Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ggf's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ggf's Content

There have been 388 items by ggf (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#83801 program saga

Postat de ggf on 16 May 2006 - 04:56 PM in Arhiva

Septimiu a scris undeva ca cel mai bun program de conta e cel care te satisface .
Am incercat SAGA , insa ...... cand ai anumite particularitati de la o firma la alta ( una are productie , alta comert , una scade gestiunea pe fifo , alta pe lifo , una vrea postcalcul , alta vrea doar calculatii certe ) ce te faci ?
Prefer programele flexibile , care pot fi adaptate nevoilor firmei .



#100721 Zambiti, va rog !

Postat de ggf on 15 September 2006 - 01:28 PM in Diverse subiecte

Comanda de pizza in 2008

Ceea ce urmeaza este atat de aproape de realitatea informatica incat nu stiu daca trebuie sa ne amuzam sau sa ne speriem.

Clientul - Alo, buna ziua, doresc sa comand doua pizze.
Telefonista - Multumim ca ati sunat la Pizza Hut.Puteti sa-mi dati numarul dvs. de identitate (NIDN - national ID number), domnule ?

Clientul -- Numarul meu de identitate nationala...da, un moment. 6102049998-45-54610.

Telefonista - Multumesc, dle X. Vad ca locuiti la1742Meadowland Drive si aveti tel. 494-2366. Telefonul dvs. de la serviciu la Lincoln Insurance este 745-2302 iar numarul de celular este 266-2566. Adresa de e-mail este xson123@home.net. Corect?

Clientul - Mmda.. Da' de unde aveti toate informatiile mele?
Telefonista - Suntem legati, ca orice companie, de HSS.
Clientul -- HSS, ce dracovenie mai este si asta?
Telefonista - Suntem legati electronic de Homeland Security System, domnule.

Clientul -- (oftand) Asta e. Vreau sa comand doua pizza, Specialul All-Meat.
Telefonista - Nu cred ca este o idee prea buna, domnule.
Clientul - Cum adica? Este vreo problema cu pizza cu carne?

Telefonista - Domnule, analizele dvs. medicale arata ca aveti tensiunea arteriala crescuta si un colesterol destul de mare. Conform dosarului medical, compania de asigurari nu va permite alegerea pizzei cu carne.

Clientul - Ceee ? . Si atunci ce-mi recomanzi?
Telefonista - Ati putea incerca Pizza cu Soia care are procentul de grasimi foarte scazut.Ar trebui sa va placa.
Clientul - Ce te face sa crezi ca o sa-mi placa?

Telefonista - Ei bine, vad aici pe monitor ca saptamana trecuta ati fost la biblioteca si ati citit o carte de Retete Culinare cu Soia.
Clientul - Bine, bine. Da-mi atunci doua pizza marime pentru familie.

Telefonista - Da, marimea este potrivita pt. dvs., sotie si cei patru copii, iar ceea ce ramane puteti sa dati celor doi caini. Totalul dvs. este $49.99.

Clientul - (strigand in casa) Nevasta, adu-mi te rog credit cardul!
Telefonista - Imi pare rau domnule, dar trebuie sa platiti cash. Credit cardul dvs. este blocat pentru depasirea limitei.

Clientul - Dau o fuga la o masina ATM si voi scoate niste bani inainte sa ajunga pizza la mine la usa .
Telefonista - Imi pare rau domnule, dar nici asta nu va fi posibil.Vad aici ca nu aveti nici un ban in contul dvs.

Clientul - Da . bine, n-are nimic. Trimite pizzele si gasesc eu niste bani in casa pana ajunge. In cat timp imi vine pizza?

Telefonista - Suntem putin in intarziere, as zice cam 45 de minute.Daca va grabiti, puteti veni dvs pana aici sa ridicati personal comanda, dupa ce faceti rost de bani. Pe de alta parte, este putin mai jenant sa carati pizza pe motocicleta.

Clientul - Da de unde stii ca merg cu motocicleta?

Telefonista - Pai scrie aici la informatii despre vehicol. Ati avut o masina care vi-a fost luata de compania de imprumut pentru ca nu ati platit la timp. Alaturi scrie ca Harley-ul dvs. este cu plata la zi si in plus i-ati umplut aseara rezervorul cu benzina.

Clientul -- Fu (beep)...
Telefonista - V-as sfatui sa fiti atent cu vocabularul ca sa nu o patiti din nou. Vad ca ati fost arestat pentru ca ati injurat un politist, apoi judecatorul cu care v-ati certat v-a dat 90 zile de puscarie.Vad ca de-abia v-ati intors in societate de cateva zile si asta este prima pizza pe care o comandati.

Clientul -- . (fara cuvinte)
Telefonista - Mai doriti altceva, domnule?
Clientul - Da, am un cupon pentru o sticla de 2 litri de Cola, gratis.

Telefonista - Imi pare rau, dar trebuie sa cititi mai bine. Pe cupon si in reclama noastra scrie ca persoanele care sufera de diabet nu se califica pentru oferta noastra gratuita. Noua Constitutie nu ne permite.

Multumim ca ati sunat la Pizza Hut....



#96123 Zambiti, va rog !

Postat de ggf on 03 August 2006 - 09:02 AM in Diverse subiecte

Jurnalul unei sotii de programator

August 16
Azi l-am cunoscut pe Vasile. Are niste ochi verzi... absolut superbi ! Mi-a spus ca e programator. Asta e bine. Eu ador programele... Ce bine ar fi sa ne cuplam !

August 21
Ne-am cuplat! A fost foarte romantic... soare... cascada... un cerb ce-si stingea setea din apa cristalina... si toate astea pe mousepad-ul pe care ne-am culcat. Un pic ma apasa monitorul pe spate, dar cand mi-a spus ca are 14 toli, m-am gandit sa astept pana la capat.
Saracutul meu Vasile, e un pic neindemanatic. Cand l-am intrebat ce cauta de atata timp, mi-a raspuns ca nu gaseste input-ul... Cand a reusit, ca sa mearga mai usor data urmatoare, a luat un marker si a scris pe burta mea: CLICK HERE !!! Sper ca nu inseamna vreo porcarie !

Septembrie 2
Il ador pe Vasile, mai ales imi place ca e in stare sa se uite la stirile de seara fara sa clipeasca o singura data !
Mi-a spus ca daca-l iubesc cu adevarat, sa-mi tai parul. L-am taiat. Acum si in cele mai frumoase momente al iubirii noastre poate sa vada monitorul. Din pacate, in clipa aceea Vasile parca ingheata complet. Ma enerveaza asta !

Octombrie 14
Azi ne-am casatorit. Au venit toti prietenii lui. Toti programatori. Atatia ochelari n-am mai vazut la un loc decat in magazinele specializate !!!
Mi-a fost un pic rusine cand a trebuit sa semnam la Starea Civila, si am realizat ca nu stie sa scrie cu mana... Noroc ca in camera alaturata era o tastatura, asa ca a scris rapid: 'V'. Exact cum isi semneaza si email-urile... Despre noaptea nuntii a declarat ca a fost cea mai fantastica noapte din viata lui ! Pentru ca...




in sfarsit a reusit sa sparga codul si sa intre intr-unul din fisierele secrete ale unei biblioteci din Columbia.

Octombrie 16
Luna de miere am petrecut-o deasupra Americii. Vasile e foarte dragut. In fiecare zi imi arata in direct imaginea Americii prin satelit, sa vedem cum e vremea. Stiai ca in Visconsin sunt 13 grade Celsius acum? Ca eu nu stiam...

Noiembrie 4
Ma plictisesc. Mi-am cumparat un papagal. Acum am cu cine povesti.

Noiembrie 11
Azi am incercat sa-i atrag atentia asupra mea. Am tras aer adanc in piept si, imbracata doar cu niste chilotei negrii de dantela si un bici in mana, m-am pus in fata monitorului. Stiam ca m-a observat, ca a CLIPIT !!! A zambit si chiar M-A MANGAIAT! 'Ok' - a zis el - 'iti arat site-ul fetitelor sado-masochiste, daca chiar te intereseaza !'

Decembrie 2
Pe neasteptate, pauza de curent! Uraaaaa!!! M-a mangaiat tandru la lumina lumanarilor... m-a muscat usor de ureche si m-a intrebat in soapta... 'Pot sa-ti cer ceva neobisnuit?' Fericita, am zis DA... si in urmatoarele 4 ore jumate am pedalat la generatorul de curent...

Decembrie 13
Nici sa vorbesc nu mai e nevoie. Papagalul trancane intr-una,iar el ii raspunde din cand in cand... 'Da, draga...'

Ianuarie 4
Incep sa ma satur de el. Fac o ultima incercare. Am cumparat vopsea si timp de o jumatate de zi am reusit sa pictez o tastatura pe mine. Am avut grija sa notez pe ea tot: CONTROL, TAB, ALT, SHIFT, DELETE... El a zambit. A apasat CONTROL+ALT+DEL si s-a intors la calculatorul lui. Asta a umplut paharul ! Vreau razbunare !!!

Ianuarie 5
Prietena mea Gina - sotul ei e tot un obsedat de calculatoare - m-a invatat. Ma pregatesc de o crima oribila. Am pus ceasul sa sune la 3.30. In zori o sa dau drumul incet la calculator si o sa scriu cu grija: FORMAT C: Cu asta, tampita aia de masinarie va uita tot ce stie !

Ianuarie 6
La 3.30 m-am trezit, dar Vasile era in fata calculatorului. Am pus in pat, in locul meu, papagalul, m-am imbracat si l-am parasit pentru totdeauna !

Anul 2012, August
4 ani de zile nu l-am vazut pe Vasile. Acum traiesc cu Stefan. El nu e programator. Asa ca am nevoie de chilotei negrii de dantela si de bici. Le voi aduce de la Vasile. Norocul meu ca n-a schimbat yala.
Deja din hol am auzit papagalul trancanind, si vocea lui Vasile: 'Da,draga...'



#72375 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de ggf on 08 March 2006 - 09:25 PM in Arhiva

marian.apetre a spus:

"Vârsta nu e ceea ce ai, nici măcar ceea ce văd ceilalți ci pur și simplu, doar ceea ce simți."
Gabriel García Márquez.

Pai eu inca ma mai joc cu papusile :lol:

38F



#115055 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de ggf on 10 January 2007 - 11:06 AM in Arhiva

Exista totusi un mic clenci , apropo de utilizarea formularelor de facturi pretiparite .

Ordinul 2226/22006 zice ca acestea pot fi folosite pana la epuizarea stocului , in conditiile respectarii prevederilor Codului fiscal .

Ori , in CF la art 155 (1) scrie :
Art. 155. - (1) Persoana impozabilă care efectuează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fără drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă. De asemenea, persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, pentru suma avansurilor încasate în legătură cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, cel târziu până în cea de-a 15-a zi lucrătoare a lunii următoare celei în care a încasat avansurile, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisă.
[....]
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare prevăzut la art. 153, după caz, ale persoanei impozabile care emite factura;
d) denumirea/numele, adresa și codul de înregistrare prevăzut la art. 153, ale reprezentantului fiscal, în cazul în care furnizorul/prestatorul nu este stabilit în România și și-a desemnat un reprezentant fiscal, dacă acesta din urmă este persoana obligată la plata taxei;

Eu inteleg de aici ca , daca factura mea nu contine acel cod de inregistrare in scopuri de TVA cu RO , nu am drept de deducere a TVA .

Tot in OMF 2226/2006 la art.1 alin 3) scrie : "Prefixul R din codul de înregistrare în scopuri de TVA, pretipărit pe facturile fiscale din stoc, va fi înlocuit cu prefixul RO, modificare ce poate fi efectuată fie manual, fie prin aplicarea unei ștampile " .

So , cereti partenerilor dvs. care emit inca facturi pe formular vechi sa inscrie noul cod pe factura si procedati la fel , pentru a fi ok in privinta deductibilitatii TVA .



#89913 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 23 June 2006 - 01:12 PM in Arhiva

In lege scrie ca se plateste la salariul minim brut
Ma insel ?



#92461 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 06 July 2006 - 01:25 PM in Arhiva

cam toate ITM urile din tara declara ca " recomanda" , cand de fapt obliga .
Nu ma deranjeaza marirea salariului minim , por sa-l faca si 3700 , cu atat mai bine . Deranjanta e lipsa de coerenta atat in emiterea legislatiei , cat si in aplicarea ei ( pana acum credeam ca doar in aplicarea ei sunt incoerenti ) . De salariul asta minim - ca-i garantat , ca-i negociat sau cum s-o numi el ( voi ati mai auzit pana acum sa se faca distinctia asta intre minim garantat si minim negociat ? ) se leaga multe altele , pt ca apare ca variabila importanta in diverse calcule . Iar daca nu ai date clare si exacte , gresesti . Si daca gresesti , nu-ti plateste ITM penalitatile .
La Valcea , s-au primit state cu 330 inclusiv pt iunie , apoi s-au razgandit si pretind ca incepand cu 1 iulie sa intram " in legalitate " ( care legalitate ? ) , adica sa depunem decizii de majorare la 370 incepand cu 01.04 , cu " recomandarea " ca diferentele pt lunile aprilie , mai si iunie sa le trecem in salariu sub forma de prime .
Eu ma intreb de ce tace legiuitorul ? O fi prea ocupat cu retragerea trupelor din ....



#92869 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 10 July 2006 - 11:34 AM in Arhiva

[/quote]
2.- se aplica acolo unde salariile se stabilesc prin negociere (peste 20 salariati) [quote][/quote]

Toate ITM din tara obliga toti angajatorii la marirea salariului , indiferent daca au un salariat sau 100



#88374 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 15 June 2006 - 11:48 AM in Arhiva

Pe mine a inceput sa ma amuze .....



#93361 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 13 July 2006 - 09:22 AM in Arhiva

Daca reincepeti discutia despre salariul minim negociat , ma sinucid :lol:
Sunt pagini intregi scrise in forum pe tema asta :!:



#89952 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 23 June 2006 - 03:08 PM in Arhiva

Poate ca dragul nostru stat nu recunoaste acel minim brut de 370 , huh ?
Ca doar ultima ordonanta pe care a dat-o dragutul de el zice ca-i 330 :twisted:



#83835 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 16 May 2006 - 08:55 PM in Arhiva

cristib , eu n-am nevoie de lamuriri suplimentare . De fiecare data cand apar modificari legislative in vreun CCM la nivel de nush care ramura , imi dau liderii de sindicat cu M. O. partea 5 in cap ...... Mi-au dat si cu cea de care vorbim aici , mi-au dat si cu o alta , mai recenta , care spune ca la nivelul unei ramuri din care face farte si firma unde lucrez , minimul pe economie este de 430 ron , in consecinta cereau majorarea proportionala a salariilor ..... Drept urmare , imi pastrez scepticismul , pana nu vad scris negru pe galben in M.O. partea 1 ........
Dupa mine , mai bine ar micsora taxele aplicate asupra salariului , decat sa mareasca minimul brut , pt ca in valoare neta majorarile sunt infime .



#88167 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 14 June 2006 - 01:57 PM in Arhiva

De la cine au primit , ei inspectorii , ordin ?



#83758 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 16 May 2006 - 01:57 PM in Arhiva

cristib a spus:

Se pare ca salariul minim este 370 RON de la 01.04.2006.  
S-a publicat in partea a 5-a a M.O. (nu stiu numar, data...) Am aflat azi de la un lider de sindicat.
Mi-a promis ca saptamana viitoare imi va da textul complet si atunci il voi posta aici.
In ce priveste stabilirea prin HG sau CCM+codul muncii se poate citi ce s-a discutat anul trecut cand a intrat 330 conform CCM....e aceeasi situatie..

Daca s-a publicat in M.O. partea a 5- a , e probabil vorba de un salariu minim la nivel de ramura . Intreaba-l pe stimabilul lider de sindicat din ce ramura face parte ......
Legile cu aplicabilitate generala apar in M.O. partea 1



#83883 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 17 May 2006 - 08:09 AM in Arhiva

Nu facem :lol:



#83761 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 16 May 2006 - 02:02 PM in Arhiva

IULIANA1207 a spus:

Am de platit salarii in valoare de 10 000 Ron. Se platesc 5 000 RON in numerar, din casa. Restul se achita in produse. Care sunt inregistrarile contabile pt plata in produse?

Cand ai inregistrat produsele pe care intentionezi sa le distribui salariatilor in contul salariilor datorate , ce inregistrare ai facut ? Poate 4281 = 401 ?
Inregistrarea platii ar fi 421 = 4281

Alte pareri ?



#87268 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 08 June 2006 - 03:19 PM in Arhiva

La societatea unde lucrez , salariile se negociaza anual . Modificarea salariilor se aplica incepand cu data deciziei data de administrator in urma negocierii .....
Acum stau si ma gandesc ..... sindicatele au negociat cu guvernul un salariu minim . Decizia de punere in aplicare a rezulatelor negocierii n-ar trebui sa o dea guvernul ? Pana la aparitia unei asemenea decizii , ce valoare legala are acea negociere ?

Doar ma intreb ....



#87962 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 13 June 2006 - 02:02 PM in Arhiva

Tocmai m-am intors de la ITM Valcea . Am intrebat , facand pe prostul , care-i salariul minim pe economie la aceasta data . Raspunsul lor m-a stupefiat , iata-l reprodus : " salariul minim pe economie este de 330 lei . Dar , incepand cu iunie 2006 vom face si noi ca alte ITM uri din tara si nu vom mai primi state decat cu 370 lei salariu minim " .
Ce intelegem noi de-aici ?
Eu inteleg doar ca ITM actioneaza dupa ureche si ca n-are nici o baza legala pentru a-si motiva decizia .



#87784 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ggf on 12 June 2006 - 04:20 PM in Arhiva

In Codul muncii , cand se face referire la contractele de munca , intotdeauna e scris " contractul individual sau contractul colectiv " .
Eu deduc de aici ca acest cod al muncii face distinctie clara intre contractul individual si cel colectiv . Iar cel individual este clar reglementat de articolul 159 in privinta salariului minim .
Eu sunt de acord cu Dan_Draghici .



#133805 Ordin nr. 702

Postat de ggf on 12 June 2007 - 12:39 PM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Jun 12 2007, 01:34 PM, a spus:

din instructiuni am citit ca, nu se trece autofacturarea si taxarea inversa , dar tva-ul achitat in vama se trece ??? :smile:

TVA achitat in vama nu-i aferent unei achizitii pe teritoriul national .



#133890 Ordin nr. 702

Postat de ggf on 13 June 2007 - 08:39 AM in Arhiva

Vezi postareavery, la Jun 12 2007, 02:50 PM, a spus:

Ma confrunt si eu cu o situatie: am un service auto care repara masini pe asigurare casco,emite factura pe client care este proprietarul masini dar factura nu ajunge niciodata la client ci la societatea de asigurare care plateste dauna.Cum declar aceste facturi in declaratia 394,pt ca clientul societate nu are factura de la mine si deci nu o va declara?


Factura emisa de service ajunge si la client , in copie . Iar clientul o inregistreaza , asa ca ar trebui sa o declare .
Iar daca nu o face , e problema lui , nu a firmei de service .



#133502 Ordin nr. 702

Postat de ggf on 08 June 2007 - 01:38 PM in Arhiva

View Postandreea, on Jun 8 2007, 02:07 PM, said:

eu astept cu interes ca firma de la care am programul de contabilitate sa mai bage un up-date cu declaratia 394. sper sa fie in timp util...oricum au 1 luna la dispozitie..... cat despre onor MF....daca le listam jurnalele de vanzari si cumparari de ce nu e bine? ca oricum e acelasi lucru.....sau poate ma insel eu...dar sunt mica, inca si am timp sa invat.. :smile:


Pentru ca jurnalele ar trebui incarcate manual in baza de date a MF iar asta ar insemna o munca titanica si o armata de operatori .
Pentru ca in jurnale ai si livrari/achizitii catre/de la neplatitori de TVA , iar acestia nu prezinta interes pt MF .

Am descarcat azi declaratie si am incarcat o parte din operatiuni , nu-i mare filozofie , mai ales daca ai o baza de date bine pusa la punct . Iar daca programul de conta poate fi updatat pentru cu respectiva declaratie , cu atat mai bine .



#133223 Ordin nr. 702

Postat de ggf on 06 June 2007 - 02:00 PM in Arhiva

Vezi postareacitrom05, la Jun 5 2007, 10:02 AM, a spus:

Pai nu este ca si declaratia 390, binenteles, dar asa, ca idee. Apoi la 100 -200 de furnizori si clienti interni poate se pot face din program artificii pentru a genera automat declaratia.
Nasol este ca daca am incurcat o factura si am trecut-o pe alt furnizor sau client decat cel real.....canci corelatii. Apoi ma gandesc ca scopul aceste declaratii este de a "prinde" pe cei ca-si fabrica singuri facturi de furnizori. Dar ma intreb eu, daca aceasta declaratie nu se poate corela cu decontul de tva, (avand in vedere bonurile de benzina, caci in rest ar trebui sa se coreleze) cine-l impiedica pe declarantul falsificator sa nu treaca in declaratia 394 acele facturi pur si simplu?


Daca ai livrari si catre neplatitori de TVA oricum nu se coreleaza cu decontul .......



#108589 De ce ne subapreciem valoarea profesionala????

Postat de ggf on 21 November 2006 - 11:08 AM in Arhiva

E oarecum de inteles de ce angajatorii cauta , pentru orice fel de job , persoane tinere . Aceste persoane au anduranta mai mare la efort , nu-i asteapta copii acasa si nu au , de regula , altfel de probleme care sa-i cheme acasa dupa 8 h de munca . In plus , persoanele tinere sunt mai motivate sa progreseze profesional . Din pacate , dupa varsta de 40 sau dupa 20 ani de munca , majoritatea se plafoneaza ... si , in meseria asta , trebuie sa inveti tot timpul , iar ritmul pentru efortul intelectual este infernal .
Eu consider ca ar trebui sa invatam "sa ne vindem " . Asteptam de la angajatori sa ne aprecieze capacitatea profesinala si intelectuala , dar ne facem prea putina "reclama " atunci cand mergem la un interviu .
"Aspect fizic placut" nu inseamna neaparat sa arati ca un fotomodel , ci mai degraba sa ai un aspect ingrijit si o atitudine decenta , pentru ca , e posibil ca prin natura postului ocupat , sa reprezinti imagine firmei pentru partenerii de afaceri ai acesteia ( daca esti sef contabil sau dir.ec de ex. ) .
Well ... oricat as bate campii pe tema asta , ma intorc tot la convingerea pe care am scris-o anterior : daca nu te respecti , nu te poti astepta la respect . Si in ce fel ma respect ? Fiind un bun profesionist , avand grija atat de intelectul meu cat si de aspectul fizic ( aviz doamnelor care considera ca dupa o anumita varsta nu mai conteaza cum arati si domnilor care cred ca , daca au 10 diplome in buzunar nu mai conteaza daca umbla cu pantalonii sifonati ) .
Sper ca n-am deranjat pe nimeni cu cele scrise . Realitatea are multe fete , iar eu cred ca trebuie vazute toate .....



#107365 De ce ne subapreciem valoarea profesionala????

Postat de ggf on 14 November 2006 - 09:04 AM in Arhiva

Nu poti cere un salariu de 30 mil unei firme mici , care face poate 30 mil CA pe trimestru , asta e clar . Un economist , un contabiul pregatit , daca vrea sa fie remunerat pe masura , cauta sa lucreze la o firma pe masura . Cat despre firmele mici , sunt de acord ca e mai economic sa apeleze la o firma de conta sau sa lucreze cu o PFA decat sa-si angajeze contabil . Nimeni nu te respecta daca nu te respecti , asta-i o conditie elementara .....




Cometa SQL