Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Alina Tret's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Alina Tret's Content

There have been 9 items by Alina Tret (Search limited from 24-November 07)


Sort by                Order  

#243179 TVA taxare inversa

Postat de Alina Tret on 19 July 2011 - 12:04 PM in Arhiva

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Am primit diverse raspunsuri, ba de la finante ba de la alti contabili, am citit si din codul fical si tot nu sunt foarte lamurita.
Deci: in aprilie 2005 am achizitionat un apartament de la persoana juridica, la care s-a aplicat taxarea inversa. Val 120000+taxare inversa.
In mai 2011 vand apartamentul tot catre o persoana juridica, respectiv o parohie, la care am aplicat art 141 lit f, deci am vandut fara TVA.
Ce fac in acest caz? Ajustez sau nu tva-ul?
Aici nu sunt lamurita. Ce-i de la finante imi spun sa nu mai ajustez tva in acest caz.
Precizez ca spatiul respectiv din 2005 pana in 2011 a fost folosit pentru inchiriere cu contract de inchiriere.

Va rog sa ma ajutati cu mai multe amanunte.

Va multumesc anticipat pentru ajutor



#243233 TVA taxare inversa

Postat de Alina Tret on 21 July 2011 - 03:10 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, am mare nevoie

Va multumesc



#286259 Subiect concurs Director Economic

Postat de Alina Tret on 12 January 2019 - 10:03 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua,

Va rog frumos, daca se poate si cine poate, as dori sa ma ajutati cu subiectele de concurs pentru post de Director Economic in teatru de stat.
Cine are posibile subiecte care s-au mai dat la examene

Multumesc,



#250126 monografie diferente din reevaluare

Postat de Alina Tret on 05 September 2012 - 12:13 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,

La sfarsitul anului 2011 am diferente favorabile din reevaluare in contul 105, pe care le-am lasat acolo.
Este corect sau trebuia sa le mut in 1065?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc anticipat



#196873 investitie spatiu inchiriat

Postat de Alina Tret on 15 March 2009 - 12:30 PM in Arhiva

Mai specific faptul ca aceste facturi pe care ar trebui sa le inregistrez pe 611 contin tigla bramac, rame etansare, vata minerala, iar spatiile comerciale nu au nevoie de tigla bramac.Deci de fapt aceste produse sunt pentru casa lor particulara.Nu vor sa le descar pe 457-asa cum era o discutie in topicul "Cosmetizare facturi"
Astept ajutorul vostru
Va multumesc



#197016 investitie spatiu inchiriat

Postat de Alina Tret on 17 March 2009 - 11:44 AM in Arhiva

Vezi postarealeu50, la Mar 15 2009, 08:28 PM, a spus:

Poti sa le inregistrezi ca si cheltuieli pentru reparatii si intretinere la spatiile detinute daca iti aduc documente din care sa rezulte ca aceste materiale au fost utilizate pentru spatiile respective (situatii de lucrari, pe fiecare spatiu in parte si care sa contina materialele respective, pv de receptie a lucrarilor), valoarea lor sa nu depaseasca 20% din valoarea spatiului respectiv. Daca depaseste atunci maresti valoarea lui si o amortizezi.
In contul 457 poti sa le descarci numai daca sunt ei de acord, si trebuie sa ai aprobarea AGA de repartizare a sumelor la dividende, sa platesti si impozitul pe dividende, daca nu pentru ca la sfarsitul anului trebuie sa ai inventarul cu toate aceste cheltuieli, le inregistrezi ca minus de inventar, le prezinti pv cu valorificarea acestuia si ii lasi sa raspunda. In nici un caz nu iti asumi tu raspunderea.

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns leu50.
Ulterior am mai aflat ceva in legatura cu cele expuse de mine si anume: ce facem cu ce zice art 24 din codul fiscal :sunt de asemenea considerate mijloace fixe amortizabile:...... d)investitiile efectuate la mijloace fixe existente, sub forma cheltuielilor ulterioare realizate in scopul imbunatatirii parametrilor tehnici initiali si care conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare, prin majorarea valorii mijlocului fix"
Practic cu aceste caramizi bramac, vata minerale, grinzi si ce mai am, imbunatatesc parametrii tehnici ai cladirii respective.
Si atunci fiscul nu poate comenta?
Ce zici tu cu cele 20% din valoarea spatiului respectiv, te rog spune-mi si legea unde scrie asa ceva-caci astfel ar fi foarte bine-valoarea cladirii fiind foarte mare.
Astept raspuns leu50.Orim multumesc mult de ajutor



#196842 investitie spatiu inchiriat

Postat de Alina Tret on 14 March 2009 - 08:04 PM in Arhiva

Buna seara,

Legat tot de parte de "cosmetizare facturi", am o intrebare si va rog foarte mult sa ma lamuresti si pe mine:
Am o societate comerciala-client, are ca obiect de activitate inchirieri spatii comerciale(are multe spatii comerciale). De vreo doua luni insa imi tot vine cu facturi de valoarea sutelor de milioane (12500, 14000 etc cu tot cu TVA). In primul moment eu le consider investitii facute in spatiile comerciale fapt pentru care le inregistrez pe 231 cu TVA-ul aferent in 4426. BUUN
Problema insa intervina in momentul in care patronului nu-i convine aceasta inregistrare si imi spune ca trebuie sa le inregistrez pe 611 direct. Ok, stiu ca in 611 sunt inregistrate acele cheltuieli cu intretinere si reparatii , si as putea oarecum sa le consider astfel, dar parca totusi acele facturi sunt de valori mult prea mari si mi se pare absurd sa incarc cheltuielile in asemenea hal, mai ales ca nu as vrea sa am probleme cu fiscul.
Va rog din suflet sa ma lamuriti asupra conturilor 611 si 231, poate imi scapa mie ceva legat de aceste conturi
Va multumesc din suflet
:sad: :smile:



#251970 Furt acte contabile

Postat de Alina Tret on 24 January 2013 - 12:18 AM in Arhiva

Buna ziua,

Am patit un mare necaz si va rog daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi.

Mi-au spart masina si mi-au furat docuemnte contabile pe luna decembrie de la mai multi clienti, stampile de firme ale clientilor mei precum si multe alte lucruri personale.

Intrebarea mea este: Care este procedura legala de recuperare acte contabile, mai ales ca una din firme avea ca obiect de activitate transporturi, deci practic isi deducea tva-ul din bonurile de motorina.
Multe din bonuri sunt achitate cu cardul, deci plata se vede prin banca, dar sunt si bonuri care sunt achitate cash.
Stampilele le-am declarat nule in ziar pentru a se putea face altele - nu stiu exact daca trebuia in mod obligatoriu sa fac acest lucru.

Asigurarea pe care o am ca si membru ceccar, cea de raspundere civila ma ajuta cu ceva in astfel de cazuri? si cum? sau ce trebuie sa declar la asigurari.

Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns, ca sincer nu mai gandesc limpede si nici nu mai stiu de unsa sa o apuc sa ajung la un final

Va multumesc anticipat



#171394 detasarea muncitorilor in strainatate

Postat de Alina Tret on 06 May 2008 - 11:16 AM in Arhiva

Vezi postareaMarinna, la Oct 5 2007, 08:27 PM, a spus:

Da asa e , trebuie sa ceri formularul E101 de la casa de pensii bucuresti. Ai pe site-ul lor tot ce iti trebuie ca sa obtii acest formular. Intai citeste conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Formularul iti trebuie ca sa platesti contributiile salariale in Romania. Altfel le platesti acolo si sunt cam mari.
Mai e un formular de la sanatate pe care trebuie sa-l obtii, chiar luni trebuie sa ma duc sa vad dspre ce e vorba. Eu m-am apucat de E101.
Cu diurna nu stiu cum e, eu le decontez doar 35 euro pe zi * 10 angajati sunt cam 7700 euro pe luna.
Poate aflu acum ca n-am voie. Am voie?

Buna ziua,
Eu sunt nou pe acest forum, si cautam detasarea muncitorilor in strainatate. Am vazut cum ai calculat diurna pentru cei detasati
Am insa o mica observatie. Conform HG 1860/2006 diurna se calculeaza pe zile calendaristice, nu lucratoare asa cum am vazut ca ai calculat
O zi buna
Alina




Cometa SQL