second-hand, astea au alt regim, sunt fara tva si nu se raporteaza in 390.



#258895 FIRMA DIN UE CUMPARA DIN RO CU TVA SAU FARA?

Postat de mgabi on 30 November 2013 - 11:21 PM in Arhiva

Poti trimite o intrebare pe asistenta la ANAF, dar la ce iti trebuie hartia?

In interiorul CE marfurile/serviciile circula fara TVA doar intre 2 platitori (ambii sa fie inregistrati ca platitori de tva in VIES) ... cu ceva exceptii (masinile noi si anumite accizabile ... care se declara special).

Cod fiscal, Art.143:
(2) Sunt, de asemenea, scutite de taxă următoarele:
a) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică furnizorului un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru, cu excepția:
..............

etc.



#270333 Transfer bancar efectuat fara factura

Postat de mgabi on 17 September 2015 - 09:21 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Echipamentul l-ati primit sau ati luat teapa?

Daca l-ati primit inseamna ca a prestat serviciul si suma o puneti in 408 (facturi nesosite) pentru cheltuiala si in 4092 pentru plata ... si eu as face o autofactura luna urmatoare pe care as transmite-o cu confirmare si furnizorului (pentru ca el era obligat sa faca factura pana la sfarsitul lunii).
... Plus un PV de primire in custodie, plus inregistrarea in 8031 a echipamentului.

Daca nu l-ati primit (si banuiesc ca asa a fost!), atunci suma platita o prindeti pe 4092 si eu personal as transfera-o in 473.analitic
... si plangere la politie, eventual si un proces civil.
Trebuie neaparat sa faceti demersuri legale pentru recupararea sumei, altfel se poate interpreta ca ati scos banii din firma fraudulos.

In ultima vreme aud cam des de tepe de acest gen, cu avansuri pierdute pe furnizori "fantoma".
Exista instrumente bancare pentru plati conditionate, iar pentru sume mai mici, plata cash la receptia bunului/serviciului.
Eu niciodata nu dau avans unui furnizor cu care n-am colaborat macar de cateva ori cu succes!

Sper sa nu fi dat si voi izmene pe calator :sad2:



#254895 Actiuni la o firma in insolventa-

Postat de mgabi on 11 May 2013 - 04:47 PM in Arhiva

Adica vei avea pierderi din acele actiuni (asta la momentul in care se va incheia procesul de lichidare).
Cu sau fara provizion, tot afecteaza in final profitul !

Parerea mea este ca este cea mai mica problema.
Pentru ca se intampla des ca insolventa sa fie de fapt generata de o deturnare de fonduri/active.
Mare atentie sa nu va alegeti cu cazier fiscal, si va puteti trezi cu o frumoasa anulare a inregistrarii de TVA (adica ramaneti fara RO).




Cometa SQL