Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 13

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#241 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 December 2007 - 06:14 PM

Scuze ca nu am mai scris pana acum, dar m-am apucat sa rezolv intrebarile din iunie inca o data, de data aceasta cu raspunsul extraas din legislatie. Abia acum am vazut ca voi v-ati hotarat sa le rezolvati asa impartite ca si pt decembrie 2007. De primit pe mail am primit doar 10 raspunsuri de la intrebarile 456-464 Class Conta, care nu sunt justificate cu extras din legislatie. Vreti sa le postez aici sau nu?
Cum ramane asadar, fiecare din fiecare grupa se pune pe rezolvat intrebarile din iunie cu extrase din legislatie? Sau cum? Eu ce primesc sunt dispusa sa centralizez si sa trimit mai departe la adresa de mail grupul...., insa n-am primit mai nimic.



#242 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:17 PM

Constat ca grilele sunt facute din absolut toata materia, fara a omite nici macar anexele de la accize (su accizele pe produse) - unde sunt cateva produse care au acciza zero din 2007 si pana in 2010 (vinuri linistite, bauturi fermentate linistite si gazul petrolier lichefiat utilizat pt consumul casnic distribuit in butelii tip aragaz ) sau notele din subsolul tabelelor din NM, cum este cazul grilei date in noiembrie :

Impozitele si taxele locale pot fi majorate prin hotarare a consiilor locale , incepand din anul 2007, cu :
a) nelimitat ;
b) nu se pot majora
c) pana la 50%
d) pana la 30%
e) pana la 20%
f) pana la 15%

Raspunsul corect aici este e) si se gaseste intr-o nota la CAPITOLUL XIII - SANCȚIUNI din NM ....
Adica trebuie sa ne uitam si peste tabele ??????????????? :smile: :thumbup: :thumbup:




#243 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:20 PM

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?



#244 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:32 PM

si mai e ceva : in conditiile in care in anexa 1 la accize este prevazut pt vinuri linistite un nivel zero al accizei, ce sens mai are art 178, alin (6) in care se precizeaza ca numai pt maxim 200 hl vin/an nu se plateste acciza ????
Eu am inteles asa : pt PRODUCTIE SI DEPOZITARE - pt maxim 200 hl nu se plateste acciza, iar pt circulatia vinurilor nu se plateste acciza deloc .... oare e corect ?????

Vezi postareamarinic, la Dec 2 2007, 06:20 PM, a spus:

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?
ai dreptate .....asa este



#245 andruski

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 02 December 2007 - 06:36 PM

Vezi postareamarinic, la Dec 2 2007, 08:20 PM, a spus:

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?

OMF 2218/2006 de aplicare a scutirilor de taxă pe valoarea adăugată pentru traficul internațional de bunuri, prevăzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare
Art. 2. - (1) Conform art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 din Codul fiscal, se consideră antrepozite de taxă pe valoarea adăugată:
a) pentru produsele accizabile, prevăzute la art. 1251 alin. (1) pct. 7 din Codul fiscal, orice locație situată în România, definită ca antrepozit fiscal în sensul art. 163 lit. c) din Codul fiscal;

deci, raspuns corect a)



#246 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 December 2007 - 06:40 PM

Mai fratilor ramane stabilit cumva? Am postat si mai sus. Nici o reactie, nimic. Doar dezbateri pe tema diferitelor intrebari. Ma stresez pt ca ma simt responsabila pt trimiterea rezolvarilor care imi parvin, dar deocamdata nu am primit mare lucru. Cum ramane? Am vazut si o idee mai sus cu o adresa de mail. Ideea cu grupele si uc sefii de grupe care trimit la centralizat intrebarile primite mi se pare mult mai buna, pt ca se refera la o rezolvare mult mai sistematizata a intrebarilor. Asadar cum ramane???


Petro71, unde ai disparut?

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 02 December 2007 - 06:41 PM




#247 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:42 PM

parola la consultant.decembrie@yahoo.com este fiscal
miri



#248 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 December 2007 - 06:46 PM

Am o informatie , precum ca grilele pentru 8-9 decembrie s-ar face publice cu 8 zile inainte de examen ???



#249 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:47 PM

deja s-au primit raspunsuri la adresa consultant.decembrie@yahoo.com
sunt cu textul din lege si indicarea exacta a sursei
multumim celor ce au inceput sa lucreze si au trimis
asteptam in continuare si de la ceilalti
miri



#250 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:48 PM

nu stiu exact cum o sa facem, ca din raspunsuri vad ca putini si-au trimis intrebarile. plus ca petro71 nu a aparut inca. eu am trimis intrebarile la adresa pt grupa 1, dar putem schimba sistemul daca nu se intampla nimic. oricum era tare buna ideea cu grupele. asta cu mail-ul e ok, dar tot timpul se gaseste un destept care se schimbe parola. mai asteptam pareri, si maine cadem de acord, poate totusi sefii de grupe apar la orizont.



#251 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 December 2007 - 06:49 PM

stiti cumva cu cite zile inainte de examen s-au afisat intrebarile pe site pentru sesiunile din martie si iunie?
oare o sa le afiseze si de data asta?! sper...speram toti.... :smile:



#252 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 02 December 2007 - 06:53 PM

Vezi postarealili nicula, la Dec 2 2007, 07:49 PM, a spus:

stiti cumva cu cite zile inainte de examen s-au afisat intrebarile pe site pentru sesiunile din martie si iunie?
oare o sa le afiseze si de data asta?! sper...speram toti.... :smile:

Mai sunt oricum 5 zile , deci .... daca ar fi tot in ultimele zile ....



#253 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 06:55 PM

Vezi postareaandruski, la Dec 2 2007, 06:36 PM, a spus:

Vezi postareamarinic, la Dec 2 2007, 08:20 PM, a spus:

la intrebarea cu antrepozitul la mine are nr. 126, intrebari din martie
odata Art. 144. - (1) Sunt scutite de taxă următoarele:
a) livrarea de bunuri care urmează:
..........................................................................
8. să fie plasate în regim de antrepozit de taxă pe valoarea adăugată, definit după cum urmează:
- pentru produse accizabile, orice locație situată în România, care este definită ca antrepozit fiscal, în sensul art. 4 lit. (b) din Directiva 92/12/CEE, cu modificările și completările ulterioare;
ar.t 186.
(2) Pe durata deplasării unui produs accizabil, acciza se suspendă dacă sunt satisfăcute următoarele cerințe:
a) deplasarea are loc între:
1. două antrepozite fiscale;

Eu zic ca raspunsul e a, pentru taxe vamale nu exista intre Romania si Austria, si intrebarea e in regim suspensiv de, voi ce ziceti?

OMF 2218/2006 de aplicare a scutirilor de taxă pe valoarea adăugată pentru traficul internațional de bunuri, prevăzute la art. 144 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările ulterioare
Art. 2. - (1) Conform art. 144 alin. (1) lit. a) pct. 8 din Codul fiscal, se consideră antrepozite de taxă pe valoarea adăugată:
a) pentru produsele accizabile, prevăzute la art. 1251 alin. (1) pct. 7 din Codul fiscal, orice locație situată în România, definită ca antrepozit fiscal în sensul art. 163 lit. c) din Codul fiscal;

deci, raspuns corect a)
cu toate aceste argumente exista o grila identica data in noiembrie, cu precizarea ca livrarea are loc in data de 15 noiembrie 2006, iar din raspunsurile atasate la grilele de examen este indicat raspunsul corect e - doar accize. De aici se deduce ca pt cele inainte de 2007 erau doar accizele si dupa 2007 accize+TVA.



#254 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 07:15 PM

pt cei doritori sa isi completeze grilele date pana acum, propun si urmatoarea data in noiembrie pe care eu nu am regasit-o in nici o varianta de 500 grile :

Buletinul de expediere TR este format din :
a. 6 exemplare
b. 2 exemplare
c. 5 exemplare
d. 3 exemplare
e. 7 exemplare
f. 4 exemplare

Raspunsul corect e e) - probabil ca baza legala este regulamentul vamal sau codul vamal ....



#255 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2007 - 07:29 PM

am gasit si eu raspunsul (art. 332, pct. 3), dar e abrogat acum :smile: , nu stiu ce o sa facem cu intrebarile astea din regulamentul vamal.



#256 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 02 December 2007 - 07:34 PM

[/quote]
nu e corect cum spui: vezi alin 4, art 23 din CF
[/quote]
Insist pt ca eu asa inteleg in continuare. Intrebarea se refera la determinarea gradului de indatorare, care se determina potrivit art.23 alin 1
" Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an și capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului și sfârșitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înțelege totalul creditelor și împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale."



#257 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 07:41 PM

Cred, ca cel mai bine functioneaza cu adresa consultant.decembrie@yahoo.com
Deja... s-au strans destule raspunsuri... Asteptam sa se mobilizeze si ceilalti...
Eu am trimis si la sefa de grupa, lumi78, si la grupuldelucru.... si la consultant.decembrie@yahoo.com
Trebuie sa ne hotaram cu care mergem... pana la final...



#258 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2007 - 07:54 PM

singura problema ar fi ca acolo sunt raspunsuri si la martie. nu e asa o mare tragedie, dar sper ca atunci cand vor aparea intrebarile sa fim mai pe faza. :smile:

pt miha m " (4) Dobânzile și pierderile din diferențe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obținute direct sau indirect de la bănci internaționale de dezvoltare și organizații similare, menționate în norme, și cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obținute de la instituțiile de credit române sau străine, instituțiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum și cele obținute în baza obligațiunilor admise la tranzacționare pe o piață reglementată nu intră sub incidența prevederilor prezentului articol. " din cod. deci cele doua nu intra la calcul, ramane doar imprumutul asociatului



#259 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 02 December 2007 - 08:10 PM

Pt Marinic: E adevarat ca nu intra sub incidenta art.23 , dar in sensul ca nu trebuie calculat gradul de indatorare pt a stabili deductibilitatea cheltuielilor. Dupa mine, gradul de indatorare este unul singur si se calculeaza luand in considerare toate datoriile. Daca e asa cum spuneti voi, putem avea mai multe grade de indatorare pt o societate la acelasi moment??



#260 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 December 2007 - 08:26 PM

"63. În sensul art. 23 alin. (1) din Codul fiscal, prin capital împrumutat se înțelege totalul creditelor și împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an începând de la data încheierii contractului, cu excepția celor prevăzute la alin. (4) al art. 23 din Codul fiscal, indiferent de data la care acestea au fost contractate. "- asta e din norme. daca nici acum nu e clar, nu mai stiu cum sa exemplific.






Similar Topics Collapse

6 useri citesc topicul

0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL