Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru de evidenta a salariatilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 41

Salt la continut


registru de evidenta a salariatilor

1009 replies to this topic

#801 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 04 April 2007 - 07:35 PM

Vezi postareamiraj, la Apr 4 2007, 07:27 PM, a spus:

A depus cineva REVISALUL fara sa completeze seria si nr cartilor de munca ? Ca am trei saptamani de cand am depus adresa la itm sa/mi comunice seriile si nr cartilor de munca si nu sunt gata nici acum. Ce ar fi sal depun fara aceste date si sa revin cu modificarile cand o sa am datele care imi lipsesc acum .


Stai linistita... e ok si fara!!!! :pullhair:



#802 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 04 April 2007 - 07:41 PM

Miraj, multam! Eu am modificare (suspendare) cu 01 aprilie 2007 (adik dupa ce am depus registru initial)... Dar am priceput! Nu se considera modificare de contract (am tot crezut ca e o eroare de program, insa dk nu deranjeaza pe nimeni, de ce m-ar deranja pe mine?!)

In privinta contractului incetat, eu stiu asa: se noteaza ca extrema a intervalului in care salariatul si-a desfarat activitatea: [prima zi in care a lucrat (asta nu mai e nici un dubiu pt nimeni) si "]"prima zi in care NU a mai lucrat!]...

Deci: intervalul 01.02 - 01.04.2007, dp meu dv, inseamna ca pe data de 1 nu a mai lucrat!!!

Parerea mea... (Eu asa am procedat de fiecare data)!




#803 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2007 - 10:18 AM

Ceao ceao
Imi zice si mie cineva COR-ul la MERCEOLOG?caci eu nu gasesc
multam mult
pupici



#804 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 April 2007 - 10:40 AM

Vezi postareamonii23, la Apr 5 2007, 11:18 AM, a spus:

Ceao ceao
Imi zice si mie cineva COR-ul la MERCEOLOG?caci eu nu gasesc
multam mult
pupici

343303 tehnician merceolog



#805 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2007 - 10:56 AM

Multumesc!
In cazul in care fac o corectie (caz in care nu am nici un act), sau dupa predarea contractelor, la ITM se duce doar discheta cu datele schimbate/noi? Nici un act insotitor? sau??????
astept raspuns
:pullhair:



#806 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 05 April 2007 - 11:02 AM

Vezi postareamonii23, la Apr 5 2007, 11:56 AM, a spus:

Multumesc!
In cazul in care fac o corectie (caz in care nu am nici un act), sau dupa predarea contractelor, la ITM se duce doar discheta cu datele schimbate/noi? Nici un act insotitor? sau??????
astept raspuns
:pullhair:

se duce disketa insotita de o adresa ca cea initiala. Se va pune nr de inregistrare pe ea.



#807 monii23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 April 2007 - 11:21 AM

Vezi postareamonellu, la Apr 5 2007, 11:02 AM, a spus:

Vezi postareamonii23, la Apr 5 2007, 11:56 AM, a spus:

Multumesc!
In cazul in care fac o corectie (caz in care nu am nici un act), sau dupa predarea contractelor, la ITM se duce doar discheta cu datele schimbate/noi? Nici un act insotitor? sau??????
astept raspuns
:pullhair:

se duce disketa insotita de o adresa ca cea initiala. Se va pune nr de inregistrare pe ea.


Multumesc :lostit (13): :pullhair:



#808 papa76

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 April 2007 - 11:48 AM

Am in denumirea firmei semnul "&", iar la salvare zice ca e OK, dar cand deschid fisierul salvat
imi da eroare.
Nu aveti si voi problema asta?
Cum a-ti rezolvat-=o?



#809 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 11:55 AM

Vezi postareamonellu, la Apr 5 2007, 11:02 AM, a spus:

Vezi postareamonii23, la Apr 5 2007, 11:56 AM, a spus:

Multumesc!
In cazul in care fac o corectie (caz in care nu am nici un act), sau dupa predarea contractelor, la ITM se duce doar discheta cu datele schimbate/noi? Nici un act insotitor? sau??????
astept raspuns
:pullhair:

se duce disketa insotita de o adresa ca cea initiala. Se va pune nr de inregistrare pe ea.

in Bucuresti au cerut si copie dupa CUI



#810 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 April 2007 - 12:22 PM

Vezi postareapapa76, la Apr 5 2007, 09:48 AM, a spus:

Am in denumirea firmei semnul "&", iar la salvare zice ca e OK, dar cand deschid fisierul salvat
imi da eroare.
Nu aveti si voi problema asta?
Cum a-ti rezolvat-=o?


pune 'si'
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#811 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 April 2007 - 12:41 PM

Vezi postareaBIBI, la Apr 4 2007, 10:59 AM, a spus:

Subscriu la cele scrise de Nanette!
Pentru Olguta: era vorba de discheta cu fisierul registrului de evidenta a salariatilor;cu cateva zile inainte , la o emisiune tv o functionara de la itm(avea o pzitie mai mare) a spus ca toti angajatorii trebuie sa treaca pe la ei, sa fie inregistrati;

Pentru cr1st1na: modificarile pe care zici ca le ai le poti face in Revisal astfel: mergi in bara de meniu, acolo unde sunt contractele salariatilor:informatii despre salariati; in ecranul care se deschide, mai jos ai o fereastra in care poti scrie orice modificare in legatura su salariatul.
Merci, nu am stiut, si pana la urma, vorba Cetateanului turmentat: "eu cu cine votez?" Adica s-a prelungit pana cand? :pullhair: unde l-ati gasit voi pe simpaticu' ala care danseaza? adica asta :pullhair:



#812 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 April 2007 - 04:35 PM

OTILIA, cu siguranta esti bugetara, altfel nu vad cum poti sa fii de partea lor. Referitor la salariul pe care il primesc de la angajatorul meu te asigur ca eu personal sunt multumita, insa statul e acela care remunereaza pe unii oameni degeaba, iar banii aia provin tot din munca noastra, iar eu nu pot cere angajatorului meu sa plateasca si NEMUNCA unor incompetenti si slab pregatiti bugetari. (Nu ma refer la toti, ca intradevar sunt unii care muncesc, dar marea majoritate ....) Vrei sa spui ca nu e adevarat ca sunt foarte incarcate organigramele institutiilor bugetare, ca nu sunt oameni care iau salar degeaba, si, mai mult decat atat - te trateaza ca pe un gunoi cand ajungi la ei.
Azi de exemplu am fost sa depun o documentatie la o astfel de institutie. Pe langa faptul ca am fost initial tratata cu indiferenta de parca nici nu intrasem in birou, unde din 4 functionari nu erau decat 2 care se uitau pe internet si comentau intre ei, cand a catadicsit unul dintre ei sa ma bage in seama, am fost trimisa sa mai fac o copie la o declaratie pe care de fapt o depusesem tot la acea institutie. Cand le-am spus ca deja e depusa si figureaza la ei in calculator si i-am intrebat de ce mai este nevoie de un al doilea exemplar mi s-a raspuns ca primul exemplar (cel depus initial cu discheta) se afla in alt birou (la 10 metri mai incolo!) si nu la ei. Asa ca m-am dus la servici sa fac acea copie. Cand m-am intors, la orele 15, nu mai era decat femeia de servici, care m-a intrebat unde merg. I-am spus ca la d-nul... si mi-a spus ca nu mai este nimeni, dar vazandu-ma ca nu o cred, m-a lasat sa ma duc sa trag de usa INCUIATA.
Probabil erau extenuati de la atata uitat pe internet!!!!!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 April 2007 - 05:57 PM




#813 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 April 2007 - 05:28 PM

Vezi postareaNanette, la Apr 5 2007, 05:35 PM, a spus:

OTILIA, cu siguranta esti bugetara, altfel nu vad cum poti sa fii de partea lor. Referitor la salariul pe care il primesc de la angajatorul meu te asigur ca eu personal sunt multumita, insa statul e acela care remunereaza pe unii oameni degeaba, iar banii aia provin tot din munca noastra, iar eu nu pot cere angajatorului meu sa plateasca si NEMUNCA unor incompetenti si slab pregatiti bugetari. (Nu ma refer la toti, ca intradevar sunt unii care muncesc, dar marea majoritate ....) Vrei sa spui ca nu e adevarat ca sunt foarte incarcate organigramele institutiilor bugetare, ca nu sunt oameni care iau salar degeaba, si, mai mult decat atat - te trateaza ca pe un gunoi cand ajungi la ei.
Azi de exemplu am fost sa depun o documentatie la o astfel de institutie. Pe langa faptul ca am fost initial tratata cu indiferenta de parca nici nu intrasem in birou, unde din 4 functionari nu erau decat 2 care se uitau pe internet si comentau intre ei, cand a catadicsit unul dintre ei sa ma bage in seama, am fost trimisa sa mai fac o copie la o declaratie pe care de fapt o depusesem tot la acea institutie. Cand le-am spus ca deja e depusa si figureaza la ei in calculator si i-am intrebat de ce mai este nevoie de un al doilea exemplar mi s-a raspuns ca primul exemplar (cel depus initial cu discheta) se afla in alt birou (la 10 metri mai incolo!) si nu la ei. Asa ca m-am dus la servici sa fac acea copie. Cand m-am intors, la orele 15, nu mai era decat femeia de servici, care m-a intrebat unde merg. I-am spus ca la d-nul... si mi-a spus ca nu mai este nimeni, dar vazandu-ma ca nu o cred, m-a lasat sa ma duc sa trag de usa INCUIATA.
Probabil erau extenuati de la atata uitat pe internet!!!!!!!!!!

Normal, daca ai fi avut tonul acesta superior si dispretuitor apriori fata de toti ceilalti din jurul tau, si au ti-as fi jucat o scena dintr-asta cu drag. Si acum, ca sa ma inscriu in spiritul lui Lexus: e gresit sa spui "marea majoritate" pentru ca majoritate (provenind din latina, se afla deja gradul acesta de comparatie) inseamna "cei mai multi"; spui simplu: "majoritatea". Si "salar" spuneau bunicii, a cam iesit din uz, se foloseste neologismul "salariu".
Deja pici in extremism cu judecatile tale. De prejudecati nu mai vorbesc. Mai mult respect fata de cei din jur si fata de cei din jur. Ar trebui sa ii ceri scuze Otiliei pentru "tonul" pe care il ai in discutia cu ea. Daca nu ii ceri, asta va spune si mai multe despre mataluta.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 April 2007 - 05:57 PM




#814 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2007 - 05:53 PM

Vezi postareaNanette, la Apr 5 2007, 05:35 PM, a spus:

OTILIA, cu siguranta esti bugetara, altfel nu vad cum poti sa fii de partea lor.
:pullhair:

vezi gresit, Nanette ... iarta-ma, dar nu m-ai ghicit ! cred ca nu prea ai inteles mesajul meu, imi pare rau...
eu sunt de partea dreptatii ...

Olgutza, iti multumesc frumos pt. fair-play :pullhair:



#815 roxanali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 05 April 2007 - 06:00 PM

Parca am innebunit cu totii... Asa ca-mi dau si eu cu parerea: Otilia - nota 10, Nanette - nota 4, Olguta - nu mai pune in citat tot ce au scris ceilalti, este obositor, nu-ti dau nota, dar sunt de acord cu tine, daca-i pasa cuiva! In nici un caz Otilia nu poate fi bugetara!

Oare ce costa daca suntem mai buni si mai intelegatori? Nu sunt si n-am fost vreodata bugetara, insa nici n-as putea fi. Am vazut faze de-ti venea sa te urci pe pereti de ambele parti: contribuabili care nu intelegeau ce li se spune nici la a treia explicatie, functionari publici care erau pe langa subiect, discutii contradictorii am avut si eu de nenumarate ori cu ei etc. Oi negre exista peste tot. Dar sa nu uitam, ar trebui sa fim mai blanzi si mai buni cu atat mai mult ca suntem in saptamana mare. (Nu fac propaganda religioasa, nu sunt practicanta.) Pe de alta parte, fiecare dintre utilizatorii care isi spun parerea ar trebui sa-si exprime diversele stari de spirit cu mai multa consideratie fata de ceilalti, cu mai mult discernamant si respect, pentru ca aici nimeni nu este obligat la nimic in afara de respectarea regulamentului.Si poate un multumesc atunci cand ai rezolvat problema.

Stimati moderatori, ma scuzati, poate ca sunt off topic, dar sper ca sunt la prima abatere. Multumesc



#816 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 April 2007 - 06:04 PM

Otilia bugetara?!
Eu lucrez acum la bugetari(invatamant) si tot nu le iau apararea celor de la itm, dar adevarul e ca sistemul e gandit prost de cei care s-au apucat sa-l faca.Le-am sesisat aceste deficiente pe e-mail, m-a sunat a doua zi o doamna care a incercat sa ma lamureasca ca nu se poate face trecerea automata a parolei de la declaratii la regisrtu, dar dupa ce am dialogat a trebuit sa recunoasca ca de fapt cei in drept s-au zgarcit la "malai" si nu au facut treba pana la capat.Intelegeti si voi ce vreti.



#817 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 05 April 2007 - 06:10 PM

Nu stiu sa postez altfel. Incerc acum, sa vad daca imi iese. Merci pentru observatie. Si scuze pentru balbaielile si repetitiile mele. Dar eram revoltata din cauza celor scrise si voiam sa o prind din urma pe la petite Nanette......:-)) ...si m-am grabit sa dau "send" ...s-o ochesc...si s-o nimeresc..... :pullhair:
Mie tot nu mi-a raspuns nimeni, am zis eu bine, sunt ca si Cetateanul turmentat: "pana cand s-a amanat depunerea Registrelor"? :pullhair:



#818 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 06 April 2007 - 07:42 PM

S-a amnat cu o saptamana;deci maine ar fi ultima zi.



#819 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2007 - 03:36 PM

dragilor, unii dintre voi vorbiti despre a fi bugetar aproape ca despre un pacat si asta nu e corect. :pullhair:

ca multi altii si eu am avut cateva momente neplacute in relatia cu bugetarii, mai rar pe la ghisee - e adevarat, dar sa nu credeti ca am scapat de asa ceva - nici vorba, iar asta am mai spus-o si pe la alte topicuri. cu toate astea, atat experienta bogata a multor ani cat si - probabil - felul meu de a judeca punandu-ma in locul celuilalt, m-au facut sa vad mai obiectiv situatia, zic eu..

tot ce am vrut sa subliniez in interventia mea, cum f. bine ati inteles majoritatea, a fost ca noi TOTI, deopotriva, traversam o perioada f. dificila datorata bravilor nostri legiutori care au mai facut-o o data de oaie ... din nefericire, tot noi suntem cei care tragem ponoasele, atat agentii economici cat si bugetarii de pe la ghiseele institutiilor implicate in acest proces de "aliniere" la noile reglementari.
cum bine stiti, si ei sunt tot oameni ca si noi. ceea ce au in plus multi dintre ei fata de majoritatea dintre noi este o rabdare de fier si nervi f. tari fiindca altfel nu ar face fata tuturor celor care vin in fata lor CU ZECILE, ZILNIC, care mai de care, cu fel si fel de probleme.
daca vom fi sinceri cu noi insine vom recunoaste, macar fata de noi, ca nu o data ne-am varsat pe ei toti nervii datorati tuturor nemultumirilor noastre legate de sistem, fara sa ne gandim ca nu ei sunt vinovati ca sistemul este prost, cum nici noi nu suntem vinovati si, cu toate astea, de cate nu ne-am certat cu ei - bugetarii de pe la ghisee - uitand ca si ei sunt niste salariati ca si noi si ca folosesc ce instrumente au la indemana ca sa ne rezolve problemele, ca sa nu mai vorbim ca si numeric ii depasim de mii de ori. eu nu spun ca toti sunt salariati model, insa - dragilor - nici noi nu suntem, nimeni nu e ! fiecare poate avea o zi proasta... nu-i asa ? dar nu inseamna ca din asta se poate face o obisnuinta, evident.

am facut un apel la intelegere si toleranta avand in vedere toate aceste realitati si pt. ca va trebui sa fim f. pragmatici, mai ales in per. asta. eu sunt convinsa ca numai impreuna cu ei, in o cat mai buna colaborare posibila - omeneste vorbind, ne vom putea rezolva problemele si noi si ei ! in acest spirit am reamintit faptul ca "vorba dulce mult aduce" si va asigur ca la mine a functionat in 99% din cazuri. amintiti-va mereu ca nici un functionar public nu e supraom. si ei sunt supusi greselii ca si noi.

asta e situatia fratilor ! va trebui sa fim lucizi, obiectivi, sa ne calmam si sa incercam cat putem mai bine, IMPREUNA, sa trecem de etapa asta super stresanta. alta solutie mai buna eu nu vad, sincer !

va doresc numai bine. :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 07 April 2007 - 03:45 PM




#820 goose81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 April 2007 - 11:29 PM

otilia ai dreptate, dar crede-ma ca la 1000 de angajati e ca si cum as lucra cu publicul zilnic si crede-ma ca eu le zambesc si le vorbesc frumos. la ghiseu, sunt anumite persoane in fata carora as putea sa zambesc mai mult decat frumos,, ca nu ar avea nici un efect pentru ca unele persoane chiar nu s-au schimbat in ceea ce priveste atitudinea fata de cei din jur.stii ce mi-a zis intr-o zi o casiera de la o "banca a statului"?ca la ora asta vin sa platesc?tin sa precizez ca mai era aproximativ o ora pana la inchiderea programului cu publicul.si nici nu sunt genul de om care sa fac scandal. prefer sa inghit si sa imi vars naduful in alta parte, mai putin in fata persoanei care m-a calcat pe batatura.
erau mai multe calculatoare, deci puteau face pauza de masa pe rand si chiar consider lipsa de respect fata de persoana din fata ta sa mananci in fata ei.erau mai multe fete la calculatoare si chiar nu ar fi fost o problema sa faca pauza de masa.
respectul trebuie sa fie reciproc, nu crezi?si eu sunt obosita uneori, dar daca lucrez cu publicul ma abtin de la rautati,pentru ca trebuie sa recunoastem, acesta e primul nostru impuls,sa fim rele si sa facem mutre.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL