Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
investitie spatiu inchiriat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


investitie spatiu inchiriat


60 replies to this topic

#1 emillia3

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 11 September 2007 - 10:02 AM

Am nevoie de ajutor intr-o problema, iar voi ,dragi colegi, sunteti cei mai in masura sa ma ajutati, daca doriti.
Am inchiriat un spatiu "la rosu" intr-un complex comercial, adica nu este amenajat. Noi am utilat spatiul cu:
- climatizare ( amortizare 4 ani)
- grilaj metalic ( 16 ani)
- echip. PSI ( 8 ani)
- gresie, faianta si altele
Contractul de inchiriere este pe 10 ani. Spatiul este in alt judet.
Cum sa fac:
1.adun toate cele si calculez amortizare pe 10 ani cat tine contractul? Declar investitia la spatiu inchiriat la primaria din orasul in care e spatiul sau unde are sediul firma?
2.calculez amortizare individual pentru mijloacele fixe si consider investitie doar materialele de constructii?
Mentionez ca in contractul de inchiriere nu scrie ca la sfarsitul perioadei de inchiriere imi vor fi cumparate mijloacele fixe. Iar patronii spun ca nu o sa scoata climatizarea cand pleaca din spatiu.

Daca ati avut cazuri , va rog sa imi spuneti cum ati procedat.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri



#2 sle

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 11 September 2007 - 03:58 PM

[quote [/quote]
Climatizarea si echip.PSI le consideri mijl. fixe si le amortizezi ca atare.Restul e investitie si amortizezi pe durata contractului.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 11 September 2007 - 06:46 PM




#3 emillia3

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 14 September 2007 - 01:56 PM

multumesc pentru raspuns



#4 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 November 2007 - 02:50 PM

Buna!
Daca aduc imbunatatiri la un mijloc fix luat in chirie.....cum inregistrez cheltuiala in contabilitate?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#5 VICKY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 13 November 2007 - 03:28 PM

Vezi postareacezara, la Nov 12 2007, 12:50 PM, a spus:

Buna!
Daca aduc imbunatatiri la un mijloc fix luat in chirie.....cum inregistrez cheltuiala in contabilitate?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

daca mijlocul fix este o cladire de ex. si se fac reparatii la ea, se trece pe cheltuiala, 611 sau 628, pe baza de contract cu firma care exeuta reparatiile sau deviz, daca se fac amenajari de ex. se trece pe 212 cu analitic distinct si investitia se amortizeaza pe durata derularii contractului de inchiriere.



#6 cezara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 November 2007 - 07:13 PM

Multumesc!



#7 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2008 - 04:42 PM

Cum se inregistreaza amortizarea si pe ce perioada a modernizarii unui mijloc fix amortizat integral ? Banuiesc ca se trece integral pe cheltuiala in momentul cumpararii (memorie calculator)...Multumesc



#8 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 04 March 2008 - 12:20 PM

Buna,
Va rog, am nevoie de ajutor...

In 2006, firma a primit in comodat un teren pe care urma sa construiasca sediul firmei ( durata de folosinta din contractul de comodat este pe toata durata de viata existentei constructiei).

In 2006 - 2007 s-a facut proiectul, s-a platit autorizatia, cheltuielile totale au fost intregistrate pe cheltuieli la vremea respectiva, am avut apoi un control de la finante in urma caruia s-au inregistrat aceste cheltuieli pe ct. 231 imob in curs.

Intrebarea mea este: nu este vorba aici despre "amenajari de terenuri" ct. 2112 ? si nu despre ct. 231?

Si, in cazul in care trebuie puse pe ct. 2112 , le amortizez pe o durata de 10 ani? Dat fiind faptul ca in contract nu este specificat clar durata comodatului si deocamdata s-a oprit acest proiect....

Multumesc anticipat. :tongue:
Every thing happens for a reason.



#9 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 07 March 2008 - 10:04 PM

Cred ca nu mi-ati raspuns pentru ca erau tampenii...amenajarile de terenuri se refera la lucrari de terasamente, nivelari pe teren, nu-i asa?
Deci cheltuielile mele cu proiectele, taxele si autorizatia de constructie trebuie sa ramana in 231 pana la receptia finala a lucrarii si nu calculez pana atunci nici o amortizare.
Every thing happens for a reason.



#10 aly32

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 March 2008 - 10:37 PM

as dori sa ma ajute cineva.
Ma confrunt cu urmatoarea problema: in cursul anului 2006 am efectuat lucrari de montare si instalare a unei centrale termice. La momentul respectiv cheltuielile cu personalul implicat in efectuarea lucrarii cat si materialele i piesele necesare au fost inregistrate in contabilitate cheltuieli cu reparatii. In urma controlului de la ANAF s-a stabilit ca aceste chelt trebuie inregistrate ca fiind cheltuieli de investitii si corectate in situatiile financiare aferente anului 2007.
Intrebarea mea este cum trebuie sa inregistrez in contabilitate aceasta instalatie termica (inclusiv cheltuielile cu manopera si materialele folosite la instalarea ei)?
Va multumesc.



#11 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 07 March 2008 - 11:06 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jan 3 2008, 08:03 PM, a spus:

Se inregistreaza separat terenul si hala, cu sumele prevazute in raportul de evaluare, la care se adauga proportional(vei face tu un calcul cat inseamna fiecare, terenul si hala, din toata suma platita din contractul de vanzare cumparare) chletuileile notariale. Asadar cheltuielile respective le imobilizezi clar.Chiar si taxa de publicitate platita la Agentia de Cadastru o calculezi proportional si o imobilizezi(asta in cazul in care ai platit-o tu si nu vanzatorul).
Restul de lucrari de modernizare le poti prinde pe imobilizari in curs iar la sfarsit cand se termina la inlcuzi in valoarea halei respective.
Daca mai vrei lamuriri te ajut cu mai multe explicatii.
Spor.

As avea si eu nevoie de ajutor:
Am inregistrat o hala in iunie 2007 si i-am calculat amortizarea inclusiv pe ianuarie 2008. In februarie am facut receptia finala a lucrarilor de modernizare a halei si o sa trec din imobiliz in curs pe valoarea cladirii. Intrebarea mea este daca adaug valoarea modernizarilor la valoarea neta contabila din ianuarie si recalculez amortizare la perioada ramasa sau adaug la val initiala a cladirii si recalculez amortizarea incepand cu luna februarie?

Si daca pe factura furnizorul a scris " lucrari de tinichigerie si reparatii" - a reparat efectiv acoperisul sau instalatia de incalzire....aceste cheltuieli pot sa le trec pe ct. 231 si apoi la receptie in 212?
Every thing happens for a reason.



#12 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2008 - 08:19 PM

Buna seara,
Ma poate ajuta cineva, am urmatoarea speta:

Am avut un contract de leasing finaciar unde am inregistrat un autoturism asfel:

2133= 167 50000lei

Dupa aproape doi ani, se reziliaza contractul de leasing si se inapoiaza masina pe baza unui pv de predare primire si a unui act aditional la ctr de leasing. Avand in vedere ca eu in toata aceasta perioada am facut amortizarea si am platit ratele de leasing lunar, cum scot acasta masina din contabilitate?????????????

Amortizare pana in momentul returnarii: 12500lei
sold creditor 167 -9500lei

Multumesc mult,

Delia :pullhair:

Astept si eu raspuns................. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:37 AM




#13 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2008 - 11:33 AM

Sigur ai sold creditor cu - (minus) la 167 ?



#14 assan_amm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 March 2008 - 11:51 AM

Vezi postareatora, la Jan 16 2008, 06:42 PM, a spus:

Cum se inregistreaza amortizarea si pe ce perioada a modernizarii unui mijloc fix amortizat integral ?


M-ar interesa si pe mine..... :pullhair:



#15 assan_amm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 21 March 2008 - 04:47 PM

cred ca am descoperit (in cazul in care mai intereseaza pe cineva). conform ias 16 trebuie revizuita si perioada de amo:

"Uneori determinarea duratei de funcționare utilă a activului este influențată de factorii obiectivi. De exemplu, durata poate fi prelungită ca urmare a realizării investițiilor capitale ulterioare, deoarece se îmbunătățește calitatea activului în comparație cu evaluarea inițială a acestuia sau cu norma de productivitate și, viceversa, aceasta se micșorează ca rezultat al modificărilor tehnologice sau al reducerii cererii pe piață a producției fabricate de activul respectiv. Prin urmare, în aceste cazuri durata de funcționare utilă și normele de calculare a uzurii mijloacelor fixe pe perioadele curentă și viitoare trebuie să fie corectate."



#16 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2008 - 08:28 PM

m-am gandit ca asa o sa se interpreteze, dar am remarcat dupa ce am postat.., nu este cu minus, sigur am sold creditor pt. ca leasingul nu mi s-a terminat, iar cifrele pe care le-am prezentat sunt un exemplu.



#17 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2008 - 11:01 AM

Poate ca daca ai valorile exacte, am putea sa te ajutam...
Nu de alta, dar conteaza ce solduri ti-au ramas.



#18 els

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 April 2008 - 01:59 PM

Vezi postareatiniu, la Mar 21 2008, 12:27 PM, a spus:

Astept si eu raspuns................. :pullhair:

Din punctul meu de vedere se face cam asa descarcarea, daca am inteles bine problema ta

167 = 2133 (cu soldul creditor al contului 167) - 9500 ron
281 = 2133 cu valoarea amortizata - 12500 ron

si

6583 = 2133 cu diferenta ramasa adica 28.000 ron

De asemenea se face si stornarea dobanzii inregistrate (daca a fost evidentiata prin 471 =1687)

Din pacate daca la predarea contractului sau novatie nu se recupereaza nici o suma atunci toata suma de 28.000 ron inregistrata in contul 6583 e nedeductibila fiscal.

S-ar putea sa trebuiasca colectat si TVA pentru suma nedeductibila fiscal conform titlu IV codul fiscal



#19 Reddy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:Contabilitate

Postat 14 April 2008 - 09:53 AM

Eu as face in felul urmator:

167 = 2133 9.500 lei
2813 = 2133 12.500 lei

471 = 2133 28.000 lei

iar lunar, distribui 6588 = 471 XXX lei, c/val amortizarii, pana la terminarea perioadei de amortizare.


De ce nu ar fi valoarea deductibila fiscal? Poti sa ne ajuti cu reglementari legale?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:37 AM
citare mesaj anterior

Ana



#20 eniko pentek

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 April 2008 - 01:21 PM

Buna,

Am avut un Logan si a suferit o dauna totala in 2007 februarie.In 2008 aprilie am incasat o despagubire de la firma de leasing.Ce inregistrari se fac in cazul acesta?

Multumesc,






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL