Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
galboiu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


galboiu's Content

There have been 63 items by galboiu (Search limited from 17-December 07)



Sort by                Order  

#199396 program saga

Postat de galboiu on 15 April 2009 - 01:26 PM in Arhiva

Data de 25.04.2009 este data scadentei si nu data depunerii.

Art. 35 din codul fiscal modificat de Legea 346/2006.



#186603 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de galboiu on 07 November 2008 - 09:16 AM in Arhiva

Daca asociatia are salariati, atunci D100 se depune semestrial.

Daca plateste alte venituri, cum ar fi drepturi de autor (ceva frecvent in cazul asociatiilor), atunci D100 se depune in fiecare luna cand apar aceste venituri.

Mare atentie la impozitul pe profit: acesta nu se trece in D100 in timpul anului ci se trece o singura data in D101.

In ce priveste TVA, ati primit deja raspunsul.

Mult succes!



#187029 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de galboiu on 11 November 2008 - 03:35 PM in Arhiva

Penalitatile de la agentii economici sunt deductibile integral.



#193815 Control Garda Financiara

Postat de galboiu on 11 February 2009 - 03:56 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Singura scapare este sa-i convingi ca avansul a fost luat pentru a face plati la un magazin cash&carry.



#188901 Monografie avans

Postat de galboiu on 05 December 2008 - 10:33 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Nu se dubleaza nimic

Factura initiala de avans:

% = 401
4092
4426

401 = 5311

Factura zilnica:

% = 401
626
4426

Stornarea facturii de avans (cu valoarea initiala):

% = 401 (cu minus)
4092
4426

Toate facturile trebuie trecute in jurnalul de cumparari.



#187834 Declaratie sanatate CASS

Postat de galboiu on 20 November 2008 - 04:46 PM in Arhiva

Sigur. Cautati pe www.casmb.ro.



#187017 deplasare interna

Postat de galboiu on 11 November 2008 - 02:49 PM in Arhiva

Se poate concluziona astfel:

1. Cheltuielile de transport si cazare efectuate pentru salariati si administratori (care pot fi si asociati si nu trebuie sa fie angajati) sunt deductibile integral;

2. Cheltuielie cu diurna (care sunt altele decat cele de la punctul 1) sunt deductibile doar pentru angajati, in limita cunoscuta de 2,5 ori...



#188041 Declaratii fiscale

Postat de galboiu on 24 November 2008 - 10:07 AM in Arhiva

Impozitele mentionate mai sus se declara si se platesc lunar indiferent de forma de organizare a societatii.



#188492 mai pot fi micro ?

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 03:05 PM in Arhiva

Ai dreptate. Scuze.



#188439 mai pot fi micro ?

Postat de galboiu on 28 November 2008 - 08:45 AM in Arhiva

In anul 2008 ramane micro, chiar daca nu a facut nicio anagajare. Incepand cu 01.01.2009 devine platitoare de impozit pe profit fara posibilitatea de a reveni la micro si abia atunci depune D010.



#187700 mai pot fi micro ?

Postat de galboiu on 19 November 2008 - 09:52 AM in Arhiva

Nu trebuie sa modificati nimic in D010.



#187095 conditii pentru microintreprindere

Postat de galboiu on 12 November 2008 - 09:19 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Nov 11 2008, 08:19 PM, a spus:

Galboiu, calculul se face in fiecare luna.


"ART. 107
Cota de impozitare
Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: 2% în anul 2007; 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
ART. 107^1
Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro*)
Prin excepție de la prevederile art. 109 alin. (2) și (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanță și management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul și plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.



#187046 conditii pentru microintreprindere

Postat de galboiu on 11 November 2008 - 04:44 PM in Arhiva

Ati intuit bine. Calculul se face la o data 30.09.2008 si inca o data la 31.12.2008. Cred ca sunteti singura care se roaga sa creasca cursul.



#188056 conditii pentru microintreprindere

Postat de galboiu on 24 November 2008 - 12:12 PM in Arhiva

Mare atentie! Pe perioada concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani nu trebuie sa aiba venituri supuse impozitului pe venit din salarii.



#187124 conditii pentru microintreprindere

Postat de galboiu on 12 November 2008 - 12:35 PM in Arhiva

Stimata doamna, s-ar putea sa gandim la fel dar sa ne exprimam diferit.

Chiar din paragraful pe care l-ati mentionat reiese ca acest calcul se face la cursul BNR al ultimei luni din fiecare trimestru, ca doar trimestrul este perioada de calcul si raportare atat pentru impozitul pe profit cat si impozitul pe venit. Abia din acel moment societatea are 30 de zile la dispozitie pentru depunerea D010. Altfel, am ajunge in situatia in care la 30 noiembrie depaseste plafonul de 100.000 de euro si ar trebui sa depuna cu intarziere D010 de la 01 octombrie, ca doar nu o sa se inregistreze ca platitor de impozit pe profit la 01 noiembrie.



#188038 conditii pentru microintreprindere

Postat de galboiu on 24 November 2008 - 09:49 AM in Arhiva

Total gresit. Conform Codului muncii, contractul de munca se suspenda pe perioada concediului maternal sau cresterea copilului pana la varsta de 2 ani si nicidecum nu inceteaza. De altfel, suspendarea contractului de munca nu este trecuta in Registrul de evidenta a salariatilor si prin urmare este indeplinita conditia prevazuta de Normele de aplicarea a Codului fiscal.



#187280 solutie pt sold mare in caserie

Postat de galboiu on 14 November 2008 - 09:05 AM in Arhiva

Nu schimba cu nimic situatia. Comisarii de la Garda se uita in primul rand la aceste conturi (5311, 542, 461, 462).



#187241 solutie pt sold mare in caserie

Postat de galboiu on 13 November 2008 - 03:55 PM in Arhiva

Puteti face plati catre acea firma doar in baza unor facturi si nu mai mult de 5.000 lei pe zi.



#187286 solutie pt sold mare in caserie

Postat de galboiu on 14 November 2008 - 09:27 AM in Arhiva

Nu este chiar asa. Garda priveste operatiunea in sine si nu contabilizarea acesteia. Lor le este foarte usor sa considere ca banii sunt dati ca avans spre decontare, chair daca in contabilitate au fost prinsi in contul 462.

In ce priveste actiunea cu dividendele, aceasta este posibila doar daca in anul precedent au fost repartizate dividende asociatilor. Altfel, stim cu totii ca distribuirea de dividende necuvenite este de domeniul Codului penal.



#187300 solutie pt sold mare in caserie

Postat de galboiu on 14 November 2008 - 10:45 AM in Arhiva

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Nov 14 2008, 12:37 PM, a spus:

,,dar ce spuneti de 462? oare poate fi folosit pentru ridicare asociat din casa? ''
Bubuvict, contul 462 este un cont de pasiv, mai bine zis creditori diversi, asa ca nu inteleg intrebarea ta. Explica!

A vrut sa zica 461. E ok?



#187236 solutie pt sold mare in caserie

Postat de galboiu on 13 November 2008 - 03:12 PM in Arhiva

Vezi postareabubuvict, la Nov 13 2008, 04:44 PM, a spus:

[...]
01.01 ridicare avans spre decontare 100000-dispozitie de plata
04.01 restituire avans spre decontare-chitanta
ridicare avans spre decontare-dispozitie de plata[...]
Mare atentie! Avansurile impreuna cu alte plati in numerar dintr-o zi nu trebuie sa depaseasca 10.000 ron.



#189562 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 15 December 2008 - 09:15 AM in Arhiva

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Dec 14 2008, 04:35 PM, a spus:

Eu ma intreb ce sens are art.ART. 37 CF
Pierderi fiscale din perioadele de scutire
Orice pierdere fiscală netă care apare în perioada în care contribuabilul a fost scutit de impozitul pe profit poate fi recuperată din profiturile impozabile viitoare, potrivit art. 26. Pierderea fiscală netă este diferența dintre pierderile fiscale totale pe perioada de scutire și profitul impozabil total în aceeași perioadă.

Chiar textul contine notiuni precum "pierdere fiscala" si "profit impozabil" specifice platitorilor de impozit pe profit iar art. 26 se refera strict la recuperarea pierderii fiscale stabilite prin declaratia de impozit pe profit.

Dupa parerea mea, articolul citat se refera la acele societati platitoare de impozit pe profit, scutite de plata impozitului pe profit pentru o perioada (de exemplu investitii in zone defavorizate).



#189456 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 12 December 2008 - 04:53 PM in Arhiva

Acele cheltuieli "neadecvate" au venit si au scazut profitul microintreprinderii si implicit au scazut dividendele. Cum sa mai scada inca o data?

In ce priveste pierderea inregistrata de o micro, parerea mea este ca nu poate fi recuperata din punct de vedere fiscal cand societatea devine platitoare de impozit pe profit (ci doar invers, cand a fost platitoare de impozit pe profit, a inregistrat pierdere fiscala, a trecut la impozit pe venit si nu are voie sa recupereze fiscal pierderea si din nou ajunge sa fie platitoare de impozit pe profit, acum putand recupera pierderea fiscala initiala).

Argumetele mele sunt: notiunea de pierderea fiscala in cazul unei societati apare doar in momentul completarii D101, unde se stabileste valoarea pierderii fiscale in anul curent cu posibilitatea recuperarii acesteia in anii urmatori. Microintreprinderea nu intocmeste o astfel de declaratie si prin urmare nu poate stabili cat este pierderea fiscala. Altfel, am fi in situatia in care o micro inregistreaza pierdere in anul curent din cheltuieli de sponsorizare de exemplu (cheltuieli pe care nu le poate contesta nimeni la o microintreprindere dar care sunt total nedeductibile la o societate platitoare de impozit pe profit) si in anul urmator, cand devine platitoare de impozit pe profit, ar putea deduce integral acea pierdere.

Gresesc?



#189268 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 10 December 2008 - 03:43 PM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la Dec 8 2008, 08:28 PM, a spus:

Reglementarea referitoare la microintreprinderi a fost eliminata din Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal incepand cu anul 2007.
Norme metodologice valabile pana la 1.01.2007:
7. (3) Bunurile acordate gratuit in cadrul actiunilor de protocol nu sunt considerate livrari de bunuri in limita in care sunt deductibile la calculul impozitului pe profit cheltuielile de protocol, stabilita la titlul II al Codului fiscal. Aceeasi limita este aplicabila si microintreprinderilor care se incadreaza in prevederile titlului IV al Codului fiscal.


In forma actuala, normele stabilesc limita de la care cheltuielile de protocol sunt considerate livrari de bunuri si sunt taxate cu tva. Aceasta limita se aplica platitorilor de tva, implicit si microintreprinderilor.



#188747 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de galboiu on 03 December 2008 - 09:23 AM in Arhiva

Chletuielile de protocol nu afecteaza impozitul pe venit datorat de microintreprindere. In schimb, depasirea limitei de protocol este tratrata ca o livrare de bunuri si prin urmare se colecteaza TVA in luna cand se depun situatiile financiare.




Cometa SQL