Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andreea`'s Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Andreea`'s Content

There have been 1000 items by Andreea` (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#84609 Zambiti, va rog !

Postat de Andreea` on 20 May 2006 - 10:54 PM in Diverse subiecte

pt cei pasionati de aeromodelism :wink:

http://www.fazed.org/video/?id=301



PS:nu e un banc dar n-am vrut sa fac topic separat



#65901 Zambiti, va rog !

Postat de Andreea` on 09 February 2006 - 07:11 PM in Diverse subiecte

o reclama auto http://84.40.3.164/ :D :D



#148675 examen acca

Postat de Andreea` on 23 October 2007 - 09:46 AM in ACCA

UP



#149418 examen acca

Postat de Andreea` on 31 October 2007 - 04:13 PM in ACCA

Va transcriu mai jos informatiile obtinute de la biroul ACCA Romania.


"ACCA este cea mai mare asociatie contabila din lume care in acelasi timp cunoaste si cea mai rapida dezvoltare. ACCA are peste 410,000 membri si studenti in 170 de tari.

Pe scurt pentru a deveni membru ACCA trebuie trecute 14 examene in limba engleza, (care acopera o gama de subiecte financiare si de management, impartite in doua module: Professional si Fundamentals – impartit la randul lui in Skills si Knowledge), de asemenea sa aveti trei ani de experienta de lucru relvanata care se poate dovedi, experienta obtinuta inainte, in timpul sau dupa ce ati trecut cele 14 examene si sa completati online un modul legat de etica. Membrii ACCA devin automat (in urma unui interviu) membrii CECCAR si/sau CAFR.

Cele 14 examene se pot sustine pe parcursul a 10 ani, dar majoritatea studentilor nostri le termina in aproximativ trei-patru ani. ACCA organizeaza doua sesiuni de examene in fiecare an (in iunie si decembrie) examene care se dau in Bucuresti. In cadrul fiecarei sesiuni puteti sustine pana la patru examene.


Inregistrare

Pentru a putea sustine examenele ACCA trebuie mai intai sa va inregistrati ca student ACCA. Aceasta inregistrare initiala se poate face fie online (mai multe informatii accesand: <a href="http://www.accaglobal.com/join/register/online)" target="_blank">http://www.accaglobal.com/join/register/online)</a> fie solicitand un formular de inregistrare initiala printat de la biroul ACCA local fie prin providerii de cursuri locali.

Pentru inregistrarea ca student aveti doua date cheie pe parcursul anului: ca sa puteti sustine examene in sesiunea din decembrie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 1 august (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 15 august), iar ca sa puteti sustine examene in sesiunea din iunie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 15 decembrie (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 31 decembrie). Serviciul de inscriere si trimitere a actelor este un serviciu ale carui costuri sunt in intregime suportate de ACCA Romania. La aproximativ sase saptamani dupa trimiterea formularului de inregistrare impreuna cu documentele suport, dupa ce va va fi acceptata inregistrarea, veti primi un Student Information Pack de la ACCA care contine.
- cardul dumneavoastra de student
- programa examenelor
- informatii privind schema ACCA/Oxford Brookes
- organizarea examenelor inclusive programarea examenelor
- Acces la trainee development matrix care detaliaza cerintele minime legate de posibilitatea de a deveni membru
Veti primi de asemenea exemplare lunare ale revistei studentilor ACCA Student Accountant continand informatii importante privind examenele viitoare, articole tehnice privind programa, stiri si alte informatii utile.


Echivalari

Pe formularul de inregistrare initiala aveti o rubrica de echivalari pe care le puteti solicita pe baza calificarilor obtinute anterior. Aceasta inseamna ca veti obtine scutiri de la anumite examene pe baza pregatirii dumneavoastra academice. Echivalarile se acorda in urmatorul fel: pentru diploma de contabilitate – patru echivalari, pentru diploma contabilitate impreuna cu alt subiect (de exemplu finante-contabilitate) 3 echivalari, diploma in domeniul financiar 3 echivalari, diploma de expert contabil CECCAR 3 echivalari, diploma de afaceri si management o echivalare, diploma in drept o echivalare, MBA trei echivalari, alte diplome: nici o echivalare. De mentionat ca daca aveti mai multe calificari numarul de echivalari nu se cumuleaza, ele fiind disponibile pentru aceleasi examene de cele mai multe ori.

Echivalarile trebuie platite la fel ca examenele. Dupa ce veti sti ce echivalari ati primit, odata cu primirea Student Information Pack, va puteti inscrie la examenele ACCA – pentru a va inscrie la sesiunea din decembrie termenul limita este 15 octombrie, iar pentru a va inscrie la sesiunea din iunie termenul limita este 15 aprilie. La examene, va puteti inscrie fie online prin contul dumneavoastra personal ACCA fie completand niste formulare (pe care le veti primi prin posta de la ACCA UK) pe care dupa ce le completati trebuie sa le dati biroului local ACCA.


Taxe

Inregistrarea initiala 62 ₤
- pentru examenele din Partea Skills: 45 ₤ pe examen
- Partea Knowledge 53 ₤ pe examen
- Partea Professional 61 ₤ pe examen
In calitate de student veti mai plati si o cotizatie anuala de student de 62 ₤ care este scadenta la 1 ianuarie dupa data inregistrarii. Acestea sunt toate taxele percepute de ACCA.

Toate taxele se platesc direct in Marea Britanie si doar in GBP in cazul in care nu urmati cursurile unui provider local si studiati individual. Exista mai multe modalitati de plata: online, transfer bancar, cec, telefonic etc. Ideal ar fi ca dosarul de inscriere sa contina si dovada platii (fie prin completarea detaliilor unui card prin care se pot face operatiuni online pe formularul de inregistrare, fie copie dupa transferul bancar in care sa se vada clar ca ati facut plata pentru inscriere ca student ACCA si sa apara si numarul de formular pe care l-ati completat, fie prin trimiterea unui cec).


Pregatirea pentru examene

Puteti studia pentru examenele ACCA fie individual fie apeland la partenerii acreditati ACCA care exista in Romania pentru oferte de cursuri, intrucat ACCA nu ofera cursuri pentru calificarile noastre, noi oferind doar structura educationala, programa.

Companii care ofera cursuri ACCA:

  • * BPP International Bucharest, www.bpp.com ; 32-34 Magheru Blvd, Sector 1, E-mail: bucharest@bpp.com ; tel: +40 21 212 25 91, Fax: +40 21 212 24 22;
  • * ATC International Bucharest, www.atc-global.com ; Calea Victoriei nr 224, Sector 1, Bucuresti Tel / fax +40 (21) 314 48 90 e-mail: bucharest@atc-global.com
  • * IRECSON-Colegiul ACCA, www.irecson.ro ; e-mail: acca@irecson.ro ; Tel: +4021.314.18.90 Fax: +4021.313.17.32)

Intrucat birourile ACCA locale nu comercializeaza materiale pentru studiu va rog sa apelati tot la companiile de mai sus pentru a vedea ce optiuni va pot pune ei la dispozitie (tarifele si pentru materiale si cursuri sunt diferite de la caz la caz).
Se poate ca biroul ACCA sa aiba un set de carti ACCA dar doar pentru consultare. Va rog sunati inainte pentru disponibilitatea acestora.

Daca doriti sa aveti cartile dumneavoastra personale si nu puteti face rost de ele din Romania veti gasi datele de contact ale editurilor autorizate de catre ACCA pentru a publica manuale accesand urmatorul link: <a href="http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers</a>. Veti putea astfel sa comandati manualele direct din Marea Britanie si tot asa veti vedea ce preturi au fiecare.

Se poate de asemenea sa studiati online pentru examane; mai multe informatii accesand site-ul: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance</a>.

Orice varianta de studiu alegeti recomand citirea inainte a resurselor online puse la dispozitie gratuit de catre ACCA: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/</a> pentru fiecare examen – fostele subiecte de examen, comentariile examinatorilor etc. "



#127089 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 29 March 2007 - 03:19 PM in Arhiva

eu le-am dat email ca-i rugam sa faca coada pentru parole separat
daca e cazul facem si petitie :pullhair:



#127080 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 29 March 2007 - 03:01 PM in Arhiva

este o singura coada pentru tot :pullhair:

cei de la ITM au explicat foarte clar ca doar daca stai la acea coada poti depune sau obtine parola

in situatia Otiliei sunt si eu :pullhair:



#127106 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 29 March 2007 - 04:26 PM in Arhiva

suportregistru@inspectiamuncii.ro
aici am trimis scanate documentele pt obtinerea parolei

sesizari am facut la :
- suportregistru@inspectiamuncii.ro
- itmbucuresti@itmbucuresti.ro
- in formularul de contact de pe www.itmbucuresti.ro



#127773 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 03 April 2007 - 02:33 PM in Arhiva

Ca orice contabil roman, m-am dus si eu azi la ITM sa depun registrul de evidenta al salariatilor si sa iau parolele pentru viitor.
Jumatate din doamenele de acolo erau libere. :lostit (13):

Nu era NIMENI la coada. :pullhair: :pullhair: :lostit (13): :lostit (13):



#127096 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 29 March 2007 - 03:35 PM in Arhiva

Otilia, tinand cont ca traim in Romania cred ca aceasta problema poate fi rezolvat foarte usor cu ajutorul a 2-3 barbati, daca se poate cat mai inalti si mai solizi.
La deschiderea programului solicitam coada separata si 100% se va aproba aceasta solicitare :pullhair: :pullhair:

Glumesc!

Sper sa nu fie necesar sa trimitem 5000 de emailuri ca sa-si dea seama ca au o problema si trebuie sa se reorganizeze.



#128014 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Andreea` on 05 April 2007 - 11:55 AM in Arhiva

Vezi postareamonellu, la Apr 5 2007, 11:02 AM, a spus:

Vezi postareamonii23, la Apr 5 2007, 11:56 AM, a spus:

Multumesc!
In cazul in care fac o corectie (caz in care nu am nici un act), sau dupa predarea contractelor, la ITM se duce doar discheta cu datele schimbate/noi? Nici un act insotitor? sau??????
astept raspuns
:pullhair:

se duce disketa insotita de o adresa ca cea initiala. Se va pune nr de inregistrare pe ea.

in Bucuresti au cerut si copie dupa CUI



#119823 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de Andreea` on 04 February 2007 - 04:11 PM in Arhiva

toate discutiile despre programul gratuit de facturare se vor purta AICI

toate reclamatiile privind mutarea/disparitia posturile se vor face AICI

toate posturile offtopic vor fi sterse cfm regulamentului fara nici un preaviz



#114048 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de Andreea` on 05 January 2007 - 10:21 AM in Arhiva

:lostit (13):

@marcopolo

Textul linkului explica clar sursa informatiei
Foarte probabil ca pe dvoastra nu va ajuta acesta informatie, insa nu sunteti obligati sa deschideti toate linkurile de pe acest forum.



#113891 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de Andreea` on 04 January 2007 - 05:03 PM in Arhiva

Sabloane pt facturi in Excel



#21918 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Andreea` on 29 May 2005 - 03:50 PM in Important in meseria de contabil

pe nimeni nu-l intereseaza ce costuri ai tu ca sa poti presta un serviciu si sa fii multumita!!! Orice client gandeste asa !
tu ceri un pret(calculat in functie de toate costurile necesare plus profitul aferent serviciului),ramane la latitudinea lor sa accepte acel pret sau nu..
idee e ca pretul variaza foarte mult in functie de cerere si oferta :)
sunt oameni carora 500Euro li se pare putin si altii care n-au cum sa se intretina si opteaza pt preturi mai mici (<1 milion) ca sa castige cat mai multi clienti.. :)


PS: mentionez ca sa nu fie nici o "neintelegere" ca preturile de mai sus sunt pur informative si alese la intamplare

PS2: Liliana faptul ca tu platesti cotizatie la CECAR nu e relevant in aceasta dezbatere.Este vorba de o tinerea unei contabilitati nu expertize sau alte "chestii". Nu vreau sa fiu impertinenta insa Florentina nu mi s-a parut deloc deplasata.Persoana care a inceput topicul cerea informatii depsre pretul unei contabilitati tinute sa zicem asa "la negru".Asta presupune ca nu semneaza ea nimic(fapt deja mentionat) si ca nu-si asuma responsabilitatea.

PS3: Va rog sa cititi cu mare atentie topicul fiecarei dezbateri.Se pot preveni foarte multe neintelegeri! Multumesc!



#14853 fisa postului - CERERI

Postat de Andreea` on 28 March 2005 - 10:27 AM in Arhiva

pcl..poate ar trebui postate aici..sunt convinsa ca sunt multe pesroane care au aceasi problema..



#82773 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de Andreea` on 08 May 2006 - 11:09 PM in Arhiva

cel mai complex program pe care am lucrat si pe care l-am vazut este Cofinor de la Siveco



#83148 ce program de contabilitate imi recomandati ?

Postat de Andreea` on 11 May 2006 - 03:07 PM in Arhiva

nicxfi a spus:

Buna ziua,
iti recomand contab.sql pe cometa,ro   e super bun

eu iti spun sincer ca n-am fost multumita



#29127 Control Garda Financiara

Postat de Andreea` on 20 July 2005 - 05:46 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

dar daca ai o hotarare a consiliului de directori privind perioada de promotie si discountul acordat? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#62988 FOND DE MEDIU

Postat de Andreea` on 30 January 2006 - 01:26 PM in MODELE, FISIERE UTILE

te asteptam sa ne spui ce ai facut..eu depun maine prin posta :D



#63091 FOND DE MEDIU

Postat de Andreea` on 30 January 2006 - 04:43 PM in MODELE, FISIERE UTILE

unde scrie ca numai maine se mai primesc?

oricum pt cei intarziati mai ramane oricand varianta "posta romana" :wink:



#63097 FOND DE MEDIU

Postat de Andreea` on 30 January 2006 - 05:01 PM in MODELE, FISIERE UTILE

m-ati zapacit? nu s-a discutat pana acum ca se depun pt autoturisme?

danae eu am 4 masini si in 2002 avem 6 :((



#121216 Calcul TVA achizitii intracomunitare

Postat de Andreea` on 16 February 2007 - 12:45 PM in Arhiva

fisierele promise de Lorena

Fisiere atasate




#23087 lista registre+jurnale

Postat de Andreea` on 08 June 2005 - 10:45 AM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Registre-Jurnale auxiliare :
-Jurnal privind operatiuni diverse (cod 14-6-22 si 14-6-22/a);
-Jurnal privind operatiunile de casa si banca (cod 14-6-5);
-Borderou de predare a documentelor (cod 14-3-7);
-Registrul stocurilor (cod 14-3-11);
-Registrul numerelor de inventar (cod 14-2-1);


*Hotarire nr. 247 din 04/03/03 intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor Publicatie: Monitorul Oficial nr. 164 din 14/03/03
*Lege nr. 252 din 10/06/03 registrul unic de control Publicatie: Monitorul Oficial nr. 429 din 18/06/03



#227291 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de Andreea` on 25 June 2010 - 09:02 AM in Impozitare - TVA

Mersi Cosmin!
Am citit si eu ieri OUG nr. 54/2010 privind unele masuri de combatere a evaziunii fiscale a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 421 din 23 iunie 2010.



#227267 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de Andreea` on 24 June 2010 - 01:33 PM in Impozitare - TVA

Asistenta Contribuabili a declarat astazi ca s-a prelungit termenul la 01 August 2010.
Nu am gasit pe ANAF nici o referire in acest sens.




Cometa SQL