Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihavesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihavesa's Content

There have been 1000 items by mihavesa (Search limited from 18-December 07)



Sort by                Order  

#154020 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 10:10 PM in Arhiva

Vezi postareamihaela_b, la Dec 6 2007, 10:05 PM, a spus:

R: Art. 149 -2) Taxa deductibila aferenta bunurilor de capital, in conditiile in care nu se aplica regulile privind livrarea catre sine sau prestarea catre sine, se ajusteaza, in situatiile prevazute la alin. (4) lit. a)-d):
a) pe o perioada de 5 ani, pentru bunurile de capital achizitionate sau fabricate, altele decat cele prevazute la lit. b)
b) pe o perioada de 20 de ani, pentru constructia sau achizitia unui bun imobil, precum si pentru transformarea sau modernizarea unui bun imobil, daca valoarea fiecarei transformari sau modernizari este de cel putin 20% din valoarea totala a bunului imobil astfel transformat sau modernizat

scuze, am vrut sa spun bun imobil....dar oboseala...isi spune cuvantul
oricum se pare ca ca totusi raspunsul corect este pe perioada de 5 ani
din fisierul cu ajustarea atasat de colega noastra reiese ca pt prb 52 expusa mai sus corect ar fi c). Vad ca in acest pdf "Cand se ajusteaza tva" nu spune nimic de livrare sau casare .... desi am mai specificat pe aici, nu mai stiu articolul, era ceva din norme, un alin9, ca livrare=casare in acest caz. Nu inteleg de ce in acest pdf nu se specifica nimic de livrare .... ei spun ca se ajusteaza .... acum, vorba lui marinic, ni se invart articolele..................



#154255 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 07 December 2007 - 05:31 PM in Arhiva

mi s-a facut frica numai cand am vazut lista dosarelor retrase, actualizata la 05.12 ..... deja 100 de persoane s-au retras.... creste lista retrasilor :smile:



#153989 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 08:03 PM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 6 2007, 07:51 PM, a spus:

ma uitam acum pe intrebarile din iunie...
chiar usoare...daca ai ceva habar de materia, daca ai citit
multe la partea de TVA chiar iti sugereaza raspunsul corect
iar la impozit venit/profit/accize...super au fost

daca s-ar da si acum in genul acestora ar fi bine, n-am avea probleme

la drept ati apucat sa cititi L31 ?
mi-ai citit gandurile .... ma gandeam sa ma apuc de citit, dar nu ma mai tin nervii .... dupa ce am rasfoit putin codul de procedura care e facut cu picioarele .... oricum, scria cineva mai sus extras din decizia lor, ca intrebarile de drept si cele de conta au o pondere de 5%, deci 3-4 grile .... iar cele la conta propuse sunt chiar simple .... dar legea 31 as mai vrea sa o citesc.... cine are ceva notite poate le ataseaza



#153691 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 11:58 AM in Arhiva

Vezi postareamaneadn, la Dec 6 2007, 11:48 AM, a spus:

in iunie au fost publicate pe mfinante(joi noaptea) doar intrebarile fara variante de raspuns. nu erau nici macar numerotate
si daca au fost publicate atunci, de ce acum nu mai sunt ??? pe mfinante sau pe ccfiscali ..... este greu sa atasezi niste pdf-uri ???



#153682 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 06 December 2007 - 11:44 AM in Arhiva

Vezi postareamaneadn, la Dec 6 2007, 11:18 AM, a spus:

eu una sunt perfect de acord cu tine. nu pierdem decat 5 mil. daca nu ne ducem pierdem mai mult. doar nu mai suntem copii sa ne fie frica de un examen.
nu e vorba ca ne e frica ... asa este, am castigat ceva informatii, si chiar daca nu reusim in sesiunea urmatoare vom avea o baza minima, nu vom mai pleca la drum ca orbetii .... in primele zile de invatat nici nu stiam structura codului fiscal, acum am avansat putin .... Dar eu ma minunez de idiotii astia pt ca NU s-a facut NIMIC pt pregatire, pe site-ul mfinante nu mai exista rubrica de consultanta, pe site-ul CCF nu exista publicat NIMIC ca pregatire pt acest examen, nici macar subiectele date in sesiunile precedente, nici macar cele 500 de anul trecut .... NIMIC .... iar la telefon ni se spune sa ne uitam peste cele din iunie. Bun, ma uit peste cele din iunie,dar unde le gasesc ? Varianta oficiala .... Unde sunt cele din iunie ????? trebuie sa caut pe net ????? Poate ca subiectele astea care circula nici nu sunt cele oficiale ....Nu stiu ..... Unde sunt facute publice cele din iunie ????

Inclin sa cred ca va fi ca in noiembrie 2006 datorita lipsei totale de informatii ....



#154541 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 04:59 PM in Arhiva

Vezi postareadimalexia, la Dec 8 2007, 04:53 PM, a spus:

erau variantele: 5 ani, 10 ani, 25 ani, 50 ani... si nu mai stiu.. eu am pus 10...cat este?
pt bilanturi ? 10

Pt cei care vor sa renunte am un sfat : eu ii sfatuiesc sa NU renunte. Vor avea ocazia sa traiasca acest examen pe propria piele .... nu conteaza cei 250 lei .... daca vreti sa fiti cu adevarat consultanti ..... veti avea ocazia sa vedeti dincolo de zvonurile oficiale si neoficiale care s-au perindat despre aceste examen, profesie ..... si sa va convingeti cum e.
Oricum prima conditie sa iei un examen e sa te prezinti !

Eu am picat si nu imi pare rau ca am participat, am invatat multe in aceasta perioada .........



#154544 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 05:07 PM in Arhiva

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 05:04 PM, a spus:

la asta ma refeream eu .... zic ca ar fi 4/5
la cea cu bilanturile... 10 ani
adica se calculeaza pe ani, nu pe luni ???? ca e tot aia 48/60, doar ca e in luni .... cum se face ajustarea, pe ani sau luni ? cred ca in norme sunt exemple cu asa ceva



#154796 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 11:23 PM in Arhiva

eu as recomanda celor de maine sa aiba totusi un tel mobil la ei .... ca nu se stie ..... eu am stat in ultimul rand si as fi putut sa vorbesc, dar nu am avut cu cine .... am trimis niste sms-uri colegilor din alte sali, dar nu au putut ei vorbi ..... eventual puteti suna un coleg care a dat astazi ..... dar, e adevarat, ca trebuie sa risti ....

mi-am amintit, au mai fost grile cu dobanda obt de pers fizice nerezidente - sunt scutite de impozit si o grila cu cele 3 tari Austria, Belgia, Luxemburg, in perioada de tranzitie cu dobanda tot de la nerezidenti.

Nu au fost grile cu casarea sau cu val ob inventar .... scria cineva mai sus .... nu stiu de ce, poate ca sa creeze confuzie.

Eu vreau sa multumesc celui care a postat slide-urile pe acest topic, cele cu tva, LIC, AIC, nerezidenti, TIC .... pe mine m-au ajutat f mult sa inteleg aceste mecanisme .....



#154789 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 10:49 PM in Arhiva

Vezi postareaade31, la Dec 8 2007, 10:39 PM, a spus:

un curs mediu al BNR (ceva de genul)
cum sa fie, frate, curs mediu ??????? doamneeeeee ...
grila era asa : cum se inregistreaza in ctb vanzarea-cump de valuta ? concret si practic : ai extrasul de valuta, cumperi valuta la licitatia bancii comerciale unde ai contul la CURSUL BANCII RESPECTIVE de vanzare sau cumparare si l operezi ca atare in extras. In extrasul de lei ti se duce la CURSUL BANCII RESPECTIVE, nu la alt curs. Si acest lucru NU genereaza diferente de curs in contabilitate .....

Voi nu faceti asa ? ce naiba, nici pe asta nu o mai stim ????????????



#154787 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 10:46 PM in Arhiva

Vezi postareaCiuchi Rodica, la Dec 8 2007, 10:42 PM, a spus:

Si cum vrei sa ai dreptul la rambus dca nu ai dreptul la dedus?
pai ce, ti se ramburseaza diferenta de tva ? in codul fiscal spune ca se ramburseaza tva-ul la limita minima dintre cel colectat si cel deductibil, nu ca se scade cel deductibil din cel colectat .... asta ar fi insemnat deducere.

La grila cu deductib chelt cu asig risc profes pt salariati ce ati spus ? eu am spus ca este deductibila integral, daca este efectuat cf legilor specifice .... m-am uitat in cf si nu am vazut sa fie o limitare de deductibilitate



#154549 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 08 December 2007 - 05:14 PM in Arhiva

Vezi postareaAndra M, la Dec 8 2007, 05:10 PM, a spus:

Eu stiam ca se face in ani, nu in luni
ai cautat in norme ????? e posibil ....

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 05:11 PM, a spus:

Mda, sigur o sa luati daca mai giniti vreo doo intrebari acum..... :smile:

Statistic, aveti sanse 7/2000, adica 0.35%.
In termeni filozofici asta se cheama "imposibilitate" :biggrin: :biggrin: :biggrin:
nu fi rau si te rog nu descuraja lumea ......



#153291 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 11:10 PM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 10:47 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 09:51 PM, a spus:

persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii din strainatate pt. activitatea desfasurata in strainatate se impun:

am gasit ca raspuns : in strainatate daca sunt suportate in intregime de platitorul din strainatate
????
iti dai o parere si la aste mihavesa ?

la salarii n-am gasit nimic nici in cod nici in norme
presupun ca este vorba de persoane fizice romane care obtin venituri din salarii ........ am gasit art 90 - venituri obtinute din strainatate. Alin (2) veniturile realizate din strainatate se supun impozitarii prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate dupa regulile proprii fiecarei categorii de venit .... apoi art 91- credit fiscal extern - se acorda credit fiscal extern ......



#153278 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 10:41 PM in Arhiva

in fisierul luat de pe aici - la problema
277. Momentul exigibilitatii accizei in cazul produselor supuse accizelor nearmonizate
achizitionate din teritoriul comunitar de catre operatorii economici din Romania , intervine:
la momentul receptionarii produselor -

Este corect raspunsul, dar nu este corecta baza legala indicata - Codul fiscal: Reprezentantul fiscal
Art. 1929. - (1) Pentru produsele supuse accizelor provenite dintr-un alt stat membru, antrepozitarul autorizat expeditor poate desemna un reprezentant fiscal.
(2) Reprezentantul fiscal trebuie sa fie stabilit in Romania si inregistrat la autoritatea fiscala competenta.
(3) Reprezentantul fiscal trebuie ca in locul si in numele destinatarului, care nu are calitatea de antrepozitar autorizat, sa respecte urmatoarele cerinte: [...]
b) sa plateasca accizele la momentul receptionarii marfurilor, conform procedurilor stabilite prin norme; [...]
(4) Pentru situatiile reglementate la art. 1928, vanzatorul poate desemna un reprezentant fiscal, in forma si maniera prevazute la alin. (2) si (3).

Eu zic ca baza legala privind exigibilitatea accizelor nearmonizate este : art 211, (1), b : pt produsele provenite din teritoriul comunitar, la momentul receptionarii acestora.



#152575 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 07:15 PM in Arhiva

pt cei doritori sa isi completeze grilele date pana acum, propun si urmatoarea data in noiembrie pe care eu nu am regasit-o in nici o varianta de 500 grile :

Buletinul de expediere TR este format din :
a. 6 exemplare
b. 2 exemplare
c. 5 exemplare
d. 3 exemplare
e. 7 exemplare
f. 4 exemplare

Raspunsul corect e e) - probabil ca baza legala este regulamentul vamal sau codul vamal ....



#152829 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 07:13 PM in Arhiva

Vezi postareamaneadn, la Dec 3 2007, 06:36 PM, a spus:

da eroare, cred ca au capacitate prea mare. cine le mai vrea poate sa-mi scrie si le trimit.
sunt cumva doar 11 pagini ? eu am reusit sa le descarc direct de pe forum. Daca tu ai primit mai multe pagini, posteaza-le te rog aici.



#152571 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 06:55 PM in Arhiva

Vezi postareaandruski, la Dec 2 2007, 06:36 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 2 2007, 08:20 PM, a spus:

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?

OMF 2218/2006 de aplicare a scutirilor de taxă pe valoarea adăugată pentru traficul internațional de bunuri, prevăzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare
Art. 2. - (1) Conform art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 din Codul fiscal, se consideră antrepozite de taxă pe valoarea adăugată:
a) pentru produsele accizabile, prevăzute la art. 1251 alin. (1) pct. 7 din Codul fiscal, orice locație situată în România, definită ca antrepozit fiscal în sensul art. 163 lit. c) din Codul fiscal;

deci, raspuns corect a)
cu toate aceste argumente exista o grila identica data in noiembrie, cu precizarea ca livrarea are loc in data de 15 noiembrie 2006, iar din raspunsurile atasate la grilele de examen este indicat raspunsul corect e - doar accize. De aici se deduce ca pt cele inainte de 2007 erau doar accizele si dupa 2007 accize+TVA.



#152561 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 02 December 2007 - 06:32 PM in Arhiva

si mai e ceva : in conditiile in care in anexa 1 la accize este prevazut pt vinuri linistite un nivel zero al accizei, ce sens mai are art 178, alin (6) in care se precizeaza ca numai pt maxim 200 hl vin/an nu se plateste acciza ????
Eu am inteles asa : pt PRODUCTIE SI DEPOZITARE - pt maxim 200 hl nu se plateste acciza, iar pt circulatia vinurilor nu se plateste acciza deloc .... oare e corect ?????

Vezi postareamarinic, la Dec 2 2007, 06:20 PM, a spus:

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?
ai dreptate .....asa este



#152331 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 30 November 2007 - 11:10 PM in Arhiva

Vezi postareaalexa_balaj, la Nov 30 2007, 07:46 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 04:14 PM, a spus:

[cine poate raspunde la intrebarea
313. Un antrepozitar autorizat pentru productia de alcool etilic si bauturi alcoolice spirtoase produce o cantitate de 20.000 de hl alcool etilic, din care: 15.000 de hl ii utilizeaza in sistem integrat pentru productia de bauturi alcoolice spirtoase, 1.000 de hl livreaza catre spitale si farmacii, 2.000 de hl catre depozite farmaceutice, iar diferenta de 2.000 de hl sunt utilizati in productia proprie de otet alimentar cu codul NC 2209. Pentru ce cantitate de alcool etilic datoreaza accize antrepozitul fiscal de productie de alcool etilic:
A. 0 HL
B 2000 de hl

cu exemplificare din lege.
hai sa incepem dezbaterile

Lege nr. 336/2002 din 31/05/2002
pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 152/1999 privind produsele medicamentoase de uz uman

"2) Distribuția produselor medicamentoase de la nivelul depozitelor se face numai către unitățile farmaceutice autorizate de Ministerul Sănătății și Familiei în condițiile legii; este interzisă eliberarea cu amănuntul a produselor medicamentoase la nivelul depozitelor."

deci depozitele farmaceutice sunt doar o veriga pana la farmacie si tot la farmacie ajung medicamentele ... deci cred k se incadreaza la punctul cu farmaciile!

eu mai spun si altceva despre aceste depozite farmaceutice : fiind depozite, ele vor folosi alcool ca materie prima pt producerea de medicamente, nu sunt niste consumatori finali .... si atunci e corect sa nu se ia in considerare cantitatea de 2000 hl ......



#152842 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 08:04 PM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 3 2007, 07:34 PM, a spus:

cine imi poate spune, ce setare trebuie sa fac in asa fel incat atunci cand sunt pe un topic deschis orice noua postare sa se evidentieze.
la mine daca il tin deschis ramane la untima postare citita, chiar daca ulterior apar si alte postari. ca sa le vizualilez trebuie sa ies din topic si sa intru pe ultima postare
da F5 sau refresh si se rezolva



#152861 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 03 December 2007 - 08:58 PM in Arhiva

Vezi postareaiulie012006, la Dec 3 2007, 07:56 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Dec 3 2007, 07:43 PM, a spus:

233. O companie de transport stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, realizează un transport de bunuri din România în Rusia. Din punct de vedere al TVA acest transport este:
a) scutit de TVA cu drept de deducere pentru parcursul efectuat în România, dacă este justificat potrivit legii, fiind un transport aferent bunurilor exportate, parcursul efectuat în afara României nu are locul prestării în România
b) scutit de TVA fără drept de deducere;
c) taxabil cu cota de 19%;
d) neimpozabil în România pentru întregul parcurs efectuat;
e) impozabil în Rusia, statul în care se termină transportul bunurilor;
f) nici una din variantele de mai sus.


ce parere aveti? nu am reusit sa gasesc baza legala
art 143 cred
eu stiu asa despre transport intracomunitar de bunuri :
locul = st membru unde incepe transp sau st membru care a dat codul de tva al beneficiarului
persoana obligata la plata : regula - prestatorul; exceptie - beneficiarul, daca prestatorul = pers nestab in RO chiar daca este inreg in RO si daca benef este inreg, indif daca a comunicat codul (art 150 (1) c - norme)
In cazul de fata ..... nu stim nimic de benef din rusia, daca e inreg sau nu .... transp pleaca din romania... deci, e clar impozabil in romania, iar pers obligata este prestatorul ....



#153265 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 10:17 PM in Arhiva

Vezi postarearamy001, la Dec 4 2007, 10:13 PM, a spus:

Vezi postareaAndra71, la Dec 4 2007, 10:06 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:58 PM, a spus:

Oamenii care vom rezolva intrebarile cand apar daca se vor publica

1. iulie012006(iulie012006@yahoo.com)
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic -mari_nic59@yahoo.com
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana
11. mariamarin
12. malabs
13. csilly
14. dimalexia
15. Vio_2007
16. contasoft
17. cata_q
18. anamanole
19. oti71
20.domnica_l ( domnica_l@yahoo.com)


spor tuturor


Vezi postareaAndra71, la Dec 5 2007, 12:05 AM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 4 2007, 11:58 PM, a spus:

Oamenii care vom rezolva intrebarile cand apar daca se vor publica

1. iulie012006(iulie012006@yahoo.com)
2. ade31
3. classconta
4. mirela 13
5. marinic -mari_nic59@yahoo.com
6. mandrud
7. Ronaldo
8. mihaela.ela
9.lili.
10. mariusoana
11. mariamarin
12. malabs
13. csilly
14. dimalexia
15. Vio_2007
16. contasoft
17. cata_q
18. anamanole
19. oti71
20.domnica_l ( domnica_l@yahoo.com)


spor tuturor

21.particip : Andra71/ e-mail : florux22@yahoo.com


22.ramy001-ramy_simion@yahoo.com-particip si eu!
23. mihavesa de la mihavesa@yahoo.com



#152980 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 11:42 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 11:00 AM, a spus:

48. O persoană impozabilă stabilită în Canada prestează servicii electronice către o persoană juridică neimpozabilă stabilită în România, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 1531 numai pentru achizițiile intracomunitare efectuate. Prestatorul a optat pentru aplicarea regimului special pentru persoane impozabile nestabilite care prestează servicii electronice persoanelor neimpozabile, obținând un cod de înregistrare special în scopuri de TVA în Marea Britanie. Care este regimul TVA aplicabil serviciilor prestate către beneficarul român?
a) locul prestării este în România, obligația plății revenindu-i prestatorului, care însă va achita TVA în Marea Britanie;
b) locul prestării este considerat a fi în Marea Britanie, deci nu se datorează TVA în România;
c) locul prestării este în România, persoana impozabilă stabilită în Canada având obligația de a se înregistra în România printr-un reprezentant fiscal și de a îndeplini toate obligațiile legale privind TVA stabilite de Codul fiscal;
d) beneficiarul – persoană juridică neimpozabilă are obligația de a plăti TVA aferent acestor servicii, pe baza decontului special de taxă;
e) locul prestării serviciilor este în țara prestatorului, prestatorul facturând cu TVA din aceasta țară;
f) locul prestării serviciilor este în țara în care este stabilit prestatorul, acesta facturând serviciile fără TVA, acestea fiind scutite de taxă.


ce ziceti a)?
avem asa : prestator Canada - impozabil, client - Romania, neimpozabil, regim special pt servicii electronice.
Cf regimului special, locul prestarii este considerat Romania, prestatorul este obligat sa plateasca tva. pt ca prestatorul are cod de tva in UE, va plati TVA-ul in Marea Britanie.
Da, corect este a). Oscilam intre a) si c), dar este clar ca nu se inregistreaza prin reprezentant fiscal, ci direct, cf art 152.4 privind regimul special de servicii electronice.



#152952 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 10:38 AM in Arhiva

Vezi postareamirela 13, la Dec 4 2007, 10:37 AM, a spus:

aveti grija la intreb. 35 raspuns d) incepand cu 01.01.2008
s-a scos de la taxare inversa
cum este intrebarea 35 ?



#152942 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 04 December 2007 - 10:21 AM in Arhiva

Vezi postaread_valah, la Dec 4 2007, 10:14 AM, a spus:

Uite Regulamentul Cod Vamal act. la 12.10.2007. L-a postat cineva pe la inceputul nebuniei asteia!
regulamentul il am si io, eu intrebam daca este cineva care are niste notite, un rezumat al lui ..... cateva idei din codul vamal am reusit sa scot si eu, dar foarte multe prevederi din codul vamal fac trimitere la regulamentul vamal ....

cat priveste rezolvarea celor 500 de intrebari in cazul in care apar, eu propun sa le rezolvam direct aici pt a evita formarea a mii si mii de grupulete, cum spunea un coleg mai sus .... eu as incerca sa rezolv si mai mult de 10 intrebari, am acces joi la net, sunt din bucuresti ..... deci eu voi fi sigur pe aici ..... :smile:



#152330 Grup lucru examen consultant decembrie 2007

Postat de mihavesa on 30 November 2007 - 11:02 PM in Arhiva

Vezi postareaochiad, la Nov 30 2007, 05:56 PM, a spus:

[vad ca nimeni nu are raspunsuri la intrebarile mele!!
dar totusi insist cu o intrebare noua:

36.O persoană impozabilă mixtă stabilită în România și înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, efectuează un transfer de bunuri din România în Ungaria. Din punct de vedere al TVA, se cuprinde în calculul pro rata valoarea tranferului respectiv?

eu nu am fost de acord cu rezolvarile care circula pe aici la aceasta problema. Este indicat a, cica nu intra. Eu am raspuns c) da, pentru ca respectivul transfer este o operatiune scutita cu drept de deducere.

Am si eu cateva nelamuriri la unele probleme, le-am expus pe topicul de rezolvari grile iunie 2007.




Cometa SQL